12

Başlıksız…

kaldeseydin.jpg

… ‘KAL’ desen kalacaktım…

….
oysa ben akşam olmuşum
yapraklarım dökülüyor
usul usul
adım sonbahar
Atilla İlhan

Geçen haftadan beri bir hoşum ..
Elif Şafak’ın Siyah Süt’ü mü bozdu beni yoksa ne ? bilemiyorum..
haftasonu neyse ki annem geldi, “Anaç Sütlaç Hanım” da bizimleydi – kitaptaki karakterlerden biri-.. kek yaptım temizlik bir de .. akşam kestaneleri attık fırına elimde şişler örgü ördüm.. pazar günü sabahtan koyulduk yollara sahile indik hava da güzeldi..

pazar_sahil.jpg


bir üşüme tuttu beni oturamadım popomun üstüne.. ne oldu bilemiyorum .. Alpay diyor ” bütün dünya sana karşı gibi hissediyorsun”..
hissediyor muyum?? bilemiyorum..
bir sonbahar hüznüdür aldı gitti başımı.. başımı nereye koysam kışa dönemiyor dönenip duruyor içinde.. geceleri iki saatte bir uyanmamın dışında uyuduğum dakikalarda kafam konuşup duruyor belkide Elif Şafak’ın yazdığı şu parmak kadınlarla..benimkilerin boyu kaç cm?? bilmiyorum ..bildiğim tek şey aslında yavaş yavaş hayata geri dönüyorum tam da 8,5 ay sonra.. bebek bakımı harici bir kitap bitirdim üstüne bir tane daha.. televizyona bakabiliyorum ..haftada bir gece film seyretme teklifi getirdim evimize.. örgü örmeye başladım..
belki de hayata geri dönmenin sancısı bu ??
kabuğumdan çıkarken yaşadığım acımalar mı??

Eleni dinliyorum bir kaç gündür.. belki de O’nun suçu…

Paylaş :=)

Yorumlar (12)

 1. Yanıtla
  pınar :

  Erin’in fotoğrafı çok hüzünlü geldi bana.Filmlerde köpeklerle arkadaş çocuklar olur ya hani, aynı onun gibi.
  Bir kaç gündür pek birşey yazmayınca hissetmiştim sende bir tuhaflık olduğunu.
  Senin gibi çok bunaldığım anlarda kendimi dışarı atıyorum hemen. yeni bir işle uğraşmaya başlıyorum, hafifliyorum. Bazen sıkılmak da hoşuma gitmiyor değil… Bütün dünyanın sana karşı olduğunu hissetmek konusunda yalnız değilsin. Herşeyi dengede tutmak çabası çok yoruyor bizi. çocuğumuzu çok iyi besleyip ruh sağlığını geliştirmek için durmadan okuyup uygulama yapıyoruz. Kocalarımıza (her alanda)eskisi gibi olduğumuzu kanıtlamaya çalışıyoruz, işimizi aklı çocuğunda kalmamış gibi yerine getirmeye uğraşıyoruz, eh evde de iyi bir ev kadını olmak lazım değil mi?
  Bu kadar zorunluluğu ne zaman öğrendik, nasıl böyle olduk biz???

 2. Yanıtla
  k.i.s.d. :

  Ah ah tam çocuk isteme periyoduna girmişken “Siyah Süt” beni de dağıttı. Bugüne kadar geçen hayatımı “Sinik Entel Hanım” + “Pratik Akıl Hanım” olarak yaşadığımı fark ettim. Anaç Sütlaç Hanım’ı hiç sevmedim ve istemedim. Saten Şeh vet HAnım da olamadım hiç bir zaman.
  Malesef (esef ve üzüntü içeren en sevdiğim kelimedir) bütün dünyanın yükünü tek omuzla sırtlamaya çalıştığımızdan böylece yıpratıyoruz kendimizi. Bu kadar düşünmesem, kendi adıma, bazı şeyleri hayatın akışına bıraksam, daha kolay olacak sanırım.

  Nasıl olsa vakti gelene kadar bekliyor her olay. Sabırsızlık bizi öldürüyor.

 3. Yanıtla
  köşenin delisi :

  acaba bütün dünya sana(bize) karşı değil de, sen (biz) bütün dünyaya karşı olabilir misin(miyiz)? :))

  Daha iyisindir umarım ben bunları yazarken. Nasıl gidiyor ofiste çalışmalar? Fotoğraf vs? Kitap-film falan da başlamış ne güzel işte. Kesinlikle iyi geliyor okumak/izlemek, farklı dünyalar görmek. Hele ki benim gibi ev kuşuysan. 🙂

  Ama bilmem mi o iç sesleri… hiç susmaz benimkiler de…bazen de çaktırmadan konuşuyorlar galiba, çünkü şu anda başım çatlıyor ağrıdan sebepsiz yere.
  Neyse…yazasım var daha ama ne yazacağımı bilmiyorum, bir tuhafım dedim ya bugün 🙂 Öpeyim en iyisi ikinizi de, iyi gelir 🙂 (bana yani)

 4. Yanıtla
  HÜLYARDA :

  ne güzel anlatmışsın gene herşeyi. sanki kendim yazmış gibi okudum. bende kendimi bir kaç gündür iyi hissediyorum, çünkü kendimiz için bişeyler yapmaya yavaş yavaş başladık o yüzden gibi geliyor bana. 8,5 aylık oldu benim oğlum da ve artık yavaş yavaş benden bağımsız kendi kendine gezinmeye, daha az ağlamaya v.s işte tahmin edersin. bunlara başladı da ondan biz de artık kendimize vakit ayırabiliyoruz. hayata yaşamaya geri dönüyoruz senin bu dönemini çok iyi anlayabiliyorum, çünkü ben de aynı şeyleri yaşıyorum bazen gerçekten umudumu kaybediyordum artık asla eskisi gibi olamayacaım, bir daha asla kendim için bişeyler yapamayacağım deyip duruyordum içimden ve bu hayatım boyunca böyle gidecek sanıyordum ama anladım ki çocuklar büyüdükçe hayatta yeniden eskisi gibi rayına oturuyor. rahatladım,hafifledim benim durumumda olan bir çok kadın olduğunu görünce daha da rahatlıyorum çünkü bu bir dönem ve bu da geçecek.
  biliyorum çok yoruldum, çok ağladım, çok zorluklar yaşadım ve yaşıyorum ama bunlar geçici bir de bakmışız bizden ayrı bağımsız birer birey olmuşlar. biz de eski hayatımıza geri dönmüşüz. yine onlarla ama daha güzel daha az yorularak.
  ben şu an sadece şunu diliyorum oğlum bir an önce geceleri deliksiz uyuma ve uyanmama moduna girsin. eminim ki sen de bunu diliyorsundur.
  neyse ben de buluştuğunuz bir gün gelmek istiyorum ne tarafta oturuyorsun bilmiyorum ama beni de kabul ederseniz aranıza oğluşumla beraber gelmekten çok mutlu olurum. tabi istersen.
  çok çok sevgiler.

 5. Yanıtla
  HÜLYARDA :

  bu arada uzuuuuun bir aradan sonra bende adam akıllı bir temizlik yaptım hafta sonu. hem de oğlum evdeyken ve peşimde pıtış pıtış dolaşırken. çok şaşırdım oysa bundan 1-2 hafta öncesine kadar peşimde ağlıyordu ve bende 5 dakika sonra işi bırakıp onunla oyun oynuyordum . büyüyor bu çocuk her geçen gün. ve artık bana daha bir anlamlı ve büyümüş gibi baktığını hissediyorum bu da beni mutlu etmeye yetiyor.

 6. Yanıtla
  pinar'ın kulubesi :

  Ayça eğer okumadı isen Elif Şafak’ın şu kitaplarını da tavsiye ederim. Benim sıralamam şöyle
  1) Araf
  2) Pinhan
  3) Bit Palas
  4) Baba ve Piç

  Bense Can 20 günlükken başladığım Orhan Pamuk- İstanbul kitabını halen bitiremedim. Neden diye sordum kendime, cevabını pek bulamadım. Öncelikler meselesi sanırım. Bu internet çok fena. Bloga yazacak birşeyler de bulamıyorum. Can ın çok güzel resimleri videoları var ama nazar denen şeysinden korkuyorum, içime sinmiyor, bloga eklemiyorum. Yemek, pasta yapıp onu koyayım desem farklı yeni tarifler yapamıyorum. Bol bol yapıp üstelik yiyorum da fakat yaptıklarım orjinalı şeyler değiller. Bildiğin kabak tatlısı ya da elmalı turta işte… Can akşamları uyur uyumaz internetin başına geçiyorum. Tuhaf şey, vazgeçemiyorum, çünkü başına geçince yalnız olmadığımı görüp mutlu oluyorum sizleri okudukça. Öte yandan yapmak istediğim diğer şeylere de mani oluyor. Ortasını bulmak gerek. Süper anne olup hepsine yetişebilmek ya da… Sonra kendini yiyip bitirmek…

 7. Yanıtla
  AyçA :

  ** pınar hangi fotoğraf hüzünlü anlayamadım ben ?? ama fotoğraflarmda hüzün bulduysan bu benim şu dönemdeki ruhumun yansıması.. ve ben fotoğraflarıma hissettiklerimi yansıttığımı düşünüyorum çoğu zaman.. sürekli dışarıdayım ben zaten yani bunaltının geçmesi için zaman gerekiyor bende yoksa gerçekten oldukça fazla geziyorum ama bazen bu bunaltılar benimde hoşuma gidiyor belki de hoşuma gittiği için bunalıyorum:))
  **k.i.d.s.. o parmak kadınların hepsi var benim dünyamda.. anaç sütlaç hanımı seviyorum ama ben.. ben galiba onlarla barışık yaşıyorum ya da bazılarıyla ve şimdi barışık olmadıklarımla barışmaya başlıyorum yeniden 🙂 ama saten şehvet hanım hiç olamadım ve olabileceğimi sanmıyorum:)) hehe.. öle kırmız rujlar tırnaklar neyin falan 😀 çocuk isteme ve sahip olma ise gerçekten hazır hissettiğin anda oluyor merak etme ben evlenmeyecek ve çocuk doğurmayacaktım ..:)) hiç hemde..
  ** elifcim bilemiyorum ki hangisi.. bence bütün dünya bana karşı :)))) hehehe.. ya kötü değilim ama bu doğum sonrası partumu arada vuruyor böyle.. her zaman kabuklardan çıkmak yani doğum bir anlamda zordur ya.. onun gibi yeni doğumlara gebe içim o bakımdan biraz arada düşüyor ruhumun ağırlığı hepsi bu .. ev kuşu olamıyorum maalesef ben .. ama kış bastırdımı başka alternatif yok .. o bakımdan alışmaya çalışıyorum .. akşam üzeri kızarmış bir simit arasına peynir ( yarım ama bir dediğim tam değil :)) ) beyaz peynir simit kokusuyla çay içmek ya da yeni pişmiş fırının sıcaklığı henüz bitmemiş bir keki kahveyle höpletmek ve kitap sayfalarında kaybolmak her zaman keyif vermiştir bana.. neyse ki henüz akşam üzeri erin uyuyor..
  **hülya nasıl yaptım yahu temizlik ayak altında bebecikle :)) benim Erin ile süpürme işleri falan yapmam mümkün değil ancak arada o oynarken toz falan alıp mutfak derleyip toparlıyorum .. bu hafta sonu annem aldı erini dokağa çıtı parka falan gittiler ö yüzden rahat yaptım ama artık bir kadın buldum galiba.. bir blog buluşması yaparsak yine ki yaparız tabii ki gelirsin 🙂 neden olmasın ama artık herhalde bahara olu havalar düzeldiğinde..
  **pınar Araf’ı okudum ama yarım kalmıştı :))) diğerlerini okumadım henüz.. şimdi Araf’ı bitireceğim bakalım .. o dediğin duyguyu ben daha yeni yeni atıyorum.. sadece internet ve bilgisayarıma bakabiliyordum .. benden başkalarını okumak iyi geliyordu.. şimdi şimdi daha az elimi sürüyorum bilgisayara.. kitap ise sadece bebek kitapları bakımı beslenmesi eğitimi v.s okuyabilyordum zaten onlar konu konu okunuyor ama biteviye bir kitap ilk defa bitirebildim .. zamanla oluyor galiba.. 🙂 süper anne olmak hevesim yok .. artık yok çünkü o olamıyor.. elimden gelenin en iyisi olmak ise var..

 8. Yanıtla
  AYSUN :

  Ben de sabah başladım siyah süte… Ayşe Arman’la röportajını okuyunca hah dedim ben bu dönemi atlattım ama olsun başka kadınlar neler yaşamış alıp okuyayım. Dün akşam aldım kitabı ama gece başlamaya cesaret edemedim:P Diyor ya okuduğunuzda unutun bu kitabı diye ama yok unutulacak gibi değil…

  Erin büyüyor Ayça.. Çok tatlı olmuş. Babasıyla ne güzel oturmuş öyle. Öpüyorum…

 9. Yanıtla
  Biyonikkedi :

  Bence asıl erkekler okumalı.
  Biz nasıl olsa herşeyin üstesinden geliyoruz bi şekilde.

 10. Yanıtla
  Kuaybe :

  örgü ve iç sesler..
  hiç yabancı diil..

 11. Yanıtla
  AyçA :

  Yok Aysuncum yok unutulacak gibi değil 🙂 .. 1 haftada üstümden atamadım valla.. Erin büyüyor Aysun çok hızlıca hemde.. birazdan vakir bulabilirsem yazacağım her gün yeni bir numara 🙂 bilyorsun tabii sende .. 1 yılı devirdin bile.. bizde sizi öpüyoruz.
  Biyo ya valla erkeklerde okumalı ben isterdim Alpay okusun . anneme verdim şimdilik 🙂 ama ben üstesinden gelsemde Alpay da benim üstemden geliyor :))))
  Kuaybecim .. sen daha başarılısın örgü konusunda kanımca.. :))

 12. Yanıtla
  AyçA :

  bende :)))

Yorum bırak