Henüz yorum yapılmamış

HOŞGELDİN RAMAZAN

Biraz susmak vaktidir. Ramazanla beraber ağızdan giren lokmanın suyun kesilmesi gibi ağzımdan çıkan sözün de kesilmesine niyet ettim ay boyunca. Yollarım boyunca çok çeşit oruç tuttum aralıklısı, eliminasyonlu, sadece su içmelisi, sadece çorba içmelisi daha çok çeşit sayabilirim. Lakin Ramazan orucunu ilk defa tutuyorum. İftar sofrasını hazırlamayı hep bereketli bulmuş ancak kendim oruç tutmadığım için olmalı manasına tam erişememişim. Sabah sahura kalkmanın, her yer karanlık iken teker teker karşı evlerin ışıklarının yanmasına şahit olmanın güzelliğine erişmek diyelim kısmet oldu ilk defa, Mübarek kelimesinin anlamı idrakimde değilmiş meğer bereket demekmiş, “Ramazanımız mübarek olsun” diye gelen bir mesaj bana idrak kapısını açtı. Gözünün önünde duranın ne için orada durduğunu anlayınca gelen hissin kelimesi yok. Orada durduğunu görmek “farkındalık” anlamak ise “idrak” miş.

Tüm tecrübelerimi yazarken bugüne kadar bu Ramazan niyetim susmak.
Bu vesile ile bunca yaşıma kadar bana yanlış aktarılmış olanları geride bırakıp, bu Ramazan ayını coşkuyla kutlayarak karşıladım. İlk defa Ramazan ayının kutlandığına şahit oldum, kutlayanların arasında oldum, kelimelerim çok lakin yolunu bulup tuşlara henüz geçemiyor. Henüz çok erken belli ki.
Niyet ettim belli, duyan belli.
4 gündür elim gidip geliyor toparlayamadım. 
Kısaca Ramazanımız mübarek olsun.

“Her şeyin zamanı, ve gökler altında her işin vakti var; doğmanın vakti var, ve ölmenin vakti var; dikimin vakti var, ve dikilmiş olanı sökmenin vakti var; öldürmenin vakti var, ve şifa vermenin vakti var; yıkmanın vakti var, ve bina etmenin vakti var; ağlamanın vakti var, ve gülmenin vakti var; dövünmenin vakti var, ve oynamanın vakti var; taşları atmanın vakti var, ve taşları devşirmenin vakti var; kucaklaşmanın vakti var, ve kucaklaşmadan çekilmenin vakti var; aramanın vakti var, ve yitirmenin vakti var; saklamanın vakti var, ve atmanın vakti var; yırtmanın vakti var, ve dikiş dikmenin vakti var; susmanın vakti var, ve söylemenin vakti var; sevmenin vakti var, ve nefret etmenin vakti var; cengin vakti var, ve barışıklığın vakti var.”(Eski Ahit/ Vaiz/ Bab 3/1-9)

Paylaş :=)

Yorum bırak