No public Twitter messages.

minik-canavarlar1

Yiyecek, içecek, paket gıdalar,hazır ve hızlı yemek yeme.. şimdi de kıyafetler.. Büyük marka diyerek güvendiğimiz markalar!

Buyrun ! Greenpeace’in raporunu buradan okuyabilirsiniz

Minik Canavarlar diye adlandırılan zararlılara ait rehber de burada 

Detoks kampanyasına katılmak için –>> http://www.greenpeace.org/turkey/tr/harekete-gec/minik-canavarlar/

 

Greenpeace’in yaptığı araştırma, Nike, Burberry, Puma ve Gap gibi markaların ürettiği çocuk giysileri ile ayakkabılarda zehirli kimyasal maddelerin bulunduğunu ortaya koydu. İçinde zararlı madde bulunan giysiler arasında Türkiye’de üretilen ve başka ülkede üretilip Türkiye’de satılan ürünler de bulunuyor. Test edilen her markada zehirli kimyasal maddeler bulunduğunu vurgulayan Greenpeace, çocuk giysilerinde bulunan zehirli madde seviyesinin yetişkinlerde bulunanlar kadar yüksek olduğunu belirtti. Hepsinde var Greenpeace Akdeniz adına açıklama yapan Tarık Nejat Dinç’in verdiği bilgiye göre, başka ülkede üretilmiş, Türkiye’den incelemeye alınan 5 ürünün hepsinde zararlı kimyasal maddelere rastlandı. Aralarında American Apparel, Primark, Adidas ve Disney gibi üreticilerin bulunduğu 12 markanın üretiminde kullanılan çeşitli zehirli maddeler yalnızca giysilerde bulunmuyor, bu kıyafetlerin üretimi sırasında çevreye salınan zehirli maddeler de çocukları etkiliyor. Dinç, “Çocuklarına içinde zehirli maddeler bulunmayan, güvenli ve sağlıklı giysiler arayan ebeveynler için bu bir kâbus. Kimyasal zehir olan ftalat, antimuan, organotin, nonilfenol etoksilat gibi minik canavarlar, lüks markalardan bütçeye uygun kıyafetlere kadar her yerde bulunabiliyor” dedi. Greenpeace, Detoks kampanyasında tekstil şirketlerinin 2020’ye kadar bütün zararlı kimyasal maddeleri üretim zincirlerinden çıkarmasını talep ediyor. Halkın baskısı sonucu bugüne dek 18 marka Detoks’a başlamayı kabul etti.

Kaynak : http://bilimteknik.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/29517/Cocuklara_zehirli_giysi.html

Burberry, Adidas ve Disney gibi markalar hâlâ çocuklarımızın giysilerindeki zehirli kimyasal gerçeğini göz ardı ediyor. “Minik canavarlar” dediğimiz bu kimyasallar, dünya çocuklarının gardroplarında saklanıyor.

 

 

You may also like


Önceki yazıyı okuyun:
HG1F: 21 Ocak 2014

Futbol aşkına.. Her yerde eldivenle her yerde topla! ...Meditasyon bizim yitirmiş olduğumuz doğal bir haldir. Çocuğun gözlerinin içine bak ve...

Kapat