34

Mastitim Mastitsin MASTİT

Dün sabah büyük heyecanla ofise geldim ne de olsa aylardır ertelediğimiz plan artık devreye girdi.. ne güzel kahvaltımızı ettik,toplantımızı yaptık, işlere koyuldum derken birden sol memede bir acı hissettim. Sabah 35 dakika!! süren emme seansında zarar gördüğünü düşündüm. Sonra birden hızlıca etlerim ağrımaya, grip olur gibi kırıklık vücudumu sarmaya başladı. Herhalde hasta oluyorum dedim oysa ki hasta olmak için hiçbir sebep de yoktu.. 10 dakika içinde göğsümde bir yanma başladı ilk gelen sızı da artarak. Nöölüyoruz yahu durup dururken diyip doktorumu aradım, ulaşamadım. Aybala’yı aradım, hızlıca teşhis koydu: Mastit olmuşsun.. nassı yani 10 dakika da mı?? evet 10 dakika da Mastit oldum.. bu arada insanın bir arkadaşının doktor olması ne müthiş bir duygudur… koltuğa biraz uzandım bir titreme nöbeti ile biraz uyumuşum kalktığımda birşey yok.. “heh tamam” dedim geçti mastit falan değil bu .. sonra birden bir nöbet geldi ki hemen Aybala’nın önerdiği doktoru aradım çok geç saate randevu verebildi bende kendi doktorumdan birini önermesi isteyip atlayıp taksiye hastaneye gittim. Bugüne kadar Alper bey beni hiç kötü birine yönlendirmediği gibi bu sefer de harika bir doktora yönlendirdi. Memeye genel cerrahlar bakıyormuş artık o bakımdan kadın doğumcuya gidilmiyormuş ayrıca. Neyse Canan hanımda hemen muayenede teşhisimi koydu: Mastit.. ilerlemiş hemde.. nassı yani yaaa ?? (tekrar) 10 dakikada mı?? EVET 10 DAKİKADA.. ya peki ben aylardır emziriyorum neredeyse bitecek?? emzirmenin bir başında bir de sonunda olurmuş..yani galiba artık gerçekten bitmesi gerekiyor. Antibiyotik tek çare!! Bir de süt kesmek için ilacı yazdı reçeteye nasıl kullanacağımı anlattı. O anlatırken göz yaşlarımın içime aktığını hissettim hani kadın görmesin “çüşş askere kadar mı emzireceksin kendine gel” demesin diye artık nasıl baktıysam suratına ” ben yazıyorum sen kendini hazır hissetiğinde başlarsın” dedi.. “ama artık kessen iyi olur ” diye de ekledi..

Sabah 35 dakika süren seansın sonunda artık yatakta daralmış bir şekilde” yeter yaaa artık istemiyorum emzirmek “diye kendi kendime isyan ettim.. öğlen bu başıma geldi..

kendimi kötü mü hissetmeliyim iyi mi bilemiyorum..

Eve geldim hızlıca emzirdim Erin’i biraz rahatladım..”uff oldu bak annenin memesine” dedim şimdi o memeyi emmek istemiyor eliyle sevip sevip duruyor ama diğerinde süt bitince mecbur buna kayıyor ağzı.. canımdan can alıyorlar sanki emzirirken..etlerim ağrıyor başım çatlıyor.. ama düne göre çok daha iyiyim ve ben hayatımda bu kadar ağır grip gibi birşey yaşamadım..insanın etlerini kesiyorlar gibi birşey..

Ben ki ne kadar övünüyordum ne güzel emzirdim hem sağdım hem emzirdim en ufak bir çatlağım bile olmadı diye çıkar ayak buldu beni bu illet..

Erin’e gündüz annem bakıyor meme olmadığı için öğlen uyumayı reddediyor. Dün sabah 8’de uyanıp akşam 9’a kadar ayaktaydı. Aslında sadece gece uyurken ve bir de sabah 6 da emziriyorum eğer evdeysem öğlen uyuturken..ne yapacağımı bilemedim. Antibiyotik ile emzirebiliyorum zararlı değil diyor doktor gerçi Erin daha 3 günlükken kullanmak zorunda kaldığımın aynısını alıyorum üstelik geçen hafta dişim yüzünden başka bir antibiyotik daha kullanmak zorunda kaldım.. canım çok sıkkın..emzirmeyi bitirmem gerekiyor hissediyorum ama bu kadar az emzirdiğim için de kıyamıyorum.. doğa bana bu sütü vermiş.. öyle çektiğinde gelen cinsten değil maaşallah durduğu yerde hala akan cinsten, ilaçsız kesilmeyecek cinsten..şimdi bunu bu candan esirgemek nasıl bir vicdan gerektiriyor hemde ilaçla keserek .. doğama müdahele ederek.. canım çok sıkkın dedim ya.. kafam da karıştı..

Bu ne talihsizlikler dizisidir anlamadım gitti.. ayağımla başladı koluma sonra dişime şimdide memeye bulaştı..allah daha büyük dert vermesin..

bu arada 2 doktor 1 emzirme uzmanı bana emzirebilirsin demiş olmasına rağmen aşağıdaki yazında mastiti olan anne emzirmemelidir diyor.. nasıl olacak bu iş?? emzirince ağrız da azalıyor.. pompa artık sütümü çekmiyor..

diyeceğim şu : mastit sadece emzirmenin ilk aylarında olmuyor(muş)

Göğüs iltihaplanması, mastit, mastitis:

Mastit göğüs iltihaplanmasının latincesidir. Mastit doğumdan sonra ortaya çıkıyorsa mastitis puerperalis ve başka zamanlarda ortaya çıkıyorsa mastitis nonpuerperalis denir. Mastitin ağırlığı farklı şekilde ortaya çıkar ve bazen soğuk sargı (hidroterapi)ile tedavi yeterli iken bazende ilaç gerekebilir. Şayet annenin göğüs iltihaplanması varsa çocuğu emzirmemelidir. Mastit , yani göğüs bezelerinin iltihaplanması doğum yapan kadınların %1?de görülür.

Mastitin sebebi:
Mastitin yani doğumdan sonra ortaya çıkan göğüs iltihaplanmasına % 95 oranında stafilokokken ve stafilokkus aureus isimli bakteriler tarafından sebep olur. Ayrıca proteus ve escherichia coli isimli bakterilerde iltihaplanmaya sebep olur. Annenin stresli olması nedeniyle süt kanalları yeterince uyarılmaz ve böylece kasılma olmasa süt kanallarında yığılma olur ve buda iltihapa sebep olur. Mastitis non puerperalis doğum ve emzirme ile ilgili olmasada, bu iltihapada bakteriler sebep olur.

Süt akamamasının belirtileri:
1-) Göğsün gergin olması, sıkınca ağrı vermesi
2-) Emzirdikten sonra çok az veya hiç rahatlama olmaması
3-) Kızarmış ve ısınmış deri
4-) Meme ucunun yaralanması
5-) Koltukaltı bezelerinin şişmesi
6-) Göğüs iltihaplanmasının baş ve eklem ağrısına sebep olması ve vücut ısısına sebep olması

Süt akmamasının önemli sebepleri:
1-) Süt akışını oxytocin yetersizliği nedeniyle azalması
2-) Süt kanallarının tamamen boşanmaması
3-) Meme ucunun yara olması
4-) Süt akışının yara nedeniyle engellenmesi
5-) Göğüs dokusunun yaralanması

Mastit rahatsızlıkları:
Mastit genelikle doğumdan sonra tek taraflı olarak göğsün kızarması ve ısınması şeklinde kendini gösterir. Emzirmede göğüs ağrısına sebep olur ve tam olarakta göğüsteki süt boşalmaz. Buna ilavetten koltuk altı bezlerinde şişme görülebilir. Doğumla ilgisi olmayan mastitte (mastitis nonpuerperalis) ise önce göğüs ağrısı sonra ise meme ucunda iltihaplanma görülür.

Mastitin teşhisi:
Mastitin teşhisi çok çok koaydır, çünkü kendini açık bir şekilde belieder. Göğüs iltihaplanması ağrı, kızarma ve göğüs ısısının artması gibi faktörlerle kendini belieder. Göğüs ağrılarındada mutlaka kadın doktoruna görünmek gerekir, çünkü göğüs iltihaplanması ağrıya sebep olduğu gibi göğüsteki urda aynı şekilde rahatsızlık verir. Bu nedenle doğru teşhis çok önemlidir.

Mastitin tedavisi:
Mastitin tedavisi iltihabın ağırlık derecesine ve zamana göre farklılık gösterir, Ev ilaçı olarak göğüse buz veya soğuk bez sarılır. Göğüs ağrısı ve iltihaplanması bir günden fazla devam edersemutlaka doktora gitmek gerekir. Tedavi için antibiyotik ilaçlar, özeliklede penisilin kulanılırsa bebekte ishale sebep olabilir. Bunedenle doğal ilaçlar, özeliklede Gökçek İksiri kulanılması en sağlıklı olanıdır. Süt artırıcı olarak Gökçek İksiri, rezene tohumu, kimyon tohumlu, anason tohumu ve ısırganotunun çayı içilirse iyi gelir.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir’i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.

Paylaş :=)

Yorumlar (34)

 1. Yanıtla
  annevebebisi :

  Aycacim, coook gecmis olsun.

 2. Yanıtla
  aslı budak :

  tüh ya, kesmek zorunda kalırsan da üzülmeee

 3. Yanıtla
  Ayse Sule :

  Ayca’cim, gecmis olsun. Lutfen moralini bozup kendini daha fazla harap etme. Keske olmasaydi ama belki de zamani gelmisti; boyle dusunup kendini telkin etmeye calis.

  Sevgiler,
  Ayse Sule

 4. Yanıtla
  Bebekli Yemek Senligi :

  Ayça’cığım geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın. Zor bir karar aşamasındasın, hayırlısı olsun.

  Sevgiler,
  Hülya

 5. Yanıtla
  AyçA :

  teşekkürler.. aslında hiçbirşey sebepsiz olmaz.. 1 ekim tarihi verdim ama yapmadım.. belki de zamanı geldi.. ben aslında 1 yaşından sonra emzirmeyecektim 🙂 hehe yalana bak..şimdi de ayrılamıyorum.. bu ne ironi/şşştt pardon tezat\

 6. Yanıtla
  pinarbk :

  Geçmiş olsun. Emzirme biterken mastit olabileceğini ilk defa duyuyorum.

  Biliyorsun, ben de aynı durumdaydım. hala süt var ama artık kesin olarak bitirdik.geçen akşam yanında yatarken meme deyip okşadı göğsümü. İçimin sızlamasıyla, tişörtün sırılsıklam olması bir oldu.

  Annelik hayat boyu vicdan azabı çekmektir diyenler ne doğru söylemiş.

  Verdiğimiz kararları uygulamayı erteleyince vücut hatırlatıyor mu acaba?:)

 7. Yanıtla
  hayal :

  Aycacim tekrar gecmis olsun.. Bu mastit olunca emzirememe olayi baska, staz mastiti ise sut enfekte ve memeden iltihap geliyorsa evet emzirme. Ama aslinda mastit olunca memenin mutlaka bosaltilmasi gerekli emzirmesen bile sagman gerekli yani. Bu emzirmeyi birakmanin psikolojik yani ile ilgili ayrica konusuruz uzuuun hikaye 🙂

 8. Yanıtla
  pastacı rapunsel :

  Canımmm,

  Herşeyden önce çok geçmiş olsun, acaba vücudun dirençsiz mi kalıyor, hepsi üst üste geldi.. Fiziksel olarak bir dur ihtarı mı artık sana? Ama ruhsal yönden de tam hazır olmak gerek herhalde, Erin çok akıllı bir bebek, eminim çok kolay atlatacak bu süreci mantıklı açıklamalar eşliğinde.. Bence sen de bu kadar süre anne sütü verebilmenin huzuruyla işe koyul, belki daha rahat geçer her şey.. Aaaa amma da bilgiçlik tasladım:))

  Erin’i ve seni kocaman öpüyorum..

 9. Yanıtla
  Tuğba :

  Aycacım cok gecmis olsun umarim kisa zamanda gecer.
  Aybala’nın dedigi gibi mutlaka sagılması gerekiyor dolu memenin.
  Bir de hem bir doktor arkadasım hem de Ayse Hanım memeden keserken buz kompresi yapmayı önermişti hapları kullanmak yerine (yan etkileri fazlaymış diye). Sen araştırmışsındır zaten ama yine de söyleyeyim dedim, umarım kısa zamanda geçer.
  Bakalım ben neler yaşayacağım….göreceğiz.

 10. Yanıtla
  Didem :

  Ayça bende ilaç kullanarak kestim mecburen şor şor akan sütleri, hatta ilaç kesmedi 3 gün acıdan ağladım. Bana sağma geri gider demelerine rağmen dayanamayıp biraz sağmıştım. Benim bırakma işim oğlum açısından kolay kendim açısından çok zor oldu. 1,5 yaş erken değil ki zaten doktorlarda 2 yaş demiyorlar mı (pek emin değilim). Sana gerçekten çok kolay gelsin aynı acıları çekmiş birisi olarak.

 11. Yanıtla
  ilkay :

  Ayçacım çok geçmiş olsun,seni çok iyi anlıyorum, çünkü 04 Nisan’da Duru’nun doğumu ile çıktığım hastahaneden 04 Mayıs’ta Mastit teşhisi ile tekrar yatmıştım. O titremeleri, halet-i ruhiyeyi çook iyi bilirim. Ben bir de 3 gün serumla antibiyotik tedavisi gördüm. Off hayatımdan çıkartmak istediğim bir 3 gündür o…Neyse sonrasını biliyorsun, emziremeyip, 11 ay boyunca makinayla sağıp, Duru’ya vermelerimi…
  Hiçç kolay değil ama maaşallah bunca zamandır emzirmiş ve sütünü vermiş olman harika.
  Fiziksel olarak elbette ki artık kesebilirsin ama işin psikolojik tarafı var ve bu iş sende biter.
  Doktorumun dediği gibi “anne sütü artık haddini bilmeli” 🙂 Biraz haince ama napalım kesmezsen de sonu yok 🙂
  Tekrar geçmiş olsun….

 12. Yanıtla
  edanik :

  geçmş olsun…bence hiç üzülme.18 ay süper bi zaman.en azından benim için. benim bebeğim 2 ay zar zor emdi.keşke bende senın kadar emzırebılseydım:(

 13. Yanıtla
  Isil :

  Gecmis olsun Ayca.
  Su websitesi cok iyi.İstersen bir de buraya bak.Benim basima gelmedi hic,umarim cabuk atlatirsin.
  Emzirmeyi birakma konusunda da, benim bir tecrubem yok bu konuda henuz ama cevremden duydugum kadariyla, iki taraf da hazir olunca daha kolay oluyormus.
  Sevgiler

 14. Yanıtla
  Nilgun :

  bi de bu mu var ya, hani en başta olurdu, hani oh be böyle bir şey yaşamadım atlattık demiştim, yani hala tehlikede miyim (hala süt veriyorum ya). amanınnnn. ki ayça sen zaten emzirmeyi azaltmıştın değil mi? offf o zaman bunu da araştıralım, süt keserken mastit olmamak için ne yapmak lazım? bu arada haber verdiğin için sağol ve çok geçmiş olsun ayça

 15. Yanıtla
  Elif :

  Çok geçmiş olsun Ayça…
  Herşeyin bir zamanı varmış , kesmenin de şimdiymiş demek ki… Yine de uzun süre emzirebildiğin için çok şanslısın… Sen sağlıklı ve iyi olasın ki Erin de öyle olsun…
  Bu bırakma konusu beni hep korkutuyor ama bir kaç ay va rönümüzde bakalım…

 16. Yanıtla
  AyçA :

  Pınar bende ilk defa duymak durumda kaldım 🙁 aklımın ucundan geçmezdi.. sanırım haklısın şu vücudun ihtarı konusunda 🙂
  Hülya teşekkür ederim.. karar kolay da uygulaması zor galiba 😛
  Aybala sağol tekrar.. sanırım ben psikolojik olarak bırakırkenki ağlamalara gece uyumamalara falan hazır değilim :))
  Rapu teyzesi teşekkürler.. o akıllı bebek varya “memi” hariç herbirşeyi anlıyor ya..:)
  Tuğba sağol..buz kompresi mi?? adaçayı kesiyor biliyor muydunuz ?? 🙂 deneyen var mı bilmiyorum ama deneyeceğim sanırım. verdiği ilacı ben eski hırto doktorumun koyduğu prolaktini düşürmek için kullanmıştım 1.5 ay sonra “nöölüyo yahu başka doktor yok mu memlekette bir sağlama yapalım” diye gittiğimde adamın gözleri açıldı sadece 39 prolaktinde bu ilaç verilir mi diye ?? .. birde bana o hırto olan eskisi hamile kalamazsın tedavi gerekecek falan demişti!!.. neyse konu dağıldı ilaç pis birşey.. mümkünse kullanmak istemiyorum.. bakalım.. bizim deli doktorun bir tavsiyesi yok mu bu durumda ??
  Didem teşekkürler.. sanırım 1,5 yaş yeterli.. 2 yaşa kadar çocuğun ruhsal durumları açısından devam etmeye gerek yok diyorlar ama fiziksel açıdan 2 yaşına kadar anne sütü hala organların gelişmine faydalı oluyormuş ( discoverydeki bir belgeselde izledim bunu) yani sadece ruhsal olarak tatmin değilmiş.. zor bir dönem sanırım..
  İlkay evet hatırlıyorum o dönemleri hatta dün akşam anneme söyledim lohusayken yaşayanlar var bir de bunu .. ne zordur kimbilir diye.. ve evet kesmezsem sonu yok gibi. 😛
  Işıl teşekkürler.. web sitesi hangisi anlayamadım??:(
  Nilgün evet azalttım günde max 3 kere emiyor 15 dakikadan fazla değil.. ama ben galiba yanlış anlattım süt keserken mastit olursun demek istemedim mastit ilk zamanlarda olabileceği gibi sonlara doğru da olabilirmişsin. Ayrıca bu meret haber falan vermiyor belirti şeklinde yazıda da belirttiğim gibi 10 dakika içerisidne oldu!! son olarak teşekkür ederim 🙂
  Elif teşekkürler..
  Aslı evet bol bol aldı.. biliyorsun Erin’i en son geldiğimizde nasıl üstüme saldırıyordu neyse ki o hallerini bitirdik.. sadece uyku için alıyor ama bu öğlen memesiz uyudu 🙂 neyse teşekkür ederim sana da..:)

 17. Yanıtla
  günes :

  Çok geçmiş olsun.

 18. Yanıtla
  sebnem :

  yavv geçmiş olsun çok üzüldüm…ama artık psikolojik olarak kendını toparlaman lazım bence..erin hazır bırakmaya bence..baksana arkmdan nebnem diye bağırıyor adam. bu emzirmenin yaşı ayı yok bence de..doğa nasıl veriyorsa öyle olmalı.ama gittiğim bir doktor antibıypotık kullanmayı redeettıgımde önce annenın sağlıgı onemlıdır demıstı.bebek mama ıle de beslenır ama anne hasta olursa bunun bebege zararı dah buyuk olur demıstı.sanırım dogru.
  tabii başka bir konu da şudur: insan cümle kurraken dikkat etmeli çünkü yaratılan sinerji olayları hızlandırabiliyor.belkı bu bırcok ınsana komık gelecek ama bana hep oluyor.o yuzden düşünürken veya irşey dilerken tam kelımelerı kullanarak kuruyorum artık:) ayca bununla ılgılı bır fıkra var bana hatırlat anlatayım burada yazarsam sıtenı kapatır rtuk hahaha..
  tekrar gecmıs olsun(öğlen uyumama sebebı memesızlık değil,erın 18 aylık ve 18 ay bebekler ıcın donum noktasıdır.kıyafetlerı bıle 12-18/ 18-24 dıye ayırırlar:)o yuzden kendıne bu kadar yuklenme

 19. Yanıtla
  yapıncak :

  Ayça sadece mutlu ol bu kadar emzirebildiğin için. Bir çoğumuzun isteyip de yapamadığı şeyi verdi doğa sana -ve Erin’e.

  Bırakmak tabii ki zor. Hem belki bu şekilde bebeğinin artık bir çocuğa dönüştüğünü de kabul etmen gerekecek. Bu da başka bir şey işte. Kolay olmayan şeylerden.

  Hayat bu miniklerle zor ama çok güzel! Hem biraz da rahatlayacaksın, fena mı?

 20. Yanıtla
  gökçe :

  merhaba ayça,

  uzun zamandır yorum bırakmamıştım ama hastalandığını duyunca üzüldüm.Geçmiş olsun.Biliyorsun emzirme olayında benim takipçim sensin.Ben inatla emzirip,işyerinde de 3 kere sağmama rağmen günde çıkarabildiğim süt miktarı 100cc.Artık bitti yani,Eliz 13 aylık olacak.Ama 2 yaşına kadar çok isterdim emzirmek.Bazen şartlar böyle gerektiriyor,kabullenmek lazım.Seninki çok güzel bir başarı.Bu arada pompa artık sütümü çekmiyor demiştin, neden çekmiyor?Elektrikli pompa değil mi?

 21. Yanıtla
  Nesteren :

  çok geçmiş olsun mastit için
  çok geçmiş olsun artık erin koca adam olduğu için 🙂
  hep böyle geçmiş olsunlarla ”geçmiş” olacak hayatımız
  umarım tez vakitte herşey normale döner

 22. Yanıtla
  Isil :

  hay allah,linki vermemisim! http://www.kellymom.com

 23. Yanıtla
  AyçA :

  Arkadaşlar – Güneş,Nebnem :), Yapıncak,Gökçe, Nestere – desteğiniz için teşekkür ederim.. uzun uzun vakit ayırıp yazmışsınız..

  Dün gece bu yorumları okudum tekrar tekrar.. bu mastit işi bitsin artık emzirmeyi bırakmalıyım diye karar verdim.. herşeyi anlayan ve anlatan bir çocuk var karşımda ve çocuk olmasına izin vermeliyim diye hissettim..
  hiçbirşey nedensiz olmaz bunu biliyorum.. tesadüf yoktur benim hayatımda,fikrimde,ruhumda.. hiçbiryerde.. bu mastitte bir tesadüf değildi..
  bu emzirme meselesi daha hamileliğimin başından beri takıntımdı.. dünyanın en zevkli işi bence bir annenin bebeğini emzirebilmesi.. çevre koşullardan biraz etkilenmiş olduğumu itiraf etmeliyim bu konuda.. ve belkide önceki düşüncelerimin altında kendi kendime ezdim bu emzirme işini..
  bu kadar takıntılı olduğum içinde bunu bir şekilde görmem anlamam deneyimlemem tatman v.s v.s gerekti.. şimdi bu yazdıklarım anlam ifade etmesede ben içimi döküyorum..
  bu blog neden var sorusunu hep kendi kendime sorduğumda işte bu yüzden diyorum.. işte bu güzel arkadaşlıklar için var galiba.. destek alabildiğim ve verebildiğim için var..
  tekrar destekler için teşekkür ederim..

  Nebnemcim yarın fıkrayı alacağım senden..

  Gökçe pompam manuel ama elektrikli de 7.aydan sonra çekmedi.Erin çok kuvvetli emdiği için ancak şu hastane pompaları belki işe yarayabilirdi ama onu da denemedim.

 24. Yanıtla
  Seren :

  Yazini simdi okudum Ayca’cigim, cok gecmis olsun!
  Burada da sik sik duyulan bir konu. Ben de Mastitin baslangicini yasadim. Agrili, emdikten sonra bile bosalmayan, kizaran-isinan gogusler vs Dr. soguk kompres yapmami onerdi. Ise yaradi, ilac kullanmadan gecti. Ayrica dusta masaj da ise yariyor. Burada Mastitin tedavisi icin tavsiye edilen; bol dinlenme,goguslerin emme ya da sagma ile iyicene bosaltilmasi, iyi bir ilac. Birden emme ve de sagma isleminin birakilmasi da sorun yaratiyor.
  Bana Dr. 5’er gunluk aralarla ogunleri azaltmami soyledi. Mesela gunde kac kere meme veriyorsan , ilk ogleden sonrakini cikariyorsun, 5 gun oyle devam ediyorsun, sonra ikinci ogun cikiyor…Bu, ogunler bitene kadar devam ediyor.
  Memeden kesmek hem anne hem de bebek ( cocuk) icin zor bir sey. Ama sukret ki, o kadar uzun verebilmissin. Ben, tum cabalara ragmen 5 ay verebildim. Son bir ayi da, depoladiklarimla, sabah azicik emzirmelerle idare ettim, 6 ayi tamamladim. “Buna da sukur!”diyorum, gonul daha cok vermek isterdi.
  Bu arada, kismetse Cumartesi Turkiye’ye geliyoruz. Seni ve de Erin’i gormeyi cok isterim.

 25. Yanıtla
  Tuğba :

  öğlen memesiz uyudu demişsin ya nasıl uyuttun? gerçi bu başka bir konu ya neyse:)

 26. Yanıtla
  AyçA :

  Maalesef arabasında.. başka yol bulamadık henüz… eğer arabaya koymazsan sonsuza kadar oyun oynuyor .. akşam biz gelene kadar ayakta biz gelince heyecan tabii.. biraz daha ayakya sonra bayılıyor ama meme ile.. meme yoksa uyumuyor.. çözeceğiz bakalım ne zaman ve nasıl.. bu konu ile ilgili tecrübeleri iş bittiğinde paylaşırım herhalde.. 🙂

 27. Yanıtla
  berna :

  geçmiş olsun ayça;
  açıkcası benimde tam ihtiyacım olan bi zamanda bilgi verdin
  bayramdan önce bende mememin birinde sızlama hissettim sanki bi çizik atılmış gibi bir iz vardı anlayamadım ve bugünde yine emzirirken sızlama seklinde ağrım oldu omzuma doğru sende de varmıydı herhangi sızlama..ayrıca hangi bölüme gidiceğim konusunda emin diildiim teşekkürler walaa

 28. Yanıtla
  AyçA :

  Sana da geçmiş olsun Berna.. bu benimki senin dediğin gibi değildi yani bayram ve bugün arasında uzun bir zaman var benimki 10 dakikada oldu ve iki gün içerisinde antibiyotik ile ağrı bitti.. omuzumda ağrı vardı boynumda her yerimde.. kemiklerim etlerim..ama dayanılmaz bir ağrı öyle bir bayram boyu dayanılabilir birşey değildi..
  bunu abartmıyorum..ağrı eşiğim çok düşük değil tama ızır olabilirim arada 🙂 şöyle diyeyim dişim çürür gider kanal tedevilik olur ancak ben ağrısını fark ederim zaten sonra kaplama gerekir.. belki fikir verir ağrı konusunda..
  neyse genel cerrah bakıyormuş memeye.. ancak meme konusunda uzman birini bulmanı tavsiye edeceğim banada öyle tavsiye ettiler.. neredesin bilmiyorum ama gittiğim doktor iyi görünüyordu:) benim kriterlerime göre tabii ..istersen adını mailine atarım ..

  tekrar geçmiş olsun

 29. Yanıtla
  Merve :

  Ayçacım,
  Çok geçmiş olsun. Umarım ıstırabın geçmiştir.
  Inşallah bu emzirme konusunda istediğin ve sence doğru olanı yapabilme kuvvetini bulur ve rahatlarsın.
  Seni ve Erin’i öpüyorum.

  P.S : Tek tek herkesin yorumuna cevap vermek keyifli olduğu kadar zordur eminim, benimkine verme lütfen 🙂

  Sevgiler

 30. Yanıtla
  yasemin :

  merhaba Ayça
  Çok geçmiş olsun.Ben mastitten en çok çeken insanlardan biriyim :hem de 3,5 aylık hamileyken .. radyoloji uzmanı sok olup diger hekim arkadasını cagırmısdı.hatta sonradan gelip logusa olmadıgına emin misin demisti:) neyse onu atlattım .dogum yaptım her anne gibi emzirmek istiyorum yok gelmiyor sütüm. emzirecem inat ediyorum .3500kg dogan oglum 16. günde oldu 3000kg .mama dediler peki dedim ama ben o gece inanılmaz sancılar içerisinde hastanede aldım solugu sag gogsum mastıt olmus emzırmeyeceksın cekıp atacaksın dedi doktorum,bebeğimin en cok ihtiyacı olan sütleri atmak zorunda kaldım .tabi emmeyi de ögrenemedi.tam alısıyordu kı emmeye 37 günlukken sol gögsüm mastit oldu yine tedavi ama 2,5 aylık tı tamamen sütüm gitti.
  sevgili ayca bu kadar uzun anlatmamın sebebi sizlerin bebeklerini bu kadar uzun süre emzirdiğinizi okudukça hep ogünlerim aklıma gelir ,oglum 5 yasında su an ve ben hala emziren birine bakamam!
  çok geçmiş olsun ! sevgiler!

 31. Yanıtla
  AyçA :

  sanada geçmiş olsun Yasemin .. çok üzüldüm 🙁

 32. Yanıtla
  nihal :

  Öncelikle geçmiş olsun. Duyup ; hep korktuğum şeylerden birisidir bu mastit. Ben de şu aralar Ardayı kesmeyi düşünüyorum memeden. Artık 1,5 yaşında ve artık bağımlılık oldu onun için. sadece gece depil beni bulduğu her zamanda emmek istiyor. Geçen hafta 3 gece yoktum iş dolayısıyla. Dönüşte tamam emme işi bitti hayalleriyle geldim eve ama yine saldırdı bizimkisi. Zor bir karar . Çocuklardan çok anne bu işe hazır olamıyor çoğunlukla. Dediğin gibi askere kadar emzirecek halimiz yok. Bu işe tez zamanda son vermek lazım artıkkk..

 33. Yanıtla
  fatma :

  ayca hanim merhaba 2 aylik bebegim var ve sutum az cok degil ama bende oldum

  sutun cok olmasi yapmiyor mu mastiti? sutum azken nasil oldu:( oglum can biberondan iciyor memeyi artik reddediyor

  bilginiz varsa yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Fatma hanım mastit olmanız için sütünüzün çok olmasına gerek yok.. süt kanallarının boşaltılmaması ile ilgili bir durum bu . Benim de 18. ayda oldu yani süt öyle dolu dolu değilken.. gündüzleri emzirmiyordum ofise gittiğimde böylece süt boşalamıyordu ..
   http://www.emzirmedanismani.com Beyhan emzirme danışmanı kendisinden bilgi almanız daha doğru olur diye düşünüyorum yanlış yönlendirmek istemem.. sevgiler

Yorum bırak