10

Kavramlar

Archi-sugar Renk sınıflandırma diye bir post yazmış( Eline sağlık Esra 🙂 ) . Bugünlerde ben de bununla ilgili bir post yazmak istiyordum ki yazılmış. Eklemek istediklerimi bende kendi blogumda paylaşayım istedim.

Son haftalarda renkleri öğenmiş artık büyük- küçük kavramlarına geçmişken bunların hepsini kapsayan oyuncakları tanıtmak istedim.

1. Bu oyuncak ile renkler, şekiller ve büyük-küçük kavramlarını,sayıları;


2. Bu oyuncak ile renkleri,küçük motor gelişimini, hayal gücünü destekleyebilirsiniz.

3. Renk, şekil ve boyut kavramları için evinizdeki meyva,sebzeleri kullanabilirsiniz : Kocaman kırmızı bir elma, küçük turuncu bir mandalina ,yuvarlak kırmızı bir domates, uzun yeşil bir salatalık v.b..

4. Renkli poker fişleri çocuk oyuncağı olabilir mi? EVET. İlk aşaması bir kutu / deterjan kutusu olabilir kapaklı/ kapağını delerek içine kumbaraya para atar gibi atabilirsiniz. Daha sonra renklerine göre ayırabilirsiniz. Daha sonra büyüklüklerine göre ve sonra sayabilirsiniz. Üzerinde sayılar yazdığı için sayılarına göre ayırabilirsiniz.

5. Hayvanları sesiniz ile küçük büyük olarak sınıflandırabilirsiniz. kalın ses tonuyla : kocamaaann bir fil, küçücük bir kedi, uzunnn bir zürafa, minicik bir karınca v.b..

4. büyük küçük kavramı için bir de DEVE- CÜCE oyunu var 🙂 Deve derken kalın bir ses tonu cüce derken ince bir ses tonu işe yarıyor..

5. Sayılar için beraber merdiven inip çıkarken sayabilirsiniz, sağ elimde beş parmak sol elimde beş parmak say ba say bak diye şarkı söyleyebilirsiniz: bir süre sonra 5’e kadar kendi saymaya başlayacak 😉

6. Eşki- tatlı gibi kavramları değişik tatlar ile deneyebilirsiniz: Mesela muşmula 😛 ya da pembe ağıza yapışan benim “kış çileği” dediğim adını bilmediğim meyva. Biz bunları Erikli yaylasında dalından kopartırdık bir zamanlar, hayalim erinle dalından koparmak şimdilik bu meyvayı Kastamonu pazarında bulabilirsiniz.

Kavramlar ile benden bu kadar..Hepsine örnekler çoğaltılabilir tabii ki . hepsi biz annelerin yaratıcılığına kalmış.Yaratıcılıklara biraz olsun katkım bulunsun dedim..

Yorumlar (10)

 1. Cevapla
  Bernacan :

  Canım kocayemiş o meyvanın ismi, senin dediğin gibi kış çileği ya da dağ çileği diyenler de duydum. İstanbul’da adalarda oluyor ekim kasım gibi. Ama sanırım bitmek üzere, belki son demlerine yetişilebilir. Eğer yetişilemezse, ülkemizdeki son demleri için İzmir taraflarına bakılabilir. Ayy, çilek manyağı olduğum çok mu belli oldu 🙂

 2. Cevapla
  Güneş :

  Deve Cüce oyununu bizde eskiden oynardık,sen yazınca aklıma geldi,aslında küçükken bizde hemen hemen çoğunu yapmışız,erin büyüdükçe çok tatlı oluyor çoklu resimlerine bayılıyorum çok tatlı,maşallah.Sevgiler

 3. Cevapla
  Gülfer :

  Ayça selam,

  Teşekkürler paylaşım için.
  İlk fotodaki ahşap oyuncağa bayıldım. Nereden buluduğunu yazarsan sevinirim. Dediğin gibi birçok farklı amaç için kullanılabilir.

 4. Cevapla
  Acalya :

  güzel bir paylaşım,

  Geçen bir arkadaş ziyaretinde domino taşları ve poker fişleri Dante`nin eline verildi oynasın diye…gece sonunda koltuk altlarından, minder aralarından, dip bucaktan taşları ve fişleri toplayacağız diye inamınız gevredi 🙂

 5. Cevapla
  AyçA :

  Berna adını bilmiyordum 🙂 ama kış çileği uygun düşmüştü bana.. kastamonu pazarında var 🙂
  Güneş eskiden bu kadar çok oyuncak yoktu galiba bununla ilgili daha çok oyun oynamış olmamız . teşekkürler
  Açalya alışıyorlar sonradan 🙂 yine de baen bende topluyorum koltuk aralarından fişleri.. çoğunlukla odasında oynadığı için etrafa dağılmıyor neyse ki 🙂
  Gülfer reklam olmasın diye yazmadım :)) bize bir pedagog önermişti bu oyuncağı .. çok oyuncak almıyorum ama bunu aldım gerçekten çok amaçlı .. tayga toysdan aldım nişantaşında ama geometrik ahşap puzzle diye googledan aratırsan başka yerlerde de var sanırım ..

 6. Cevapla
  nilay :

  renk ayırımında mandallardan da yararlanılabilir.
  cok oyuncak konusuna gelince zaten evdeki dogal esyalar ile oyuncaklarindan daha dazla zaman geciriyorlar. oyuncaklarin yuzene pek bakilmiyor.

 7. Cevapla
  Bernacan :

  Nilaycım ben de mandallar ve renk ayrımını denedim. Can da evdeki eşyaları her zaman oyuncaklara tercih ediyor.
  http://montessoricanli.blogspot.com/2008/11/biraz-resim-biraz-mzik-biraz-elence.html

 8. Cevapla
  Sermin :

  Ayçacım,bu çalışmada başarılı olduktan sonra sonraki aşamaya geçerek 2.boyutu da katın ki genellemeyi örensin. yani önce nesne-nesne eşleyecek, sonra nesneler- resimleri ve resim-resim şeklinde. aynı nesnenin bir de resmini çizip aynı renkte ya da aynı büyüklükte olanları eşlemesini istersen beceriyi tam anlamıla geliştirmiş olur.

 9. Cevapla
  keo :

  Gülfer, bu mantığa dayalı ahşap oyuncaklar Yelken Oyuncakta da vardı kalitesini bilemiyorum ama fiyatları oldukça uygundu daha önce gruptaki yazışmalarda geçmişti, ordan aklımda kalmış…

 10. Cevapla
  Archi*Sugar :

  paylasim icin tesekkurler Aycacigim. Cocugun her duyusunu harekete gecirmeli, cok haklisin. Sevgiler… 🙂

Yorum bırak