No public Twitter messages.

Gerçekten adı üstünde : Eğlenceli Bilim günü! En başta söyliyeyim : ben çok keyif aldım. Bu hafta sonu  Da Vinci Learning kanalının organize ettiği bir etkinlikteydik, Hürriyet Gazetesi Eğitim Editörü  Nuran Çakmacı’nın çok keyifli sohbeti eşliğinde,Da Vinci Learning Türkiye Temsilcisi Banu Canözkan’dan kanal ile ilgili bilgiler edindik. Kanal bir dönem evimizde D-smart varken severek izlediğimiz bir kanal özellikle bazılarımızın bildiği “Arka Bahçede Bilim” programı o dönemde bizim için çok keyifliydi. Bunun dışında Zaman Yolcuları adlı bir program var. Bu biraz daha 6 yaş üzeri çocuklar için olabilir, tarihi olayları çizgi film olarak günümüze nasıl ilham verdiğini anlatıyor. Bir de mavi bir farecik vardı “Marvi Hammer” harika dünya turları yapıyor 🙂 Bunlar bizim seyrettiğimiz zaman vardı şimdi de var sanırım ve bugün itibari ile tekrar d-smart almaya karar vermiş bulunuyorum: sadece bu kanal için! Bazı bizi rahatsız eden çizgi filmlerden kurtulabilmek için 😉 Türkçe videolarını paylaşmak için bulamadım ama buradan izleyebilirsiniz , tanıtımını buradan okuyabilirsiniz. Bu Marvin Hammer 🙂

Televizyon 2 yaşından önce sakıncalı evet 🙂 bunu not etmeden geçmek istemiyorum, hatta bence sonrasında da tehlikeli bir iletişim aracı; doğru kullanılmadığı takdirde. Erin ile ilk televizyon maceramız Animal Planet ve Da Vinci Learning ile olmuştu 🙂 Sonra ufak ufak başka programlara geçiş yaptık ama bu ilk seyrettiğimiz kanallar çocuğu hipnotize etmekten daha çok anne babayı da sorular sorarak interaktif bir şekilde izlemeye yöneltiyor hatta ben Da Vinci Learning ve bir başka kanaldaki bazı programlardan notlar alarak çok fazla Erin ile birlikte eğlenceli el işleri yaptığımı söyleyebilirim. Çocucuklar en çok oynarken, eğlenirken öğreniyorlar bunu biliyoruz, tüm gün televizyon karşında oturarak değil. Televizyon 2 yaşından sonra da tehlikeli ama hem dozu hem de izlenme şekli kontrol altında olduğu sürece öğretici de olabiliyor. Bugün Da Vinci Learning kanalı bize Madscience İstanbul keyifli bir aktivite yaşattı 🙂  MadScience İstanbul’u ayrıca tanıtacağım bir sonraki yazımda 🙂 ‘’Ateş ve Buz‘’ ve “Uç Uç Havalan” başlıkları altında oldukça interaktif deneyler yaptılar hatta biz anneler “aa doğum günlerinde palyaçolara ne hacet bu nefis bir aktivite demekten alıkoyamadık kendimizi” . Deneyler ile çocukları inanılmaz bir şekilde eğlendirdiler ve bizi de bence! 🙂 Nuran hanım’ı dinlemek bugün bana iyi geldi.. sakin ve dinleten konuşma şekli ile bugün güzel şeyler öğrendim kendisinden. Banu hanım’ı bu kanalı bildiğimi söyleyerek şaşırttım ama bizim evimizde bir bilim aşığı baba var 🙂 ah pardon bugün gelen çocuklar arasında Z ‘de vardı ve  “tanıdığınız bir bilim adamı var mı? ” sorusunu ” BABAMMM” diye cevapladı. Ah Özgür orada olup kendi kulaklarıyla duysaydı diye düşündüm. Son olarak Da Vinci Learning diğer televizyon kanallarından farklı olarak hem eğlendirip hem de büyüleyici bilim programları ile farklı bir bakış açısı sunuyor. Şimdilik sadece D-Smart 72. kanalda izleyebilirsiniz. Digiturk için de yakın zamanda haber verebilmeyi diliyorum:)

Hürriyet Aile yazısı 

You may also like

3 Yorum

 1. Çiğdem Karal dedi ki:

  Ada kız da bayılıyor bu programa. Büyükbaba ya gittiğimizde mutlaka biraz bakıyor.

  Güzel bir aktivite.

  Başarılar.

  5 yaş kız annesi Çiğdem

 2. merve karakayali dedi ki:

  merhabalar, benim de sizin engin goruslerinize ihtiyacim var. su anda bir afrika ulkesinde is icabi yasamak durumundayiz. kizim 3 yasini doldurur doldurmaz burdaki fransiz okulunun yuvasinda okula baslayacak. burda resmi dil fransizca. ben ya da babasi fransizca bilmiyoruz ama kizim icin 1 sene icinde konusmaya baslar dediler. aslinda hic tahammul edilecek bir yer degil yasadigim ulke ama denkligi olan bir fransiz okulunda fransizca ogrenmesi icin katlaniyorum. turkiye’de ilkokul doneminde bana ne gibi bir faydasi dokunabilir cok merak ediyorum. lutfen bildiklerinizi esirgemeyin. hosca kalin.

  • Ayça Oğuş dedi ki:

   Merve merhaba.. sanırım burada fransızca eğitim veren bir ilköğretime gönderebilirsin başka bir bilgim yok açıkçası 🙁 ama ne dil öğrendiğinin önemi yok bence benim oğlum almanca öğrendi yuvada iki senedir ama gideceği ilk okulda almanca olmayacak ve dert emtiyorum dil öğrenmek iyi bir beyin jimnastiği sonuçta 🙂 dert etmeyin derim:)


Önceki yazıyı okuyun:
Blogger buluşmaları ve Kansersiz Yaşam Derneği

Ben ilk blog yazmaya başladığım dönemlerde _ki adına blog bile demiyorduk: web sayfam var benim diyorduk_ bir elin beş parmağını...

Kapat