19

Oto koltuğu meselesi

Erin artık koltuğunda pek mutlu değil.. yolu seyretmek adına büyük bir çaba içerisinde.. bende bugün e-bebk mağazasında alışveriş yaparken otokoltukları hakkında bilgi aldım..ama tabiiki kullananlara sormak daha çok fikir verir diye sormak istedim.. ECE R44/03 grup 1 Avrupa Güvenlik Normalarına uygun olarak tasarlanmış 3 tane marka önerdiler  : Chicco, Maxi Cosi ve Römer.Bu 3 marka . Bu şu demekmiş: önerdikleri bu 3 marka 2006 yılı kaza testlerinden geçmiş olanlarmış.Hepsinin özellikleri aynı sadece Chicco olanda bir fazla özellik var : kafa koruması. Diğerlerinde ( Maxi Cosi Tobi hariç) kafa sağdan sola bayağı boşluk içerisinde sarsılabilir gibi göründü bana.. Maxi Cosi Tobideki kafa koruması işe Chiccoya göre yine geniş kalıyordu.. Şimdi bu konuda tecrübesi olan varsa yazabilir mi??
Sanırım 9 kilodan itibaren Erin’in artık oturduğunu göz önünde bulundurursak bu aralar almamız gerekecek.. Bir başka bilgide Chicco nun Key 1 modelinde bir kampanya olması ve fiyatının çok cazip olması..çünkü ellerinde çok miktarda var satmak istiyorlar fiyatı oldukça indiriyorlar.. tabii sadece 2 renkte bu cazip fiyat var !!!! diğer renklerde chicconun genel kampanyası var.
0-13 kg için olan oto koltuğunu 13 kiloya kadar kullanmadığımızı göz öününde bulundurarak bunuda 18 kiloya kadar kullanırmıyız?? 18 kilo ne zaman olur bir bebek ? gibi sorular ile vereceğimiz ücret arasında gidip geliyorum..
Tecrübeye ihtiyacım var..

Son not : Recaro marka 9-36kg araba koltuğu aldık ve çok memnunuz.

Paylaş :=)

Yorumlar (19)

 1. Yanıtla
  Didem :

  Ayçacığım ben maxi cosi kullanıyorum. Bir hatasını görmedim.Yanlız bizde en büyük sorun bu koltukların inanılmaz derecede terletmesi.Ben incelerken chiccoyu eleme nedenim o baş çevresindeki korumaydı.Bebekken dediğin gibi yararlı olabilir ama biraz büyünce o sıkışık ortamdan sıkılmaz mı? Allaha şükür biz kaza sırasında koruyor mu bilmiyoruz ama diğerlerinde kafa koruma yastığı olmadığına göre çokta tehlikeli değil.Yoksa adamlar niye testten geçti diye belge versinler. Bora şu anda 16 kiloya yaklaştı ve şu an itibariyle sığıyor 😀 Bebeklerin bir süre sonra o hızlı büyümesi duruyor. Sanırım 18 kilo için 4 yaş olması lazım biz belki seneye 18 oluruz. Yani 2-3 sene kullanırsın. Tabi bende daha bilmiyorum çocuklarıı dahada büyük olanlar söylesin o konuda fikirlerini.

  Ben birde konuyla alakasız bir şey sorucam tüm okurlarına çocuklar için zıplanacak nereler var. Oğlum tatilden beri sayıklıyor zıpzıp diye bileninizvar mı?

 2. Yanıtla
  AyçA :

  Didemcim teşekkürler ..o baştaki koruma çıkıyor mu acaba ?? ona bakmadım.. hepsi kaza testinden tabii ki geçmiş .. sadece hani sarsıntı sırasında kafayı sağa sola savurmaması açısından acaba koruma olsun mu diye düşünüyorum bir de bizim araba arazi aracı o bakımdan belki kafa koruması işimize yarabilir gittiğimiz yerler itibari ile ..
  maxi cosinin hangi modelini kullanıyorsun anladığım kadarıyla memnusun…

  ben zıp zıp bilmiyorum nerede var ama yazan olursa bende öğrnmiş olurum..:)

 3. Yanıtla
  Gülin :

  Ayçacım,
  Ne zamandır yazamadım, sorry:)) Çok yorgun ve yorucu iki günün ardında ancak kendime gelebildim. Ömer 4 Yaş karma aşısını oldu, biraz sancılı geçti bu sefer ki aşımız. Neyse çok şükür iyi..Şimdi gelelim otokoltuğu meselesine;
  Sevgili eşimden aldığımdan bilgilere göre – bu konuyu da 1-2 hafta araştırmıştı-
  britax römer şu anda en güvenilir (testlerden en iyi performans ile geçmiş) en iyi otokoltuğu imiş. Zaten yeni bir model çıkarmışlar 12 yaşa kadar kullanılan bir model. Hem de kafa güvenliği falan herşeyi var. Biz Ömer’e 4 yaşa kadar Maxi-Cosi kullandık ve 2 ay önce de Römer aldık. Eminönü’nde Römer satan bir yetkili mağaza var ve piyasadan daha uygun.Hatta Sedat alırken kumaşını bile incelemişti ve Römer ateşe en dayanıklı kumaş ile kaplanmış.
  Umarım yararlı olmuştur bu bilgiler.
  Erincik iyi değil mi?
  Bu arada Ömer hala Erin sayıklıyor: “Anne benim iki kardeşim var Efe ile Erin. Ben onlara bütün oyuncaklarımı vericem” deyip duruyor:))))
  Öpüyorum sizi.

 4. Yanıtla
  AyçA :

  Beklediğim araştırma geldi :)) Sedat abim araştırdıysa konuyu kapatabilirim.. zira biz yatağımızdan çooookkk memnunuz :)) :)) şaka bir yana Sedatın araştırmaları bayağı iyi olduğundan senin yazdıklarını göz önünde bulunduracağım..Eminönünde nerede bu yetkili satıcı?? GEçit altındakilerde mi??Römerleri beğendim ama iştye şu kafa sarsılmasına taktım ben kafayı…en iyisi olduğunu satışçıda söyledi bize.. kafa güvenliği e-bebekteki modellerde yoktu o zaman sizin dediğiniz yere bakalım biz öncelikle.. 9 kiloya şurada ne kaldı ki:)) hatta belkide kalmadı bile..
  Erinde Ömer ağabeyini çok sevdi bildiğin üzere şen şakrak gülücükler saçarak.. en kısa sürede şu Ömer oyuncakları ile tanışalım o zaman biz…
  Size geçmiş olsun .. 🙁 Erin de iyileşti.. bir şurup verdi doktor nezleden eser kalmadı 🙂 uykularıda düzene girdi zavallım uyuyamıyordu burnu tıkalıolduğundan …
  Bizde sizi öpüyoruz….
  Not: bugün yarın arar bizimkisi beni bil bakalım ne yolladım 😛

 5. Yanıtla
  Elif TEPE :

  Ayçacım,
  ben Kayra’da da Deniz’de de chicco kullanıyorum. chicco key 1’i kızıma almıştım, büyüyünce oğlum kullanmaya başladı. ben çok memnunum ve Kayra’ya da yine daha büyük boy olan chicco aldım.. ve bu koltuklarla kaza da yaşadı benim bebeklerim, çarpmada sarsılmadılar bile fazla. maxi cosi’nin de iyi olduğunu biliyorum ama kullanmadım..

 6. Yanıtla
  Elif TEPE :

  bu arada zıp zıp – eğer benim bildiğimse- içi havayla doldurulan bir edevat olup, çocuk havuzu boyutlarında.. üstünde de -yani çocuğun elinin ancak zıpladığı zaman yetişebileceği yerde- oyuncaklar asılı.. çocuk bu havayla dolu şişme havuzun üstünde zıplayarak oyuncaklara dokunuyor ve gerek zıplarken gerek oyuncaklara dokunduğunda muhtelif sesler çıkıyor. e tabi çook eğleniyorlar:)
  aslında bahçede kullanılabilecek bir enstrüman kendisi ya da çocuğunuzun odası büyükse, oraya yerleştirebilirsiniz, acayip oyalıyor çünkü.. tabi çocuğun yaşına göre.

 7. Yanıtla
  AYSUN :

  Oto koltuğu meselesiii… Günlerdir bakıyorum… Bizimki de ufak geliyor artık berk taşıyor içinden:) Bir an önce almak lazım ama hangi marka. Tecrübelere göre ben de karar vereceğim sanırım. Takipteyim…

 8. Yanıtla
  zeynep :

  ben de takipteyim seni ayçacım. bi de şu şurubun ismi neydi?

 9. Yanıtla
  AyçA :

  hepinize teşekkürler.. bakalım bir hepsine ne aldığımı yazacağım
  Zeynep şurubun adı peditus ..ama doktoruna sormadan alma.. 🙂

 10. Yanıtla
  Minik Patikler :

  İşte maxi cosiyi hiç tavsiye etmiyorum oto koltuğunda, iki tane var ve çok memnun olduğum söylenemez. Hele tobiye o kadar para verdik ve kendiliğinden açılıyor, servise gitti geldi hala aynı şikayet deliricem..

 11. Yanıtla
  arzu c :

  Ayca merhaba,

  Turkiyede pek bir pahali gordum otokoltuklari, biz A.Aslihan’a su linktekine -(http://www.target.com/gp/detail.html/ref=br_1_27/601-7219485-5274556?ie=UTF8&frombrowse=1&asin=B000K52H38)-benzer bisi almistik, nerdeyse yari fiyatinaydi bizim aldigimizda bunun bir alt modeli olabilir memnunuz, ama uyudugu zaman kafasi dusuyor ki buda cok can sIkIci o nedenle, kafasinin dusmesini engelleme ozelligi olan bisi almaniz tavsiyem…Buarada Erincik cok seker cikmis sling’da, Masaallah ona, sanada masaallah, ana ogul cok sekersiniz, size bakinca yuzumdeki tebessumu engelleyemiyorum:)Saglicakla…

 12. Yanıtla
  AyçA :

  MP& Arzu .. teşekkürler göz önünde bulunduracağım …Sevgiler…

 13. Yanıtla
  Songül :

  Şu sıralar ben de yeni bir koltuk alacağım ama siz sonuç olarak hangisini aldınız merak ettim?
  eminönündeki yetkili satıcı nerdeymış acaba öğrenebildin mi?
  teşekkürler

 14. Yanıtla
  AyçA :

  ben bununla ilgili bir post yazacağım inşallah derken sen sordun. biz recaro aldık..irem bebe eminönündeki mağaza mağazaya gidip peşin ödediğinde çok daha uyguna geliyor.. recaro da aynen römer gibi alman malı biz 9-36 aldık yani 4 yaşından sonra yeni bir tane almaya gerek kalmayacak aynen gerekli kaza testlerinden geçmiş yanmaz kumaş ..
  http://www.e-bebek.com/Product_Detail.aspx?ProdID=46503 fiyatı irem bebede daha uygun tabii :))

 15. Yanıtla
  NuRCaN :

  bende bebeğim için oto koltuğu istiyorum ama kararsızım 9/18 lerde hafif yatma özelliği var ve henüz 9 kilo olduğu için onu almam gerekiyor diye düşünüyorum çünkü 9/36 da beli ağırır heralde çünkü incelediklerim de gördüğüm kadarı ile 9/36 lar çok dik uyuduğunda falan rahat edemez diye düşünüyororum. Benimde düşündüğüm tek marka römer çünkü en iyisi o eşimde çok fazla kullanamayacak ne gerek var o kadar pahalıya diyor ama kazı anını düşünülürse paranın pek önemi kalmıyor.

 16. Yanıtla
  AyçA :

  Nurcan biz Recaro aldık )9/36 4 kademeli yatıyor ve Erin çok rahat en azından 4 saat kesintisiz uykusunda rahatmış gibi görünüyordu 🙂 bence para bu konuda en son kriter olmalı. Römer ve Recaro Alman malı ve ikisid aynı kalitede ancak Römerde galba 9/36 yok..

 17. Yanıtla
  Hakan :

  Ben römer dualfix aldım, ayhancocuktan Almanya üretimli, arabaya kolayca taktık, henüz denemedik. 0-18 kg, oğlum 9 kg, 360 derece dönebiliyor. Bakalım, kullandıkça nasıl bir şey olduğunu göreceğiz.

 18. Yanıtla
  gamze :

  mrb ben chiccodan vazgecmem ama daha uygun fiyata kaliteli bir urun arıyorsanız yeni pazara giren bebemia markasının urunlerını tercıh etmenızı onerırım. ıyı alışverısler

 19. Yanıtla
  Sevde :

  Yazınızı ilgiyle okudum. Biz besafe kullanıyoruz. kalitesinden, konforundan ve üst düzey güvenlik önlemlerinden dolayı tercih etme sebebimiz olmuştu. Aslında bir oto koltuğunun ne kadar güvenilir olduğunu olası bir kaza anında daha iyi anlıyor insan. Ne yazık ki bir trafik kazası geçirdik 🙁 Emniyet kemerlerimiz takılı olduğu için eşim de ben de herhangi bir yara almadık. Allah a şükürler olsun ki oğlumuz da oto koltuğu sayesinde küçücük bir sıyrık bile almadan sağ salim kurtuldu. Bu yazıyı yazmayı Besafe e bir borç bilirim. ulaşmak ve incelemek isteyenler için bebekyasam.com.tr adresine girip bakmalarını tavsiye ederim.

Yorum bırak