No public Twitter messages.

Huggies’in gece alt ıslatma problemi yaşayan çocuklar için ürettiği emici gece külodu DryNites® bir bilinçlendirme projesi başlattı. DryNites®, Türk Çocuk Ürolojisi Derneği işbirliği ile başlattığı proje ile sorun yaşayan çocukları ve onların ailelerini bilinçlendirmeyi hedefliyor. Proje kapsamında www.cocuklargulerekuyansin.com bir paylaşım platformu olarak açıldı.

Birçok çocuğun ve ailelerinin konuşulmayan ortak bir sırrı var:  “Enürezis Noktürna”  yani “Gece Yatak Islatma Problemi” 4-12 yaşındaki her 5 çocuktan 1’inde görülüyor. Uykuda “istem dışı idrar boşaltması” rahatsızlığı yaşayan çocukların %99’u 15 yaşına kadar bu sorunu atlatıyor. Ancak uzun sürebilen bu rahatsızlık onları da ailelerini de sıkıntıya sokuyor. İyi uyuyamama, suçluluk duygusu, utanma en basitinden yaşananlar. İdrar torbasının kapasitesi, belli bir hormonun eksikliği veya genetik sebeplere bağlı olabileceği gibi farklı fizyolojik faktörler de bu soruna neden olabiliyor. Sorunun üstesinden gelmek konuşmamakla mümkün olamıyor. Esas sebebi anlayıp doğru tedaviyi uygulamak üzere mutlaka bir uzmanla görüşmek gerekiyor. Ayrıca bu süreçte aile fertlerinin anlayışlı olması da büyük önem taşıyor.

Türk Çocuk Ürolojisi Derneği ve emici gece külodu DryNites’ın başlattığı ve gazeteci, yazar, anne Pınar Reyhan Özyiğit’in sözcülüğünde yürütülen “Çocuklar Gülerek Uyansın” projesi, toplumu bu konuyla ilgili bilgilendirmeyi ve bu çok yaygın sorunu paylaşmayı hedefliyor. Sonuç olarak bu rahatsızlığı taşıyanları veya çevresinde yaşayanları hekimlere ve doğru tedaviye yönlendirmek amaçlanıyor.

www.cocuklargulerekuyansin.com tüm çocukların yüzünün gülmesini isteyenlerin buluşma noktası. Konuyla ilgili Pınar Reyhan Özyiğit’in yazıları yer alacak, bu sorunu yaşayanların deneyimleri paylaşılacak. Konuyla ilgili herkesin sorabileceği soruları Prof. Dr. Serdar Tekgül’ün yanıtlayarak aydınlatacak. Tekgül, sorunun sebepleri ve hayatı kolaylaştıracak yöntemler konusunda aydınlatıcı bilgiler verecek.

You may also like

2 Yorum

  1. […] Bir Adam Bir Bebek Dorikus Minifikir Slingomom Pinik kuş […]

  2. DryNites Blog dedi ki:

    […] Önermek istediğimiz bir başka blog da yine bir anne tarafından hazırlanan http://www.Pi.web.tr . Kendisi çocukla yapılabilecek farklı aktiviteleri harika bir dille aktarıyor. Bu yaz kamp deneyimlerini keyifle okumuştuk. Ayça Oğus’un sayfalarında Çocuklar Gülerek Uyansın da şöyle yer bulmuştu: http://www.pi.web.tr/gece-yatak-islatma-problemi […]


Önceki yazıyı okuyun:
8. Blogger Anne-Baba Buluşması

Selpak ile “Tuvalete Merhaba” diyerek 8 . anne - baba blogger buluşmasını 11 Mayıs 2012 Cuma saat 10.30′dan itibaren  Şişli Cevahir...

Kapat