RSS not configured

Ah pazartesi olsun neler edecektim ben sana BKM ve Pinokyo müzikali.. edeceğim hele dur sen.

Ah pazartesi olsun oğlum roller blade ustası olsun diyecektim.. diyeceğim hele..

Ah pazartesi olsun bütün hafta sonu yaymışlığın verdiği rehaveti atıp çalışacaktım..

Pazartesi oldu çalışma kısmına başlayınca ilk iki madde bugüne kaldı..

Bugünün işini yarına bırakma e mi sevgili okur..

Bir gecede çocuğun su çiçeği dökebilir belki..:)

Evet oğlumun ilk çocuk hastalığı su çiçeği oldu. Gerçi %100 emin değilim. Bu sabah Hülya hanımla konuşana kadar emindim ama kafamı karıştırdı azıcık. Tek belirtisi aslında şu anda döküntü. Kafa derisinde ve üst bedende ama kaşınmıyor. Kaşınmıyorsa bir bakmam gerek dedi. Gülsemin hanım ise fotoğraflardan su çiçeği olduğunu söyledi, kaşınmayabilir ama kaşınacaktır dedi. Erin’in bir doz su çiçeği aşısı var dolayısı ile hafif geçirme olasılığı yüksek . İkinci doz aşısını yaptırmamıştım bu şu anda ikinci doz aşı niyetine hayatımıza girdi sanırım 🙂 Doktorumuzda (Gülsemin hn) ikinci doza gerek yok dedi bu durumda. Ben 14 yaşındayken su çiçeği geçirdiğim için çok uzun ve sancılı bir süreç yaşamıştım. Aklımda kalan hastalığın hafiflediği bir günün akşamüzerinde annemin yaptığı vişneli kek ve bir de bitmeyen kaşıntılar ve göbeğimde ömrümce taşıyacağım su çiçeği izlerim:) Oysa kardeşim benimle aynı anda 6 yaşındayken geçirip 3 günde atlatmıştı!. İkimizin de o zamanlar pek tabii su çiçeği aşısı yoktu. Şimdi düşünüyorum yaş küçükken geçirildiğinde aşı olmasa da hafif mi geçiriliyor ? Yaş ilerlediğinde aşı olsa bile ağır mı geçiyor ? Değişik bir hastalık!

Su çiçeğinin belirtileri nelerdir?
Su çiçeği belirtileri, hasta ile temastan 14 ile 16 gün sonra ortaya çıkmaya başlar. Döküntüden 1-2 gün önce baş ağrısı, ateş, karın ağrısıve halsizlik görülür. Kızarıklıklar kafa derisi, yüz ve gövdenin üst kısımlarından başlayıp daha sonra kol ve bacaklara yayılır.

Alpay “hafif ateşi vardı aslında” dese de ben hiç hissetmedim ki normalde elimle anlarım. Dün yuvaya giderken giydirdiğimde de döküntü falan yoktu. Akşam eve geldikten sonra “anne şuramı sinek ısırdı galiba kaşıdım acıyor ” dediğinde fark ettim. Ateş, baş ağrısı v.b hiçbir şey yoktu sadece 10 gündür bir nezle durumu hakim. Geçen hafta kulağım ağrıyor diye kendini yerden yere atınca doktora götürmüştük belki de şu aşağıdaki lenf bezi belirtisiydi ama anlamak imkansız. Tarif edildiği gibi sinsi bir bulaşma süreci var. Şimdilik sulu pudra sürmekten başka yapacak birşeyimiz yokmuş. Döküntüler kuruduktan sonra yuvaya geri dönebilirmiş ama geçtiği hafta öksürüğü var mı diye takip etmek gerekliymiş. Haydi bakalım..ilk çocuk hastalığımız hayırlı olsun bize…oğlum gerçekten çocuk oldu sanırım 🙂

Yüksek derecede bulaşıcı bir hastalık olmakla birlikte su çiçeği çocukluk döneminde çoğunlukla hafif seyreder ve ciltte kaşıntılı, küçük, yuvarlak lezyonlarla karakterizedir.   Teması izleyen ilk 4 gün içinde virüs üst solunum yolu lenf bezlerine yerleşerek çoğalmaya başlar. 7. günde karaciğer ve dalak başta olmak üzere diğer organlara dağılarak çoğalmayı sürdürür. 14. günde kişide ateş, başağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi genel belirtiler ortaya çıkar ve hemen ardından yüz ve saçların arka diplerinden başlayarak omuz ve sırta, daha sonra kol ve bacaklara yayılan içi sıvı dolu cilt döküntüleri kendini gösterir. Döküntü önce kırmızı kabarıklık şeklinde başlar daha sonra içi sıvı dolu hale döner. Hafif geçirilen su çiçeği enfeksiyonunda döküntü sayısı
10-20 tane kadar az olabilmekle birlikte genellikle 300-500 adet döküntü oluşur, bu döküntüler zamanla kabuklanır ve yaklaşık iki hafta içinde  dökülür. Su çiçeği virüsü hasta kişinin döküntülerindeki sıvı ile temas veya burun ve boğaz sıvıları yoluyla yani solunum yoluyla yayılabilir.

Döküntüler kaşıntılı ve farklı boylardadır ve içinde sıvı bulunur ve 5-6 günlük bir süre içinde kabuklanarak kurur ve bulaştırıcılığını kaybeder. Gözlerde ve ağız içinde de döküntüler ortaya çıkabilir.  2-3 hafta devam eder ve hastalığı geçirmek kişide hastalığa karşı ömür boyu bağışıklık sağlar. Ancak nadirende olsa ikinci kez su çiçeği çıkaran vakalar görülebilmektedir.

Son derece bulaşıcı olan su çiçeğini bir çocuğun evdeki ailesine bulaştırma oranı %90 olarak gösterilmektedir. Genel olarak çocukların toplu bulundukları ortamlarda, kreş ve okullarda bulaşma çok hızlıdır. Belirtilerin ortaya çıkmasından 2 gün öncesi ve 4-5 gün sonrasına kadar hastalık bulaşıcı konumdadır.

43 Yorum

 1. AycaOgus dedi ki:

  Çocuk hastalıkları #1 :SU ÇİÇEĞİ – http://www.pi.web.tr/su-cicegi

 2. AycaOgus dedi ki:

  Çocuk hastalıkları #1 :SU ÇİÇEĞİ – http://www.pi.web.tr/su-cicegi

 3. Didem dedi ki:

  Çok geçmiş olsun Ayça. Bende orta okula giderken geçirmiştim su çiçeğini, hem de hiç ama hiç fark etmeden.Evet 2-3 kaşıntım olmuştu ama evde küçük kardeşime bulaşana kadar aslında pek su çiçeği olduğunu anlamamıştık. Erkek kardeşimin inan dilinde bile çıkmıştı. Sanırım bu hastalık şiddetli geçirenden alınca hafif, hafif geçirenden alınca şiddetli oluyor.

  Pinokyo konusunu açma benimde sinirlerim o konuda çok bozuk.

  • Ayça Oğuş dedi ki:

   ya bende çok fena fotoğraflar gördüm:( umarım daha fazla dökmez 🙁
   Pinokyo konusunu açıcam hele bir başım rahatlasın:))) kendimi çok aptal yerine koyulmuş hissettim

 4. anne café dedi ki:

  geçmişler olsun:(

 5. kadriye dedi ki:

  Ayçacım çok geçmiş olsun…

 6. Deli Anne dedi ki:

  Ayça’m büyük geçmişler olsun Erin’e. Yalnız garip bir hastalık var ortalıkta benim kuzenlerde çıktı elde başladı su çiçeği gibi kaşıntı ve su toplama halinde. Doktor bulaşıcı değil dedi ama bir başka doktor ulaşıcı ve şu sıra bu salgın var dedi.. Öyle bir şey de olabilir belki.. Bilmiyorum da bir haber vereyim dedim..

  • Ayça Oğuş dedi ki:

   Kaşınmıyor olması benim de dikkatimi çekiyor.. az kaşınıyor .. ama elde başlamadı tipik su çiçeği döküntüsü .. doktorda öyle dedi bakalım gözlemliyoruz bir iki güne çıkar

 7. Açalya dedi ki:

  Geçmiş olsun, çocukken geçirmek en iyisi. Yetişkinken her türlü çocuk hastalığı daha ağır geçiriliyormuş öyle duydum. Aman kaşımasın yavrum, vardır ilacı kaşımasın diye, sür onlardan, bana bak, bilmem ne çiçeğini kaynatıp suyunu sürersen ahımı alırsın, kalmasın güzel yavrumda iz.

  Aşı aşı aşı aşı aşı aşı aşı aşı aşı….kafana burdan terlik yiycen ona göre!

  Şimdi su çiçeği ile ilgili değil, boğmaca ile ilgili bir video ama aşısının ne kadar önemli olduğundan bahsediyor, verilen aile örneği içler acısı. Sırf birileri aşıya inanmıyor diye hayatı tehlikeye giren başkalarının çocukları ile ilgili bir video…

  • Açalya dedi ki:

   video linkini koymayı unutmuşum pardon
   http://www.youtube.com/watch?v=3akJVesMdvs

  • Ayça Oğuş dedi ki:

   Evet çocukken geçirmek en iyisi dediğim gibi ben 14 yaşında 1 hafta süründüm kardeşim aynı anda 3 günde atlattı 🙂
   losyon var onu sürüyorum ama kaşınmıyor şu anda.. kafamı karıştıran da kaşınmıyor olması .. ama belki aşısı var diye ??
   aşısı var bu arada Erinin tek doz olmuştu ikinci doza gerek kalmadı galiba artık :)) doğakl aşılandı
   Bir açıklık getireyim konuya: ben aşı yaptırmama tarafında değilim ..sadece bazı hastalıkları 6 yaşına kadar geçirecekse geçirsin taraftarıyım
   Erin’İn zaten birçok aşısı var bazılarında son dozları yapılmadı 5-6 yaş gibi antikorlara bakılacak gerekiyorsa yapılacak eksik kalanlar.. aşı yapılmasın hiç demedim ama doğar doğmaz hepatit basılmasın bebeğe dedim.. her zaman ..biraz bekleyebilir hepatit mesela.. aşıya inanmıyporum da demedim ama ilaç sanayine genel olarak inanacım zayıf.. keşke su çiçeği için dediğin bilmem ne çiçeği olsa da sürsem .. kimse bilmiyor :)) ben de sulu pudra sürüyorum doktor verdi ..bir de antihistaminik verdi ama kaşıntısı olunca verirsin dedi..
   şu videolara bakamayacağım ben zira su çiçeği fotoğraflarına bakarken bile içim eridi gitti …:( çok mu kötü video ?

 8. Seren dedi ki:

  Gecmis olsun, Ayca’cigim.

 9. annevebebisi dedi ki:

  aaa 🙁 cok gecmis ve de gitmis bitmis olsun.

 10. Isil dedi ki:

  Gecmis olsun Ayca. Kasinti yok demissin ama olursa aklinda olsun kuveti doldurup yulaf ezmesi at icine ,Erin oynasin suds kasintiya iyi geliyor.yulaf ezmesini kucuk bir keseye koyarsan iyi olur temizlemesi zor oluyor yoksa.defne 9 aylikken gecirmisti.cok hafif gecirmisti.sevgiler

  • Ayça Oğuş dedi ki:

   Işıl teşekkür ederim .. böyle bir öneri gelebileceğini hiç tahmin etmemiştim.. çok teşekkürler.. 🙂

 11. neslihan dedi ki:

  Hımmm daha oralar var değil mi? Her zaman yeni ve bilinmeyenle karşılaşıyor anneler, bazen keyifli bazen de tatsız. Neyse çook geçmişler olsun, bitip gider en kısa zamanda, sevgiler…

 12. Gulin K dedi ki:

  Ayçacım,
  Çoook geçmiş olsun:)Erincik büyümüş..Kaşınma aşaması zor geçiyor ama geçiyor.
  Bu arada Pinokyo&BKM hakkında yazacaklarını çok merak ediyorum çünkü bende de söyleyecek çok şey var.

  • Ayça Oğuş dedi ki:

   iliyor musun su çiçeği olunca seni aramak geçti içimden neden sonra aklımdan çıktı seninle paylaşasım vardı güliiin baksana oğluma.. doğdu büyüdü de şimdi ben su çiçeği oldu diye endişeleniyorum demek için.. bu sabahta kahvaltıda nane yerken Erinle aklıma geldin.. e neden aramadın deme ama .. arıycam ..çok özledim seni..
   herkes bir yazsa şu pinokyoyu birleştirip bkmye yollasak ??
   e güzel olur
   bu hafta full durumdayım ama yazıcam 🙂

   • Gulin K dedi ki:

    Canım benim..sen de kaç gündür aklımdasın ama bi türlü arayamadım hatta dün gece yine aklıma geldin.Ömer kek istedi ben de tatlı elma rendesi koydum:))Pek güzel oldu..
    İnşallah çabucak atalatır Erin ilk çocuk hastalığını.
    P.S:Pinokyo ile ilgili yazıyı lütfen atlama,ben de çok doluyum.

 13. Ozgeee dedi ki:

  Buyuk gecmis olsun.
  Denizhan’i da bu gece sirtinda ve gogus kisminda hafif kizarikliklarla yatirdik, bakalim sabaha ne olacak? İsin komik yani bizibunun asisini olmak istemis ama henuz olamamistik. Bizim dr asilar icin saglik ocagina yonlendirdi bizi. Saglik ocagi dr bu asiya gerek yok dedi. Kaldik ortada ne yapsak derken…:)

 14. emine dedi ki:

  geçmiş olsun

 15. esma dedi ki:

  çok geçmiş olsun erin’e.. çok kötü kaşınır bilirim. mercan’ı emzirirken geçirmiştim su çiçeğini, çok trajikomik bir durumdu sahiden de.. küçükken tek doz aşı olmam dolayısıyla hafif atlattığımı soylemişti dr. bence de 6 yaşa kadar geçirmek en şahanesi, ama o kadar gözü karalık yapamadım mercan’a, her nevi aşıya devam… umarım çok kaşınmadan kurtulur erin… sevgiler..

 16. Nihal dedi ki:

  Çok geçmiş olsun Erine . Su çiçeğini bu aralar çok duydum. Ama gözlemlediğim kadarıyla aşı olan çocuklar çok daha hafif geçiriyor ki doktorların bir kısmı döküntüleri alerji ile bile karıştırıyorlar.

 17. Gulin K dedi ki:

  Canım benim..sen de kaç gündür aklımdasın ama bi türlü arayamadım hatta dün gece yine aklıma geldin.Ömer kek istedi ben de şeker yerine tatlı elma rendesi koydum:))Pek güzel oldu..
  İnşallah çabucak atalatır Erin ilk çocuk hastalığını.
  P.S:Pinokyo ile ilgili yazıyı lütfen atlama,ben de çok doluyum.

 18. […] Şubat 2011 |'E' hali, Çocuk Hastalıkları, Erin-Log-lar | 30 YORUM VAR « Pinokyo meselem Hamile Yogası Çekilişi […]