8

Kutu sütler, süt tozu, melamin

Kutu sütler dedim, çiğ süt dedim, Derya Baykal’ın desteklemesine kıl oldum dedim işitmediğim laf kalmadı. Şimdi buyrun buradan yakın:

Bundan sonra yediğiniz yoğurt, içtiğiniz süt, çocuğunuza aldığınız kurabiye ve hatta çikolatada bizim ürettiğimiz çiğ süt değil, Çin’den veya AB’ den  ithal ve içeriğinde Melamin olduğunu bildiğimiz süt tozu olacak.

Bir süt ya da süt ürününün içeriğinde süt tozu olup olmadığı üzerinde yazmamakta. Bu eksiğin giderilmesine yönelik çiğ süt üreticilerinin başlattığı kampanyaya katılabilirsiniz:
174’ü arayın ve tercih ettiğiniz markanın süt ürününde, örneğin yoğurdunda, süt tozu kullanıp kullanmadığını öğrenmek istediğinizi iletin. Bakalım ne cevap gelecek!

Ya da aşağıdaki (örnek) sdilekçeyi yollayabilirsiniz:

Kime: alo174@tarim.gov.tr ÖRNEK DİLEKÇE

TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI’NA

Sayın Bakan Mehdi Eker Önüne

Süt ve süt ürünlerinde süt tozu kullanımının tüketicilerin tercihinde olması için süt ve süt ürünleri ambalajlarında << süt tozundan imal edilmiştir>> veya <<çiğ sütten imal edilmiştir>> yazılarının okunaklı bir şekilde yazılması için;

Gerekçelerimiz :

1-Süt tozundan Çin’ de çocuk ölümleri meydana gelmiştir.

2-Avrupa Birliği Ülkelerinden Fransa’nın bir başka ülkeye ihraç ettiği süt tozunda insan sağlığına aykırı bakteri tesbit edilmiştir.

3-Çiğ Sütten yapılan süt ve süt ürünlerindeki besin değerleri ile Süt tozundan yapılan süt ve süt ürünlerindeki besin değerleri aynı özelliklerde değildir.

4-Süt tozunun yapımı esnasında , uzun süre dayanıklığı için katkı maddeleri katılmaktadır.

5-Bu talebimiz asıl amacı Tüketicilere  ve gelecek nesillere sağlıklı ve besin değerinin en yüksek düzeyde Bakanlığınızca ulaştırılmasıdır.

Bu sebeplerle süt tozundan süt ve süt ürünleri tüketmenin, tüketicinin tercihinde olmasını gerekmektedir.

Süt ve süt ürünlerinin başlıca iki temel hammaddesi vardır. Birincisi çiğ süttür ikincisi süt tozudur.  Çiğ Süt esas bir hammaddedir. Süt tozu ise ikame bir hammaddedir.

Süt ve süt ürünleri bir gıdadır. Gıdaların  hangi hammaddeden imal edildiğinin  gıda ambalajları üzerine yazılması yasal bir mecburiyettir.

İSTEK: Mevcut kanunlar ve yönetmelikler hükmünce Süt ve süt ürünlerinde süt tozu kullanımının tüketicilerin tercihinde olması için süt ve süt ürünleri ambalajlarında << süt tozundan imal edilmiştir>> ve/veya << çiğ sütten imal edilmiştir>> yazılarının okunaklı bir şekilde yazılması için gereğini , bu yasal başvru dilekçemin kayda alınmasını , evrak giriş numarasının elektronik posta adresime  göndrilmesini ,yine yasal süre içinde elektronik posta adresime cevaplanmasını arz ederim.

Bu dilekçemi elektronik posta ile gönderdiğimden dolayı imzalanamamıştır.

T.C. kimlik numaram:                                                                        Ad ve Soyad:

Adres:

Paylaş :=)

Yorumlar (8)

 1. Yanıtla
  burcu demirel :

  Bu memlekette yaşamak ne kadar tehlikeli hale geldi yaa..Bi yerden kurtarsan bi yerden vuruyolar.. bu arada fikrin derya baykal ama zikrin deniz baykal 😉

 2. Yanıtla
  songül :

  evet evet hemen gönderim. tşkler.

 3. Yanıtla
  Bernacan :

  http://www.sutas.com.tr/moduller/sutashaberler/arayuz/dosya/509b12ac-ee69-42d7-b4c0-d8eaa5ea0b8e.jpg
  —————————————-
  http://www.bursahakimiyet.com.tr/HaberDetay.aspx?hid=8118
  —————————————-
  Bu haberler bir göz atabilirseniz, belki anlam kazanabilir bu uygulamalar. İlk haberde gümrük birliğine taahhüdümüz kısmı özellikle çok ilginç. 2. haberdeki sorun halen devam etmekteydi bildiğim kadarıyla. Dürüstçe ürettiğin yoğurdu ve sütü satamıyorsun. Devlet yoğurda benzemeyen yoğurdu standat kabul ediyor. Ve sadece Sütaş karşı çıkıyor. Çok ilginç değil mi?

 4. Yanıtla
  Hilal :

  melamin katkılı süt tozlarından yayılan tehlikeyi ben de paylaşmıştım blopğumda. o kadar da çok şeyin içinde var ki şaşırıp kalıyor insan. beslenelim derken zehirlenyor muyuz ne?

 5. Yanıtla
  Elif Ayse :

  Bende duymuştum ama bu kadar boyutlu ve kritik noktada olduğumuzun farkında değildim. Bilinc abla! mız olarak yine yaptın yapacagını. Sagol. İnan herkesi uyarmak için elimden geleni yapacagım….
  Sevgiler….

 6. Yanıtla
  Basak :

  Tamam Aycacim, dilekcemi gonderdim bile. Bilgilendirdigin icin sagol.

  Okuldasin,
  Basak 😉

 7. Yanıtla
  Çapar Kanat :

  Dilekçeyi yayınladığınız için teşekkürler.
  Çapar kanat
  Çiğ Süt üreticileri,süt tüketicileri grubu

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Rica ederim 🙂

Yorum bırak