1

Naturopati

UYARI: Tüm sağlık uygulamalarında olduğu gibi, tedavinin uzman bir kişi tarafından uygulanması oldukça önemlidir. Bu yazı bir tedavi önerisi değil benim için çalışılmış bir yoldur. Her kişi farklıdır. Hikayesi farklıdır.

14 Şubat tahmini 88-89 kilo. 18 Şubat Dr. Funda Tütüncüler ile kronik ağrılarımın akut hali için çalışmaya başladık. Ağrılarım hafifleyince 2 mart gün tartılıp gördüğüm kilo çok zordu: 85.4
24 Mart 82.4 kilo iken Sergen Sucu ile bir çalışmaya başladım (Kendisi Naturopati Doktoru en aşağıda yazacağım açıklamasını).Kronik hastalıkların beslenme ve doğal terapilerle nasil iyileştiğine kendi üzerimde bir kere daha tanık oldum bu sefer Sergen ile. Benim tek derdim iyileşmek, ağrısız, ağrı kesicisiz ve kas gevşeticisiz yaşamaktı, homeopati de kullanacağı ve akupunktur ile çalışmadığı için Funda hanım’a ara verdim. Bugün 19 Nisan üzerinden tam 3.4 hafta geçti. Her haftanın bir yeme biçimi oldu ve hala devam ediyor. 4. Haftayı bitirmek üzereyim. Önümde 2-3 hafta daha var, günlük oruçlar da yolda. Dün tartıda 77.2 kg çıktım. Bunun da önemi var tabii ki. Bunun dışında olan başka değerli dönüşümler var.
Mutlu bir insanım! İçim temiz. Uykularım derin, kaliteli. Ağrı yok. Ağrı kesici yok. Kas gevşetici yok. Enerjim çok berrak. Toksinleri almadığım gibi toksikleri de dışarda tutabilme gücünü buluyorum. Yeniden spor yapabilmeye başladım Sigarayı bırakalı 1 sene bitti. Koşmaya ( 2 dk üzerine çıkmak benim için koşmak) ve yüzmeye başladım. Nefesim temiz kokuyor. Sabah dinç uyanıyorum. Esnekliğim gittikçe eski haline dönüyor ve güçlenmeye de yeniden başladım.
Eskiden tartıda 77 kg görsem saçımı başımı yolardım :=) Şimdi durum biraz daha farklı . Tartıda düşmek için değil yukarıda saydıklarımı muhafaza etmek için yemek yiyorum. Ve sanma ki bu sihirli bir değnek değdi de bana oldu. Çok çaba sarf ettim. Çok zordu yeniden doğmaya karar vermek. Taa ki oturmak, yatmak, kalkmak eziyet olup sadece ayakta ve yürüyerek ağrılarımın hafiflediği o dönem kapıyı çalınca başka da yolum kalmamıştı.  Vücudunuz Hayır Diyorsa kitabını okuduk mu? Okuyalım. Vücudumun HAYIR dediği yerdeyim.
Nasıl beslendim bu 4 hafta boyunca yazının sonunda.

Naturopati, bir kişinin fiziksel ve zihinsel dengesini kurmaya yardımcı olacak doğal tekniklerin bir kombinasyonudur, bedenin kendini sağaltabilme ve bu durumu sürdürebilme kabiliyetinde olduğu düşüncesinden hareket eder
Natüropatik bir doktor, hastalıkların nedenlerini tanımlayan ve şifa ve denge sağlamak için egzersiz, meditasyon, masaj, akupunktur, homeopati , fitoterapi, hidroterapi ve beslenme dahil olmak üzere vücudun doğal yeteneğini kullanan eğitimli bir birinci basamak hekimidir. Tıp doktorları gibi ilgili akademik bölümlerde dört yıl boyunca eğitim alan naturopatların, eğitim programından mezun olmak için en az 4100 saatlik sınıf ve uygulama eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. Naturopatik doğal, işlenmemiş ve canlı besinlere odaklanıp alkali ve antienflamatuar bir beslenme tarzı benimser. Bu beslenme tarzında vegan, vejetaryen, paleo, çiğ beslenme gibi katı kalıplar ve beslenme teorilerinden uzaklaşıp, bedenimizin bilgeliğinin bize yol göstermesine izin verir. Öncü bir Natüropat, “Duvara vurduğu için başı ağrıyan bir kimseye aspirin vermek yerine başını duvara vurması engellenmelidir.” Oysa modern tıp başını neden vurduğunu araştırıp onu engellemek yerine hastaya aspirin vererek belirtiyi ortadan kaldırmaya çalışır.

ilk hafta sadece ilikli kemik suyu. Evde kendim yaptım hazır olanlardan değil. Kahve yok bitki çayı da yoktu bende çünkü homeopati remedi kullandım. Sadece ılık su ve ilikli kemik suyu.
ikinci hafta sıcak sebze çorbası ( patates yok )
üçüncü hafta çiğ sebze
dördüncü hafta pişmiş sebze sıvı değil sebze yemeği Patlıcan domates patates yok
beşinci hafta tek öğün her şey serbest ( tahıl şeker yok tabii ki :)) sebze et bakliyat serbest ve 6 gün yemek bir gün su orucu 3 hafta boyunca
ben bu beşinci haftayı 2 hafta sürdürebildim

Paylaş :=)

Comment(1)

  1. Yanıtla
    Hoş geldiniz – Ayça Oğuş :

    […] Ben yine Şubat ayından itibaren şeker ve şekere dönüşen tüm gıdaları ben beslenmeden çıkarttım. Bunu dışında bazı sağlık sorunları sebepli süt ürünleri, tahıl, bakliyat da hayatımdan çıktı :=) . Burada da eşlik etmek isteyen ile birlikte yol alabiliriz. Ben biraz ileri gidip meyve şekerini de buna dahil ettim. E ne yiyorsun diyeceksiniz. Tıka basa yiyorum hepsini konuşuruz. Benim zayıflama yazılarım içerisinde yıllar boyu neler yaptım yazılarım var onu da ŞURADA bulabilirsiniz. Yazının içinde linklerin hepsi var. Son bir aydır da uyguladığım bir arınma beslenmesi var onu da şurada yazdım biraz. […]

Yorum bırak