No public Twitter messages.

cekilisHarvey Karp bu sayfalarda sıkça konuşulanlar arasında bilirsiniz :=) Daha önce Türkiye’ye geldiğinde çok yazdık çizdik, bunlara bir göz atabilirsiniz aşağıdaki eğitim haberini öğrenmeden önce 🙂

Şimdi Psikolojik Danışman ve Pozitif Ebeveynlik Uzmanı Tansu Oskay, Pozitif Psikoloji yaklaşımıyla Ebeveynlik çalışmaları doğdukları andan itibaren bebeklere ulaşıyor. Bu yazıya yorum bırakıp sosyal medyada paylaşacak bir hamileye de 7 Şubatta yapılacak bu eğitimi hediye ediyor. Sizin için olmasa bile çevrenizdeki hamileler için olabilir 🙂 Pazartesi sabahı çekilişi yapacağım 🙂

The Happiest Baby Education Association’ın Tansu Oskay aracılığı ile Türkiye’de verdiği “The Happiest Baby on the Block- Mahallenin Mutlu Bebeği”  eğitimleri İstanbul Doğum Akademisi’nde her ay yapılacak. Sorularınız için: 212 240 59 35 ve bilgi@dogumakademisi.com adresini de kullanabilirsiniz.

 

Happiest-Davetiye

 

“The Happiest Baby on the Block- Mahallenin Mutlu Bebeği” NEDİR?

Dünyaca ünlü Pediatrist Dr. Harvey Karp tarafından geliştirilen eğitim programı, Yeni Doğmuş Bebeklerin dünyaya geldikten sonra, ilk haftalarda yaşadıkları zorlu adaptasyon dönemini rahatlıkla atlatmaları ve bu dönemi tüm ailenin mutlu geçirmesi için Ebeveynlere yol gösteriyor.

“The Happiest Baby ” Eğitiminin Ailelere Kazandırdıkları:

 • “Daha Az Ağlayan- Daha Çok Uyuyan Bebek” sloganı ile, ebeveynlerin özellikle doğum sonrası ilk 4 ay faydalanacağı bilgi ve uygulamaları Anne-Babalara ulaştırıyor.
 • Kolik tanımını açarak, sebepsiz ağlamaları anlamlandırıyor, ailenin bu anlamları fark etmesini sağlıyor.
 • Bazı bebek bakım yöntemlerinin, işe yaramadığı dahi düşünülen bazı yaklaşımların nasıl deneneceğini ve bu denemelerde nasıl başarı sağlanacağını öğretiyor.
 • Doğal Ebeveynlik tarzına katkıda bulunuyor.

Bu Eğitim Neyi Sağlıyor?

Aileler bu en yorgun, en deneyimsiz, en çaresiz oldukları dönemlerinde desteğe çok ihtiyaç duyarlar. Onlara iyi gelecek en ufak bir şeye ( bu bir fikir, bir öneri, bir ürün veya bir araç olabilir) sıkı sıkı sarılırlar. Ayrıca bizim bebeğimiz çok uslu olacak, ağlamayacak psikolojisi ile hastaneden bebekleriyle evlerine dönen ebeveynlerin bebek ağladığında olumlu duygularını kaybetmeleri ile hayal kırıklıkları yaşadıkları görülür.

Bu eğitim ile uykusuz ve ağlayan bebekli ebeveynler ve ebeveyn adayları, bebekli ilk aylarını daha bilinçli, yapıcı, umut dolu ve pozitif duygular ile geçirirler.

EĞİTİM İÇERİĞİ:

 • Bebekler Neden Ağlar?
 • Bebeği Sakinleştirme Sanatı
 • Mutlu Bebek için Uygulanan 5 Temel Prensip
 • Yeni Ebeveynin Hayatta Kalma Kılavuzu
 • Doğal Ebeveynlik Yöntemleri

 KİMLER KATILABİLİR?

Her yeni anne-baba veya anne-baba adayı, dilerse beraber dilerse tek başına katılabilir.  Eğitim 0-3 ay bebeklerin ihtiyacına hitap eder.

Uygulamalı örneklerle verilen eğitim süresi 2 saattir.

 

EĞİTMEN: TANSU OSKAY

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitirdikten sonra 1997-2005 yıllarında Psikodrama eğitimini Zerka Moreno, David Kipper gibi Psikodramanın kurucu ve öncü  terapistlerinden alarak  Avrupa Psikodrama Federasyonu’na bağlı (FEPTO) Psikodrama Terapisti ünvanını aldı. Kanada Virginia Satir Enstitüsü ve  İstanbul Aile ve Evlilik Terapileri Enstitüsü (IFTI)’de Aile ve Evlilik terapileri eğitimi gördü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yürütülen Anne-Bebek Bağlanması ile ilgili akademik çalışmada görev aldı. 1999 yılında Marmara Depremi sonrasında, konusunda lider İsrail ve Amerika’lı terapist gruplarıyla deprem bölgesinde Travma Sonrası Stres Bozukluğu Destek çalışmalarını yürüttü. Okullarda ( Ayazağa Işık Okulları, Hisar Eğitim Vakfı, Terakki Vakfı Okulları ) ve farklı danışmanlık merkezlerinde Psikolojik Danışmanlık yaptı. Kurumsal Eğitim Uzmanı olarak birçok kuruma iş hayatında ekip verimliliğini arttırıcı Sistem ve Takım Eğitimleri verdi.

Psikodrama, Pozitif Psikoloji yaklaşımıyla Ebeveynlik, Sistemik ve İlişki Odaklı Aile Koçluğu, Gestalt, Aile Ağacı, Çocuk Psikodraması, Transaksiyonel Analiz, WISC-R testi, Hiperaktivite, Dikkat Eksikliği, Öğrenme Bozuklukları, Oyun Terapisi, Hamilelik Dönemi Danışmanlığı, Bebek Dili-Çocuk Dil Gelişimi, Ergenlikte Pozitif Disiplin, Öğrenci Koçluğu danışmanlık verdiği ve uygulamalı seanslarını yürüttüğü alanlardır.

2010 yılında kurduğu “PAPS Parenting” Ebeveyn Okulunda çocuk-ergen-yetişkinlere bireysel danışmanlık, ebeveyn koçluğu, aile danışmanlığı yapmakta, aile ve çocuk konusunda seminer ve workshoplar düzenlemektedir. Parenting Counseling (Ebeveynlere Danışmanlık) konularında Hürriyet Aile uzmanlar ve Habertürk HT Hayat Aile Müdürü köşesinde, ayrıca yazı kurulu üyeliğini yürüttüğü Boğaziçi Üniversitesi Dergisi’nde yazılar yazmakta, uzmanlık alanı olan “Pozitif Ebeveynlik” konusunda Anne-Babalara ve kurumlara konuşmalar yapmaktadır. STET ( Sınır Tanımayan Ebeveynler Topluluğu ) Derneği Eğitim Koordinatörüdür. Gordon Training International ve The Happiest Baby Education Association Türkiye uzman eğitmenidir.

 International Positive Psychology Association ve Türk Psikologlar Derneği üyesidir.

www.tansuoskay.com / iletisim@tansuoskay.com / 212 265 25 85

You may also like

9 Yorum

 1. Sıla dedi ki:

  Benim kızım şimdi 1 yaşıda ve ilk üç aylık dinemde bu kitap kurtarıcım oldu. Şimdi çok sevdiğim bir arkadaşım hamile ona hediye etmek isterim:)

 2. Meliha dedi ki:

  Sevgili Ayca,

  8 aylik hamileyim, bu kursa katilma ihtiyaci olan bir Anne adayiyim.

  Sevgiler

 3. berna dedi ki:

  Cok sevdigim hamile bir arkadasima hediye etmek isterim eger cikarsa =)))

 4. Burcu ceylan dedi ki:

  Merhaba,

  7,5 aylik hamileyim, egitime katilmayi cok isterim:-)

  Sevgiler,
  Burcu

 5. Enise Yılmaz dedi ki:

  Merhaba, mide bulantıları, bel ağrıları, duygu iniş çıkışlarıyla 32 haftamızı geride bıraktık :-), prensimin gelmesine az kaldı eğitime katılmayı çok isteriz 🙂

 6. Sevgi Yıldız dedi ki:

  ayçaaa
  facede gördüm hemmen yetiştim
  umarım süreyi kaçırmamışımdır
  hamile bir arkadaşıma hediye edeyim ben de
  sevinsin gariban 🙂

 7. nursen dedi ki:

  günaydın 😀 son anda gördüm ve bende katılmak istedim. ilk kızım 31 aylık, 2. kızıma 19 haftalık hamileyim,eğer çıkarsa bende seve seve giderim 🙂

 8. Gözde dedi ki:

  ben de katılmak istiyorum:)

Önceki yazıyı okuyun:
İlk yarının son ders zili çalarken

Uzun bir ara verdim yine.. ama geldim! Önemli günleri yazmadan olmaz ki .. 5,5 için çok erken derken biz bu...

Kapat