20

şimdi yazıyorum

evet artık yazıyorum yoksa kafamda dönen cümleler arttıkça bana da geliyorlar.

Domestik bir gün geçirdim öğleden sonra: ütülerimi bitirdim, evi temizledim, yemek yaptım, bunları yaparken ezelin son bölümünü seyrettim, bu akşam öğrendiğim kelimeyi gülümseyerek tekrar edip “ezeltesi” gelsin diyerek merak içerisine girdim, arkasından ayaklarımı uzattım cancağızım ailemi seyrettim, ayrıca eve erken gelince canım televizyonu açmak istedi ve biraz deryalı günlere kaydım ama bilirsiniz kendisinden haz etmem ablanın. Yine de renkli bir programdı, antep usulu bir patates yemeği öğrendim, “tez vakit yapıla!”.  Bir de eski atkılardan nasıl kazak yapıldığını öğrendim. Evde kullanıma açılamamış, benim örme hevesimle düz düz örülmüş atkıları bulup, örme hevesimi canlandıracağım. Bu aralar kafamda netleşen bir proje kapsamında zaten torba torba yünleri doldurdum kendi ve annemin evine. Ne zaman yapacaksam . Zamanım yok diye anneler dünyasında artık yazmamaya başladım ama evi örülmesi için bekleyecek yünlerle doldurduğum gibi bir de kazak yapma hayalleri kuruyorum. Olsun hayal etmek yapmanın yarısı.

Hep Şebnem‘in lafı geliyor aklıma “Atatürk’ün de 24 saati vardı ama Türkiye’yi kurtardı”.

İşte o yüzden O Atatürk ben Ayça!!

Anneler Dünyası: Çok güzel bir girişim gerçekten. Birben‘i tebrik ediyorum. Lakin ben anladım ki bana zaman kısıtlaması verildiğinde ben bir şeyler yapamıyorum. “Dead-line”lar bana göre değil. Bundandır ben 09:00- 18:00 masa başı işi yaptığım dönemlerde hep bir sıkıntı içimi kemirdi . Dün gece “artık yazamayacağım” diye haber verdim ama baktım sabah “kargaya yavrusu kuzgun görünür” konu başlıklı yazıyı düşünüyorum,cümleler kuruyorum. “Yazmalıyım” kavramı kafamdan gidince yazasım geldi.

Çok kısa aslında. Sabah haberlerde bir çocuk gördüm. Ne olduğunun detayına girmeyeceğim ama hasta bir çocuktu. Ailesi perişan. Bir ameliyat olması gerek, paraları yok, babasının iki bacağı protez v.s v.s..Arkasından bir başka çocuk 13 yaşında ama 55 yaşında bir insanın vücuduna sahip, genetik bir bozukluktan dolayı.  Düşündüm de  hangi kargaya hangi kuzgun görünüyor yavrusu. Sabah sabah kapıdan çıkarken ağladığımı görünce, kuzgun falan değil de çok şükür sağlıklı bir yavrumuz var, çok şükür hepimiz sağlıklıyız dedim. Gerisi boş. “Aman benim çocuğum bunu yaptı, aman çok zeki aman yazdı çizdi oturdu kalktı benimkisi dünyanın en tatlısı,en güzeli.. ” demenin ne anlamsız olduğunu hissettim. Çünkü o hasta çocuk da, yaşlı çocuk da annesinin kuzgunu.
İşte yazdım.

Bu arada yer elması yaptım. Geçen hafta Şebnem‘de yediğimden beri tadı damağımda. Çok çok severim ama soymasını sevmem senede bir gün yaparım o da bugündü. Sıcak sıcak da yedim yemesine ama ilginç bir bilgi edindim: Avrupada yer elması yokmuş!! Tanrım bizde olan onlarda olmayan bir şey :=)

2 hafta önce yeni bir kursa başladım. Pro harami olacağım. İlk hafta ödevimiz kendimizi anlatan 16 kare çekmekti. Derste herkes yaparken zorlandığını söyledi. Benim için öyle olmadı ve olmamasının sebebi blog yazmam diye düşündüm. Zaten sürekli yazılarım için, kendim için fotoğraf çekiyor olmam işimi kolaylaştırdı. İkinci hafta ödevi ise hayatımızdaki birini çekmek. Sanırım aynı hislerle bunda da zorlanmayacağım. Yine de adı konulan bir ödevi yapmakta zorlanıyorum tıpkı iki üst paragrafta bahsettiğim gibi.

Bütün hafta wordpress açılımı yaptım. Çok ilerlettim. Çok mutluyum. Hatta web sitemde ufak değişiklikler yaptım artık açılıştaki slide showda 4 ayrı şarkı var. Şarkı önerileriniz varsa alıp dönem dönem değiştirebilirim.

Geçen hafta az çalışıp çokça oğlumlaydım. Biraz öksürük, biraz nezle, biraz caillou ile evdeydik başbaşa. Nedir kuzum bu caillou sevgisi, ailecek seviyoruz hatta.
Bu hafta aynısı olmadı.
Oğlumu çok özledim.
Cumayı iple çekiyoruz ki Music togetherda biraz eğlenelim.

Yoğun bir çekim döneminden sonra geçen hafta enerji topladım. Bu hafta itibari ile yine çekimler başlıyor. Bebeklerimi  de özledim.

Tekrar spor yapmaya da başladım.Formumu, gücümü, esnekliğimi kaybettiğim konusunda yanılmışım. Zorlanmadım hiç bu kadar aradan sonra.  Geçen hafta geceleri Erin uyuduktan sonra yoga yapmaya ama bunun bir eziyete dönüştüğünü fark etmemle artık sabahları 7 de kalkıp yapmaya başladım. Sürünsem de kalkıyorum evet. Motiveyim. Yazmayayım, yazınca motivasyonum düşüyor diyordum ama düşmeyecek. Devam! dedim ya: motiveyim.

Tamam bu kadar!

Atölyenin ilk hafta fotoğraflarıyla sizi baş başa bırakıp yatmadan biraz lost’a bakmak istiyorum.

Nasıl bir dizi günü bu!!

Paylaş :=)

Yorumlar (20)

 1. Yanıtla
  annevebebisi :

  Yer elmasi, jerusalem artichoke olarak satiliyor burda 🙂

  • Yanıtla
   AyçA :

   Esracım teşekkür zira arkadaşım için edişeleniyordum buradan göndereceğim yer elmalarını yiycek diye:=)) Aşkıınnn bak adı jerusalem artichoke muş .. artık almancasını sen bul :=)
   Iraz zaten Türkanı okudum hayata karşı gazım arttı :)) su gibi bitiyor kitap kadına bir kere daha hayran kalıyor insan.. ben normalsoğan havuç ve yer elmasını koyupo z.yağı dküpkendi suyu ile kısık ateşte pişirdim en son kuru nane döktüm /gazını alıyor :/ mandalinam kalmamıştı ben de normalde mandalinasuyu koyuyorum kereviz yerelmasına ..
   Mehtap ben de alırken yanında zencefiller vardı kendi kendime espri yapmıştım haha bir de yer elması diye zencefil alsam nasıl olurdu yemeği diye :=)meğer sen almışsın.. Pro harami harami olmuş şimdi profesyonel olmak için kursa giden kişi demek :=) bakınız http://www.muammeryanmaz.com http://www.40haramiler.com :=)
   Banu ben demandaline suyuyla severim daha da tatlı oluyor :=)
   Burcu biz seninle hepaynı zamanlarda kilo vermeye çalışıyoruz galiba:=) ama ben bu sefer sadece spor yapıyorum:=) denemiyorum kilo vermeyi ..
   Öbür Burcu :=)) çook sevindim o zaman bir yerlerde karşılaşmaşansımız artıyor : mağarada mesela 😉 hayırlısı olsun..
   Gökşen ben update yapim seninkini:=)) ya flashlar jqueryler falan öğrendim onları wordpress ile nasıl kullanırım nasıl müzikkoyarım ama sadece ana sayfada çalar da diğer sayfalarda çalmaz v.s.. :=) başkası için belki basit şeyler ama benim için hep aa çok zor dediklerimde yaptım:=) mutluyum..

 2. Yanıtla
  Iraz :

  Ben de yaptım yer elması, arpacık soğanlı hem de, sen nasıl yaptın acaba?
  Çok motivesin gerçekten, enerji doldum Ayça, sabahtan beri sehpaların tozunu alsam diyordum, yazını okuyunca alıdım oturdum..
  Gidişat şahane, huzur doldum, Türkan’ ı okudun mu, nasıl ?

 3. Yanıtla
  Mehtap :

  Avrupa’da yer elması olmadığını bilmiyordum. İlk kez taze zencefili gördüğüm zaman geldi aklıma. Yer alması diye almıştım.
  Spora başlamışsınız darısı tembel başıma.
  P.S:Pro haraminin ne demek olduğunu bilmiyorum:))

 4. Yanıtla
  banu :

  Yer elması ya… sahi ne zamandır pişirmiyordum aklıma getirdin sağol. Iraz’a not; ben de arpacık soğan koyar bir de mandalina suyu sıkarım pişirirken 🙂
  Yer elmasına motive olduğum hızla sabah yogasına da motive olsam benim de hayatım daha iyi olacak :))

 5. Yanıtla
  burcu demirel :

  aycaaaa, bu nasil bi yazi yaaa.. sonuna kadar okuyunca bana bile bi gaz geldi 🙂 bi suru sey yapmissin, ne guzel motive olup spora baslamissin..ben de kardesimin nisani icin kilo vermeye calisiyorum, her sabah yuzuyorum, her aksam yurumeye calisiyorum ama asil hedef dugun tabi 🙂 sonra bu gorumce bu gelini cignemeden yutar demesinler :):)

 6. Yanıtla
  burcu :

  senden öğrendim,ben de 27 şubatta haramilere başlıyorum.ne mutlu,çok mutlu.))))))
  bir de soru:kardan adam niye hüzünlü?ya da niye bana öyle geldi?

 7. Yanıtla
  Gökşen :

  Ayça, wordpress açılımını benimle de paylaşsan. ben de olduğum yerde sayıyorum, versiyon update bile yapamadım, terzi-sökük misali : (

 8. Yanıtla
  Mehtap :

  Bu konuda yalnız olmadığımı bilmek güzel.:)

 9. Yanıtla
  sirar :

  Ayça Caillou’nun posterlerini görünce çığlık atıyorum ve kayyu seni oğlum gibi seviyorum diyorum.Var mı daha ötesi 🙂
  kitaplarını yazıp çıktı alacaktım ama Ytv yapmış nihayet.2010 takvimi de var,bayıldık biz.
  Ben 10,SpiderMan gibi mücadeleci ,yokedici,kurtarıcı kahramanlardansa,yaşasın iyi aile çocuğu Caillou! 🙂

  • Yanıtla
   AyçA :

   Evet Remziye bende bir çok thomas ben10 mekkuin v.b çizgi filmlere tercih ediyorum bizim bir de bugs bani ve tiviti aşkımız :)( hatta bugün onları seyretmeye gitti koşa koşa :=) ama kayuyu oğlum gibi anne-babasını da ailemizin öğreten anne-babası gibi seviyorum :=)) bir de annelerin dünyasının konularını be takip eder yazabildiğim zaman yazarım :=) öyle kural dışına çıkmayı sevmem pek 😉

   Evet Aşkın öyleymiş adı ..s en gel de artist şoktan almaktan önce başka yerlerde gezelim :=))))

 10. Yanıtla
  sirar :

  ayrıcana elmadan daha çok neler var bizde de bilmiyoruz bence.bir de Annelerin Dünyasında ortalık ebesi olsan,canın isteyince yazsan ama gitmesen nolur ki?Hepimiz kabul ederiz bence,soruyum mu Birben’e? :)))

 11. Yanıtla
  askin :

  aaa- aaayycaaa bu artischocke miymisss:) e ben biliyom vede herbi daim yiyorum:)) ama fotoda hic ölemis gibi durmuyolar anlamadim bise, nesse ben gelirsem bigün kismet olurda birlikte alisverise gideriz ve bana gösterirsin:))

 12. Yanıtla
  askin :

  nerelerdeee nereleeerdeee??? 😀 ay cok bi bi yerlere gidesim var cooook bi kacasim var beni su adaniza bi on ayligina hapsederseydiniz ya:))

 13. Yanıtla
  devrim :

  puhaaaa:)) ezeltesi’ye bayıldım ilk defa duydum :))

 14. Yanıtla
  K.İ.S.D. :

  Evet kahve de bitti zaten sen anlatırken. Oturup konuşur gibi okudum pek iyi geldi 🙂

  WordPresse para veriyor musun Ayçam? Nasıl edit etin htmli? Ben aylardır gözümün önündeki şeyi mi bulamadım acaba? Sağ sütunda resimli linkler veremiyorum mesela. Nasıl yapılıyor? Bi de mühendis olcaz, off, utanıyorum.

  • Yanıtla
   AyçA :

   .=)
   Alan adıma para veriyorum yıllık hostigime de wordpressi indirip ftp den kurulumunu yapıyorum. kullandığım temanın da editlerini ftp üzerinden yapıyorum. Temanın içerisinde sidebar.php dosyası var oraya kodlar ile yazabilirsin. Sen nasıl kullanıyorsun wordpressi ? ıona göre anlatabilirim

 15. Yanıtla
  K.İ.S.D. :

  Bi de o Stabilo kalemler var ya, hayatımın yarısıdır bir bakıma. Çok severim hep kullanırım, cebimden falan çıkarlar.

 16. Yanıtla
  K.İ.S.D. :

  Dün sana yazdıktan sonra biraz da internete sorayım dedim. Hallettim. Çok teşekkür ederim, itici güç oldun diyebilirim.

  Ben normal kullanıyorum desem ne ifade eder. Css update aboneliğim var. Temanın boyut ve renkleriyle oynayabiliyorum. Widgets tan eklenebiliyormuş yan taraflara resim, ikon, html kodu vs. Nerden yapacağımı bilmiyordum bu keşif iyi oldu.

  Çok teşekkürler.

  Öptük!

  • Yanıtla
   AyçA :

   :=)) Normal ne demek ? web üzerinden .wordpress uzantılı kullanıyorsun o mu? blogspot gibi ?
   ben öyle hiç kullanmadım o yüzden bilmiyorum ama evet widgetlerden ekleme yapabilyorsun. Ben widget pek kullanmadan kodlarla işimi hallediyorum o yüzden yazmayı atlamışım sana.
   css update dediğini ben de kendi ftpme yüklediğim temanın cssini update ederek yapıyorum tüm renk size v.s için .
   ayrıca menüler kullanıyorum dışarıdan yaptığım dhtml menüler var onların kodlarını falan ekleyebiliyorum http://www.aycaogus.com da olduğu gibi oradakimenü temaya ait değil böylece istediğim linkleri rahatça verebiliyorum ..
   Bende öptüm :=)

Yorum bırak