No public Twitter messages.

Anneler hazır mıyız ?

Okulda ne yedi ? Kantin var mı? Kantinden paketli bir şeyler aldı da yedi mi ? Okullarda kantin niye vardır? Öğlen yemeğinde sosis mi yiyecek ? Kutu süt mü verecekler ? Okul sütü var mı bu okulda ? Beyaz ekmek mi tüketilecek? İkindi kahvaltısı pastane ürünü müdür ? Sabah kahvaltısında Nutella var mı? Neden tahin – pekmez değil ki ?

Gibi aklınızda deli deli sorular var biliyorum. Belki de tek bende var ? Bilmem garip kişilik ben miyim? Sonunda içinde kantin olmayan bir okul bulmuş olmak bile deli deli soruları hafifletti! Beslenme! Benim takıntım, n’apalım ben de böyle durum!

Sabah uyandığımda her sabah yediğim bir karışım var. Kış aylarında hastalıkları biraz uzak tutuyor. Kendim yerken bir kaşık da Erin’e veriyorum. Çeşitlendirilebilir tabii ama en basit ve hazır karışım bu :

Bal, zerdeçal, zencefil , tarçın, çörekotu karışımı. Balın miktarına göre toz baharatları karıştırın. Ben bir kase yapıyorum. Bir kase bala birer tatlı kaşığı baharatlardan ekliyorum. Her sabah bir kaşık. Hastalık evlerden uzak..

Katkısız Sevgi Sitesi Anneler hazır mıyız diye bir bölüm açmış .
Göz atmak ister misiniz ? 

 

Her şeyin başı beslenme

Okulda ne yiyor?
Çoğu zaman, ebeveynler çocuklarını okula gönderdikleri zaman beslenme konusunda daha rahatladıklarını düşünürler. Oysa ki, okula başlayan çocuğun dersleri kadar beslenmesi de ailenin denetimi altında olmalıdır. Öğün atlayıp atlamadığı, çıkan yemeklerden ne seçtiği, kantin tüketiminin olup olmadığı, arkadaşlarından etkilenip etkilenmediği, su içip içmediği gibi beslenme ile ilgili tüm ayrıntıların konuşulması gerekmektedir. Eğer çocuk okuldan gelince aile evde olamıyorsa, evdeki besin tüketimi bile okul çağı beslenmesinde önemlidir. Okulların yemekhane ve kantinlerinde sunulan yemek alternatiflerinin genellikle yağ içeriği yüksektir. Yapılan bir araştırma, çocukların günlük beslenmesinin %37’sini okuldan karşıladıklarını ve bunun bile çocuklardaki obezite riskini arttırdığı göstermiştir.

Çoğu okulun aylık menüsü önceden planlanır. Aileler bu menülerde bulunan yemekleri ve içeriklerini çocuklarına anlatarak daha doğru tercihler yapmalarına yardımcı olmalıdırlar. Çoğu zaman öğle yemeklerinde çocuklar sebze yemeklerini ve salatayı tüketmek yerine pilav, makarna ve börek gibi karbonhidratlı gıdaları daha çok tercih ederler. Bu noktada aileye düşen görev, çocuklarına sebze yemeklerinin ve salatanın da yenmesi gerektiğini, pilav ve makarnanın karın doyuncaya kadar çok miktarda yenmemesi gerektiğini anlatmaktır.

– See more at: http://katkisizsevgi.com/her-seyin-basi-beslenme/#sthash.LpXcC2yA.dpuf

You may also like

2 Yorum

  1. mine oskay dedi ki:

    keşke okullarda kantin olmasa.. çocuklar beslenme çantası götürse yine eskisi gibi ahh ahhh


Önceki yazıyı okuyun:
Çiğdem Yaylası Kampı

Çiğdem yaylası kamp macerasını yazma görevi bu sefer bana ait. Özellikle yazmak istedim çünkü bu Erin doğduğundan beri O’nsuz yaptığımız...

Kapat