No public Twitter messages.

BEÖ – SONBAHAR

Genelde her haftasonu ormana gitme aktivitemiz var ve “Sonbahar aktivitesi “olarak aslında geçen hafta ormanda birşeyler yapmaya başladık biz.

Öncelikle ormanda uzun yürüyüşler yaptık .. uzun dediğim Erin’e göre.. genelde yürüyüş parkuruna girip 6 km bitiriyoruz tabii birçoğunda Erin sırt çantasında oluyor 🙂 ama bu sefer elimize sepetimizi aldık ve kozalak,meşe palamudu, yaprak topladık. Sepeti Erin taşıdı, önce ben neleri toplaması gerektiğini gösterdim sonra kendisi arayarak bulup sepetine attı. Meşe palamutlarına” toouum” yani tohum demeyi öğrendi 🙂

Eve getirdiğimiz doğa materyallerimiz ile kutuya boşaltma, adlarını öğrenme, büyük küçük kavramı ( kozalaklar ile kocaaammmaaann – minnaaccııkk demeyi öğrenme 🙂 ) ve eşleştirme aktivitelerini yaptık.

Meşe palamutlarının üzerilerine yüz ifadeleri çizdim böylece gülen ağlayan kızan, dil çıkartan ve şaşıran “abambu”lar yarattık onları taklit ettik. (abambu aslında Erince de kardan adam demek ama bunlara da yakıştırdı 🙂 )

Bu sabah ise meşe palamutları ile evimizi ziyaret eden küçük kurtçuğu inceledik ve onu apartmanda kapımızın önünde duran saksının içine bıraktık 🙂

Bir diğer aktivite ise bana sonbaharı hatırlatan ve genelde sonbahar ve kış mevsiminde aklıma gelen (nedense yazın akla gelmez ) mısır patlatma.
Mısırları önce kaşıkla bardağa transfer ettik sonra eliyle tencereye koydu ve patlamalarını bekledik. Patlarken çok eğlendik 🙂 sonra afiyetle yedik.

You may also like

10 Yorum

 1. çiğdem dedi ki:

  selam Ayça seni uzun zamandır takip ediyorum.Benim oğlum 13 aylık adı çınar.Gerçekten çok yaratıcısın ben bazen ne yapacağımı şaşırıyorum.İletişim kurabilirsek çok sevinirim.

 2. annevebebisi dedi ki:

  Supper olmus:)) Biz de yapalim, biz dee:))

 3. Çiğdem Göksen Eryaşar dedi ki:

  huehuehue meşe palamutlarına bayıldım ben :))

 4. AyçA dedi ki:

  Çİğdem teşekkürler.. tabi ayca@pandul.org adresimden ulaşabilirsin bana
  esra tahmin edeyim mısırlar di mi 🙂 heheh
  Çiğdem bende yaparken palamutları çok eğlendim 🙂

 5. cihan dedi ki:

  bende mısır istiyorum perşembe günü:))
  buluşuyoruz di mi bu arada ???yani ben geliyorum sana??
  aktivite delisi yapıcan çocugu:))

 6. AyçA dedi ki:

  yes geliyorsun(mu?) biz bekliyoruz.. aaa unutmadan galiba bu hafta arboretuma gidiyoruz yani ormana.. sabah 10:30 da orada olacağız erken gelmen lazım dur telleşelim yahu 😀 ahaha aktivite manyaklığına seni ve Derin hanımı da ekleyelim daha doğmadan 🙂 hehehe ( ismiyle yazmak ne güzel geldi minik kuzunun.. 🙂 )

  yahu günde 1 aktivite yapıyoruz yahu.. geri kalan gün serbest.. zaten artık hafatda 2 gün full beraber geçiriyoruz :=) ilk haftadan daha oynamayı özledim bütün gün geçen hafta 2 gün boyunca full oynadım.. acaba kendim mi oynamayı seviyorum ben ?? :)) erin bahane ..

 7. ilkay dedi ki:

  Orman havasıyla büyüdü bu çocuk maaşallah! 🙂

 8. Ayse Seker dedi ki:

  Orman aktivitesi bizi de kıskandırdı ve bu pazar yapılacaklar listesine ilk sıradan girdi. Ancak bir kaç sorum olacak. Ormanımız bizim Belgrad ormanı mıdır? zira biz Ömer’den önce oraya gitmiştik ama bana sizin resimlerden daha değişik bir yer gibi geldi. Rica etsem biraz bilgi verebilirmisiniz? Şöyle ki; daha önceki yazılardan Erin’in doğumgününü bile orada yaptığınızı düşündüm, oturacak yer, kahvaltı yapabileceğimiz bir yer-kendi kahvaltılıklarımızla:)- tam olarak nasıl bulabiliriz? Teşekkürler

 9. AyçA dedi ki:

  İlkay valla öyle yoktu ordaydı karnımdaydı ordaydı doğdu ordaydı yaşını orda kutladı büyüyor hala orda 🙂 Şehir içerisiden yaşayınca hafatda 1-2 gün bol oksijen almanın tek reçetesi..

  Ayşe evet Belgrad ormanı Neşet suyu genel olarak gittiğimiz yer ve doğum günü de oradaydı.. Neşet suyunda bir kafe var ancak kendi yemeğinizi götürdüğünüzde hemen otoparkın yanından başlayıp yol boyu takip eden masalar ve boş alanlar var hepsini kullanablirsiniz.

 10. Anonim dedi ki:

  […] sonbaharda sokaktan, doğadan topladıklarımızla evde eğlenmek de tam benim işimdir! Mesela bu! Ve bize gelebilecek en güzel aktivite kutusu da sonbahar temalı olabilirdi! Hemen okul yolunda […]


Önceki yazıyı okuyun:
Eşleştirme

Bulaşık makinesi yerleştirme: Hem ev işlerine yardım- tamam yerleştirmek uzun sürüyor - hem çatal kaşık bıçak demeyi öğrenme, hem büyük...

Kapat