4

Ceviz ve Beyin

Geçen gün e-posta yolu ile gelen bir bilgidir.Ama hamileliğim boyunca bana aman ceivz ye oğlun akıllı olsun diyen bir sürü insan vardı :)) Hoş ben hep yerim zaten her sabah hatta bir avuç ama bu aşağıdaki bilgide olunca paylaşmak istedim .Hamileler Ceviz yiyin .. birde balık 😉

YARARLI OLDUGUNU BILIYORDUK AMA BU KADAR DEGIL… 

Ceviz ile Beyin benzerliğini ve ikisinin bir birine olan muhtaçlığını bilmeyen yoktur sanırım. Benzerlik taşıiyan resim görüntülerini aynı karelerde gördünüzmü ! Ceviz Beyin için gerekli olan gümüş iyonlarini ihtiva ettiğinden, bebekten yaşlıya herkes için ideal bir meyvedir. 

CEVİZİ FARKLI KILAN ! BEYNİN İHTIYACI OLAN GÜMÜŞ İYONU?
Araştırmacılar, ceviz ile beynin fiziki benzerliği üuzerinde son yıillarda çcok kafa yoruyor. Cevizdeki besinlerle, beynin ihtiyacı olan vitaminlerin benzerliği de şaşıtıcı.İki benzer farklı görüntüleri bir arada görmediniz !

1.jpg

Bir cevizi elinize alınca, en dışında bir yeşil kabuk, sonra tahta bir yapı, daha sonra ince bir zar ve en içte de tartışmasız şekilde insan beynini hatırlatan beyaz bir yapıyla karşılaşırız.

Ceviz, dışındaki yeşsil kabuğgu ile kafa derisine, sert kabuğgu ile kafatasına, içindeki zarı ile beyin zarına,asıl meyvesi ile de beyine benzeyen harika bir gıdadır. Yakın bir birlerine benzerliği bir çalışmanın belirtisimi dersiniz.

Beynimizin küçültülmüş bir modeli olan cevizin meyveler arasında gümüş iyonu ihtiva eden tek meyve olmasıi elbette harikadır.Fakat bu gümüş iyonuna, icra ettiği elektronik vazife açısından ihtiyaç duyan tek organın beyin olduğunu söylersek, sanırız bu muhteşem benzerlik ve mükemmel yaratılış karşısında tüylerimiz diken diken olmaktadır.
( I.T.U. mezunlarıi elektronik dergisinden alıntıdır.)

Paylaş :=)

Yorumlar (4)

 1. Yanıtla
  emine :

  resimlere bakinca cok sasirdim cok benzerlik var.hamileligimde bende cok ceviz yedim hamdolsun.cilek ve balikta bolca ye dediler yedim bende))

 2. Yanıtla
  yastuf :

  Cevizin nasmini duymustum ,hamile kaldigimi ogrenir ogrenmezde koca bi paker almistim ama bulantilardan dolayi yiyemmemistim simdi gecti gibi cok sukur bulantilar artik balsam iyi olucak kaldigim yerden ve resimde co ilginc gercekten tesekkurler aydinlatici bilgin icin Ayca cim .Erin bebekte cok tatli masallah herzaman yazamasamda takip ediyorum seker bebisi:-)

 3. Yanıtla
  AyçA :

  Teşekkür ederiz efendim 🙂
  Bende 10 hafta bulantı çekmiştim ve ceviz balık yiyememiştim bulantılarım geçince yiyebilmeye başladım.Bol bol ye 🙂 badem ve fındıkta at arasına ..

 4. Yanıtla
  anane :

  aycaçım fındık kalbe,badem de mideye faydalı.şekil olarakda birbirlerine benziyorlar.bir araştır bakalım yavrucuğum..

Yorum bırak