Henüz yorum yapılmamış

Sardana

#sardana bir geleneksel katalan dansı. . Parkta otururken bir orkestra geldi kurdu takımı, sonra çoğunlukla yaşlı insanlar elele tutuşup bir çember yapıp dans etmeye başladılar. Ne ola ki bu dans ve elele tutuşup ettiğin bir dansın yoksa nasıl birleşirsin ki diye konuşuyorduk ki yanımıza gelen bir abla anlattı ” sirtaki gibi bilirsiniz hepimiz akdenizliyiz çok kolay”

O sırada 100 yaşında bir dede beni çembere itti ellerinden tuttum iki teyzenin. Çemberde eğer eş sevgili karı koca neyse işte varsa kadın erkeğin sağ elini tutarmis ve çembere girecek yeni kişi onların ellerini ayırıp ortalarina giremezmiş

💕

Süprizli bir sabah 

🐞
💐

🎶
Sardana genellikle popüler kutlamalarda yapılan ve aslında Catalunya'nın ulusal dansı olarak kabul edilen bir tür antik folklorik danstır. Dansçılar ya da sardanistas, bir daire içinde toplanır, kadın ve erkeklerin birbirini izlemesi - ortakların dans ettiği zaman kadın genellikle erkek partnerinin sağında durur - ve bir girişten oluşan bir dizi danstan sonra el ele tutuşur. farklı hareketler.  

Dans, normalde, kobra (şort) ve liler (longs) olarak adlandırılan belirli bir müzikal bölümleri çalan bir kobra olarak bilinen canlı bir müzik grubunun sesine yapılır. Bant genellikle, çoğunlukla rüzgar enstrümanlarını oynayan 11 grup üyeden oluşur - bir flabiol olarak bilinen bir tür flüt ve tenora ve tible olarak adlandırılan iki tip obua - tamborí adı verilen küçük bir tambur ve bir çift bas.

Paylaş :=)

Yorum bırak