2

GDO’lu yemlerden kullanıyor musunuz?

“GDO insana zarar vermez”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, GDO’lu mısırın yemlerde kullanılmasına ilişkin “Zarar verirse hayvana verir buradan besine asla geçmez. GDO’nun ete, süte ve yumurtaya geçtiğini kanıtlayan bir tane bile bilimsel çalışma, veri yok” dedi
Bu yılın son günlerinde güzel yazılar, umutlu yazılar yazmak isterdim. Ben evime mısır sokmuyordum, bulursam yerel olanını güvenmeye çalışarak alıyordum. Malum çocuk, “pörtlemiş mısır” yemeyi seviyor eh biz de! Şimdi ne olacak ? Benim kontrol edebildiğim kısmını aştı,çizmeyi de! Biz geçiş dönemi nesil bunların farkındayız ama ileride çocuklarımız? Korku ile bakıyorum artık geleceğe. Yine de birileri var ve desteklemeye devam edeceğim. Buyrun aşağıda Fikir Sahibi Damaklardan aldığım yazı ve görseller! Tükettiğinizin içindekini sorun!
Sakın! Sakın demeyin bu üreticiler sütünü aldıkları hayvanlar nasıl besleniyor ne bilsin diye. Açın sorun! Biz sordukça üreticide sütünü aldığı yerlere sorsun!  Hayvanını besleyen de yemi aldığı yere sorsun!

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Derneği İktisadi İşletmesi, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği İktisadi İşletmesi (BESD-BİR) ve Yumurta Üreticileri Merkez Birliği’nin (YUM-BİR) yemlerde kullanım amacıyla başvurdular ve 24 Aralık günü Biyogüvenlik Kurulu 13 mısır çeşidine, yani Bt11, DAS1507, DAS59122, DAS1507xNK603, NK603, NK603xMON810, GA21, MON89034, MON89034xNK603, Bt11xGA21, 59122x1507xNK603, 1507×59122 ve MON88017xMON810’a onay verdi. Bu yemleri kullananlar etiketine yazmayacaklar ürettikleri ne tavuğun ne yumurtanın ve ne de etin.. siz oysa, bilmek istersiniz, değil mi? biz de bir seri kartpostal hazırladık size, süpermarketlerde en çok yer alan tavuk ve yumurta üreticilerinin tüketici hattı numaralarını paylaşmanız ve telefon açıp sormanız ve onlar da sorsun diye dost ve akrabalarınızla paylaşın diye… bilmemek, büyük zarar doğurabilir ileride. bilmiyordum demeyin. sorun. GDO’lu yemlerden kullanıyor mu, alıştığınız, güvendiğiniz markanız? sorun. seçiminizi bilmeden değil, bilinçli yapın.
Slow Food Türkiye / Fikir Sahibi Damaklar

Paylaş :=)

Yorumlar (2)

  1. Yanıtla
    Hande Erkan :

    Harika olmuş bu kartlar. Hemen kolları sıvamalı.Çok teşekkürler haber verip paylaştığınız için.Mutlu yıllar.

  2. Yanıtla
    Pratik Anne :

    Bu insanlar, yazayi onaylayanlar, bu mahsulleri kullananlar vs. kendi cocuklarina ne yediriyor cok merak ediyorum. Cidden, hic korkmuyorlar mi kendi cocuklarinin sagliklari icin?

Yorum bırak