32

ateş

2008_07_12-142

Beni çağırıyor sanki burası: yaz yaz yaz!!

Kafamda yine dönüyor kelimeler. Bu akşam işim erken bitti gidip yatsam ya! Yattığım yerde dönecekler. Aklımda duracağına bloğumda dursun varsın.

Cumartesi için ne de güzel planlar yapmıştım: oğlumla canımla uzun zamandır yapamadığımı düşündüğüm bir aktivite yapmayı, arkasından Şebnemle Rumelifenerine bahçeye gidip sonbaharın nefis havasını oğullarımız kuzularımız ile solumayı planlamıştık.

Cuma akşam üzeri sürekli bir ağlama ile başlayan ” nooluyoruz kuzum neden sürekli ağlıyorsun nedir sıkıntın” diye elimi sırtına sıvazladığım oğlum baktım ateş içinde yanıyor!! Birden bire hem de. 1 saat önce böyle birşey yokken.
Daha geçen hafta doktora gittiğimizde ilaç kullanmama yandaşı olarak atıp tutan bana “atıp tutuyorsun buyur sana ateş bakalım dediğinin arkasında durabilecek misin” edasıyla hayat bana bir oyun oynuyor.
Telefona sarıldım: “Ulyaaa hanımcımmm bakın şimdi Erin’in ateşi çıktı 38 ben naaapimm ??” diye sordum. Cevap:

“38 ateş değildir. Dinlensin geçer!!”
“Nasıl yani o kadarcık mı? ”
“Yemek yemesin, su ve ıhlamur yeter illa yiyecekse hafif sebzeler yesin”
“Yükselirse ??”
“Yükselebilir”
“Kaça kadar? ”
“42 bile olabilir. Ateş vücudun bir tepkisi. Siz ilaç verirseniz iyileşmeyi geciktirirsiniz, bırakın vücut bunu kendi yensin, yenebilmek için ateşini yükseltiyor zaten. Çocuk sizden yardım istemedikçe müdahele etmeyin, sirkeli ılık ıslak bezli kompres yapın, uyusun dinlensin. Size geçmiş olsun”
“Sağolun”

Peki şimdi ne yapıcam ? hani normalde ateş çıktığında hep şurup verdik, 4 saatte bir verdik, ateş de düştü hemen. Yok yok ben bu kadarını yapamam. En iyisi Alpay’a birşey söylemeyeyim, o gelmeden bir ölçek şurup vereyim.
Ding dong!!
Alpay geldi!!
Ölçek kaçtı!!

“Annecim yemek yiycen mi ? ”
“Yok ben su içicem”
“Peki” ( doktorun dediğini duymuş olabilr mi ? )

İlerleyen saatler ama saat sadece 20:00:
“Anne ben uyuycam” ( şaka olmalı)
“Anne bana masal okur musun?” ( bu daha da komik!! hiç uyurken masal istemedi ki bugüne kadar!!havale falan geçiriyor olmasın?? tabii bak ilaç vermedim ya.. off off.. ya yükselirse .. ya havale geçirirse)

Bir yandan sirkeli suya batmış küçük havlu başında Böğürtlen Cinini okuduk. Kışın kuşu korumak için yapraklarını dökmeyen güzel bir ağaç var bir de böğürtlen cini.Cini anlamadığımız için henüz Böğürtlen cücesi. Cüce kuşu evine götürene kadar gözlerini yumdu uyudu meleğim. Ateş 38.7! ( kulak ölçer bir kere 38.7 ölçtüğünde ama Erin cayır cayır yandığında acile gitmiştik 39.5 çıkmıştı. Ben bizim kulak ölçere inanmıyorum o yüzden daha da yüksekti diyebilirim elimin hissettiği. Anneler ateşi eliyle ölçer bilirsiniz!!)
Tanrımm ya havale!! ya yükselirse!! ya ben uyurken olursa !! ya bizim de başımıza gelirse!! Gidip dolaptan bir ölçek şurup versem ? Alpayın ruhu duymaz. Ya dediği gibi olmazsa doktorun?
Bir soğanı dilimledim, üstüne kestane balı döktüm. 1 saat sonra saldığı suyu şurup niyetine içirdim. ( doğal ateş düşücüdür kendisi hamileyken kendime kullanıyordum)

İki sonucu olabilirdi bunun:
1. ateş yükselir, sıkıntılı bir durum oluşur o zaman ben basarım küfürü herkese
2. Bu ateş hiç bir ilaç müdahelesi olmadan yatağın altına düşer gider.
Birden silkindim.
“Ayçe kendine gel, diye diye havaleyi çağıracaksın. Sustur içini, koy elini alnına kuzunun, ver enerjini. Demedin mi sabah ateşin yatağın altına düşecek bizde bakacağız eğilip diye. Sen inanmadın di mi buna ? Erin neden inansın?”
Elimi başına koydum. Gözlerimi kapattım ve ateşinin düşeceğini düşündüm. Birşey olmayacağını bir de. Kollarına bacaklarına bezini koydum serin serin.
Aradan geçen iki saat sonunda ateşi düşmeye başlamıştı.
Sabah kalktığında
“Annecim ateş yatağın altında mı” dedi.
“Altında bile değil annem bak uçmuş gitmiş” dedim
Bir gün geçti baktım bu sefer öksürük başladı. Koydum toz zencefile kestane balını macun yaptım. nane limon kabuğu bir tutam zencefil aman haa haahha içine hatmi çiçeği .. büyücü çayımı da demledim. Göğsüne biberiye yağı sürüp ılık havlu koydum. İki gündür sadece sabah kalktığında öksürüyor şimdi. Umarım bunu da şurupsuz halledeceğiz.

Olabiliyormuş!!

Kayın-annme söyledim. Gülerek:
“Kızım biz eskiden hep böyle yapardık zaten”
dedi.

Program uçtu kaçtı cumartesi için yaptığımız. Olsun varsın. Sağlık olsun da.
Biz de baktık ateş yatak altından uçtu gitti, kaptık Erini anneanneye. Akşam da Erin anneanneyle oynarken sıcacık evinde, koca kişim ve ben kendimize zaman ayırmadığımızdan şikayet etmekten bıkmış usanmış olarak sahilde bira içmeye. (ben zayıflıyorum o yüzden sadece sade kahve) Islak çimenlerde, yeni kişiler ve yeni sohbetler ve ip atlama!!:=) Uzunca bir yürüyüş.. iyi geldi.

Allah beterinden korusun hepimizi, çocuklarımızı.
Son olarak bu yazı çok hoşuma gitti : http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=&tarih=12.10.2009&Newsid=264377&Categoryid=1

Paylaş :=)

Yorumlar (32)

 1. Yanıtla
  esra :

  geçmiş olsun.. bitkisel yöntemlerle halledebildiysen ne güzel..bende 29 olmadıkça ilaç vermiyorum ama daha üstüne çıkmasına dayanamam.. allah korusun.. insan çok tedirgin oluyor.. ebeveyn olarak bizlerin içinin rahat olması ve kuzularımızın sağlıklı olması en önemlisi..
  bende öksürükde bal veriyorum bol bol..

 2. Yanıtla
  askin :

  COK gecmis olsun aycacim ve erincim!

 3. Yanıtla
  Açalya :

  Kocakarı ilaci milaci ama bak ise yaramis. Kestane bali da hic duymamistim. Gemis olsun.

 4. Yanıtla
  Belgin Karakaya Davidson :

  Cok gecmis olsun Aycacim.. Cocuklarimiz bizim herseyimiz onlarin atesleri bizim cigerimizi kavurur onlar aci icindeyken biz daha beter kivraniriz.. Aman cok gecmis olsun.. Ates yatagin altindan hep ucsun gitsin bir daha hicc geri gelmesinn..

 5. Yanıtla
  Archi*Sugar :

  Aycacigim cok gecmis olsun. 🙁
  Su dogal ilaclari bana maille atabilir misin rica etsem? Bize de gerekebilir bir gun.
  Erin kuzusunu operim. Bir daha ateslenmemesini diliyorum.
  Sevgiler
  Esra

 6. Yanıtla
  burcu :

  çok geçmiş olsun.ben de çok yaparım bu enerji,düşünme meselesini.gerçekten ırmak uzun zamandır hastalanmadı diye kafamda düşünüp ateşini ölçersem mutlaka ateşlenir.ya da sizin gibi olmayacak,bitecek diye düşündüğümde her şey normale dönebilir.iananıyorum bu güce ben.

  bir de kestane balı nedir?duymadım,çok merak ettim.bu kadar iyi mi geliyor?

 7. Yanıtla
  elif :

  Geçmiş olsun…Sayende doğal ilaçlara tekrar güvenebilmeyi öğreniyoruz:)

 8. Yanıtla
  AyçA :

  Herkese teşekkürler. Öksürükten ancak kurtulduk ama inat ettim bunda da ilaç vermedim :=)
  Ateş için kullandıklarım şöyle.
  Öncelikle yemek yemeyi kesitk ( zaten yemiyordu) Su ve ıhlamur içti bol bol ve yemek istediğinde elma yedi. Üstünde boxer ve atler harici başka birşey yoktu uyurken dahil. Ilık su içerisinde biraz sirke koyup ( sirke koymayabilirsiniz de çünkü bazıları önermiyor) bol bol alnına kollarına bacaklarına bez ile kompress yaptım ama uzunca süre değil birden dıştan ateşini düşürmemek için.

  Soğanı dilimledim üstüne kestane balı döküp sulanmasını bekledim. Suyunu salınca onu kaşıkla şurup gibi verdim. Kestane balı yoksa şeker de olabilir. İşe yaradığını düşünüyorum belki de bu yüzden işe yarıyor :=)) Kaynak veremiyorum çünkü bunu kaynak olarak aldığım doktordoga sitesi kapandı ve ben bu sitenin yazarının adını aklımda tutmayı beceremediğim için kitaplarını da öneremiyorum. Ne yazık:( Oysa çok faydalandım uzun zamanlar bu siteden.
  Öksürük için ise ben genelde toz zenefile yine kestane balı karıştırıp macun yapıyorum bazen içine toz tarçın da koyuyorum -ateşi varsa- günde 3 kere çay kaşığı kadar veriyorum.
  Bir elmayı dilimleyip kaynatıyorum içine de nöbet şekeri biraz koyuyorum. Bunu da istediği zaman içebiliyor ne de olsa elma sadece.
  Bunların haricinde : http://www.pi.web.tr/?p=450 burada da faydalanabileceğiniz karışımlar var.
  Kestane balı özellikle öksürükte, solunum yollarındaki sıkıntılarda ( astım bronşit) çok faydalı oluyor.
  Özellikle sigara içenlerin sabahları bir tatlı kaşına yakın yemesinde fayda var. Ancak çok bir tadı var. Googleda aratırsanız bulursun ama ben en doyurucu bilgiyi sanırım şurada buldum : http://guroltiryaki.blogspot.com/2009/09/kestanebalinin-iyilestirici-etkisi.html

 9. Yanıtla
  Yaşasın Anneyim (Çiğdem Y.) :

  Ayçacığım,
  Çook geçmiş olsun. Yeşim Cimcoz (www.dengeliyasa.com)bugün 2. kez Ankara’da. Ben de EFT’ye gideceğim. Günlerdir ayarlamalarımı yapıp durdum, bir aksilik çıkmasın diye. Her sabah enerji topumu yapıyorum, kendime, Meleğime…Mümkün olduğunca da olaylara olumlu bakmaya, düşünmeye çalışıyorum. Doğal reçete için de tşk.ler.
  Sevgiler,
  ç.

 10. Yanıtla
  Yesim :

  Aycacim cok gecmis olsun, bu aksam Ela’nin da atesi cok yuksekti 39.5 a cikmisti ben fitil verdim, ilk defa bu kadar yukseldi, simdi uyuyor insallah bizimki de sabaha yatagin altina dusmus olur…
  Sevgiler,

  • Yanıtla
   AyçA :

   Çok geçmiş olsun 🙁 umarım düşer yatağın altına..
   Üstünü soymayı unutma derim sana..

 11. Yanıtla
  şule :

  çok geçmiş olsun.
  bizde süper panik bir baba var,ateş 38 olsa dr aranıp abartılarak sonunda çocuk servisine götürüp iğne yaptırıyoruz.bırakın şurubu. hemen okutacağım yazını.
  sevgiler
  not:minimui banner yazısından kopyala yapamıyorum.

  • Yanıtla
   AyçA :

   Umarım bir faydası olur :=)
   neden kopyalamıyorsun bilemedim . kod şöyle :

   blogspota koymak için şöyle yapılıyormuş :

   Once aşağıdakini “copy” yapın

   sonra
   1- Layout`a gidin
   2- Yan sütunda “add gadget” a tıklayın
   3- HTML / Java eklemeyi bulun
   4- Çıkan pencerede title bölümüne Minimui yazın mesela
   5- Altindaki bölüme de yukarıdaki html`i “paste” edin ve save`e basın
   6- Eklendi şimdi de mouse ile drag edip istediğiniz yere koyabilirsiniz
   7- Save edin

 12. Yanıtla
  architect :

  ayca
  aynen bu hafta sonu benim de oglumla planlarim vardi ve can da 39 derece ateşlendi..gece ılık duş ve ateş düşürücüyle düşürdüm ateşini,ertesi gün bizim dr.umuz antibiyotik verdi,kullanmak istemesem de başlamak zorunda kaldım çünkü bademcikler şişti,sümükler yemyeşil,gözler sulu sulu,pek bitkisel ilaçlarla geçecek gibi değil,normalde ufak tefek durumlarda hafif burun akıntısı hafif öksürük gibi ilaç kullanmam,bitkilerle geçiririm ama bu sefer geçmez gibi geldi,bir de kreşe başladık yarım gün,kesin enfeksiyon kaptı,sana sorum enfeksiyon da olsa geçer mi ki ilaçsız,bu kış biz sık sık hastalanabiliriz zira,ben de senin gibi canın bünyesi sağlamdır kolay hastalanmz diye pozitif enerjiler yaysam da etrafta hasta çocuklar olunca bu enerjiler işe yarar mı bilmem..

  • Yanıtla
   AyçA :

   Öncelikle geçmiş olsun.. sanırım ben doktor olmadığım için senin sorunu cevaplamak ileri gitmek olur :=)
   sana ancak bizim doktorumuzu önerebilirim o bu konuda seni aydınlatabilir diye düşünüyorum. Daha önce de yazdım: Hülya Sonugür istanbulda etilerde yeri.
   Bir kere Erin çok küçükken antibiyotik kullanmış ve üzerine Hülya hanım ile tanışmıştık o da bize neden verdiler ? boğaz kültürü aldılarda mı verdiler? gibi bir soru sormuştu.
   Belki bunu bir dahaki sefere doktorunuza danışabilirsiniz. Ben burada yanlış yönlendirmek istemem açıkçası.

   Ama hastalanmadna önce önlem almak konusunda yardımcı olabilirim kendisinden aldığım bilgiler ışığında :güzel ve doğru beslenme. En büyük anahtar bu ( bencede)
   Daha önce de birçok beslenme yazısı yazdım şimdi uzun uzun tekrar yazmamayım:=)
   Sebze bol bol.. yeşillik bol bol.. yeşil sebzeler bol bol..ıhlamura alerjisi falan yoksa her sabah kahvaltıda ıhlamur bir bardak tazecik demlenmiş.
   başka bir öenri gelmiyor aklıma:=)
   Sadece enerji değil yani:=) ama tabii güzel düşünmek olumlu düşünmek her zaman işe yarıyor biliyorsun:=)
   Sevgiler hastalıksız bir kış dileğimle…

 13. Yanıtla
  Elif :

  Çok geçmiş olsun diyeceğim ama geçmiş gitmiş. Çok sevindim. O insana tiksinti verici ikilemleri ben de çok iyi biliyorum. Berbat!!
  Ama isteyince üzerinden gelinemeyen birşey yoktur. Hele de sen ve Erin…
  Sevgiler ve bol sağlıklı günler…

 14. Yanıtla
  Didem Kızılkaya :

  Ayçacım çok geçmiş olsun, sağlıklı bir kış dilerim . Erin’i de seni de öperim.

  • Yanıtla
   AyçA :

   Didemcim :=) ne hoş seni görmek :=))
   Teşekkür ederim. biz de seni öperiz :=)

 15. Yanıtla
  sevgi :

  Ayçe canım çok geçmiş olsun sana ve Erine

 16. Yanıtla
  architect :

  ayçacım vakit ayırıp uzun uzun yazmışsın teşekkürler..hülya hanımı montessori grubundaki annelerden duymuştum ama bize çok uzaki,yani çocuk dr.u dediğin kolay ulaşılabilir bir yerde olmalı acil durumlar için dye düşünüyorum..ama Hülya hn.ı da çok merak ettim ,tanışmakta fayda var galiba,küçükyalıda oturuyorum ben 🙂
  beslenme konusuna ben de çok önem veriyorum ama oğluma bazı şeyleir yediremiyorum malesef..süt içiyor ama yoğurt-peynir ağzına koymuyor..ıspanak-marul falan yemez,ama kereviz-karnıbahar falan yediriyorum patetesli kıymalı yapıp,genel olark iştahlı bir çocuk değil,yese neler yapıcam 🙁
  tavsiyelerin için teşekkürler..ben de kışın ıhlamurun çok faydasını görüyorum..şimdi de çıkıp kestane balı ve ıhlamur almaya gidiyorum,bu arada oğlun kreşe gidiyor mu ya da göndermeyi düşünüyor musun merak ettim,ben yarım gün başlattım canı ama iyi mi ettim kötü mü bilmiyorum,istediğimiz gibi kreşlerin olmaması da çok kötü..
  sevgiler..güzel günler dilerim..

  • Yanıtla
   AyçA :

   Architect :=) yaş ilerldeikçe (kontrol araları uzuyor ) ve bir sorun olmadığında doktorun muayenesinin rutin için uzak ya da yaklın olmasını ben önemsemedim En azından tanışmakta fayda var diye düşünüyorum.
   Yuva meselesini bir sene daha erteledim seneye bir kere daha düşüneceğim:=)
   Güneş gerçekten artık bu zamanda bizim işimiz biraz daha zor.

 17. Yanıtla
  Nihal Şeker :

  Ayça öncelikle geçmiş olsun.
  Bir şey merak ettim, aslında cevabını biliyorum ama yine de teyit etmek istedim. Hülya hanım’ın grip aşısı ev domuz gribi aşısı ile ilgili görüşleri nelerdir?.Paylaşırsan çok sevinirim.
  Benim durumum şu : dış sesim bu aşıları yaptırmayacağımı söylüyor ancak iç sesim senin yazındaki gibi konuşup duruyor 🙂

  • Yanıtla
   AyçA :

   Nihal Hülya hanım pek tabii ki grip aşısını önermiyor domuz gribi ile de ilgili fikirlerinn farklı olduğunu sanmıyorum soradım bile. ben yaptırmayı düşünmüyorum.
   Mümkün mertebe kapalı ve kalabalık oramlara girmemeye özen göstereceğiz önlem olarak ve el yüz hijyenine..
   Papatya teşekkür ederim :=) soğanla balı ben sık kullanıyorum işe yarıyor sanırım:=) hastayken iç bedenin de dinlenmesi açısından yemek yememesi önemli zaten bence çocuğa ısrarla yemek yedirmek sağlıklıyken bile gereksiz geliyor bu ayrı bir konu bu kondaki fikirlerimi biliyorsunuz diye düşündüğümden yazmıyorum:))) sevgiler benden

 18. Yanıtla
  Papatya Papadopoulos :

  Geçmiş olsun Pinik kuşa…
  ateşi çıkınca ilaca sarılanlardan değilim ben de. Hatta annem siz çocuğa gıdım gıdım ilaç veriyorsunuz diye eleştiriyordu bizi 🙂 Soğanla balı bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu.
  Bence de yemek konusunda hiç ısrar etmemeli çocuk keyifsiz ve ateşli iken… bu sefer çocuk kusuyor ve daha da kötü hissediyor. İlaç yanlısı olmayan bir doktorunuzun olması da çok cesaret verici böyle düşünen anneler için..
  sevgiler

 19. Yanıtla
  hatice :

  ismim hatice,kullanıcı adı gibi algılayıp architect yazmışım :)can 3 yaşını doldurduğu için bu sene yarım gün gidiyor yuvaya,başlar başlamaz hasta oldu,kestane balını aldımbu arada,veriyorum her gün,aktar sabah-akşam 1 çay kaşığından fazla vermeyin,kuvvetli bir bal dedi,öksürük geçmedi henüz ama daha iyi..bir de sırtına viks sürüyorum 3 gündür rahat uyuyor,belki zararlıdır bilmiyorum ama annem bana yaptığında çok rahatlardım :)yuvaya başladık başlmasına ama bu salgın ortamında her an fikrimi değiştirebilirim..

  • Yanıtla
   AyçA :

   Hatice selam,
   Kestane balı bir çay kaşığı sadece sabah veriyorum aktarın dediği gibi ağır bir baldır yemelik değil ilaç amaçlıdır kullanımı:=)
   bir elmayı kaynatıp içine bir küçük parça nöbet şekeri ekleyip Can’a içirebilirsin öksürüğüne iyi gelecektir. Vicks evet iyi geliyor aynı zamanda göğsüne veya sırtına biberiye yağı sürüp ılık bir havlu da koyabilirsin bir deçin yağları var her derde deva:D

   Geçmiş olsun

 20. Yanıtla
  hatice :

  teşekkürler söylediklerini deniycem ayça,bir sorum daha var ,ben de minimui nin html sinin ben de kopyalayamıyorum,seçemiyorum,kendi bloğuma koymak için,ya bana meil atmanı rica edicem ya da buraya tekrar yüklemeni 🙂 ,sevgiler..

  • Yanıtla
   AyçA :

   blogspota koymak için şöyle yapılıyormuş :

   Once aşağıdakini “copy” yapın

   sonra
   1- Layout`a gidin
   2- Yan sütunda “add gadget” a tıklayın
   3- HTML / Java eklemeyi bulun
   4- Çıkan pencerede title bölümüne Minimui yazın mesela
   5- Altindaki bölüme de yukarıdaki html`i “paste” edin ve save`e basın
   6- Eklendi şimdi de mouse ile drag edip istediğiniz yere koyabilirsiniz
   7- Save edin

 21. Yanıtla
  berna :

  Ayçacım geçmişler olsun..sade bir hayat kararı aldığım zamandan beridir senin bu içsel çekişmelerini bende zaman zaman yaşamıyor diilim yazdıklarında yüzümde bi tebessüm belirmedi diil yanii 🙂 Doğal yöntemlere zamanla insan alışıyor önemli olan yeme içme dengemiz…hele ki hastayken hiçbirşey yenmese çok çok daha faydalı oysaki hep tam tersini biliriz yiyince kuvvetleniceğimizi düşünürüz oysaki hasta olan bir vücuda yemek verildiğinde vücut hastalıkla savaşmak için harcayacağı enerjiyi sindirime harcar,eğer açlık gibi bir durum uygulanırsa (ki hastayken genelde iştah yoktur ..fıtrat işte doğruyu bizden iyi biliyor olmalı)vücut hastalıklara karşı tüm enerjisini kullanır..kızımın ateşi 39,5 derece olduğunda Dr.muzla yaptığımız diyologda ateşin çocuğa zararlı olmayacağı ateş düşürücülerin olası havale durumlarında sadece ailenin paniğini önlemek amacıyla verdiklerini açık açık konuştuk burdan annelere duyrulur.Şu bilgiyi de paylaşmak isterim zarar veren ateş durumu şu oluyormuş ki bu 37 derecelik bir ateşte bile olabilir Allah korusun ;yatar konumdaki çocuğun başını öne arkaya oynatıyorsunuz eğer rahatlıkla öne arkaya kafası hareket etmiyorsa işte bu tehlike işareti olabiliyormuş(menenjit durumu) bunu da acilde bir dr dan yine çocuğumun ateşi 39,5 dereceyken öğrenmiştim 🙂
  artık kızımın en ufak bir hastalık başlangıcında senin gibi soğanlı bal uyguluyorum ve gün içerisince sürekli veriyorum çok faydasını gördüm.Öksürüğe ise gece çocuğun odasına koyacağınız sıcak suya damlatılmış çam terebentini çok çok iyi geliyor bunu solucak çocuk ayrıca tıkanan burunlarada iyi geliyor
  birde bu aralar ayva zamanı arkadaşlar grip,bronşit gibi rahatsızlıkların iyileşmesinde çok çok faydalı
  sade hayata hoş geldiniz 🙂

  • Yanıtla
   AyçA :

   Berna teşekkürler.. ve bu yazdıkların için ayrıca teşekkürler :=)) çam terebentini bilmiyordum …
   Ayva evet harika.. çok şükür Erin seviyor ( ben hiç sevmem 😛 )

 22. Yanıtla
  Gökşen :

  Ayça’cım çok çok geçmiş olsun, beterinden korusun…

  Çoook uzun zamandır ziyaret edemiydum sizi, şimdi bir çırpıda okuyacağım… bakalım neler neler kaçırmışım başka 🙂

  sevgiler.

 23. Yanıtla
  Hande :

  geçmiş olsun, kestane balı ve soğan öneriniz için de teşekkürler ama nacizane önerim sirkeli su ile ateş düşürmeyi tercih etmemeniz yönünde olacak. alkol, kolonya, sirke gibi yöntemler havaleye davetiye çıkarabiliyor, saf su benim anne olarak her zaman tek tercihim.

Yorum bırak