17

Ahşap Oyuncaklar

İnsanın elindeki en eski ve en değerli kaynak olan ahşap oyun araçları binlerce yıldır kullanılmaktadır. Neden ahşap oyuncak sorusu karşımıza çıktığında bunun yanıtını şu ana noktalarda toplamak mümkündür.

1.Doğal malzeme olması nedeniyle ahşap oyuncak çocuk sağlığı için en doğru materyaldir. Üzerinde sağlığa zarar veren hiçbir boya, vernik içermez. Hatta doğrudan doğruya hiç cila atmadan kullanılabilir, bu nedenledir ki ahşap oyuncağın üzerinde bakteri üremesi çok güçtür, bunun için dezenfekte gerektirmez, ve dezenfekte edilirken kullanılan zararlı maddelerin oyuncağın yapısına zarar vermesi da böylelikle önlenmiş olur.
2.Ahşaba dokunmak , onunla oynamak vücuttaki elektriği alır, rahatlatır.
3.Ahşap oyuncakta ürün yelpazesi sonsuzdur, mutlaka bir fabrikasyon üretime geçilmesi gerekmez, hobi için 1-2 ahşap oyuncak yapmak, kendine göre tasarlamak mümkündür.
4.Ahşap oyuncaklar nesilden nesile geçen ürünlerdir, dededen toruna geçen bu ürünler her zaman, eskiyince de değerlidir.
5.Tamamen geri dönüşümlüdür. Ayrıca marangoz artıklarından, kereste, odun artıklarından da ahşap oyuncak yapmak mümkündür. Özellikle ahşap oyuncak yapımı için ağaç kesmeye gerek yoktur. Budanmış ağaçlardan ve doğanın dengesini bozmadan kesilen ağaçlardan da ahşap oyuncak yapılır. 6.Ahşabın sıcaklığını, ahşap oyuncağın dokusunu hissetmek, elinde tutmak değer verdiğimiz ahşap oyuncağın kaynağına, yani ağaca, doğaya değer vermemize sebep olur.
7.Ahşap oyuncak aynı zamanda evde çocuğunuzun odasına koyabileceğiniz, işyerinde masanızın üzerinde kullanabileceğiniz nesnelerdir, görünümü güzel hatta bir tür sanat eserleridir.
8.Ahşap oyuncak dayanıklıdır, bozulmaz, kırıldığında yapıştırmanız, rengini değiştirmeniz mümkündür.
9.Ahşap oyuncak veya küçük ahşap aksesuarlar sadece oyuncak ve eğitim aracı olarak değil aynı zamanda terapi amaçlı kullanılabilir. Ahşap promosyon ve hobi malzemeleri, maketler, hediyelik eşyalar, bastonlar, tespihler ve vs. için gerekli olan üretim tarzı ahşap oyuncak için de geçerlidir. Bundan dolayı bir atölyede ahşap oyuncak üretirken başka objeler de üretilebilir.
10.Ahşap oyun araçları birçok yaş grubuna hitap eder. Örneğin bir Tangramle 3 yaşında bir çocuk oynarken aynı zamanda yetişkin de çocukla veya tek başına bu oyunu oynar.
11.Ahşap oyun araçları nesiller, kültürler arasındaki kaynaşmayı da sağlar. Örneğin çocuğun dedesinin yapmış veya oynamış olduğu topacın çocuk için özel bir değeri vardır, Rusların Matrioschkası ile oynarken başka kültürlerdeki özellikleri de görür tanırlar. Ahşap oyuncak üretilmesi için mutlaka yüksek teknolojiler kullanılması gerekmez. El yapımı, yontma ürünler özellikle değerlidir. Ekoloiik dengeyi kurmanın da bir şartı en basit teknolojileri kullanarak değerli ürünler yaratmaktır. 24 yıldır dünyayı dolaşarak ahşap oymacılığını öğreten Juan Carlos Lizana bizim için gerekli olan teknolojiyle, doğaya en az zararı vererek ve yerine koyarak sahip olunabilir demektedir.
———————————————-___———————————————-
Ahşap Oyuncakları nerede bulabiliriz ? Benim bildiğim Feriköy Organik Pazarında Şule Hanım’ın bir standı var kendisiyle iletişime geçilebilir ama internettende epazaryeri.org adresinde satışı olduğunu gördüm. Daha da yer bulursam paylaşacağım 🙂

Paylaş :=)

Yorumlar (17)

 1. Yanıtla
  Şule Şenol :

  Benimle, oyuncaklarla ilgili yazıyı eklediginiz icin teşekkurler.
  Ben organik pazarda oyuncak tanitimina devam ediyorum, e-pazaryeri uzerinden ise satış yok. (bu hafta orada olamayacagım ama maalesef)
  Bu arada Akatlar’da bir oyun deneyimleme merkezi açacağız., alternatif eğitim derneği olarak, ahşap oyuncak yapımı, farklı oyunlar, bu oyunlarda kullanılan pedagojik yaklaşımlar, açıklamaları, yetişkin ve çocuklar için.
  Muhtemelen açılışımız 28 aralıkta olacak, bekleriz.
  http://www.alternatifegitimdernegi.org.tr
  http://www.yahoogroups.com/group/alternatif_egitim

 2. Yanıtla
  AyçA :

  Şule hanım merhaba.. çok sevindim sizi burada gördüğüme.. aslında biz bir kere tanışmıştık sizin Kavacıkta komşunuz Gül ( Sabancı Üniversitesinde çalışıyorduk ikimizde ) benim arkadaşım belki haıtrlarsınız. neyse 🙂 Akatlarda nerede bahsettiğiniz yer açılışta rada olmayı isteriz 🙂 bu oyun merkezinde yaş aralığınız ne olacak ? detaylı bilgiyi nereden bulabiliriz ? ben bu yah groupa üyeydim ama bir ara çok mail geldi bir süreliğine kapattım sanki biraz daha ileride beni ilgilendirek gibi geldi ..
  Tekrar ilginize teşekkürler

 3. Yanıtla
  Şeref ŞİMŞEK :

  Ahşap Oyuncaklar konusunda her zaman Şule Hanım’dan çok yararlı bilgiler edindim, çalışmalarında başarılar dilerim. Saygılarımla Şeref Usta

 4. Yanıtla
  AyçA :

  Şeref Usta teşekkürler.. siteni linklerime ekledim..ancak fiyatlar yazmıyor sitende bilgi nasıl edineceğiz??

 5. Yanıtla
  Cemal Mete :

  Merhabalar,

  Ahşap Oyuncak üretimi konusunda,teorik yada pratik bilgi
  olarak yardımcı olabilirim, ayrıca su bazlı “Ahşap Oyuncak” boyası üretiyorum, bu konuda sıkıntınız olursa
  yardıma hazırım, selamlar.

 6. Yanıtla
  AyçA :

  Cemal bey teşekkürler..

 7. Yanıtla
  İHSAN ŞİMŞEK :

  MERHABALAR BİZ AHŞAP OYUNCAK ÜRETİYORUZ ELİT NOKTA VE SERGİLERDE SATIŞA SUNUYORUZ BİLGİLERİNİZE SUNAR SAYGILAR DİLERİZ
  İHSAN BEY BSM 534 278 43 13

 8. Yanıtla
  Sule Senol :

  Benim artık bir ahşap oyuncak dükkanım var, dükkan demeyim daha doğrusu ahşap oyuncaklarla buluşma yeri, bol bol oynayacağınız bir yer, çeşit de çok Sivas’tan Samsun’dan, Dalyan’dan, Osmaniye’den ve bizim kendi kurduğumuz atölyeden de ürünler var. İthal ürünlerimiz maalesef hala çoğunlukta, ama yakında değişeceğini umuyorum.
  http://www.geloyna.org dan bizi takip edeibilirsiniz.

 9. Yanıtla
  Çizgisel İç Mimarlık :

  Biz de Çizgisel İç Mimarlık olarak 1984’ten beri proje bazında, 1995’ten itibaren de proje + ahşap atölyesi bazında hizmet vermekteyiz.
  Dekorasyonun yanı sıra başlangıçta ürettiğimiz ahşap oyuncakları (masif ahşaptan ürettiğimiz oyuncakları, hem su bazlı boya + su bazlı cila ile, hem de ahşabı doğal rengi ile bırakıp su bazlı cila ile korumaktayız) şimdi daha da geliştirerek ve çeşitlendirerek sunmaktayız.
  Daha detaylı bilgi almak ve ahşap oyuncak üretimlerimizi görmek için internet sitemizi ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  http://www.cizgiselicmimarlik.blogspot.com

 10. Yanıtla
  soylu ahşap ve promosyon san. :

  Soylu ahşap ve promosyon san. olarak eğitim amaçlı ve promosyon amaçlı ahşap ürünler imal etmekteyiz. http://www.soyluahsap.com ve http://www.senka.com.tr web sitelerimizi ziyaret ederek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
  şule hanıma ve şeref bey e selamlar
  ahşabın kalıtesine ve güzelliğine inanan kişilerle tanışmış olmak harika ve buna ınanan bir çok kişi ve kuruluşla tanışmak dileğiyle
  hepinize kolay gelsin iyi çalışmalar
  Mualla YAŞAR
  506 253 1003
  362 231 3255

 11. Yanıtla
  sima :

  Geçen hafta gittiğim nişantaşındaki Muji mağazasında çok güzel tahta oyuncaklar vardı. ve bu tahta oyuncaklar için hiçbir ağaç kesilmiyormuş. zaten ömrünün sonuna gelmiş olan ağaçlar takibe alınıyormuş. sadece kesilmesi gereken ağaçlar kesildikten sonra bu oyuncaklar üretiliyormuş. arabalar, hayvanlar, bowling setleri birsürü şey var mağazada çocuk ve büyükler için. tavsiye ederim.

 12. Yanıtla
  kenan :

  Size hayırlı çalışmalar

 13. Yanıtla
  Feryal :

  AHŞAP MATERYELLERİN TEKRAR YAŞAMIMIZA GİRMESİNİ BÜTÜN KALBİMLE DESTEKLİYORUM. ZATEN AVRUPADAKİ ÜLKELER DE PLASTİK OYUNCAKLARITERKEDİP AHŞAP OYUNCAKLARA DÖNMEKTELER. BEN DE AHŞAPA ŞEKİL VEREREK KULLANILACAK MATERYELLER YAPIYORUM.6-8-10 VE 15 MM.LİK OKUME VEYA GÜRGEN KONTRAPLAKLARDAN DEKUPAJ İŞLERİ YAPMAKTAYIM. WEB SİTEMDE ESERLERİMİ GÖREBİLİRSİNİZ .SELAMLAR. http://feryalturkoz.tr.gg

 14. Yanıtla
  murat :

  Ben orman endüstri mühendisiyim
  Atelyemiz var ve ahşap oyuncak modellerimi
  üretmek istiyorum
  Nere satacağım konusunda çok düşünüyorum Rize deyim
  yardımcı olurmusunuz
  mrt053@hotmail.com

 15. Yanıtla
  Volkan AYDIN :

  Ne yazıkki ahşap oyuncakların değerini bilen çok az bir kesim var. insanlar bilinçsizce oyuncak seçimi yapıyor. http://www.toygitoys.com sitemiz gelişime acık desteklerinizi bekliyorum hep birlikte geliştirip doğal ürünleri çocuklara sunabiliriz.tüm yaratıcı fikirlere açığım üretken bir toplum olmayı arzuluyorum.sitemde kendi yapığım bir kukla var girişimci arkadaşlarla çalışmak istiyorum el emeğinin değeri ölçülmez ama en güzel tarafı bunları alan arkadaşların beğenip hayran kalması beni daha cok mutlu ediyor http://www.toygitoys.com

 16. Yanıtla
  soyluahşap :

  Biz Samsunda kendi fabrikamızda ahşap eğitim malz. imalatı yapmaktayız. Dışarıya fason işler de yapıyoruz. Katalog isterseniz gönderebiliriz. http://www.soyluahsap.com
  Hayırlı işler hayırlı çalışmalar dileriz.0554 831 0 1 2 3

 17. Yanıtla
  YAKUP :

  ahşap oyuncaklarda kullanılan boya çeşitlerini ve bu boyaların hangi maddelerden üretildiği hakkında tezim için araştırma yapmaktayım bu konu kakkında bilgisi olan arkadaşların bana yardımcı olursanız sevinirim..teşekkürle

Yorum bırak