2

TohumEkelimmiAnne ve Kadınca Buluşmalar

Erin 9 aylıkken yeryüzünde doğum yapmış tek kadının ben olduğumu düşündüğüm zamanlarda bu sayfadan bir çağrı yapmıştım: “yok mu aynı dönem doğum yapmış anne buraları okuyan” diye. 5 kişi ile yola çıktık o vakit BenimleOynarmısınAnne diyerek. Çocukların oyun oynamasını beslenmesini v.b etkinlikleri çok önemsiyor olduğumuzu vurgulasak da bugünden o güne baktığımda esasen yeryüzünde tek olmadığımızı, aynı şeyleri farklı şekillerde yaşayıp aynı duygulara büründüğümüzü fark ettiğimiz, bugünlerde sıkça kullandığımız kelimeler ile anlatmam gerekirse çemberler, kabileler oluşturmuşuz. 3 sene boyunca haftada bir belki bazen daha fazla buluşup ortak olmuşuz yaşama, birbirimize. Sadece 5 kişi de değil, kurduğumuz liste ile Sivas’a uzanmış buluşmalar.

Bu sırada biz ailece dağlara kamplara giderken çektiğimiz yalnızlık, çocuksuz arkadaşları yavaşlatma gibi kaygılarla yine ortaya bir çağrı atıp bu sefer de “ KampaGidelimmiBaba” diyerek, anneler ile birlikte biraz babaları da çemberimize kattık; üzerinden 10 sene geçti. 10 senede birlikte büyüdük aile olduk ve aslında yine kabile olduk, bir araya gelip Permakamp köyünü kurduk, bir köy olduk. Bütün bunların içinde neden BABA diye soranlar var buraya kadar iyi gidiyorum anlatırken 🙂

Biraz daha anneyi işin içine katalım demiş Permakamp ile birlikte TohumEkelimmiAnne diye eklemiştik. Bir süredir sessiz kalan bu projemiz Kampagidelimmibaba ile birlikte eksiklik hissetiğimiz kısım için doğmuştu. Ektiğimiz tohumların artmasını sağlayacak bir şeylere ihtiyaç duymuştuk. Eskiden olduğu gibi toprakla oynamak, fidan dikmek,tohum ekmek, büyümesini izlemek, bunları yiyerek sağlıklı besini ve nasıl elde edileceğini çocuklarımıza miras bırakmayı hayal ettik. İhtiyacı olan her şeyi bir tüketici olarak temin etmek yerine üretebilir miyiz, dönüştürebilir miyiz bunu araştırmak istiyoruz, ararken de öğrenmek istiyoruz diye yola çıktık.
Tüm bu süreçler içerisinde oğlumla birlikte büyürken kendi dönüşümümde yoga ve uzun yıllar yaptığım doğum fotoğrafçılığı, kadınlar ile birlikte benim için bir şifa yolculuğuna dönüştü. İstanbul’dan ayrıldıktan sonra bu şifa yolculuğunun içerisine doğanın şifası eklendi. Hep yazarak paylaştım sonra dedim ki “gönlüm kadınca buluşmalar istiyor”. Uzun sessiz yürüyüşler yapıp, biraz renklerle biraz kendimizle biraz birbirimizle sarmalanıp, birlikte pişirip birlikte yiyip, çiçeklere, denize, ufka ve gözlerimizin içine doğru bakıp hayatı kadınca ve kadına dair karşılayasım çok vardı. Önce yaşadığım yerden bir çağrı verdim. Buluştuk Bozcada’da. O kadar güzel geldi ki kalbimize neden devam etmesin diyerek KADINCA BULUŞMALAR adını TohumEkelimmiAnne ile birleştirmek istedim. Burada bahsettiğim anne esasen toprak ana. Toprağın çağrısına kulak verdim. Birlikte toprağa dokunup oradan kendi bedenlerimizde sonra birbirimizde ektiğimiz tohumların yeşermesini hayal ettim. Zamanla çocuklarımızı da bu toprağa dahil ederek kabileyi büyütmek hayalim. Bu sebepten Kadınca Buluşmaların duyuruları TohumEkelimmiAnne sayfasından yapılacak.
Hikaye kısaca bu şekilde.

KampaGidelimmiBaba kamplarının tecrübesi, yoga yolum, toprakla olan aşkım, doğa ile olan bağım yıllar içerisinde oluşmuş deneyimlerim ile kadına dair içimde birikmiş her bilgiyi paylaşmak için alan açmak ve paylaşılanı alabilmek için içimde çok canlı bir özlem var.

2020 için birçok hayalim var. En yakınlarından başlarsak Bilecik Kurşunlu köyü bir diğeri kendi yaşadığım Bozcaada. Fırsat buldukça tanıştırmak ve yapmak istediğim bir çok şey var.
Bu konulardaki yazılar ve buluşma duyurularından haberdar olmak istersen www.tohumekelimmianne.com ana sayfada bir haber postası var. Mail adresi bırakarak abone olabilirsin.
Eklenen her buluşmave yazı posta kutusuna otomatik olarak gelecek. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da paylaşılacak.
KampaGidelimmiBaba INSTAGRAM –> @kampagidelimmibaba
Ayça Oğuş INSTAGRAM –> @aycaogus_

Paylaş :=)

Yorumlar (2)

  1. Yanıtla
    Cevdet :

    Bu şekildeki etkinliklerin sosyal hayat açısından faydalı olduğunu düşünüyorum. Güzel yazı elinize sağlık.

  2. Yanıtla
    Madecassol :

    Pandemi dönemi bu buluşmaları da engelliyor ama sonunda yine iyilik kazanacak!

Yorum bırak