4

Normal Doğum Sezaryen Doğum

Az önce okudum! Yazı güzel.. doğamızı bulalım, her bebek istediği zamanda gelsin, o olsun bu olsun.. ben de destekliyorum ama kaş yaparken göz çıkartmayın allah aşkına!

Yazıdan alıntıdır, yazıya link vermeyeceğim zira kişiyi tanımıyorum, blogunu ilk defa görüyorum ve kişisel saldırı algılansın istemiyorum.

Uzatmayacağım, ama lütfen siz doğumdan önce araştırın. Benim yaptığımı yapmayın. Birkaç not:

* Sezaryen majör bir operasyondur. Sezaryen doğumda anneyi kaybetme riski 2500 de bir iken, vajinal doğumda bu risk 10,000de birdir.
* Sezaryenle doğan bebekler henüz yeterince sağlıklı bakteriye sahip olmadan doğdukları için daha düşük bir bağışıklık sistemine sahip olurlar.

Benim çocuğum 5 yaşında, sezaryen doğum ile dünyaya geldi, 5 senede taş çatlasın 10 kere hastalanmıştır o da bir  iki tanesi ağır ve 3 günden fazla sürmemiştir!

* Sezaryenle dünyaya gelen bebeklerde daha fazla astım ve alerji görülür.

Benim çocuğum sezaryen doğum ile doğdu ne bir alerjisi vardır ne astımı ayrıca başka bir bilgi astım alerji bulutunun tam göbeğindedir! Normal doğumla dünyaya gelmiş bir çok bebekte de alerjik hastalıklar görülmektedir. Doğumdan sonra beslenme hataları daha fazla risklidir!

* Sezaryen doğumu hem bebek hem de anne için ciddi psikolojik travma yaratır.

Evet doğrudur. O kadar çok normal doğurmak zorundasın baskısı vardır ki sezaryen ile doğum yapan anne üzerinde oldukça büyük bir travma yaratmaktadır. Bu sebeple normal doğuracağım diye takıntı yapmış olan annelerin neler yaşadığını yakinen takip etmekteyim!

* Sezaryen bebeklerinin sağlık durumlarını ölçen Apgar testi sonuçları daha düşük çıkmaktadır.

Benim çocuğum sezaryen doğum ile doğdu. apgarı 10 -10 .. daha bir çok doğum örneği verebilirim ya da normal doğmuş ve apgarı düşük çıkmış bebek örneği de!

* Çocuklarda diyabet riskini %20 arttırmaktadır.

Tekrar ediyorum:  Doğumdan sonra çocuklarınızın eline paket gıdaları, hazır kavanoz mamaları, şekeri ,cipsi, kolayı dayarsanız, doğaya götürmez, şehir pisliğinden uzaklaştırmazsanız bu kaçınılmaz sondur!

Normal doğumu destekleyelim, doğal olanı budur! İnkar eden yoktur ama kaş yaparken göz çıkartmayalım, bu öcü cümleler ile doğum sonrası annelerin sütüne etki etmeyelim! Güzel, mutlu doğum hikayelerini paylaşmak daha çok normal doğumu desteklemektir ancak bu risk faktörlerini olur olmaz yazmak bana göre gereksiz ayrıntıdır hele ki sağlık çalışanı olmadan yazmak!

Yetmedi mi hala!

Ben niye hala yazıyorum peki. Araştıran annelerin korkularını biraz olsun hafifletmek için .. yazmaya devam edeceğim!

 

Paylaş :=)

Yorumlar (4)

 1. Yanıtla
  Turkuaz kıyılar :

  Anne olana kadar anneler arasında boyle bir durumun gerginlik yarattığının,birileri dogumla ilgili fikirlerini beyan ederken diğer grupta kalan annelerin indirildiğinin farkında bile değildim. Ne kadar anlamsız bulduğumu söylememe bile gerek yok, normal dogumla kızımı dünyaya getirdim, belki bir kardesi olacağı zaman sezeryanla doğacak,bunu bilemem ki..Önemli olan hayatasaglikla merhaba demeleri değil mı? Arkadaslarım arasında birçok kisi sezeryanla dogum yaptı,hicbirininde cocuklarında bir saglık problemi yok inanın,ben bu tür negatif söylemlere pek inanmıyorum,anne dediğin bir başka anneyi bu sekilde incitmemeli…

 2. Yanıtla
  aslı budak :

  evet, sezaryenle doğurdum, 5 yıldır 1 kere doktorluk hasta oldu kızım, yaşıtlarından daha uzun, daha canlı, daha hareketli, alerji testini sinüziti alerjik olabilir mi diye yaptırdık, hayır hiç birşeye alerjisi yok, hiç travma mravma yaşamadık, bu çocuk beşiğinde cenin pozisyonunda bile uyumadı hiç, kol bacak açık, rahat sere serpe uyur, ben ertesi gün ayaktaydım, e evet normali normal ama hakkaten kasmasınlar bizi, süt te 10. dakikada vardı, cop cop emdi:)) 2. cisini de 2 ay sonra yine sezaryenle doğuracağım, e bi kere açtık o yolu, zaten istemiyorum da bağırmak, yırtılmak, tercih değildi ilki, ama bu tercih, kullanacağım, kimse gelmesin üstüme

 3. Yanıtla
  BERN KASAPOĞLU SERDARLI :

  3 doğumum da sezaryen. İlkinde normal diye başladık, ama sonradan oluşan aşırı büyüklükteki polipten dolayı kan kaybı çok olacağı için sezaryenle dünyaya getirdim oğlumu. Kızlarım da sezaryen. Bu konuyu abartıp işin “kutsallığı”ndan bahsedenler var. normal doğum o an ağrı çekip bitiriyorsa sezaryen doğum 40-50 gün çekiyor. Benim de çocuklarımın da travmatik durumu olmadı. apgar değerleri oldukça yüksek. sık hastalanmazlar hiç. Alerjileri yok. oldukça mutlu, algısı yüksek bebekler oldular hepsi de. 1 ve 2 numara çok erken ve çok düzgün cümlelerle konuşmaya başladılar. 3 numara henüz 5 aylık. Anne sütünü aldılar, hatta ikinci 25 ay aldı, üçüncü henüz 5 aylık ve yalnız anne sütü alıyor. Bu konuda kıyaslamalara ve “öteki”ne “tu kaka” denmesine çok karşıyım ben de. herşey de bir yarışa girmeye gerek yok. ama kadınlar söz konusu olunca bu kaçınılmaz oluyor sanırım.

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   :)) aynı fikirdeyiz ne güzel 3 tane meleğin var kıskandırıcı :=))

Yorum bırak