37

Emzirme

Bir süredir gelen mailer, yeni doğum yapmış ve yapmayı bekleyen arkadaşlarımın sorularının cevaplarını toparlamak için hazır vakit de varken emzirme konusuna değinmek istedim..

Emzirme anne ve bebek için en önemli nokta olmalı.. ilk günler neler yaptım onu paylaşmak istiyorum. Umarım işe yarar..herkesin yaptıkları,tecrübeleri farklı bunlar benimkiler:

Bir kere hamileyken hastanenin ücretsiz doğum öncesi seminerine katıldım. Burada emzirme uzmanı Beyhan ne dediyse harfiyen uyguladım. Sonuç: 4.ayda dipfirzde 100ccX140 kutu süt ve bol bol emzirdiğim sütler..21.aya yaklaşırken hala emzirebilme ve ufak çapta bir hollanda inekliği!! 😀 Bunları uygularsanız 21 ay emzirebilirsiniz demek değil yapmayıp emzirende gördüm ama benim SIKINTISIZ emzirebilmemde etksinin olduğunu düşünüyorum.
Yani uzman bir kurumdan ki özel hastaneler bunu ücretsiz yapıyorlar önce bir eğitim almak bilgilenmek işe yarıyor.. Peki ben neler öğrendim orada ?

– Doğumdan en az bir ay önce e vitamini kapsülleri ile meme uçlarına masaj yapmak ( sert değil süt üretimini sağlayan oksitosin hormonu aynı zamanda doğum kasılmalarını da başlatır ) o bölgedeki cilt dokusunu güçlendirebiliyor. Doktorum işe yaramaz demişti ama bence yaradı..Günde bir kere bir kapsülü paylaştırdım ve yaklaşık 2 ay kala başladım..

– Doğumdan hemen sonra emzirin.. doğum ne şekilde olursa olsun, söylenenlere bakmayın, ben sezaryen doğum gerçekleştirdim daha hastanedeyken sütüm gelmişti.. belki bebek genel anestezide daha geç  emmeye başlıyor, anne ayılana kadar zaman geçiyor o yüzden süt geç gelebiliyor ancak epidural ile doğum gerçekleştiğinde ayık oluyorsunuz. Bebek yanınızda kalsın sadece yorulduğunuzda bebek odasına gönderin yanınızda olduğu sürece emzirmeye devam edin taa ki süt gelene kadar. İkinci gün akşamüzeri saat 18:00 den gece 00:00 ‘a kadar emdi Erin ve saat 00:00 da “gılk” diye bir ses duyduk.. sütü gelmişti.. çok çabaladı bende yardım ettim .. en son dakikalarda kafasıyla sallanıyordu sinirlenmiş olarak : en sonunda sütü getirdi.

Emzirmeye başladığınız andan itibaren bebek memeyi bıraktında lansinoh kremi sürüp AVENT gögüs kalkanlarını takın.. bu kalkanlar kremin sütyene değmesini engelliyor ve içine süt akarsa -ki hastanede daha akmaz – süt kullanılabiliyor. Marka vermemin sebebi içerisine dolacak olan sütleri kullanabiliyorsunuz diğer markalar için tavsiye etmemişti emzirme uzmanı.

– Eve geldiğinizde muhtemelen gögüsleriniz inanamayacağınız kadar şişecek ve süt artacak. O zaman ne yapmalı: süt memede kalırsa ateş yapar evet yapar o zaman şöyle bir rutin önermişlerdi ve işe yaradı : Bir memeden emzirince bebek memeyi bıraktığında diğer memeyi pompa ile sağmak ve bir sonraki emzirmeye sağılan göğüsten başlamak, emzirme bittiğinde yine emzirilmeyen göğüsü sağmak. İlk günler sütün çok gelmesi bebeğin hemen azıcık sütle doyuyor olmasından dolayı biriken sütü çekmek göğsü rahatlatıp süt üretimine izin veriyor. Bu arada her emzirmeden sonra krem sürülüp kalkanlar unutulmuyor, tabii kalkanların içi süt dolduğundan özellikle uyurken eğilip kalkmalara dikkat : sütler yere boşalıyor 🙂 Birde eşit miktarlarda emzirilip sağılan gögüslerin ikisinde de süt üretimi aynı oluyor ve boyutlarında biri küçük biri büyük kalmıyor yani sürekli aynı memeden emzirmek doğru değil beyin bir süre sonra diğer göğüsten uyarı almayınca süt üretimini durduruyor. Ben en son hangi memeyi verdiğimi hatırlamak için kolumun altına koyduğum yastığı olduğu yerde bırakıyordum.Bir sonraki emzirmede ters tarafa geçiriyordum.

– Sağılan sütleri saklamak için süt poşetleri olduğu gibi steril idrar numune kapları da kullanılabiliyor ancak sadece Bıçakçılar marka öneriliyor. Ben bunları kullandım memnun kaldım. Doğum yaptığım hastanenin yoğun bakımında, bebek odasında bu kaplar kullanılıyordu, onlar tavsiye ettiler.

– Bebek 4 saatten fazla uyursa uyandırıp emzirin daha uzun aç bırakmayın. 4 saat uyur mu demeyin Erin uyurdu!! uyandırıp emzirirdim bazen.

– Bebek meme almıyorsa sağıp biberonla verin: doğa mama almalarını istese mama ağaçları olurdu.. süt verme savaşından vazgeçmeyin.

– Süt üretimi için deliler gibi saçma sapan yemek işe yaramıyor, tek yaradığı nokta kilo alımı. Düzenli beslenme bol yeşil sebze, bol su, bol uyku ve bol huzur süt için yeterli oluyor. İnekler ot yiyerek süt üretiyorlar tatlı,çikolata v.b değil..sütüm yetmiyor demeyin açlıktan kırılan Afrika ülkelerinde bebekler 3 yaşına kadar emziriliyor. Isırgan otu, rezene, anason karışımını içebilirsiniz, still-tea içebilirsiniz, vita malt işe yarıyor bir de ben tavsiye üzerine Galactogil diye bir karışım kullandım, Türkiyede yok Fransada var sadece sanırım ancak dediğim gibi en büyük ilaç : su,uyku,huzur.. Ev toplanır, temizlenir hepsi olur : bırakın herşeyi uyuyun. Ben çok mu uyudum ?? ı-ıh.. bayılmadıkça ayakta kalıp iş yaptım, bir çocuğum daha olsa ki planlamıyorum asla yapmazdım, kıvrılır oğlumun yanında uyur süt üretirdim, 4. ayda süt üretimim azaldı. Yardıma dipfirizdeki sütler koştu böylece hiç mama vermeden doymadığını düşündüğüm zamanlarda çıkarıp içirdim ve 6 ay sadece anne sütü aldı.

– İlla ki elektrikli pompa olması gerekmiyor ben manuel pompa kullandım – AVENT – son derece rahattım ancak ilerleyen aylarda 6. ay gibi sütü çekmek zorlaşıyor o zaman elektrikli pompa işe yarıyor özellikle çalışıyor ve evde değilseniz..

– Sütün bittiğini ASLA düşünmeyin, bu süt denen şey alınıp bitiveriyor.. kafaya takmayın.. bebeğin ihtiyacı kadar süt zaten geliyor..

– Eskiden pompa mı vardı? lansinoh mu?? göğüs kalkanı mı?? eğitim veren hastaneler mi?? evet yoktu ancak bu kadar sert ve çetin şehir yaşamı koşulları,stresi,pisliği de yoktu..bu kadar kalabalık nüfus da..

– Bu durum biraz görüntü itibariyle yanıltıcı olsa da herşeyi açıklıyor…

Aşağıdaki linklere mutlaka göz atın. Bildiğiniz bir link varsa bana yazın buraya ekleyeyim..

Anne sütü I

Anne sütü II

Anne sütü III

Pratik Anne 

Yasemin 

Ayrıca 2010 yılında uygulamay koyulan emzirme reformunu desteklemek için lütfen bir mesaj bırakın.

Paylaş :=)

Yorumlar (37)

 1. Yanıtla
  Tuğba :

  Aycacım ben de bir iki ek yapmak istiyorum. Birincisi bazen bir meme ucu çıkık olabilirken diğeri olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda pes etmeyin, evet çok acı veriyor, çığlık atmak istiyorsunuz ama bebekler o kadar akıllı ki emerek o ucu çıkartabiliyor. Silikon meme ucu alıp kullananlar da var ancak bebek bir memenin normal dokuda olması diğerinin ise farklı bir dokuda olmasından karışıklık yaşayabiliyor.
  Göğüs ucunun yara olduğu durumlarda lansinoh’un dışında garmastan isimli krem var ancak bana bu ikisi de yaramadı. Havuç rendesi ya da lahana yaprağı çok iyi geliyor, acıyı yokediyor, deriyi onarıyor. Tabi bir de mümkün olduğunca göğüslere hava aldırmak gerekiyor.

  Şimdilik aklıma bunlar geldi, Maya çook uzun emen bir bebekti, bazı bebekler 10 dk. emerlermiş ancak Maya 1 saat civarı emerdi. Doktorumuz 10 dk.yı asla geçmesin diyip durdu ancak bir bebek 3-4 ay bence kesinlikle istediği kadar memede kalmalı.

  Sevgilerrrr

 2. Yanıtla
  Tuğba :

  Bir ek daha aklıma geldi 🙂
  Afrika’daki aç annelerin bile sütü yeter, benim öğrendiğim en önemli şey bu oldu.
  Sadece annede AIDS varsa çocuğunu emzirmesine izin verilmez.
  Bu nedenle her kadının sütü yeter.

  Eğer gittiğiniz doktor size sütünüzün yetmediğini söylüyorsa ve mama takviyesi veriyorsa hemen çıkın oradan ve başka bir doktora gidin.

 3. Yanıtla
  AyçA :

  Tuğba teşekkürler ..bende öyle bir sorun olmadığı için bu bilgiye sahip değildim o yüzden teşekkürler.. bir de havuç ve lahanayı unutmuşum 🙂 havuç denemedim ama lahana denedim: sonuç HÜSRAN.. lahanayı pişmemiş olarak soğuk kullanmak gerekiyor ancak vücut ısısı ile birleşince iğrenç kokuyor.. benim bir gögsümün anatomisi itibari ile içte kalan kuyruk kısmı hafif kol altımda.. ilk günler orası da şişti doğal olarak ama tabii kol altı olunca ağrısı çok oldu.. bu ağrıyı geçirmek için lahana yaprağı kullandım ama pek işime yaramadı.. yara hiç olmadı o yüzden azıcık hassasiyetler için krem yetti havuç o yüzden denemedim ama deneyen arkadaşım oldu işine yaramışmıydı hatırlamıyorum 🙂 neyse sağol 😉 ve evet doktor konusunda katılıyorum..zaten aslında haz etmediğim ama iyi ki bir kere de olsa gitmişim dediğim hülya sayesinde kazandım beslendirme alışkanlığımı ama onunda her dediği yapılmıyor be kardesim.. O da ayrı bir uç yani.. gestapo gibi ayrıca :D!! iyi dayanıyorsun bence 😛

 4. Yanıtla
  Nilgun :

  ben de emzirmek icin savas verenlerdenim ve kizim 18 aylik, hala emiyor, simdi nasil kesecem diye dusunuyorum 🙂
  bizde Dila’nin emme refleksi az, genel anestezi ile sezeryan oldugum icin sut yok ve meme ucu da kucuktu, ama aycanın dedigi gibi vazgecmedik,hem kizim hem ben.
  ben bir de dilanin emme refleksi artsin diye pompo ile sağma işlemi yaptıktan sonra meme ucu büyüdüğü için dilayı az da olsa sağdığım meme ile emzirdim, normalde bu tavsiye edilen bir durum değil meme ucu yara olabilir diye ama aycanin söyledigi kremi ben de kullandim ve hic yara vs olmadi dila damemeyi daha rahat alabildigi icin emme refleksi artmis oldu.

 5. Yanıtla
  günes :

  Merhaba ayça güneş ben daha önce mailleşmiştik seninle hatırlarsan,
  Evet savaş bende çok savaş verdim ve mamaya başladığım için çok üzgünüm.Bende genel anestezi ile sezeryan yaptım.3 gün sadece anne süt verdim hastanede ve doğum kilosundan 500 gr eksik ayrıldık hastaneden böyle olunca ailem mamada ısrar etti, ben anne sütünde, 1 gün daha sadece anne sütü verdim ama sarılık riski olunca mama+anne sütü verdim ve öyle devam ediyorum.Mutlaka her öünde önce mamamı veriyorum.Günde en az 3 litre su içtim,bebeğim her uyuduğunda uyudum,birçok çayı denedim,gerektiğinde elektrikli pompa kullandım ama yok yok en fazla iki memeden 30 cc süt geliyordu.Arada yine bakıyorum en fazla 30cc…Bu gerçekten üzücü böyle dolapta süt saklayanlara imreniyorum gerçekten.Şu an kızım 2 aylık 1,5 ay sonra işe başlayacağım o zaman tamamen kesilir diye daha çok üzülüyorum.Tm annelere bol sütlü günler…Sevgiler..

 6. Yanıtla
  betül :

  Ayçacım emzirme hakkında yazdığın yazı bana bugunlerimde çok yararlı oldu ve zevkle okudum.Bende blogda sorunlarımı paylaştım zaman zaman.Oğlum 3 ayını bitirdi ama hala göğüslerim düzelmedi.Çatlatlar ve emdikçe kanamalara devam.Bebeğim resmen kan emiyor ve kan kusuyor:(bu durum beni çok üzdüğü için kanayan göğsümden bazen emzirmiyorum,boşaltmak içinde kalkan kullanıyorum.Ayrıca sanırım yaşadığım stresli günlerin eseri olacakki sütüm eskisi kadar çok değil ve bebeğim doymuyor.Bu yüzden mecburen mama veriyorum istemeye istemeye.Başka çarem yok çünkü süt yapıyor denilen herşeyi denedim sonuç pek iç açıcı değil:(umarım zamanla sütüm artar ve yaralarım düzelir,oğlumda daha zevkle emer

 7. Yanıtla
  Tuğba :

  nasıl dayanıyorum ben bile bilmiyorum..peygamber sabrı dedikleri bu herhalde :p her gidişimizde stresle çıkıyorum ve o gün karşıma kim çıkarsa ezip geçiyorum..
  en son kendimi şu felsefeyle aklamaya çalışırken buldum: bir doktora gidiyor olmam onu sevmemi gerektirmez.. bilmiyorum ne derece doğru,.. iyi bir doktor evet ama biraz da çocuk sevgisi şart bence.. neyseee, bu ayrı bir konu, konu açılmışken gene tutamadım kendimi:P

 8. Yanıtla
  hayal :

  Merhaba,
  Gunes’e bir not, insan bazen büyüklerinin dediğinden çıkamıyor gerçekten, ama bence bu emzirme hayati bir konu, biraz araştırsalardı, bebeğin zaten 3 gün içinde doğum kilosunun %10 kadarını verdiğini bilirlerdi (biz yak. 3300 doğduk 3 kg çıktık mesela). İkincisi bence emzirme konusunun en önemli yanı meme başı yarasıydı, yaşamayan bilemez, hayatta böyle bir ağrı yok. İlk gün oluştu hızlıca, meme başının üst kısmı soyuldu alt doku açığa çıktı. Her emmede (emme değil sırf dokununca bile) canım o yaralardan dışarı çıkıyordu. Ağlaya ağlaya yılmadan emzirdim. Kapıyı kapatırdım sesimi duymasınlar diye, ayağımı bir yere dayar iterdim tüm gücümle (bunları ağrının büyüklüğünü anlatmak için dedim). Çözüme gelince, bir kere aylarca sürdü bu. Açılmış yaraya Garmastan da, bepanten de, lansinoh da yaramıyor malesef. Doğumdan iki üç ay önce lansinoh’a başlayıp meme başını hazırlamak gerekirmiş. her memeden sonra karbonatlı suyla temizleyip açık bırakıp kurutmak iyi geliyor. bir de almanya dan burda olmayan güllü bir krem getirttim, o şekilde iyileşti benim.

 9. Yanıtla
  AyçA :

  Nilgün bende nasıl keseceğimi düşünüyorum..günde 3 kere sadece uyurken emiyor artık (2 uyku 1 sabah saat 6 da uyandığında) yani onunkisi dudak tiryakiliği :)) en zoru galiba..18 bitiminde kesmeyi planlıyorum bakalım..

  Güneş aşk -ol 🙂 tabiiki hatılrlıyorum..çalışmaya başlamak zaten sütün kesilmesi için bir durum ortaya çıkartıyor ama 12 ay emziren biliyorum çalışırkende..iş yerinde sağabilirsin..uyarıldıkça beyin süt üretimin devam eder..mamaya başlamak demek sütün bitmesi anlamını biraz taşıyor bence..yine de savaşına devam et derim..anne sütünden değerli hiçbirşey yok şu anda bebeğin için..damlası bile..sarılık olunca aksine anne sütünü sürekli vermen gerekiyor..Erinde sarılık çıktı hastaneden 3 gün evde devamlı ama gerçekten devamlı emzirdim..3 gün sonra kontrolde bacaklarına inmediği için fototerapiye almadılar..fototerapiden korkmuştum çok o yüzden istemese bile tıktım ağzına..ve bir de hastaneden çıkarken 3960 doğum kilosu 3600 civarındaydı..yani kilo kaybı normal..

  Betül işine yaramasına sevindim..belki daha önce yazmalıydım 🙁 üzüldüm ..şu havuç rendesini bir dene istersen belki işe yarar.kafanı sütüm azaldı diye yönlendirme..hatta belki kilo alımı normalse mama takviyesi de yapmayabilirsin..ben doktor değilim tabii..acizane görüşümü yazıyorum..geçmiş olsun sana..ve kolay gelsin

  Tuğba ben gittiğim gün aynı şeyi düşündüm: sevmem gerekmiyor ama doktorun çocuk sevmesi gerekiyor ve bence o kadın çocuk falan sevmiyor..en büyük sorun bu..şimdiki doktorumun Erin’i nasıl mıncıkladığını,gözlerinin içinin güldüğünü bilsen 🙂 ama tabii bbu kadın başka bir olay yani Hülya..yine de gitmek istemedim..Erin’in kolunu çekiştire çekiştire ağlatarak muayne edişini unutamayacağım:)

  Aybala bu arada unuttuğum bir şeyi hatırlattın bunu posta ekleyeceğim..doğumdan önce lansinoh değilde e vitamini kapsülleri ile ufak masajlar yaparak 2 ay kadar önce cildi kuvvetlendirdim..sağol hatırlattın..

 10. Yanıtla
  derya :

  şu emzirme konusu içimde kanayan bir yaradır.2 tane oğluşum var benim ve ikisinide sadece 3 ay emzirebildim.küçük oğlum 6 aylık .yeni yeni kendime geliyorum galiba şu emzirme konusundan tek çıkardığım ders ve yeni doğum yapmışlara tavsiye edebileceğim şeyler şunlar= evhamlı olmayın bırakın , herşeyi oluruna bırakın , ev işlerini, misafirlere pasta börek yapmayı boşverin ve ben bu bebeği emzirebilirim benim sütüm yeterli diye düşünün. doymuyormu diye evham yapmayın.ve bol bol uyuyun,keyfinize bakın. herşeyden en önemlileri bunlar bence.beslenmede çok öneli ama beslenmeden önce psikolojikmen hazır olmak daha önemli.ben im tecrübelerimde bunlar.emziren annelere bol sütler dilerim:-)

 11. Yanıtla
  derya :

  bir de ayçacım naçizane sana bir tavsiyem var niye erin’i memeden kesmek istiyorsun ? bırak 2 yaşına kadar emsin yavru.emzirirken ikinizin arasında oluşan o bağı ömür boyu yakalayamayacaksın ki

 12. Yanıtla
  günes :

  Bende takip ettiğim kadar ikinci bebeklerde daha çok emzirebiliyormuş anneler, bunun sebebide tecrübe ama ayça imdada yetişti artık ilk bebeklerde de emzirilebilinecek yaşasınn:))Ben savaşıma devam ediyorum.Özellikle ilk önce meme veriyorum aç olduğu için saldırıyor sonra mama hatta onunla konuşuyorum bak bu güzel değil dimi kızım anne sütü daha güzel diyorum oda hmmm hmm yapıyor:))inşallah anlar beni bu 1.5 ay daha çok emzireceğim.Bende doğumdan önce lansinoh kullandım doğumdan sonrada devam ettim 15 gün sonra düzeldi,yorumlardan bu konuda da şanslı olduğumu anladım.İyiki bu konuya değindin ayça süpersin.Süper Annee.:))

 13. Yanıtla
  Julide :

  Ayça merhaba,
  Çalışırken uzun süre emzirilebiliyor. Ben Deniz’i 17 ay emzirdim. 5 aylıkken çalışmaya başladım, ilk zamanlar işyerinde sütümü sağdım, ama sonra bıraktım, süt yine de devam etti. Doktorumun 2 yaşına kadar emzirmen iyi olur demesine rağmen 1 ay önce emzirmeyi kestim. İlk denemede Deniz krize girdi. 1 hafta kadar sonra farklı bir metod denedim ve işe yaradı. Ben normalde işten eve geldiğimde, uyurken ve gece 4’te emziriyordum. Eve geldiğimde 2-3 gün onunla hiç yalnız kalmadım. 2 gün sevdiği arkadaşları vardı, 1 gün de gelir gelmez parka çıkardım. Geceleri de eşim devreye girdi. Eşlerin de geceleri sizinle eşit oranda bebekle ilgilenmesi konusu çok önemli. Anneyi büyük ölçüde rahatlattığı gibi bebeğe de esneklik kazandırıyo. Gece emme saatinde de ben hiç görünmedim, direkt Derya devreye girdi. 3 günde unuttu. Yöntem tavsiye edilir. Bırakmamın da aslında ona iyi geldiğini düşünüyorum. Emmenin onda yarattığı anne bağımlılığı ve ağız tiryakiliğinin onda zararı daha büyük olmaya başlamıştı artık. Şimdi daha bi olgunlaştı sanki, daha bi çocuk oldu, sanki özgüveni arttı. Öyle birşey işte.

 14. Yanıtla
  AyçA :

  Derya açıkçası hissiyatım artık yeter diyor..gerçi günde 3 kere emzirmek artık beni yormuyor.. deli gibi emmeye çalıştığı günlerde aldığım bir karardı 18 ay sınırı..bilmiyorum şimdilik kararım kesin..ufak ufak çalışmaya başlıyorum..belki sadece gece uyuturken emziririm ..gerçek şu ki ben 1 yaşından sonra emmesini istemiyordum,büyük konuştum oğlum bir meme-inman oldu!! bırakamadık..belki de ben meme-inman olmuş olabilirim bilmiyorum 🙂 neyse 18 ay yeter bence..biraz anne bağımlılığı gibi olmaya başladı..kendini bildikten sonra bıraktırmak ki zaten biliyor ama 2 yaş döneminde itirazlar başlayabilir biliyorsun daha zor olabilir.. şimdi yumuşak başlıyken bu iş bitmeli diye düşünüyorum..
  Güneş teşekkür ederim..süperlik değil di amacım ama:) sağol..tecrübelerimi paylaşmak istedim işine yarayan
  olursa ne güzel
  Julide paylaşımın için teşekkürler..aynı yöntemle biz gece emzirmesini bıraktırdık..başta çok zor oldu ama şimdi gece uyuyoruz ya da en azından bir kere uyanıp bizim varlığımızı kontrol etme ihtiyacını gideriyor Erin..şimdi sadece uyuturken emiyor onu da ekim başı işte 19.aya doğru bıraktırmak istiyorum..darısı başımıza..evet biliyorum son fiziksel bağ ne kadar geç kesilirse o kadar iyi ..ama benim için değil..plajda durup dururken herkesin içinde birden su zannettiğim şeyin -denize girmemiş olduğum halde- karnımın üzerindeki süt olduğunu fark etmiş olmak yeterince yorulduğumu hissettiriyor bana!!!ikimiz içinde dediğin gibi bu işin sona ermesi ve artık çocuk olması…içimi rahatlattın kendimi kötü anne gibi hissediyordum..o kadar baskı var ki ..hatta bu baskı iki taraflı: aaa hala emziriyor musun bir yüzü..aman canım devam devam süper niye bırakıyorsun ki öbür yüzü..:))bu arada bizim doktorumuz artık Erin için 18 ay yeterli yavaş yavaş keselim demişti!!bence biraz çocuğun kişiliği ile de doğru orantılı..bence artık bana ihtiyacı yok…neyse çok günah çıkarttım galiba 😛

 15. Yanıtla
  Çağlayan :

  Merhaba
  Anne sütü meselesini görünce dayanadım paylaşmak istedim yaşadığım süt savaşını.Kızım 1 yaşında adı Ayça, hala emiyor.Doğduğunda 3270 idi, 4günde 500 gr kaybetti çünkü normal doğum yapmama rağmen sütüm gelmedi.Nedenleri çok, huzur yoktu çevremde,bir de anneannem öldü doğum gecesi, her ne kadar sağlamak için çok çalışsamda.Hipotiroid olmamda tuz biber ekti,şişlik filan.Ben yine emzirmek için çok uğraştım.Göğsüm yara oldu, kanıyordu artık.Doktor mamaya başlamamız gerektiğini bebeğin kilo kaybetmeye devam ettiğini söyledi.Biz 2 günde bir doktora kilo alınım için gidiyor, tartılıyoruz.Gram, gram alıyor.Moralleri yüksek tutmak mümkün değil ama çaba son derece mükemmel.Medela kaşık biberon aldım, yudum yudum veriyordum cc leri,alışmasın biberona, memeyi reddeder diye korktum.Çünkü bu geçiciydi, kafaya koydum, bu süt gelecek ve anne sütünü içecek bebiş dedim.Vitamalt günde 2 kez,Still-tea,maydonoz ve bol su günde 4 litre.Bu arada sürekli sağıyorum kızım uyurken.İlk sağdım 10cc, ağlıyorum moral dipte.2.sağdım 20 cc. gece gündüz elimde elektrikli Avent pompa aleti,sağıyorum.Meme ucum acıyor, ben tam gaz devam.Uyku çok önemli ama uyuyamadım günde 3 saat belki.Beslenme önemli ama yemek yapacak ve yiyecek durum yok.Yalnızım kimse yok eşimden başka, asistanlıkta o da yoğun, bebeğim de 3 ay uyumadı, kucağımda mememde uyuyordu.İndirir indirmez uyanıyordu.Kucağımda uyurken bir elimde pompa diğer göğsümü sağıyordum, bu süt artmalı yoksa alışacak mamaya.2. ayda sütüm gelmeye, Ayça kilo almaya başlamıştı artık ve mamayı kestik.Süt geliyordu artık hemde lıkır lıkır.Her emzirdiğimde ağlıyordum sevinçten.Ben vazgeçmedim kimse de vazgeçmesin.Mama vermek çok kolay,basit ama geçici çözüm olabilir sadece.Ciddi sağlık sorununuz yoksa vermeye devam edin.Kızım hala emiyor emmeye de devam edecek.Ücretsiz izin aldığım için çalışma sorunum olmadı çünkü süt vermede önemli oluyor, şanslıydım izinliydim.Ücretsiz izin hakkı olup da almayan çok tanıdığım var. Evet maddi sıkıntılarımız olmadı mı oldu, katlandık çünkü bu bir kez yaşanırdı.Değerdi her şey için.Huzur, beslenme ve uyku Ayça’nın dediği gibi çok önemli, bende yoktu o ayrı,ne istediğini bilmek ve anne sütünü gerçekten vermek istiyormuyuzun cevabı herşeyden daha önemli…
  Çağlayan

 16. Yanıtla
  nesli :

  Ayca biliyorsun Aslan da meme-inmangillerden:) ama artik beni cok yoran bu durumu kesmeye karar verdim,ona artik buyudugunu meme emmenin bebek isi oldugunu anlattim ve oglum abi abi dedi.Artik o bir Aslan abi:)3 gunde 1 kere verdim,bekledigim kiyamet filan kopmadi sadece uykuya gecmek uzun suruyor,uykusu gelince meme diyor hemen arkasindan da abi:)kitap okuma,ninni soyleme opup koklama seanslari uzun suruyor,hatta bazen ben ondan once uykuya daliyorum:)sadece bu durumda yataginda yatmiyor,onu da cozucez bakalim.Yine de iyi emzirdik bu kadar ay,vicdanin sizlamasin.

 17. Yanıtla
  Rahşan Collyer :

  Ayça merhaba,

  Öncelikle blogunu daha dün keşfettim ve dünden beri acayip bir şekilde dadanmış durumdayım, en baştan başladım okumaya, sırayla gidiyorum işte… Ne güzel bir bebek, ne güzel bir anne! Maşallah! Her fotodaki o gülen yüzün inanılmaz bir pozitif elektrik veriyor insana, çok hoşuma gitti okuduğum ve gördüğüm herşey.

  Ben de yeni doğum yaptım, daha kırkımız bu haftasonu çıktı kızımla. Tam da bloguma emzirmekle ve sütle ilgili yaşadığım kaosu yazıp dert yanmıştım, hala süt arttırmakla ilgili yoğun bir çalışma içerisindeyim aslında. Senin blogunu da sık ziyaret ettiğim diğer bloglardan birinin listesinde görüp tıklayınca emzirmekle ilgili yazın çıktı karşıma, hemen okudum tabi bu konuda her türlü bilgiye aç biri olarak. Gördüğüm kadarıyla senin sütün miktarıyla ilgili bir sorunun olmamış zaten, benim de henüz süt sağıp buzluğa koyacak kadar sütüm olmadı, umarım bundan sonra olur. Ama en azından yazıya gelen yorumlar arasında benden daha ciddi süt mağduru olmuş insanlar olduğunu görünce, özellikle de her şeye rağmen sonradan sütlerinin bollaştığını okuyunc yüreğime sul serpildi, gaza geldim yeniden.

  Sakıncası yoktur umarım, seni de listeme ekliyorum. Yazılarını okumaya kaldığım yerden devam edeceğim şimdi. Size keyifli tatiller…

 18. Yanıtla
  AyçA :

  Çağlayan paylaştığın için teşekkürler.. adaşıma da öpücükler..
  Neslii inanmıyorum size.. harikasınız.. darısı başıma.. gerçi bugünlerde akşama kadar emmek aklına gelmiyor sadece öğlen uykusuna yatarken 2 dakika emiyor..neyse.. geçmiş olsun sana diyelim..artık daha çok yemek yiyecek :)))

 19. Yanıtla
  aslı köksal :

  sevgili Ayça;
  emzirme konusuna geç kaldım tatildeydik. 18 ay sınırını aklında netleştirmen pek güzel de ben bir kaç zamandır deniyorum, yok olmuyor, öğrendi bunlar meme falan nerde, emerken öpüyor seviyor, cici meme, mutlu meme deyip duruyor. gece biberonla süt veriyorum ama sabah 6 da illa emecek. gündüz uykusuna geçerken, başı sıkıştığında, canı sıkıldığında ya da acıdığında anneee meemiii diye sesleniyor. şimdi soru; planın nedir?

 20. Yanıtla
  gokce :

  Merhaba Ayca,
  oncelikle verdigin yararli bilgiler icin cok tesekkurler.Bende senin sayende sut sagma yontemini deneyenlerdenim.Deepfreeze deki sutler sayesinde kizim bir yasina kadar doya doya anne sutu alabildi.Cunku 7,5 aylik iken calismaya basladim ve sutum iyice azaldi.Ben cocuklari bu kadar seven ve artik iyice tecrubelenmis bir annenin,neden 2.yi dusunmedigini merak ediyorum.Benimde bu konuda celiskilerim var ama daha cok maddi

 21. Yanıtla
  AyçA :

  Aslı bir planım yok sadece 1 ekim tarih belirledim..konuşarak anlatmaya çalışacağım,kararlı olacağım..bilmiyorum..tecrübemi yazarım 🙂
  Gökçe rica ederim..çok sevindim süt işine :))değil 2, 5 i bile düşünüyorum ama bir tane yeter allah ona uzun ömür versin..

 22. Yanıtla
  AyçA :

  Rahşan merhaba..
  seni atlamışım kusura bakma..
  blogunu bende okudum bir çırpıda tam da denk gelmiş senin yazının üstüne 🙂
  güle güle büyütün kızınızı 🙂 bence sana benziyor.. 😛

 23. Yanıtla
  şule :

  yeni doğum yapmış arkadaşıma süt tavsiyelerinde bulunup,dur sana link yollicam demiştim,tam bir derya deniz burası ayça,eline sağlık

 24. Yanıtla
  beyhan :

  Merhaba AYCA
  Emzirme hakkında yazdıklarına bayıldım…Emzirme işi beyinde bitiyor malesef ortada çok fazla dogru ve yanlış bilgi oldugu içinde ister istemez akıl karısıyor .Benim tavsiyem niye sutum gelmiyora takılmaysınlar dediğim gibi olay beyinde bitiyor bebegin emişi önemli eger bebek az ve tek meme emiyorsa memeler emme sonrası arkasından sagılsın diyorum.eger bebek cok fazla uyuyorsa ve bebegın kg alışı iyi ise yine annelerimiz 3 st bı 5 dk sagıp memelerı uyara bilirler özellıkle bu olay gece için daha çok geçerlı gece emzirmek veya sagmak süt üretimini artırıyor..eger bebeginiz az kg alıyorsa bı sorgulayın hemen mamaya başlamayın memede kalış suresıne bakın 5 veya 10 dk sonra meme degiştirmeyın bı meme tamamen boşalana kadar emzirin dıger memeyı sagın bebek az emiyorsa yine gögüslerinizi sagıp belkı kaşıkla annesütü takvıyesi yapabilirsiniz süt artırmak için özel bı iksir yok şunu ye şunu iç bence bol sıvı tuketmek.dınlenmek ..stres yok .dıyet yok agır spor yok…bendende ufak bı katkı olsun istedim

 25. Yanıtla
  AyçA :

  yazımda adı geçen emzirme uzmanım Beyhan :)) senin yorumun ve ve yadıklarımı onaylaman ne önemli ! teşekkür ederim.. bilgiler içinde ..:) daha çok annenin yardıma koşacağın bir orhganizasyonu duyurabilmeyi sabırsızlıkla bekliyorum benim emzirme meleğim :))

 26. Yanıtla
  şule :

  bir çok arkadaşımın yaşadıgı şey.
  sütün yetmiyor ya da gece bari mama ver sütün biriksin bebek uyumus sen de dinlenmiş olursun.
  sonuç: 6.aydan sonra emmeyi reddeden bebek,azalan ve biten süt…

  • Yanıtla
   AyçA :

   Bir çok kişiye bu yazıların ulaşması için elimden geleni yapıyorum umarım ulaşıyordur.. sizler de kendi gruplarınızda yayarsanız harika olur!

 27. Yanıtla
  beyhan :

  Merhaba Ayça..
  Beni emzirme melegin olarak gördügün için çok tşk ederim ve çok mutlu oldum ..Asıl bütün iş sende bitti sabırla pes etmeden emzirdin ….asıl ben tşk ederim sana azmin sabrın karalılıgın için…İnşallah en kısa zamanda senle birlikte güzel bi organizasyon yapar ve duyururuz

 28. Yanıtla
  Ozgeee :

  Ayça’cım eline sağlık. Karınca kararınca katkıda bulunmak için yazdım ben de -kulaklarını çınlatarak:)

 29. Yanıtla
  AHMET KESER 0537 406 60 O9 :

  TEŞEKKÜRLER

 30. Yanıtla
  TÜLAY :

  ARKADAŞLAR E VİTAMİNİ KAPSULÜ KULLANMAYA BAŞLADIM OĞLUMU EMZİRİRKEN AĞLIYORUM RESMEN:(
  YAĞI KULLANDIKTAN SONRA EMZİRME ÖNCESİ YIKANMALIMI?YOKSA DİĞEER KREMLER GİBİ YIKANMADAN EMZİRİLEBİLİRMİ?

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   e vitamin kapsülü doğumdan sonra kullansaydınız keşke.. şimdi lanonilli kremler( lansinoh ) kullanıp gögüs kalkanı takın derim ben öneri olarak .. lansinoh gibikremleri temizlemeye gerek ok diyorlar
   size kolay gelsin

  • Yanıtla
   beyhan :

   Tülay hanımmm ….E vıtamını agrınızı azaltmıyacak …emzırme boyunca agrınız oluyorsa emzırme pozısyonu ıle ılgılı bır sorun var demek yok emzırme sonrası agrı oluyorsa meme ucların sınırlerınde hasasıyet oluşmuş..eger emzırme suresınce oluyorsa memeye yerleştırmede ve kavramada bır hata olabılır yaralar için önce memeye dogru yerleştırme sonra meme ucları ıcın orcan baby kullanabılırsınız?aynı zamanda emzırme sonraları kalkan kullanabılırsınız meme ucları hava ıle temas etsın dıye … e vıtamını kullanacak ısenız emzırmeden önce mutlaka sılmelısınız bu sılmeyı anne sutu ılede yapabılısınız ..çok geçmiş olsunnn

 31. Yanıtla
  burcu :

  Merhaba arkadaşlar.Ben de bu konuda çok sıkıntılar yaşadım ilk bebeğimde .Şimdi 2.bebeğimde tecrübelerim sayesinde bol bol süt üretiyorum.Bebeğim 50 günlük ve derin dondurucuda poşetşer dolusu süt var.Ameda çiftli elektrikli pompayı evde,Medela tekli pompayı dışarıda kullanıyorum.Bebeğiniz emdikten sonra diğerini bırakıyorsa hemen sağın ki süt üretimi azalmasın.

 32. Yanıtla
  Gökçin :

  merhaba,oğlum 19 aylık.Buğra 4 aylıkken çalışmaya başladım .1 yaşına kadar iş yerimde sütümü günde 3 kere sağdım daha sonra günde 2 kere. İki hafta önce günde 1 kere sağmaya devam ettim. Sorum şu ki hala sağmaya devam etmeli miyim?

 33. Yanıtla
  deniz yılmaz :

  yazı için teşekkürler, emzirme minderi gerekli mi sizce ? hangisini almalıyım http://www.bumudur.com/bebek/c/l/emzirme-minderi.html

 34. Yanıtla
  Tuna :

  Merhaba. Yazilanlari okudum.benim bebeyim 2 aylik. Sut veriyorum ama azaldigini hiss ediyorum.(dogum sonrasi yasadigim stressden dolayi oldugunu dusunuyorum) belki de azalmiyo ama bebeyim daha fazla emdigi icin yetmiyo sanki. Ilk baslarda sutumu sagardim ama su an sagmiyorum. Cunku bebek uya diginda meme sutle dolmaz diye dusunuyorum.gec gec uretiyo sutu.ne tavsiye edersiniz? Sizce pom p ayla sagmak mi gerekli? Dediyim gibi saginca da sut yetmiyo doymuyo 😢

Yorum bırak