RSS not configured

1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası’na özel araştırma yapan Lansinoh, bu araştırmayla günümüz annelerinin emzirme alışkanlarını ve emzirmeye yönelik tutumlarını gözler önüne sermiş.

Lansinoh Türkiye Tüketici Kanalı Pazarlama Müdürü Derya İşçioğlu
“Lansinoh’un gerçekleştirdiği bu araştırma dünya genelinde emzirmeyle ilgili farklılıkları gözler önüne sererken, bir yandan da emzirmenin evrensel ve benzer bir deneyim olduğunu gösteriyor. Tüm ülkelerde annelerin daha uzun süre emzirmeleri için birçok kamu politikası yürütülüyor. Bu araştırma ise hayatlarının tam da emzirme döneminde olan annelerin gözünden, emzirmeye bakışı ve emzirme yaklaşımlarını ortaya koyuyor.” 

Sonuçlarına bakınca benim en çok bir madde ilgimi çekti. Sanırım uzunca da tartışılan bir konu bu.

Toplum içinde Emzirmek

Araştırma sonucuna göre :

Toplum içinde emzirmek  en çok Türkiye’de “yanlış” bulunuyor

Araştırmaya göre; Çin ve Fransa, toplum içinde emzirmeyi en yüksek oranda “utandırıcı” bulan ülkeler. Diğer yandan; İngiltere, ABD ve Brezilya’daki annelerin büyük çoğunluğu toplum içinde emzirmenin “tamamen doğal” olduğunu düşünüyor. Toplum içinde emzirmenin en yüksek oranda “yanlış” olduğunu belirten ülke ise Türkiye (yüzde 20). Türkiye’de toplum içinde emzirmeyi “utandırıcı” bulanların oranı yüzde 17; “yanlış” bulanların oranı ise yüzde 20 olarak karşımıza çıkıyor. Toplum içinde emzirmeyi “tamamen doğal” bulanların oranı yüzde 38 iken, Türk annelerinin yüzde 25’i toplum içinde emzirmeyi “kaçınılmaz” buluyor.

infografik _ toplum içinde emzirmek

Tüm emzirme sürecim boyunca ben bu soruyu hiç düşünmedim bile, yol kenarlarında, sokakta, parkta gittiğim her yerde rahatça emzirdim. Üstelik Erin küçükken öyle emzirme örtüleri vs. yoktu, aklımın ucundan bile geçmemişti. Emziren her anneye ulvi bir görev yaptığını düşünerek kafamı çevirip bakmadım bile. Bana da dönüp bakan hiç olmadı, rahatsız eden de olmadı;ne kadın ne erkek. Benim fikrim toplum içinde emzirmek utanılacak bir eylem değil.

Sizin fikriniz nedir ?

 

Bir diğer araştırma sonucu ise tüm emziren annelerin ortak sorunu : gece emzirmeleri :=)

Araştırmaya katılan dokuz ülkede de; “gece emzirmek için uyanmak”, emzirme zorlukları konusunda verilen en yaygın üç cevap arasında yer alıyor. Türkiye’de emziren annelerin yüzde 37,7’si bunun kendileri için en büyük zorluk olduğu görüşünde. Türkiye’deki emzirme zorluğu konusundaki en yaygın cevaplar ve oranlar ise şu şekilde: Toplum içinde emzirmek zorunda kalmak (yüzde 30,5) , emzirmeye bağlı yaşanan ağrılar (yüzde 30,2).

infografik _ emzirme zorlukları _ gece yarısı uyanmak

 

Erin’i çevresel duyumlar ve baskılar ile odasında uyutmaya çalıştığım 4. ay itibariyle, her gece gecede bilmem kaç kere uyanmak, odasına gitmek emzirmek ve tekrar odama dönmek benim tüm uyku kalitemi alt üst etmişti. Ertesi sabah kabus gibi başlıyordu. Daha sonra yanıma almaya karar verdim böylece emmesi gerektiğinde farkında bile olmadan emzirip ve yine farkında bile olmadan uykuya dalıyordum. 

Bebeğinizle birlikte uyumak yazıma bir göz atın derim :=)

 

Araştırma künyesi:

Lansinoh Türkiye Araştırması 2014; 18-40 yaş arasında, bebeği 2 yaşının altında olan anneler ile hamilelerden 1.007 kişi örneklem alınarak, 7 ilde geçekleştirilmiştir.

Lansinoh Global Emzirme Araştırması 2014; 18-40 yaş arasında, bebeği 2 yaşının altında olan anneler ile hamilelerden 13.169 kişi örneklem alınarak, 9 ülkede geçekleştirilmiştir. Ülkeler; Amerika, İngiltere, Almanya, Türkiye, Fransa, Çin, Meksika, Macaristan ve Brezilya.

1 Yorum

  1. Toplum içinde emzirmek – Pinik-Kuş | Ayça Oğuş Blog http://t.co/68Keyo2bdk