12

Hıdrellez.. hoşgeldin bahar

Hoş geldin bahar ancak hala hava serin ve çoook güzel :=) hiç şikayetçi değilim!!

Bu sene hıdrelleze gitmedim: bilerek ve eski halini panayır şekline dönüştürmüş olmalarını protesto ederek!!

Sokağın ortasında ateşlerin yakıldığı, küçük esnafın küçük bir printerdan çıkmış kuponları ile küçük tezgahlarda satış yaptığı, daha dar alanlarda daha samimi konserlerin izlendiği, yanındaki grupla beraber göbek atıldığı, gerçek romanların gerçekten “eğlenmek” için geldiği şenlikler gönlümde kalacak, bu kesin!!

Dün gece şenliğe giden kardeşim ki ikinci kere gidiyor: neredeyse nefes alamadık geçen sene bile daha iyiydi! yorumunu yapınca isabetli bir karar olduğunu düşündüm.

Son iki senenin hıdrellez fotoğrafları zaten var burada ve burada

Varsın şenlikler popüler kültüre adapte edilsin.. şu 3 kadının hıdrellez duasını kimse değiştiremeyecek!!

Sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil…
Sağlığı iyi olsun.

Kalbi ritmini çalsın. Yanakları kiraz pembesi, dudakları bal olsun. Teni sıcak kalsın, enerjisi dışına taşsın. Ciğerlerinden nefes, midesinden gurultu, bacaklarından güç eksik olması…n.

Kanı bol olsun, damarlarında dönüp dönüp dolaşsın.

Sevdikleriyle bir arada olsun. Kolu kollarına değsin, gözü gözlerinin içine baksın. Lafları birbiriyle başlasın. Nesi varsa, bölüşecek biri olsun; nesi yoksa, bulup getirecek biri olsun. Bu birileri az ama öz olsun. Bazıları dünyada tek olsun. Sevgisinin tamamını harcasın. Harcasın ki, ona büyük bir miras kalsın.
Sevmekten bıkıp usanmayacağı biri olsun. Onun yeri ayrı olsun. Onu soysun, başucuna koysun ama yalan uydurmasın. O her şeyine, her haline tek tanık olsun. Bir hareketiyle güldüren, bir hareketiyle ağlatan olsun. Duyguların hepsi onda olsun. Kalbi buna teslim olsun. Bütün şarkılar onu anlatsın. Aşık olsun, sırılsıklam olsun. Kurumasın.

Yapmaktan bıkıp usanmayacağı bir işi olsun. Başarının gerçek adının bu olduğunu unutmasın. İbadet eder gibi, bu keşfini hergün yeniden kutlar gibi, onu yapıp dursun. Yaptıkça daha iyi yaptığını görsün. Daha iyi yaptıkça bunu başkaları da görsün. O başkalarının bunu gördüğünü, dış gözüyle görsün, iç gözüyle işine baksın.

Neşesi bol olsun.

Kendini mutlu etsin, durduk yere neşelenmek nedir bilsin. İçinde birşey durup durup zıplasın. Duydukları, gördükleri onu gıdıklasın, kahkaha attırsın. Gürültü çıkarsın. Saçma şeyler söylesin. Çocuklukta en şımardığı ana, sık sık gidip gelsin. Nereye gidip geldiği bilinmesin.
Değiştirmek istedikleri değişsin.

İçte ve dışta, iyi günde ve kötü günde tadilat yapsın. Eskilerini atsın, ruhunu havalandırsın. Kapıda hep kamyonu dursun. Dilediği yere taşınsın. Kendinden taşınmak isterse, içindeki güç, dışındaki sevgi ona yardımcı olsun. Bileği, bütün alışkanlıklarıyla, bağımlılıklarıyla güreşsin.

Bir şey ona sürpriz olsun. Günlerinden bir günü, bir pakete sarılı olsun. Açılınca, içinden hiç beklemediği güzel bir haber çıksın. Bu gün üçyüzaltmışbeş’ten herhangi biri olsun. Öylesine bir pazartesi, arkaya kavuşturduğu ellerinde, unutulmaz bir salı saklasın. Öyle tahmini mümkün olmayan bir şey olsun ki bu, hayatın zekasını anlatsın.

Bir hayali gerçek olsun. Bir hayale gözünü yumsun. Peşinden koşup, onu sobelesin. Hayalini kendinden saklamasın. Bir çizgi filmde olduğunu, her şeyin mümkün olduğunu unutmasın.

Bu duayı okusun. Kendi sesiyle duysun. Duası gerçek olsun.

Her kelimesine şükretsin. Tek satırına nazar değmesin. Amin.

Yorumlar (12)

 1. Cevapla
  Gökşen :

  Ayça, kesinlikle çok isabetli bir karar vermişsiniz. Biz oradaydık ve nefes bile alınmıyordu. Kendimizin bile girmekten çekineceği o ortama Lâl’le beraber gitme gafletimizden dolayı çok pişman olduk. Ne var ki bizim kuş halinden pek memnun kaldı.(ayrı bir post konusu olacak)keşke anlattığın hıdırellezleri kaçırmasaymışız diye üzüldüm şimdi yazını okuyunca.
  sevgiler.

  • Cevapla
   AyçA :

   Nilay bende tekrar tekrar okuyorum gördüğümden beri :=)
   Gökşen bunlar hatta kalabalık olanlarıydı 5 sene öncekileri görecektin esas :=)) dans etmekten iflahımız kesilirdi .. hey heeyy:=))bir de en güzeli ahırkapının ara ve dar sokaklarındaki büyü ile beraber olmasıydı :=)) ben çok gelenekçiyim galiba böyle köklüdeğişimlere uyum sağlayamıyorum mu ne ??:=))
   Lal’in eğlenmesine sevindim o ayrı :=))
   merakla bekliyorum .

 2. Cevapla
  FuLyA :

  Ne kadar güzel bir duaymış. Hüznümü arttırdı, yüzümü güldürdü…

 3. Cevapla
  AyçA :

  müthiş bence de!!:=)

 4. Cevapla
  nilay :

  ne guzel bir dua. tekrar tekrar okudum.

 5. Cevapla
  Hilal :

  bö 2010’da ilk 5’e girmişsin Ayça tebrikler. bu arada dilekler harika, çok çok hoşuma gitti..

  • Cevapla
   AyçA :

   @Hilal evet öyle olmuş.. pek sevindim. teşekkür ederim:=)
   @Aslı gidip bir okuyayım hemen :=)

 6. Cevapla
  asli budak :

  Ordaydim ve boguldum, bugun de yazdim zaten, isabetli bir kararmis sizinki:))

 7. Cevapla
  izgün :

  ne kadar güzel bir dua hem gülümseten hem ağlatan
  keşke hepsi gerçek olsa dedirten

 8. Cevapla
  hasniye :

  bayıldım ben bu duaya, ne harıka bısey.her gun tekrar tekrar okuyabılırim. yuregıne sağlık, ellerıne sağlık.

 9. Cevapla
  Hulya :

  Aminn :))

 10. Cevapla
  şebnem :

  amin yazıcaktım Hülya benden önce yazmış..ofisin kapıısna asıcam bu duayı.olur mu?

Yorum bırak