RSS not configured

Hani daha susayım diyorum, bir ihtimal daha vardır diyorum ama nereden dönse gelse bu sene Erin 1. sınıfa başlayacak gibi görünüyor!

İstemiyorum arkadaş! Bu çocuk daha şimdiden yazıyor hatta biraz daha kalsa okuyacak ama bu değil! Bunlar folik asit çocukları, ceviz çocukları elbette zihinsel olarak hızlı ilerliyorlar ama ya duygusal olarak!

Bu sene “kabul olduğumuz!!” okulun 1. sınıfına bir tanıdığımın oğlu başlayacak ve bilin bakalım doğum tarihi ne ? : KASIM 2005!!!

Erin peki ?: MART 2007

Çüş demek istiyorum! ve diyorum!

Bu iki çocuk aynı sırada nasıl oturur?

Diyelim bunlara ayrı yarı şubeler açtılar, e geçen senesini o okulda hazırlanmış olarak geçiren çocuk mu sıkılacak yoksa benim hiç hazırlanmadan sınıfta bilmem kaç dakika günde bilmem kaç saat oturmak zorunda kalan 5,5 yaşındaki oğlum mu zorlanacak ?

Ben de 5,5 yaşında okula başladım! ve evet hiç zorlanmadım üstelik başladığımda sıkılıyordum çünkü okuyup yazabiliyordum! ama o sene bilmem kaç milyon öğrenci de benimle birlikte okula başlamadı ve yıllar sonra 100 kişi girilecek sınavlara 250 kişi girmedik ( milyonlarla oranlayın işte sevgili okur)

Hani kul hakkı derler ya.. hakkım hiç helal değil bunlara.. hani çok önemserler ya bu kul hakkını.. bilmem kaç ailenin hakkı helal değil eminim!

Daha trajik bir durum daha var bizim açımızdan. Bir sürü öğrenci içerisinden kabulümüz gerçekleşen okula ana sınıfına giremezsek açıktayız! Okul 1. sınıf şubesi açamıyor ve ben evimin yakınında çocuğumu verebilecek başka okul bilmiyorum, biliyorum da bilmek istemiyorum! e hadi diyelim açtı ben çocuğumu 1. sınıfa vermek istemiyorum!

Çözümü olan ?

Dilekçe mi vereceğiz, toplu yürüyüş mü yapacağız ne yapacaksak yapalım! diyorum

Herkes haziran sonunu bekle diyor

E bekleyeyim de e-okul sistemi otomatik olarak 30 mart 2007 kadar doğmuş çocukları 1. sınıfa atayacakmış!

Buyrun sevgili okur! Hayatta demezdim ki ben okul durumları için üzüleceğim. vız gelir tırs giderdi!

Sahi siz ne yapacaksınız ocak – mart 2007 doğumlu çocuklarınız için?

Her kafadan bir ses çıkıyor, o okula bu yasa gelmiş, şu okula bu bilgi gelmiş, bilmem kim tanıdığım milli eğitimde böyle dedi! Çok sıkıldım hele hele birileri bana “ee naaptın okul işini ” dediğinde yüreğim cız ediyor.. cızzz hemde!

30 Yorum

 1. damla dedi ki:

  Ah be Ayça’cım sonuna kadar haklısın da ne yapılabilir? Aslında etrafa baksan herkes birşeyler yapmaya hazır ama neden kimse adım atmıyor ya da atılıyorda ben mi göremiyorum bilmiyorum. Yürüyüşler yapılmalı, tv programlarına çıkılmalı vs. Kendi totoları evde rahat etsin diye çocukları bu yaşta okula gönderme zorunluluğu nedir hala anlayabilmiş değilim. Üstelik Türkçe bile konuşamayan bu insanların benim çocuğum hakkında karar veriyor olmasına kahroluyorum. Biz neden okumuş-görmüş-aklı başında insanlar birşey yapamıyoruz? Bu durum onların başına gelseydi şimdiye kadar yüz kere ayaklanmış haberlerde manşet olmuşlardı.

  Hale bak artık onlar ve biz kavramı var. İleriyi düşünmek bile istemiyorum 🙁

  • Zehra Mihrimah dedi ki:

   Ben de bu konuda çok dertliyim. Benim de oğlum şubat 2007 doğumlu. E-devlet aracılığıyla cumhurbaşkanı, başbakan ve aile ve sosyal politikalar bakanına mektup gönderdim hiç birinden ses çıkmadı. MEB’e değil mektup bi mail bile atılamıyor. Bir imza kampanyası mı düzenlesek. Ancak bir merkez oluşturmamız gerekiyor. Yani birinin ön ayak olması şart.

   Ya da uygulanamaz hale getirmek gerekli. Yani göndermemek. Tüm türkiyeye HESAP sorabilecek değil ya?

   facebook’ta “66 aylıklar anaokuluna” ekinliği açtım, işe yarar mı bilemiyorum. Dertli olan buyursun bu etkinliğe…

   • meltem baydan dedi ki:

    allah aşkına bunun bi yolu yokmu ya benim oğlumda 15 şubat doğumlu lütfen bişeyler yapalım bizim çocuklarımızı kobay olarak kullanacaklar kaç gündür sinirden uyuyamıyorum okula gittim müdür bana bakanlıktan bunun için bu durumdaki çocuklar için belki bi rapor olabilir ozaman ertelenir dedi ama haziran sonunda belli olacakmış ozamana kadar benim istediğim anaokulunun kaydı dolarsa neolacak ama ben ceza ödemek pahasına çocuğumu bunlara kurban etmemekte kararlıyım…

 2. bernacan dedi ki:

  Herkesin yürekler cız ediyor Ayça. Çocuğu olan olmayan İNSANların tamamı cızır cızır. Biz yırttık, Can mayıs doğumlu. Eeee! Yırttıysak da birşey değişmiyor ki. Yine yırtamayanlar için, önümüzdeki yıl için, sonraki yıllar için cızzzzz! 😕
  Okulda tembel bir öğrenci olmasını, bol bol kafasına estiği gibi davranmasını, aklına eserse yaramazlık yapmasını tembihleyeceğim Can’a. Ödevlerini de yapmaması için elimden geleni yapacağım. Ben bu çocukların bu sistemde alabilecekleri birşey olmadığına iyiden iyiye inanmaya başladım çünkü. Azalmasınlar da artmalarına lüzum yok.

 3. Serife Çimen dedi ki:

  Oğlum 4 yaşında. Okul öncesine devam edecek. Kaydettirdiğimiz okuldan, 66 ay için sınıf açmayacaklarını söylemişlerdi birkaç hafta önce.Biz kesin kayıt yaptırırken geçen konuşmalarda 66 aydan itibaren 7 sınıf açtıklarını söylediklerinde şaşırdım baya. Velilerden gelen yoğun istekle açmışlar bu yedi sınıfı! Ne acıdır ki bilinçsiz bir şekilde destekleyen büyük bir kitle de var. İşin bir de bu yönü var.

  Ya toplu bir şekilde ciddi bir örgütlenme gerek bu konuda ya da bireysel çözümler. çevremde büyük bir rahatlıkla gönderecek bir kitle de var ( Benim çocuğum çok akıllı zaten,yapar diyen bir güruh). Psikolog raporu düzenletip göndermeyecek kitle de. Peki ya sonrası?

  Ben bu yıl çocuğumu okul öncesi bir eğitim kurumuna göndermeyip oyun grubu düşünürken her türlü ihtimali de düşünüp -aklımızda özel okul yokken- bir özel okulun -özellikle de fiziksel şartlarından dolayı- okul öncesi bölümüne kaydettirdim.

  66 ay kayıtlarının engellenmesi için yapılabilecek her türlü şeyin yapılması taraftarıyım.

  Bu ülkede eğitim iki ucu boklu değnek!

 4. Aysegul dedi ki:

  Ayça Kasım 2006 yazmışsınız, Kasım 2005 olacak tepkiden anladığım. :))

 5. HATİCE dedi ki:

  kızım şubat 2007 doğumlu kreşe gidiyor anaokulu görmedi bilişsel ve bedensel olarak tam yaşında[oğlunuz gibi ileri falan da değil]kreşe bile gitmemek için kırk takla atıyor ne yapacağımı şaşırdım eşim cezayı öderiz diyor yani kızım bir sene evde ve bir sene tonla para ödeyeceğiz
  birde sormak isteğim günlük 15 lira diyorlar haftasonları ve tatilller dahil mi bilenler varsa?

  • Ayça Oğuş dedi ki:

   yok canım benim oğlumda ileri falan değil az çok adını bizim adlarımızı falan yazıyor o kadar okumaya heves ediyor soruyor falan ama bir ileri durumu yok 5 yaş çocuğu işte..
   günlük 15 artı 500 tl şubat 28 gün neyse ki! bilmem ki h.sonları ve tatiller dahil mi ? du bi sorim tivitırda

 6. gülay dedi ki:

  Kızım ocak 2007 doğumlu.Bir yandan basit kelimeleri okuyabiliyorken diğer yandan öğretmeninin verdiği çizgi çalışmasını yapmamak için babasıyla bana kök söktürüyor.Oyuna fazla daldığın da tuvalete gitmeyi unutup altına kaçırabiliyor.Hala montunun önünü kapatmayı beceremiyor,hala tuvalete yardımsız gidemiyor bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.
  Direnebildiğimiz yere kadar göndermemek için direnmeyi düşünüyoruz.Ama dediğin gibi durum o kadar muallak ki bizim durumumuzda diğer kafası karışık ebeveynlerden çok farklı değil 😥

 7. Ata'nın annesi dedi ki:

  Kesinlikle doğru hepsi çok zekiler de bu yetmiyor işte şöyleki; 2008 şubat doğumlu oğlum sadece 1 yıl ve 3 ay sonra birinci sınıfa başlayacak ancak gelin görün ki daha bugün yuvada çişini altına kaçırmış ve elbiseleri tamamen değişmiş olarak geldi eve,buna da bir çözüm düşünüyor mu MEB ‘in öngörüsü yüksek yetkilileri merak ediyorum doğrusu…

 8. nilay dedi ki:

  Aycacım,
  O yazıda gecen 2006 Kasım dogumlu kızımda maalesef bu sene baslayacak. maalesef diyorum cunku eski sisteme gore gondermeyi dusunmuyordum okula. 2006 ocak dogumlular ile arasında neredeyse 1 yıl var. onkayıt yaptırdıgımız okulda ise bil bakalım kac dogumlu cocuklarla birlikte okucak?? aynı okula kayıtlı arkadasımızın oglu Aralık 2005 dogumlu.
  bende 6 yas cocuguydum. kolay değildi. aynı seyi kızımda yasasın istemiyorum.

 9. ÇokBilmiş dedi ki:

  Psikolog raporu alınabiliyormuş 1 sene geç göndermek için sanırım.
  Bir de yine sanırım, blogcuanne Elif protesto anlamında bir şeyler örgütlemeye çalışıyor.

 10. hatice dedi ki:

  Ayça Hanım eylülden sonra doğanları genelde ertesi sene gönderiyorlar bu sene kasım 2005 doğumlu olup başlayacak tanıdıklarım var eminim eylül 2005 de vardır

  rehber ögr. arkadaşım eylül2004 doğumlu kızını bu sene verdi haziran 2006 doğumlu oğlunu seneye vermeyi düşünüyordu çıkan kanunla bu sene verecek
  yani verirsek çocuklarımız bu sene oldukca büyük yaş gruplarıyla beraber olacak
  bu kanunda beğendiğim taraf ilk ve ortaokulun ayrılmasıydı ancak mevcut öğrencileri etkilemeyecek diyorlar yani mezun oluncaya kadar bizimkiler çok çok büyük çocuklarla aynı koridor ve tuvaleti kulllanmak zorunda kalacak bu da içime sinmiyor

 11. pinarbk dedi ki:

  Ayça, pedagogdan rapor alıp göndermeyeceksin. BAşka yol yok. Ceza mı kesiyorlar, kessinler, dava açıp uğraşmak gerekiyor. Gerekirse AİHM’e kadar…

 12. gülay dedi ki:

  Sanıyorum ki rehberlik araştırma merkezlerinden(RAM) alınan raporlardan bahsediyorlar.Okul öncesi eğitim alan ve boy kilo olarak yaşıtlarına yakın olan her çocuğa uygundur raporu verilecektir diye tahmin ediyorum.

  • Ayça Oğuş dedi ki:

   boya kiloya bakılacaksa yandık zaten biz! hiç şans vermiyorum da boy kilo ile bakılması anormal değil mi ?

   • bernacan dedi ki:

    Şu anda okula uygunlukla ilgili RAM’ların da kullandığı sadece 1 tek test varmış(adını hatırlayamadım). Bu da oldukça eski, güncelliğini kaybetmiş ve normalde 72 aylıktan itibaren uygulanabilen bir testmiş. Buna rağmen Can’ın sınıfına uyguladı devam ettiği okul, ellerinde bir referans olması açısından. Tüm sınıf testi geçti. Okula devam eden çocukların, hatta belki devam etmeyenlerin de zorlanmadan geçebilecekleri bir test bu.

 13. pinar dedi ki:

  Ayça
  Malesef biz de 15 gün yüzünden başlamak zorunda kalanlardanız. Okulun dün yaptığı toplantıda bize söylediği tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak heyet raporuyla bir sene geç başlatılabilecekleri.
  Neresinden tutsan elinde kalan bi sistem.. diyecek bişey bulamıyo insan 🙁

 14. yeşim dedi ki:

  selam ayça,

  anladığım kadarıyla erin’i bu sene anaokulu’na göndermek istiyorsun ama yasal olarak erin 66 aydan büyük olduğu için otomatik olarak e okul’da sisteme düşüyor. 2 hafta önce milli eğitim bakan yardımcısı ntv ankara stüdyolarında meb genelgesini anlattı. fiziki olarak okulların 60-66 ay ve 66-72 ay arası sınıf açmalarını öngördüklerini ve müfredatın hafifletileceğini ayrıca çocukların kasım aralık gibi değil mart nisan gibi eğlenerek okumayı yazmayı öğrenmelerini istediklerini ve bu şekilde değişikliği gideceklerini açıkladı. tabii okulların fiziki durumu , sınıf ve öğretmen kapasiteleri reel boyutta nasıl bilmiyorum? birde zorunlu kayıt olarak göndermeyen velilerin günlük 15 tl ve daha sonra avrupa’da olduğu gibi çocuğun zorunlu eğitim hakkını elinden alıyorlar gibi bir açıklamayla devletin mahkeme yoluna bile ilerleyen safhalarda başvurabileceklerini söyledi!
  sanıyorum evinize en yakın ilkokula kaydınız düşer ama siz göndermek istediğiniz okula kayıt yaptırırsınız. erin’i hangi okula göndermeyi düşünüyorsun?

  • Ayça Oğuş dedi ki:

   Yeşimcim ,
   ayrı sınıf açsalar da istemiyorum göndermeyi bunu için bir şeyler yapacağız yazacağım.. ileride üni. sınavları kalkmadığı takdirde bugün 1 milyon öğrenci giriyorsa o gün 2,5 milyon girecek..
   biz evrimin ana sınıfı kontenjanındayız ama kayıt yapamadık henüz zaten 1. sınıfa kayıt olacaksak kontenjan da yok yani açıktayız !!

   • yeşim dedi ki:

    ayçacım eşimini kuzeninin 2 çocuğuda evrimde, hatta anneleride hala evrimin okul hemşiresi. pazar günü birlikteydik kayıt için yedek listeler bile doluymuş. ben ela’yı bu sene 12:30 akşam 17:15 sait çiftçi okul öncesine gönderdim yani hala gidiyor. 5 eylül’de tam 60 aylık oluyor ama ela’nın okulu 8 haz. yaz tatiline giriyor 10 haziranda şişli bel. yenileme için yıkıyor. 6 ay diyorlar. belki ilk dönem maçkada misafir öğrenci olacaklar. okul md. mümkünse bana kalsa anasınıfına yollayın derim dedi. ben bakanım ve yardımcım olmadığı için tam gün okula göndermeyi düşünüyorum benimki tamamen çalışma hayatı ve yardımcım olmaması nedeniyle zorunlu tercih oluyor. bu arada ela’da kendi ve tanıdığı bütün insanların adlarını yazıyor, harfleri rakamları tanıyor hatta sokakta bütün büyük dükkan ve yol tabelalarını okuyor şu an 56 aylık eylül’de daha tam 60 aylık olacak. açıkçası birdaha anasınıfına giderse sıkılır mı endişesi yaşıyorum – sizde de böyle bir sıkıntı fikri var mı? … bende biraz karışığım::((

    • Ayça Oğuş dedi ki:

     biz ana sınıfı asil listedeyiz kayıt yaptırmak için bekleyenler arasında, ok geldi yani okuldan
     erin de aynı şekilde herkesin adını yazıyor okuyor at kedi falan bile yazıyor tabela okuyor toplayıp çıkartıyor hatta ama bu değil bence gelişim haritası.. 2005 kasım doğumlu bir çocukla aynı sırada oturmamalı! hele ki Ela! 60 aylık bir çocuk ile 80 aylık bir çocuk.. bu yaşlarda 3 ay bile fark yaratırken.. ben hala oyun oynamaları gerektiğini düşünüyorum sıkılacağını da sanmıyorum en azından kendi oğlumun

   • hülya dedi ki:

    ayça hanım benimde kızım 2007 mart doğumlu ve zorunlu olarak 66 ayını 10 gün geçtiği için 1.sınıfa gitmek zorunda bırakılıyor.Okul öncesi eğitimde almadık.Okula gitmemesi için ne gerekiyorsa yapmak istiyorum .Bugün sabah araştırma hastanesine gittim psikologdan rapor alabilmek için fakat alamadım.Ordan çıkıp rehberlik araştırma merkezine gittim (ram) maalesef oradakilerde aynı şekilde sadece okul öncesi eğitim için verebilecekleri yazabilecekleri bir rapor olmadığını onların verebileceği raporun çocuğun bütün okul hayatı boyunca karşısına çıkabilecek kaynaştırma öğrencisi raporu olduğunu belirttiler.Ve benim gibi başka anne babalarında rapor alabilmek için geldiğini söylediler.
    söylediğim gibi ben yapılması gereken bir adım varsa yapmak istiyorum tek başıma bu durumu çözemeyeceğim o nedenle sizlerle tek bir omuz atılan her adımın yanında olmak istiyorum.Gerçekten çok üzgünüz

 15. Turkuaz dedi ki:

  http://imzakampanyam.com/ilkokul-icin-5bucuk-cok-erken-2-imza-kampanyasi
  5,5 yaş çok erken imza kampanyası
  Mümkün olduğunca paylaşın

 16. Mehmet Çetin dedi ki:

  Kızım İrem Buse 23 mart 2007 doğumlu 1.06 boyunda ve 16 kg…Birlikte okuyacağı komşumuzun oğlu Ali Mert ise Ekim 2005 doğumlu 1.28 boyunda ve 30 kg.. Ben Milli Eğitimin 2012-2013 deneyine kızımı kobay olarak vermiycem kesinlikle.. Cezası ne olursa olsun. Tekrar anaokuluna gönedericem. Mental Aritmatik ve İngilizce takviyesiyle 1 yılını en verimli şekilde doldurmaya çalışacağım. Valla ben kızımı çöplükte falan bulmadım.. Bakanlığın süslü sözlerine falan aldanacakta değilim.

 17. hocca dedi ki:

  BEN 22 YILDIR ÖĞRETMENİM.BENİM ÇOCUĞUMDA 66 AY NEDENİYİLE SIKINTILI.ÇOCUKLARIN SADECE ZEKASINI DEĞİL FİZİKSEL AKTİVİTELERİNİ DE DÜŞÜNÜN.BEDEN DERSLERİNDEN KENDİLERİNDEN OLDUKÇA BÜYÜK ÇOCUKLARLA OYNAYACAKLAR.YETERSİZ OLDUKLARINI DÜŞÜNECEKLER.LİDERLİK DUYGUSU YERİNE BÜYÜKLERE UYACAKLAR.SÜREKLİ EDİLGEN OLACAKLAR.NEDEN???????
  GÖNDERMEMENİN YOLUNU MUTLAKA BULMALIYIZ.

 18. […] biz ailece aldığımız karar ile çocuğumuzu 1. sınıfa vermeyeceğiz. Bunun en büyük nedeni, başlayacağı okulda 2005 kasım doğumlu çocuklarında varlığı. Her ne kadar bakan “66 ve 84 aylık çocuklarımız aynı sınıfta […]