10

Lastik Bileklik Kanser Yapıyor

Öncelikle bir bileklik kanser yapmaz! Bilekliğin içindeki etken madde kanserin sebeplerinden biri olabilir tabii ki o yüzden başlık biraz sert kaçtı farkındayım.

canlihaber.com başlık atmış ve altına caaanım güzelim koton iplikle örülen bizim çapulcu bileziği dediğimiz arkadaşlık bileziklerinin de fotoğrafını oturtmuş üstüne. Bravo bu araştırmacı gazetecilere. Ben bir hatayı düzeltmek ve bu haberi çılgınca o plastikleri örüp her yerine takanlara vermek için sorumlu hissettim kendimi.

Fotoğraf ve haber bu :

lastik-bileklik

Sayın Canlihaber.com bahsettiğiniz bilekliler bu aşağıda fotoğrafını gördüğünüz Rainbow loom denilen lastik parçalarıdır. Esnekliğini arttırmak için ftalat denilen kanserojen madde %400 daha fazla kullanıyormuş. Sert plastikleri yumuşatmak amacıyla kullanılan bu madde sadece bu bilekliklerin lastiklerinde değil okul çantalarından tutun da Çin’den gelen ayakkabılara hatta şampuan gibi kozmetiklerde dahi kullanılıyor. Bitmiş bir nesiliz o ayrı ! Yine de bence çocuklarınızı çapulcu bilekliği örmeyi öğretin derim ben. Okulda tenefüs aralarında öremezler biliyorum ama o sırada da kovalamaca falan oynasınlar?

Burada yazmıştım arkadaşlık bileziği nasıl yapılır diye. Siz öğrenin çocuğunuza öğretin. Basit 4 iple örebilirler ya da iki ip :=) Plastikten iyidir değil mi ?

rainbow-loom

 

FTALAT NEDİR?

Ftalik asidin monohidrik alkoller ile yaptığı diesterlere ftalatlar deniliyor.  Genellikle plastiklerin esnekliğini arttırmak için kullanılıyor. Ftalatlar; vinil ve plastik kaplarda, gıda ambalajlarında, ev eşyalarında, sabun, losyon gibi birçok vücut bakım ürününde kullanılıyor. En çok bilinen ftalat DEHP [di(2etilheksil)] ftalat’ın insanlarda kansere neden olduğu IARC  (Internatıonal Agency For Research on Cancer–Uluslararası Kanser Araştıma Ajansı) tarafından kabul edildi. (Kaynak Wikipedia)

Paylaş :=)

Yorumlar (10)

 1. Yanıtla
  Ayça Oğuş (@AycaOgus) :

  Lastik Bileklik Kanser mi Yapıyor? http://t.co/kwU1u56HSa

 2. Yanıtla
  Deli Anne :

  amanın biz kullandık bunları bir sürü… ben de paket lastiği gibi düşündüm ama illa kiş oynamışlardır zaten paket lastiği de matah birşey değil ki

 3. Yanıtla
  emir :

  kanser yapmıyormuş deyilmi

 4. Yanıtla
  İncisu :

  Arkadaşlar aslında lastiklerin gevşek Olmasını kanserojen madde Sağlar . Lastik gevşek değilse kanserojen değildir

 5. Yanıtla
  adem :

  hiç bişey bildiğiniz yok saçma sapan fikirler koyyonuz internete

 6. Yanıtla
  ervaakoglu :

  Ben bileklikleri ateşe attım öyle bir yandıki ne mal olduğu anlaşıldı hemde ben 5 tane paket almıştım 😉 🙄 🙄 👿 😈

 7. Yanıtla
  serkan :

  yorumunuzda Rainbow Loom ismini vermişsiniz ,Rainbow Loom bütün dünyada satılan orijinal ürün olup içerisinde sağlığa zararlı hiçbir madde bulunmamaktadır,haberlerde çıkan ürünler piyasada merdiven altı üretim diye bilinen sahte,50 kuruş 1 tl lik ve hiçbir denetimden geçmeyen ürünlerdir.Lütfen yorum yaparken biraz araştırma yaptıktan sonra yazınız..

 8. Yanıtla
  derin :

  yaa kanserojen olup olmadığı hiç bir yerde net olarak yazmıyo ❗

 9. Yanıtla
  Zeynep :

  Bence itiraz edenlerin yüzüne tukursunler.Ben yakmadım evde öyle duruyo hiç yapmıyom.Ama çok güzel haber.Ancakçapulcu bilekliyi de ne?

 10. Yanıtla
  Lastik Kapında :

  Bilgiler için teşekkür ederim…

Yorum bırak