Henüz yorum yapılmamış

Bal Kabağı Çorbası

21 günlük arınma programımın ilk haftasını sadece ilikli kemik suyu ile geçirdikten sonra bu hafta pişmiş sebze yiyeceğim için çok heyecan yapmıştım. Haftaya da çiğ sebze var fazla hayal kurmuyorum üzerinde.
Evet uyandıktan iki saat sonrasında ilk öğün uyumadan iki saat öncesinde son öğün olmak üzere sadece çorba içiyorum. Yanında sek ya da limonlu su. Sıcak su içmek daha iyi geliyor özellikle ilikli kemik suyu haftasında yağ oranı çok olunca sıcak limonlu su iyi geldi. Bitki çayı, aromatik bitkiler vs de yok çünkü aynı zamanda homoepatik bir remedi kullanıyorum.
Bu eliminasyon diyetinden biraz daha farklı. Eliminasyonda neler vardı neler yoktu onu da şuraya bırakıyorum:

—Zor değil mi ? Evet zor .
—ayy ne gerek var bu kadar kendini zorlamana ? hah cevap verim mi ? gerek var.
en sık sorulan iki soru bu çünkü
bir de soru yerine yorum var en çok yapmayı sevdiğimiz:
— olsun yaa kilo yakışıyor sana, güzellik kavramı ne ki çok takılma.

Ben de diyorum ki; kilo bedenimin kendini koruma sistemi, altında yatan başka bir hastalık var ve bu beni hasta edecek ve etti de. Sadece bedensel ağrılardan bahsetmiyorum, yaşamsal bir ağrıya dönüştü. Bedende kaybolan denge her yerde kaybolmaya başladı. Bedenimin bağlantıları kopunca benim de bağlantılar kopmaya başladı, kendimle, çevremle, yaşamla. Bir kere de bu denge bozuldu mu zaten sonrası taşlı toprak yolda bmw sürmek gibi.
Kilo derdimiz olmalı mı? evet olmalı! Çoğu da azı da! Güzellik algısından daha ötede bir şeyden bahsediyorum. Sağ olmak ve sağlıklı olmak arasında ciddi bir fark var hele.

— İnsan neden yemek yer ? acıktığı için beslenmek için

— Nadiren “acıkınca” yeriz. Acıkma bir boşluk duygusudur. Yeme duygusu bir sevgiyi içeriye alma gibidir. der Dr. Deniz Şimşek

Aslında beslenmenin iki amacı var mitokondrileri ve bağırsaklarımızdaki mikropları beslemek. Ne zannediyoruz ki acaba bedenin sahibi olduğumuzu mu ? :)))
Ve evet devam ediyorum geliyorum çorba tarifine merak etme ama hızlıca tarife geçmek istersen yazının en sonunda.3. gün hele bu tarz katı beslenmelerde benim için oldukça vaz geçme noktası gibi oluyor vefakat sonrası yokuş aşağı. Bildiğim tek şey ağrısız bir yaşamın konforunu hatırlamak çok güzel artı bir haftada cildim parladı, yer çekimi yokmuş gibi hafif ve temizim, sabahları alarm çalmadan kalkıp güne enerji yüklü başlıyorum. Elim uyanır uyanmaz telefona gitmeyeli çok olmuştu şimdi telefonu baş ucumda da tutmuyorum. Uyanınca 10 kere sağ 10 kere sol 10 kere de iki bacağı kaldırıp indirip elime son zamanlarda unutmaya başladığım güzel masal kitaplarımdan alıp 10 sayfa okuyor sonra yataktan kalkıyorum. Beni iyi edeni paylaşmak daha da iyi ediyor. Ben sana, sen ona diye çember genişliyor. Toksin ve toksiklerden arınarak birlikte iyileşeceğiz değil mi ? Sonra 8:30 hoop Canın İstediği Zaman Gel çalışmam.

Bu haftanın pişmiş sebzelerine gelirsek meğer bu pişmiş sebze “sebze çorbası” demekmiş :)) Ben de her güne değişik bir çorba yapmayı planladım. İlk gün için karışık bir sebze çorbası hazırladım. içinde pırasa, soğan, az brokoli, az beyaz lahana, havuç, soğan sarımsak olan klasik bir çorba. Hepsini azıcık sade yağ ile çevirip sıcak su koyup pişirdim ve blendrdan geçirdim. Gün boyu bunu içtim.

Bugünün çorbası bal kabağı çorbası. Normalde patates koymuyordum eliminasyon zamanı ancak buna bir küçük patates ekledim. Bu hafta bir kere patates hakkım var onu da otlu patates çorbası ile kullanacağım.

BAL KABAĞI ÇORBASI

20 dilim bal kabağı ( küçük kare kare dilimler olarak düşünebiliriz. göz kararı da miktarı ayarlayabilirsin)
1 havuç, 1 küçük boy patates, 1 soğan , 4-5 diş sarımsak, 1 kereviz sapı,
1 yemek kaşığı sade yağ, 1 yemek kaşığı zeytiny ağ
et ya da tavuk suyu
1 çay kaşığı toz zencefil ( dilersen taze zencefil rende de olur)
1,5 çay bardağı hindistan cevizi sütü ( yoksa normal süt de olur ama hindistan cevizi sütü ile efsane oluyor.)
Antin kuntin malzemeler vermek istemem hindistan cevizi benim ülkemin besini değil biliyorum o yüzden normalde kullanmıyorum fakat bu çorba da onunla ayrı güzel oluyor. Bal kabaklarını kendim yetiştirdiğim için tamam olsun bu kadar diyorum.

Sade yağ ve zencefil az tuz ile soğanı biraz öldürüp diğer tüm sebzeleri de içine ekliyorum. Bu tarifte et ya da tavuk suyu diyor ben sade su ile bu hafta yaptım ancak ilikli kemik suyu aşırı yakışıyor. Sonra sıcak suyu ekleyip pişirdim ve blenderdan geçirdim. En son sütü ve zeytin yağı ekliyoruz. Voila !

Aşırı güzel bir çorba iftar sofralarınıza da yakışacak. Yarına da pancar çorbası ya da ıspanak çorbası “ayy bilemedim çorbalardan çorba beğen” çorbası yapacağım.

Paylaş :=)