6

Oyuncakların oynama yaşı + Erin’inden bir hediye

Erin’e çok sevdiğim bir arkadaşımdan Erin 2 yaş civarındayken gelen bir oyuncak elimizdeki. Anne olmayan biri için üzerinde “18 ay ve üzeri çocuklar için” yazması 2 yaşındaki bir çocuğa almak için gayet geçerli bir sebep. Bir çok takmalı, çıkartmalı, sökmeli, vidalamalı parçası var +70 parça diyor anlayın işte. Üstünde de uygun dediği yaşlarda bir çocuk, hazır yapılmış olanına bir parça ekliyor.

İşin gerçeği şu: o yaşlardaki bir çocuk ancak bir ebeveyn bu oyuncağı yaparsa üstüne küçük parçaları ekleyebilir. Yani kutunun üzerindeki yaş gerçeği yansıtmıyor maalesef! O dönemde biraz tekerlekleri döndürerek, biraz oklavaya benzer kısmı ile hamur açarak oynadıktan sonra biz bu oyuncağı kaldırdık çünkü yapamadığı için parçalar tek başına bir anlam ifade etmedi.

Bu hafta ofisi taşırken eve getirdim arkadaşıma da ” Erin’in oynama yaşı geçti senin oğluna vereyim büyüdüğünde oynar” dedim.

İşin bir diğer gerçeği: Erin kutuyu açtı, içindekileri taktı çıkarttı, vidaladı, araba, uçak ne varsa yaptı

Erin 4 yaşında!

18ay ve üzeri ne demek sayın üretici? Ha bir de kutuda 0-3 yaş altı çocuklar için tehlikeli diyor!

Bu oyuncağın üzerinde 4 yaş üzeri demeliydi ve ayrıca boyu da araba haline geldiğinde 4 yaşında bir çocuğun itebileceği gibi olmalıydı! Çocuk itecem diye iki büklüm oldu. Tekerlekleri vidaladıktan sonra da dönmüyor. Dönebilmesi için hafif vidalamak gerekiyor hafif vidalandığında tekerlekler düşüyor.

Boyu 18 ay ve üzeri için kabiliyetleri 4 yaş ve üzeri için! Ya sayın üretici.. ne diyeyim ben sana..

Oyuncak eve girdi girmesine tekrar, Erin bir pazar sabahını geçirdi ve yine kutusuna koydu. Ofisin inşaatı sırasında eve gelen tahta çıtalar ile NİNJACILIK oynamaya devam etti.

Oyuncakların çok büyük bir tuzak olduğunu düşünüyorum. Eve alınan ne kadar oyuncak varsa kutularında duruyor bir zaman sonra. Oyun gruplarında her zaman diyordum: “az oyuncak lütfen”. Şimdi Erin’in odasına bakıyorum bir sürü oyuncak var! Oynamadığı! Bir çoğu hediye gelmiş bazılarını da kendimi kaptırıp almışım. Erin ne yapıyor peki? İki tane tahta sopa ya da iki plastik golf sopası ( işlevini yitirmiş bir oyuncağın golf sopaları yine ) sırt çantasına takıp onları kılıç yapıp NİNJAcılık oynuyor! ya da bir küçük kutu içerisindeki arabalarıyla oynuyor. Akşam saati oldu mu ya bir film seyrediyor ya da kitaplarını okuyoruz bazen de puzzleları ile ilgileniyor. Okula gittiği için de evde artık boya işlerine ilgi göstermiyor. Bundan sebep dün de birlikte bir karar aldık evdeki oynamadığı oyuncakları oynayacak birilerine hediye edeceğiz.

Erin’in bebekken oynadığı bugüne kadar 3 bebek büyütmüş olan 2’li egzersiz arkadaşım oyuncağını aşağıdaki formu dolduran ve yollayan ilk kişiye hediye edeceğim.  Tek bir şartla: oynayan kişi daha sonra yine bir başkasına hediye etmeli ve bu zincir böyle devam etmeli.. Bilmem ki bu yaşlarda çocuğu olan okuyucu var mı? Yoksa bile bir arkadaşınızın bebeği için bile gönderebilirsiniz.

Bu kadar çabuk gideceğini bilmiyordum.. Kahramanmaraşta hiç tanımadığımız bir miniğe verilmek üzere sevgili Derya’ya göndereceğiz.. Derya çok teşekkürler vesile olduğun için ..

 

 

Paylaş :=)

Yorumlar (6)

 1. Yanıtla
  nurşen :

  merhaba ayça hanım

  oyuncakların üstündeki öylesine yazılmış olduğunu hepimizin yaşayarak da şahit olduğu yazılara o kadar çok kızıyorum ki ..çook haklısınz sanki oyuncağı alanı aldatmak bir marifet .
  nice zamandır blogunuzu açmakta problem yaşıyordum bu gün açabildiğime çok sevindim .
  ben de 2 senedir blogunuzu takip etmekteyim .
  Benim ilk ve en uzun süredir takip edebildiğim blog sizinki . ellerinize ve yüreğinize sağlık içtenlikle yazmış olduğunuz yazılarınızı okumak çok zevkli …

 2. Yanıtla
  zühal kandemir :

  ayça merhaba,

  aslında sen vesile olabilirsin…ihtiyaç sahibi taqnıdıkları olanlar var ise nasıl bir şey istediklerini belirtebilirler…ellerinde bu tarz oyuncaklar bulunanlar da onları o ihtiyac sahiplerine yönlendirebilirler… ne güzel olur…biz de arada öyle temizlik yapıyoruz ve yaşca daha küçüklere veriyoruz…arkadaslara da hep tembihliyorum ne olur fazla oyuncak almayın diye cunku senin de yazdıgın gibi dolapta bekliyorlar 1-2 oyundan sonra… bir de gercekten pahalı bazıları yazık oluyor…

 3. Yanıtla
  beste :

  Ayca bir oyuncak degisim grubu kursana yada cok az bedele satma grubu boylece alan parasini cuzide olsa odeyecegi icin buzulmez fazladan elinde oyuncak olanda cuzi bir miktara kurtulmus olur sene geri donusume fayda saglamis olursun:)

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Güzel bir fikir.. üzerinde çalışayım ben bunun.. teşekkürler 🙂

 4. Yanıtla
  Zeynep :

  Ayça aynı oyuncaktan bizde de var, biz kendimiz yapıp hazır onun boyuna gore iken el arabası gibi oynamasını sağladık, o zaman çok sevmişti ama gel gör ki vidalar düşünce keyfi kaçtı, oyuncak da dolabın tepesine kalktı. Şimdi demek ki biz de 4 yaş civarı indirip bir deneme yapacağız :)Ayrıca çook haklısın oyuncak kirliliği diyorum ben buna, yakında oyuncaklar bizi evden atacaklar 🙁

 5. Yanıtla
  selen :

  kız çocukları kaç yaşında oyuncakla oynamayı bırakmalı? 😀

Yorum bırak