11

2010 yılı yeni tüp bebek genelgesi

Ateş düştüğü yeri yakarmış..

Bu yazıyı bir arkadaşım benimle paylaştı ben de kendisine tepkisinde destek olmak için yayınlıyorum.

Bundan sonra blogu olmayan ama yazılarını duyurmak isteyen arkadaşlarım için de BLOGCU ARKADAŞLAR kategorisi açtım.

İsteyen varsa beri gelsin :=) her daim..

2010 yılı yeni tüp bebek genelgesi yayınlanmış..
Dehşetle okudum, üzüntüyle okudum..Değişiklikler, yeni sınırlamalar, yeni düzenlemeler ….
Acaba bunu yönetmeliği hazırlayanlar sadece embryo sayısını ve transfer başına yapılacakları mı düşünerek hazırladılar, yoksa senelerce belki bir ömür evlat sahibi olmak için çabalayan, maddi manevi imkanlarını zorlayan, çevresindekilere imrenerek bakan aileleri de hesaba kattılar mı ?
Sayın Başbakanımız her aileye mümkünse 3 çocuk diyor, ben diyorum ki 1 tanesine sahip olabilmek için sürekli çabalayan, acı çeken, başkalarına gıpta eden, dua eden, çaresiz kalınca isyan eden binlerce onbinlerce aile var…Hele ki Anadolu illerimizde “kusur” mantığıyla kadına yüklenilen bir ülkede bunun ne kadar zor olduğunu bilmiyor muyuz? Şimdi 35 yaş altındaki bayanlara ilk seferde tek embryo ile başlayan daha doğrusu başlamadan umutları kıran bu uygulama ile hedeflenen başarı nedir ? Bizler zaten yardım almadan evlat sahibi olabilsek bu uygulamalara ne gerek var ? Yumurtaların üstüne oturunca gıdaklayan kadınlar değiliz ki .

Tüp bebekte çoğul gebelik başarı değil başarısızlıktır diyor hem ülkemiz hem tüm dünya. Haklı bir görüş, artmış embryo demek erken doğum demek, prematüre bebek demek, sakat bebek demek, riske edilmiş anne sağlığı demek, artan zorunlu sezaryen doğumu demek, yüksek küvöz ücretleri ve uygulamaları demek…. Ancak bunları sınırlayacağız diye % 40-50 Lerle başlayan ilk tüp bebek deneme başarı şansını çok daha aşağılara çekecek bu yeni yönetmelik öncesi araştırmalar neye dayanarak yapıldı ? Tüp bebek denemelerinde ikizi bırak üçüz gebelik ve sağlıklı doğum yüzdesi nedir ? 3 adet embryo konan annelerin yüzde kaçında gebelik gelişiyor, bunların % kaçı doğuma kadar gidebiliyor, bunlar göz önüne alınmıştır mutlaka. Bu sınırlamalar yapılırken en azından bağzı esneklikler sağlanamaz mıydı ?
Mesela ; SSK desteği alan hastalara deneme sayısı başına artan destek sağlanamaz mı? Denemeler yanı sıra yüksek ilaç bedellerinde destek sağlanamaz mı ? Uygulamalara rapor karşılığı destek var ama ilaç bedellerine yok , bu nasıl destek ??
Mesela, ilk denemelerinde tek embryo yerine 2 embryo ile başlanamaz mı ? Uygulama birkaç yıl böyle takip edilerek faydası / zararı tespit edilerek güncellenemez mi ? Hemen tek embryo ile başlanması kime fayda getirecektir ki ? Zaten tek embryo ile başarı yakalama şansı çok düşük değil mi??
Mesela, 2. denemede 2 adet embryo transfer edildiğinde ve yine başarı sağlanamadığında 3. denemede 3 adete izin verilemez mi ?
Az sayıda embryo ile başarı sağlanamadıkça artan deneme başına hastalara ( ne acı ki genelde hep kadınlarımıza ) tekrar tekrar hormon ilaçları verilince kadın sağlığında bozulmalar olmayacak mı ? Rahim kanseri ve yumurtalık kanseri riskini mecburen alan kadınlarımıza çoğul gebelik vermeyelim ama kanser riskini verelim denmeyecek mi ?
Tekrar tekrar yapılan denemelerde kullanılan ilaçlar arttıkça ilaç firmalarının cirosu artmayacak mı ?
Tekrar tekrar yapılan denemelerde tüp bebek merkezlerinin cirosu artmayacak mı ? Mantar gibi her ilde türeyen tüp bebek merkezlerinin sayısı artmayacak mı ? Hipokrat yemini adı altında insanların umutlarından tacirlik yapacak / yapabilecek doktorlar olmayacak mı ? NAsılsa bu kadınlar ilk seferde tutturamayacak denilerek hastaların uygulamalarına ticareti bulaştıran hekimlerden yakınmalar artmayacak mı ?
Aile planlaması elbette çok güzel ve devlet desteği ile yürütülen bir uygulama, ama bizler daha çekirdek aile olmayı beceremedikten sonra hangi aileyi planlayacağız? Komşularının akrabalarının çocuklarına imrenerek bakan, köyden tarlasını arsasını satıp büyük şehirlere umutla gelip aylarca endişe ile tedavi olan insanlarımıza bu geneldeyi nasıl açıklayabileceksiniz? Ekonomik zorluklarla, iş bulma işini koruma kaygısı ile erken yaşta anne olamayan şehir kadınlarımıza maddi manevi hazır olduklarında bu imkanlarından da feragat etmelerini nasıl kabul ettireceksiniz ? Anne adayının toplamda sadece 4 ay gibi düşük sosyal “annelik” izni olduğu ülkemizde ilerleyen dönemlerde azalan genç nüfus miktarını nasıl telafi edeceksiniz? Çoğul gebelik başarısızlıktır dediğiniz hastanın tek bir evladı bile olamayınca bu insanlara hangi aile planlamasını anlatacaksınız??
Dünyanın özellikle Avrupa’nın pek çok ülkesinde yaşayan Türk vatandaşlarımızın evlat sahibi olabilmek için Türkiye’ye geldiği bir dönemde, bu uygulamalar sebebi ile ülkemizin sağlık sektöründen soğumalarını ve muhtemelen cinsiyet tespiti, embryo adeti ve transfer adeti, yumurta ticaretinin serbest olduğu Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kaymasını nasıl önleyeceksiniz?
Bu yönetmelik hekimler, danışma kurulları, sağlık merkezleri, bakanlıklar ve hükümet bazında hazırlanmış bir yönetmeliktir, ama değiştirilebilr, güncellenmebilir, ülke koşullarına göre şekillenebilir. Lütfen bu uygulamaları başlatmadan önce halkın taleplerini ve tepkilerini dikkate alınız, bizleri evlat sahibi olamamanın üzüntüsü yanında bir de umutsuzluğu ile baş başa bırakmayınız, gerekli uygulamaları kadın sağlığı ve aile olma hakkını elimizden almadan yeniden düzenleyiniz.
Bir kadın, bir tüp bebek hastası , bir anne adayı ve bir vatandaş olarak rica ediyorum.
Talep ediyorum.
Tepki gösteriyorum.
Cevap bekliyorum.
Lütfen kadınlarımıza , anne adaylarına, baba adaylarına, ailelere bir şans tanıyınız.
Saygılarımla,

Paylaş :=)

Yorumlar (11)

 1. Yanıtla
  Yesim :

  bir ses bir sestir Ayçacığım
  Sayen de duyurma şansı elde ettim
  Harikasın
  YSM

  • Yanıtla
   AyçA :

   :=) Tekrar teşekkürler..

 2. Yanıtla
  serra :

  Merhaba ,
  Devletimiz gene yazi tura atarak tek taraftan bakmis bu genelgede de. Bazi ulkeler tek embryo politikasi izlemeye karar verdi, dogru ama bu durumda 3 kereye (bazilarindan cocuk sahibi olana kadar) kadar tup bebek masraflarinin tamamini karsilayacak. Tr’de ise devletin odedigi 1240 lira hangi tup bebek merkezindeki masrafi karsilayacak bilmiyorum. Ben memorial’de denedigimde ucret 1900 euro idi; ilaclar ise 1000 lira kadar tutmustu.

  Biz kendi karari ile tek embryo transferi yaptirmis bir ciftiz; 3 kere tup bebek denedik ama hala 2 kisilik bir aileyiz. Her seferinde tr’deki doktorlar sizin yerinizde kardesim olsaydi 2 tane transfer ettirmesini soylerdim dedikleri halde, %25 ihtimal ikisi de tutabilir, biz tek cocuk sahibi olmak istiyoruz diye israr ettik. Maddi ve manevi olarak bu tekrarlari yasamayi kaldirabilecek durumdaydik ama tup bebek merkezlerinde ilk defa denemek icin gelip de zar zor parayi denklestirdiklerini bildigim ciftleri gorunce, once onlara cocuk versin diye Allah’a dua ettim. Dusunun ki su an tek istedigim seyden feragat edebilecek kadar uzucu bazi durumlara sahit olmusum.
  Tup bebek tedavisi gorenlerde ben fikir olarak bir uctayim, ama is sadece kendime geldiginde uctayim. Herkesin kendi icinde degerlendirilmesi gereken bir durum tup bebek tedavisi; karari doktora birakmak, doktora itimat etmek belki de en dogrusu. Simdi geriye donup baktigimda, hic degilse son denememde 2 transfer yaptirmaliydik diye de dusunuyorum.

  Devlet olasilik hesabina gore tek embryo transferi ile gebelik ihtimali su kadar, o zaman 3 kere de bir kadinin hamile kalma sansi toplamda buna geliyor diye parmak hesabi ile karar vermesin. Hem hastalardan, hem doktorlardan, hem bilimsel arastirmalardan faydalansin. O zaman eminim ki belki ilk deneme de 35 yas alti olup, rahimde hamile kalmaya engel bir durum yoksa tek transfer denebilir; ama zaten tup bebe ktedavisinde cogul transferin ilk sebebi daha once basarisiz tup bebek tedavileridir. Once embro transferin sayisina engel degil, bir duzenleme getirilsin; sonra karar doktorun direktifleri dogrultusunda hastaya birakilsin.
  Umarim bu aciyi yasayan herkes, kat be kat mutlulugunu da yasar.
  Sevgiler

  • Yanıtla
   AyçA :

   Yorumun için teşekkürler Serra..

 3. Yanıtla
  Sena :

  MErhaba,
  Bu yazıyı yazan benim. Toplumsal ve şahsi tepki gösterdiğim bir şeyden utanmıyorum saklayacak bir şeyim de yok evet tüp bebek yoluyla bir evlat sahibi oldum, bu sebebple de açık açık yazacağım düşüncelerimi.

  Serra sana katılıyorum herkes çoğul gebelik ihtimalini almak istemeyebilir, bakamayacağın çocuğu yapmayacaksın, ancak bunu genelgeler ile kanun ile uygulama bazında kısıtlarsan o zaman kurunun yanında yaş da yanıyor. Ben 2. evladı düşünürken bana tek embryo transferi yapılmasına bu kadar şiddetli tepki göstermeyeceğim belki ama ben hiç olmazsa tek evlat sahibi olarak da kalabilirim, hiç olmayan ne yapsın ?? Senin gibi sadece kendimi düşünmem ya başkaları diyecek insanların olması tepkiyi biraz daha güçlendirecektir. Ki umarım tepki büyür ve gerekli yere doğru mesajı iletir..

  Bu iş sigara yasağına benzemez, işinize gelirse denip çıkılmaz işin içinde, maddi manevi ahını alacakları aileler olacak çok sayıda. Bunu yaşamayan da anlar ama ” hissedemez” ne demek olduğunu …Allah herkesin yardımcısı olsun.

 4. Yanıtla
  hülya :

  ben sadece bu genelgeyi hazırlayan ve onaylayanların veya yakınlarının tüp bebeğe muhtaç olmalarını diliyorum o zaman anlarlar ne demek olduğunu ne acı verdiğini nasıl hayattan kopardığını hep başkalarına imrenerek yaşamayı kendini eksik kabullenmeyi insanların acıyarak bakmalarını

 5. Yanıtla
  Tülin :

  Artık diyecek sözümde kalmadı bu insanlara..
  o kadar yıprattım kendimi..
  tüp bebek tedavimin ortasında çıktı bu genelge..
  ve ben bugün sonucumu aldım koskoca bir NEGATİF..
  evet sayın yetkililer şans oranını düşürmedik..
  1 de 2 de aynı arada %5 lik fark var dediniz..
  yıktınız hayallerimi umutlarımı..
  aldınız elimden bebeğimi..
  Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın sebep olanları..
  çekmeyen çekenin halinden ne anlasın zaten..
  yaptıklarınız sadece oyun hile..
  yanımızda olsanız destek olsanız en azından 2, denemede 2 embriyo transferine izin verirsiniz..
  Devletteki 2 hakkını tek embriyoyla kullan..
  sonra ne halt edersen et diyorsunuz..
  nerden bulucam ben o kadar parayı..
  ne istiyosunuz bizlerden neeeeeeeeeeee……
  çok şey değil istediğimiz Anne Baba olmak sadece..

 6. Yanıtla
  ravza :

  slm arkadaşlar bende bir şeyler söylemek istiyorm bende 2010 9nisan tedaviye başladım daha bu ilk denemen olcak ama şimdiden bütün umudum kırıldı 5 yıldır evliyim ve anne olabilmem için tek şansız tüp bebek ve onuda tek embryo düşürmüşler dr. şansımın yüzde 30 oldugunu söyledi ve dua etmekten başka hiç bir şansım yok yaradanım büyük allahım isteyen herkese versin ama bu yeni yasada anne olabilmek için ufacık bir şansı olanları düşünmemişler o şansımızıda elimizden almışlar inanın bunu yazarken elleim titriyor onların bizi anlamaları için bizim yaşadıklarımızı yaşamaları gerek onlar biliyorlar mıki evlat hasretinin nasıl bir şey oldugunu bir çoçuk gördügünde içinin nasıl sızladıgını ben çok bir şey istemiyorm sadece anne olmak bebegimi kucagıma almak kokusunu duymak bebegi ellerde görmek istemiyorm kendi bebegimi koklamak sevmek bagrıma basmak istiyorm ama onlar bunuda bize çok gördüler soruyorm şimdi yüzde 2lik bir sperm örnegiylen nasıl bir
  denemede ve bir embryo hamile kalabilirm allah rıza için söyleyin…..??:((((((

 7. Yanıtla
  hülya :

  arkadaşlar 2 defa tüp bebek yaptırdım 2 side hüsranla sonuçlandı bu acıyı cekmeyen bilemez genelgeyi yayınlayanlar 13 15 bin maaş alıyorlar onlara sorunmu artı hastenelerde özel imtiman görüyorlar bana dokunmayan yılan bin yaşasın hesabı dilerim mevlam bütün anne olmak isteyenleri hiç kimseye muhtac edmeden kendi verir kerkeze sabır diliyorum allah yardımcımız olsun

 8. Yanıtla
  sevda :

  bizim derdimiz bize yetiyor.birde bu yasa ile dert üstüne dertböyle bir durumdan bile çıkar elde etmeye çalışıyorlar.bizim psikolojimiz altüst olmuş huzurumuz kalmamış kimin umurunda.tek embriyo yasasını bir tarafa bırakın her tüp bebek yaptıran gebe kalmıyorki okadar umutsuz vakalar varki rabbim bütün anne olmak isteyenlere sağlıklı hayırlı evlatlar nasip etsin bu vicdansız cahilleride islah etsin aminnnnnn

 9. Yanıtla
  naciş :

  arkadaşlar jinemed kalamış tüp bebek merkezinde tedavi olan varsa bana ulaşabilir mi?5052418218

Yorum bırak