3

Sahlep ve kar

İki gram kar yağdı.. eh şehir merkezinde olunca, büyük kuleler, trafik dolusu arabalar ve sıcaklık üfleyen motorları v.s derken buralarda kar tutması çok da kolay olmuyor. Belki çok çok daha soğuk olursa sabaha tutar. Yine de şu iki gram kar için döküldük sokaklara. Arabaların üzerinde diğer çocuklardan kalan karları Erin’le birbirimize attık sonra bitti 🙂 eve girdik .. bu süreç içerisinde aklımdaki tek şey bir bardak sıcak, tarçınlı salep içmekti.

sütün içine bir parça tarçın, biraz sahlep iyice koyulaşana kadar karıştır ..bal ya da esmer şeker hangisini tercih edersen azıcık tatlandır…oldu sana salep! Üstüne toz tarçın, toz zencefil..

Camın önüne geç, kar seyrederek ..

Afiyet olsun..

Fotoğrafını çekmiştim de yazısız olmaz dedim .. 🙂

İyi geceler..

Ah! evde muz olsa bunu yapacaktım.. belki başka sefere..

SAHLEBİ BİR DE BÖYLE DENEYİN

Bu tarif sahlepe ufak ve çocuksu bir dokunuş. Anamur muzuyla sütü biraz daha koyulaştırıp daha az sahleple doğal olarak keyiflenme imkanı var. Bir litre süt ve iki Anamur muzunu blender’a atıp çekin. Blenderın yarattığı köpük farklı bir keyif verecek. Sonra bu muzlu süt karışımını bir tencereye döküp bir çorba kaşığı sahlep ve beş çorba kaşığı esmer şeker ekleyip kaynatın. Tencerenin dibinin tutmaması için devamlı karıştırmak gerek. Koyulaşınca servis yapacağınız bardaklara bölüştürüp, bolca toz tarçın ekleyin.  İster kaşıklayarak ister bardaktan içerek keyfine varabilirsiniz. Geleneğimizin parçası olan sahlep bir tür orkidenin kökü, artık çok az bulunuyor ve nesli tükenmek üzere. Bu nedenle bu içeceği gerçek sahleple yaparken kıymetini bilerek ve keyfini çıkararak tüketmek lazım. Hazır pakette sahlep karışımlarının içinde çok az miktarda gerçek sahlep bulunuyor. Kıvamlarını nişasta bazlı malzemeler ayarlıyor. İyi mi kötü mü tam karar verebilmiş değilim. Çünkü gerçek sahlep tozunun kilosu 300 liradan başlıyor. Mısır Çarşısı’nda girişten üçüncü baharatçıda ve bir de Arifoğlu’da güzel sahlep bulabilirsiniz. Gerçek sahlep bulamaz ve sahlep karışımıyla yaparsanız, şeker oranını paketteki miktara göre ayarlayabilirsiniz.
Refika’nın Mutfağı

Not:
**İçeceğin adı salep’dir, salep’in ana maddesi olan bitkinin adı sahlep 🙂
**Salep göğsü yumuşatır. Öksürük ve bronşit için yararlıdır. Kabızlığı gidermekte faydalıdır. Basur memeleri için yararlıdır. Zihnin çalışma gücünü arttırır. Kalbi kuvvetlendirir. Aybaşı kanamalarını düzenler. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Vücudun ısınmasını sağlar. Cinsel gücü çoğaltır.
** Gerçek sahlebin kilosu 150- 200 tl civarındadır. Kutularda satılan hazır salepler gerçek salep değildir ( maalesef)  içeriğine bakmadım ama varsa bile eser miktarda sahlep vardır mutlaka. Aktarlardan satın alabilirsiniz ama artık ben onların da karışık olup olmadığından emin değilim çünkü sahlep doğada kendi kendine yetişir ve üretimi yapılamayan bir bitkidir. Biz tükettiğimiz sürece de soyu tükenmekte ve tehlikededir.
** Beste yazmış : http://dogakesif.blogspot.com/2011/04/erkek-orkide-orchis-mascula-soyu.html
** http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1031516&CategoryID=85 

Paylaş :=)

Yorumlar (3)

 1. Yanıtla
  benden bizden :

  Günaydın, ben de saleple ilgili yazacaktım benzer şeyleri. Sen benden once davranmissin 🙂 İzninle yazını paylasmak istiyorum blogumda.. sevgiler..

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Elbette.. sadece yazıya ben bir ek yapacağım belki sen de değinirsin : sahlepin sonunun geliyor olması 🙁 biz tükettikçe böyle bir bitki kalmayacak 🙁

 2. Yanıtla
  Nilhan (küçük mucizem) :

  Bir ben içemiyorum galiba şu salep i

Yorum bırak