6

Freecycle : Kullanmadığınız eşyalarınızı ne yapıyorsunuz?

Ben bazılarını ikinci el olarak elimden çıkartıyorum bazılarını torbalayıp ihtiyacı olanlar ile paylaşıyorum. Belki bir çoğumuzun bildiği ama bazılarının da bilmediğini düşündüğüm bir ağı paylaşmak istiyorum : Freecycle.  Emre Cevheroğlu detaylı bir şekilde yazmış. Olduğu gibi paylaşıyorum:

Freecycle, elinde kullanmadığı eşyalar olanlar ile, o eşyalara sahip olmak isteyenleri, tamamen ücretsiz olarak e-mail yolu ile birleştirmeye ve geri dönüşümünü arttırmaya çalışan uluslararasi bir projedir. Tum üyeler eşyalarını burada sunabilir veya aradıkları eşya için istekte bulunabilirler. Ama temel kural sunulan veya aranan her eşyanın ücretsiz olmasidir.

Freecycle Ağı, dünya üzerindeki pek çok ülke ve şehirde bulunan 4.792 bağımsız grubun ve 7 milyonun üzerinde üyenin oluşturduğu bir ağdır. 1 mayıs 2003 de Amerika Birleşik Devletlerinde Deron Beal tarafından kurulmuştur. 2004 yılında Dünyanın en hızlı büyüyen sivil toplum kuruluşu olmuştur.

Taner Ertunç, Almanya’da kendi evine eşya ararken tanıştığı Freecycle sivil toplum kuruluşunun temsilciliğini 2005 yılında İstanbul’da kurdu. İstanbul (4.723 üye) Ankara (1.045 üye) ve İzmir’de (585 üye) kurulmuş mail grupları ile iletişim kurabilir, hediye verebilir veya ihtiyaçlarınızı iletebilirsiniz. Mail grupları üzerinden şu ana kadar tahmini 6000 civarı  eşya talep veya teklifi yapılmış durumda.

Freecycle Türkiye konsepti özetle aşağıdaki gibi tanımlıyor:

“Birilerinin çöp olarak nitelendirdiği eşyalar başka birileri için çok değerli olabilir. Okumaktan sıkıldığınız, kütüphanenizde koyacak yer bulamadığınız bir kitap, bir çocuğun hayatını değiştirebilir. Belki kullanmadığınız bir tenis raketi, başka birine ömür boyu sürecek bir hobi kazandırabilir. Aklınıza gelebilecek, kullanım ömrünü tamamlamamış her türlü eşyanızı bu forumda değerlendirebilirsiniz.”

Daha fazla bilgiyi  www.freecycle.org adresinden edinebilirsiniz, kısa videosu da çok açıklayıcı. Türkiye’de yer alan bütün grupları http://www.freecycle.org/group/TR/Turkey adresinden görebilir ve şehrinizdeki aktiviteyi takip edebilirsiniz. Bulunduğunuz şehir listede yer almıyorsa o şehir için siz kurucu olarak yeni bir yerel grup açılmasını talep edebilirsiniz.

Hediye vererek doğaya katkı sağlamak için Freecycle’a üye olun ve arkadaşlarınızı da üye olmaya teşvik edin. Bu platformu kullananların sayısı arttıkça, ömrünü tüketmemiş eşyaların ekonomiye kazandırılması ve tüketim harcamalarına ayrılan bütçe azalacak (sonuç olarak daha az karbon açığa çıkacak). Aşağıdaki mail gruplarına üye olarak mail atabilir, taleplerinizi ve hediyelerinizi buradan paylaşabilirsiniz:

http://groups.yahoo.com/group/freecycleAnkara
http://groups.yahoo.com/group/freecyclebolu
http://groups.yahoo.com/group/freecyclecanakkale
http://groups.yahoo.com/group/freecyclediyarbakir
http://groups.yahoo.com/group/tepebasi-eskisehirturkey
http://groups.yahoo.com/group/freecycleistanbul
http://groups.yahoo.com/group/freecycleizmir
http://groups.yahoo.com/group/kartepeturkey
http://groups.yahoo.com/group/freecyclesinop

Freecycle Türkiye’yi aynı zamanda Facebook Grup sayfasından da takip edebilirsiniz: http://www.facebook.com/groups/freecycleistanbul

Paylaşımlarınızı aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz bekleniyor:

– Tüm gönderilen eşyalar ücretsiz, kanuni ve her yaşa uygun olmalı.

– Gönderdiğiniz maillerin konu satırına, diğer üyelerin kolay tasnifi için TEKLIF, ARANIYOR veya ALINDI kelimelerinin eklenmesini tüm üyelerden rica ediyoruz.

– Aynı ARANIYOR mesajını ayda bir kereden fazla göndermemek gerekiyor.

– Politik, spam, ticari, reklam amaçlı, kişisel veya dini mesajlar gönderilmesi kurallarımıza aykırı.

– Teklif ettiğiniz veya aradığınız eşya ile ilgili yaklaşık konumunuzu bildirmenizi rica ediyoruz.

– Eşyayı alacak olanların ise eşyayı üç gün içinde almasını ve herşeyden önemlisi, hiç bir karşılık beklemeden eşyasını size veren kişiye karşı kibar ve dakik olunmasını rica ediyoruz.

Kaynak : http://www.yesilplatform.com/2011/07/28/freecycle-kullanmadiginiz-esyalari-hediye-ederek-dunyayi-degistirin/

 

Paylaş :=)

Yorumlar (6)

 1. Yanıtla
  Pratik Anne :

  Ben Chicago’da freecycle’ı çok sık kullanıyorum. Hiç abartmıyorum, bana gelen paketlerin kutularını veiçindeki dolgu malzemelerini dahi, internette satış yapıp, gönderilerine kutu arayanlara veriyorum. Recycle, freecycle, atıklardan sanat yapma, composting ile atık miktarını ciddi derecede azalttım diyebilirim.

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   içinde ki dolgu malzemelerini ve pıt pıtları bana yolla :)) paketleri gönderirken kullanıyorum :))) hehehe

 2. Yanıtla
  beste :

  bizde de var freecycle 🙂

 3. Yanıtla
  benden bizden :

  Ayca, sayende ogrendim bu grubu ve hemen uye olup esyalarimi paylasmaya basladim. Cok tesekkurler! Sevgiler 🙂

 4. Yanıtla
  nuran :

  benım kıyafete cok ıhtıyacım var paramda yok calısamıyorum ıs aradım ama kımse ıs vermedı orduda yasıyorum su an kullanmadıgınız ayakkabıları kıyrfetlerınız varsa bana ulastırırsanız cok mutlu olurum lutfen yardım edın adres yenı mahale 336.sokak merkez/ordu 🙁

 5. Yanıtla
  Selahattin Genç :

  Merhaba,
  Freecycle.org(R) şu anda Türkçe değil. Sitenin tamamını Türkçe yapma işini gönüllü olarak üstlendim. Umarım en yakında tamamlanır ve Türkçe konuşan insanlar siteyi daha rahat kullanabilirler.
  Selamlar,
  Selahattin GENÇ

Yorum bırak