Henüz yorum yapılmamış

İlk Sosyal Medya Hesabı

Erin’in fikri ile başladı bu sayfanın doğuşu. Sonra O geldi. Hep yazdım, benim için paylaşma, rahatlama, iç dökme, dostlar edinme ve çok şey oldu bu blog. Erin 3 yaşına gelene kadar çok yazı yazdım daha sonra onun özeli dedim çoğu yazıyı kendime sakladım. Bu arada sosyal medya araçları arttı. Facebook, Twitter, Instagram v.b. Kendi adıma hesap açtım hepsinde ancak Erin’in adına hesap açmadım zaten sayfamız var  ve gün gelecek kendi keşfederek açacak diye düşünerek ve o gün geldi!

İlkokul başlaması ile bilgisayar hayatına girdi Erin’in. Tercihimiz sadece PC den yana oldu. PC yi taşıyamadığı için sadece evde belli süreler içerisinde oyun oynamasına izin verdik. 2. sınıfta futbol aşkı ile futbol oynamaya başladı ve bu yaz da arkadaşlarından minecraft oyununu sonunda öğrendi. Benim için başta minecraft kabus bir oyundu. Bazı kamplarda oldukça bağımlı hale gelmiş bir kaç örnek gördüğümde ön yargıdan daha fazla net yargılarım oluştu. Bu oyunda bir çok şeyi rahatça elde edip, oluşturabilen bir çocuk gerçek hayatta aynı kolaylıkla ağacı kesemediğinde, inşaa edemediğinde bir süre sonra agresifleşiyordu gözlemlerimde. Bu beni çok korkuttu en başta. Ancak zaman içerisinde, Erin bu oyunu oynamaya başladıktan sonra oyunun sadece bilgisayarda değil çeşitli alanlarda da etkili olduğunu fark ettim. Çizim yapmaktan vazgeçmiş, “yapamam” diye dolanan Erin tekrar eline kağıt ve kalem almaya başladı. Oyunda yapacağı evlerin projelerini çiziyor şimdilerde. Bir de “how to draw …” diye videolar aratarak çizim yapmayı deniyor. Minecraft karakterleri ile başladı ama bu sene başlayan İngilizce ile öğrendiği hayvanların nasıl çizildiğini seyrediyor ve takip ederek çiziyor. Bunun dışında kamplarda hemen hemen tüm çocuklar oyuna hakim olduğu için, toprak kazıyor, odun kesiyor oyunun içinde aslında sanal olarak rahatça yapabildiklerini doğa içerisinde uygulayarak ve çaba harcayarak yapıyorlar. Pek tabii sevmediğim kısımları da mevcut: hayvan öldürme ( beslenmek için) zombiler v.s v.s..

Şimdi yazının esas konusu bu değil fakat bu yazımdan da ” bilgisayar oyunları harikadır oynatınız” gibi bir anlam yüklenmesin bana dilerim zira hala fikrim aynı : süreli olacak, 10 yaşından önce kendi ipadi olmayacak, benim ipadim benim ipadimdir iş için kullanılır oyun yüklenemez, kendi bilgisayarında birlikte belirlediğimiz haftalık program dahilinde oynamaya devam edebilir. Minecraftı bu kadar anlatmamın bir başka sebebi de sosyal medya! Youtube da başkalarının video çekimlerinden esinlenerek oyununu videoya kaydedip yayınlamak istediğini söyledi. Böylece Erin Oğuş adına bir hesap açıldı. İki video çekmişti şimdilik sadece biri yayında, diğeri ise minecrafta başka bir bakış açısı getirecek onu da yakında yayınlayacağız 😉 Şimdi en büyük heyecanı videosunun izlenip izlenmeyeceği, ona mesaj bırakılıp bırakılmayacağı. Akşamları ” anne kanalıma bakalım mı yorum yapan olmuş mu bana ?” diye merak içerisinde yanıma yanaşıyor.

Ben de bu yazı ile  varsa arkadaşlarının anneleri okuyan çocuklarıyla paylaşmak isterler belki diye hesabını yazıyorum :

Bu youtube kanalı 

Bu google plus hesabı  

Ve de bir e-posta hesabı : erinogus@gmail.com

yakındır facebook hesabı da açmak isteyecek .. !

 

Paylaş :=)

Yorum bırak