13

Unutmamak için

TÖTÖ – Bisküvi
MAMATÖ – Dondurma, Yoğurt v.b akışkan gıdaların tümü
PA – Su
ÇİDİM – Boyalar ile yapılan aktivitelerin tümü
OTOO – Otur
BABU – Karpuz
MU – Muz
Bau – Bal v.b kavanoz içerisindeki gıdalar
CECİZ – Ceviz
MİTII- Mısır
MAAANTAA-Mandal
ABAM- Tamam

Bir gün hatta bugünlerde birileri Erin’in yanında olursa diye hazırladığım sözlük ..

akşam oldu mu Alpay içeriden bağırıyor ” AYÇAAA otooo ne demek? “

“Otur demek Alpay Otur.. sandalyeye otur çidim istiyor muhtemelen” diye cevap veriyor bu zat..

Bir şifre çözücü lazım çünkü her nesneye, eşyaya, eyleme v.s bir kelime uyduruyor. Dili dönmüyor ya dönen tarafını kullanıyor dilinin işte.

Tabii bu akşam ilk defa beni taklit ederek “babadcııımm” yerine “alpayyşşş” diye seslenmesini yazmasam olmazzzz..

Kelimelerin sonuna bir ” şş” ekleme durumu var; örn: “babayşşş” bu bay bay demek oluyor

Büyüyor…

Bugün 18 aylık oldu tam tamına. Ay olarak yazdın mı bir anlamı olmuyor da soranlara 1.5 yaşında dediğimde bir acayip gurur bürünüyor göğsüme.

Birkaç gündür bir şeyler yazayım diyorum elim gitmiyor, eksiye dönüp evdeki defterleri karıştırıp bloğuma geçiyorum hepsini: kaybetmemek, bir düzen içerisinde saklayabilmek için.. zaman lazım hepsine bende yok!!

Bu hafta işe başlayacaktım olmadı! Haftaya dedik olmadı yine bayram sonrasına kaldı. Her gün kafamda yeni bir proje beliriyor hiçbirine el atamıyorum. Her işte bir hayır vardır diyelim. Bayram sonrasını bekliyoruz artık.

Bayram 10 günmüş bugün öğrendim. Karavan tatili organize etmiştik, iptal oldu, önemsemedim: 10 gün olduğunu duyunca üzüldüm. 10 gün kimseler yokken nasıl geçer ki buralarda?

Artık Erin aktivitesiz yaşayamıyor, bu konuda ne edilir bilemiyorum. Yoruluyorum. geçen hafta burkuk ayak sebebiyle annem bizdeydi, bu hafta beyefendi “anene” depresyonundalar.. işim var.

Bugün 18 ay kontrolü ve aşıları vardı..artık farkında ve çok huysuzluk edecek diye korktum: olmadı.. aşıdan sonra azıcık ağladı, doktor teyzesi: “ağlarken bile kuuull bu çocuk yahuu” dedi sert bir “babayşş” çaktık odadan çıktık..

Kilo boy paralel. Kilo aldı diye korkuyordum gayet iyi sevindim.

Aktivite demişken, bu da geçen gün yaptığımız kek aktivitesi:

Yumurtayı beraber kırdık, şekeri döktük karıştırdık. Yağı sütü hepsini kendisi döktü. Tık yok. Aman dedim ne güzel temiz iş bitiyor. Hepsini kaplara beraber boşalttık ayy ne güzel ne güzel. Tam fırına koyacakken eli bir çarptı kalıba. Ben yerleri temizlerim kendisi sandalyenin tepesinden inemez ayakları kirli. Ağlar mızmızlanır. Uyku bastırmıştır iyice artar mızmızlık. offf… offf.. Her yer yağ içinde kalan kek hamuru fırına verilir. Pişince sevgili komşum Selmine gidilir. Hani arkadaşı da var beraber yerler, oynarlar diye. Mızmızlık bir başladı bu aktivite sonunda taa ki akşam 8:30 da sızana kadar. Ben perişan baş ağrımla beraber hemen arkasından uyudum. Sabaha uyanır di mi? ı-ıh. 3: 20 de “biğğ” diye uyanmış. Kırk dakika Alpay oyalamış sonra ben uyandım. Sahur ettik beraber. oruç tuttuğumuzdan değil minik beyimizin karnı acıkmış! Yedi ve sonra sızdı: bu sabah 09:30′a kadar.

Annemmm.. Ya her sabah bu saate kadar uyusan? Olma mı?

Öksürüyor bir de.sanırım diş de çıkartıyor: keyfi yok bugünlerde..

Neyse sağlıklı ol da. Bu zamanlar da geçecek.

1,5 yıl geçmedi mi?

Bugün hastaneye giderken bindiğim taksi şoförünün 3 çocuğu varmış. Biri 9 yaşında diğer ikisi 18 aylık: ikizler. Karısı hiçbirinde doktora gitmemiş, ikizler doğumda belli olmuş: şok olmuşlar tabii. İnanamadım, “peki neden ” diye sordum. ” eşim tesettürlü ” dedi “eee ? ” dedim

“istediğin doktora git bak bir sürü kadın doktor var dedim” dedi. Gitmemiş. Adamda ” kendi bilir ben söyledim” demiş.

“e” dedim ” doğumu nerde yaptı?”

“hastanedeee”

İnanamadım. Bu nasıl bir zihniyet. Ya peki o çocuklarda bir sakatlık olaydı? Kendi mi bilecekti yine kadın? Ay inanamadım hala şoktayım. Yani bu iş parayla olmuyor. para her şey demek olmuyor.

Bu ülkede her gün bir yaşıma giriyorum.

Paylaş :=)

Yorumlar (13)

 1. Yanıtla
  migi :

  sık sık uğruyorum fakat yorum azmadan çıkıveriyorum:)herşeyimiz bir telaş oldu.Erin in anneannesini araması ne güzel,Nisa 2aydır baba ve anneden başka kimseye gitmiyor,yakında ev taşıyacağım,kayınvalideme bırakmak zorundayım ve ne yapacağımı şaşırdım,en son bıraktığımızda gece 3te almaya gitmiştik:(
  asla ve asla gündüz yanımdan ayrılmıyor,hep yanımda oynamak istiyor(birlikte)iş yapamıyorum,ne yapacağımı şaşırdım….
  bu arada Erin e kocaman öpücükler,iyice sarı böcek oldu(kızma annesi uğurböceği)))

 2. Yanıtla
  hayal :

  Tam bambaska yorum yazacaktim son anlattigin olayla bitirdin beni 🙂 hahaha neden sasirdin, ben sana pek anlatmiyorum anilarimi demek anlatsam ne olacak.. ben burda doguma geldiginde ikiz oldugunu, doguma geldiginde hamile oldugunu :), aylar önce ölmüş bebek oldugunu vs ogrenen coook hasta goruyorum malesef 🙂
  Asıl diyecegim suydu, bayramın 2. gunku nobetimden ve babamizin cuma calismasindan dolayi biz de cakildik istanbul’a, acaba damla ve erinli biriki aktivite mi planlasak, mesela bir yakin yerler aktivitesi falan? havalar da sahane?
  bir de ne asisi oldunuz? sanirim bu durumda bizim de olmamiz gerek 🙂 ama ane zaman kontrole cagirmisti hatirlamiyorum da…
  kotu anne peh peh 🙂

 3. Yanıtla
  AyçA :

  Migi 🙂 yok kızmam ben neler diyorum ona 🙂 iyi niyet önemli İ;)
  Belki biraz zaman vermek lazım arada gündüzleri bırakarak deneyebilirsin.. biz Erin’i doğduğu andan itibaren hep bizden başkalarına verdik hatta daha küçücüktü anneme süt bırakıp dışarı çıktım ki alışsın diye o yüzden alışık. Erin de son zamanlarda biraz anneci oldu kolumu alıp sarılıp öpüyor falan sokakta bile 🙂 ama çok şükür ayrı kalabiliyor.. bir dönemdir geçecektir ufak ufak alıştır bence ve ağlamasına izin ver derim.. nazicane fikrim.. ağlamadan öğrenemiyorlar bazen 🙂
  Aybala hergün yaşayınca insan alışıyor galiba duvar oluyor 🙂 bayram için konuşuruz bir değişiklik olmazsa programda birşeyler yaparız beraber. Aşılar ise : pentaxim 3. doz (karma sanırım bu) ve sabin 2. doz (çocuk felci ağızdan damla) 2. yaşında hepatit a var bundan sonra. ama her doktorun aşı takvimi farklı oluyor ilk yapılan aşıyı takiben diğer dozlarının da tarihleri farklı olabiliyor.. Pentaxim 2. ay- 4. ay- 6. ay ve 18. ayda olmuş Erin Sabin ise ilk defa ağızdan aldı ilki aşının içindeydi.. umarım yanlış bilgi vermedim biraz karışıyor bu aşı defterini takip ederken kafam.
  Aslında oturup düzenli bir yazmak lazım .. bir ara yaparım 🙂

 4. Yanıtla
  migi :

  Ayça sana farklı bir sorum olacak,yeni evimde yerleri laminant döşeyeceğim,videolardanda fark ettim ki istediğim renk senin evinle aynı açık renk yani akçaağaç sanırım fakat hala kararsızım,kullanışlımı,tozu hemen belli ediyormu:P)meşe ile ikisi arasında çok kararsızım hala.Fikrin benim için öenmli,kullanan bir kişi olaraktan.şimdiden teşekkürler.

 5. Yanıtla
  Tuğba :

  kek maceranızı okurken bugün öğlenki yemek maceramızı yasadım yeniden:)
  aşı takvimi diyince her doktor farklı da bizimki en farklısı tahmin edecegin gibi 🙂 kızamığı, su çiçeğini yapmak istemiyor, ben de simdi buna takmış durumdayım..bir-iki dr.a daha sordum artık eskisi gibi ağır geçmiyor ve eskisi kadar yok bu hastalıklar sorgulama bırak artık dediler (sıkıldı benim sorularımdan herkes :p), neyse daha vakit var 2 yaşına dogru konusuruz dedik bklm bekliyoruz 🙂

  1 Ekim’de memeden kesmeye kararlı mısın hala? Umarım kolay olur.
  Bu arada gündüz uykularımız teke düştü, senin ağrıların geçsin ben de bu haftayı atlatayım da uygun bi zamanında gelelim artık yakışıklı oğlunla güzel kızımı tanıştırmaya 🙂

 6. Yanıtla
  nihal :

  Daha nice buçuklu yaşlara diyelim. Biz de gelecek ay olacağız 1,5 değişik bir duygu dediğin gibi. 18 aylık değil de 1,5 yaş demek.Büyüdüler yaaa..Kek maceraniz güzel başlamış ama kötü bitmiş anlaşılan. Neyse bir dahaki sefer daha güzel olacaktır.
  Yazının sonunda anlattıkların şaka gibi. Hala var mı böyle cahil insanlar. Eğitim şart diyorlar ya boşa değil bu laff…

  Sevgiler

 7. Yanıtla
  AyçA :

  Migi evin tamamı ıslak zemin hariç laminant beyaz- kirli beyaz ama- halım yok ve çok rahatım.. ancak sürekli süpürmek gerekiyor toz üzerinde durmuyor hele ki şehir içinde yaşıyorsan !! bol bol tozun oluyor..

  Tuğba ben doktoruma çok güvendim hiç sorgulamadım aşıları ve genel aşı takvimlerini eşleştirdiğimde sorun görmedim gereksiz aşı yaptığını düşünmedim hiç.. 🙂
  1 ekimde düşünüyorum ama nasıl olacak bilmiyorum en azından gündüzleri tamamen keseceğim zaten hafatada 3 gün ofise gidecğim için gündüz uykusunu memesiz yapacak bir tek gece uyuturken devam etmeyi düşündüm henüz kararsızım.. istediğiniz zaman görüşebiliriz benim için sorun yok hmm yarın hariç bir doktor kontrolümüz daha var 🙂

 8. Yanıtla
  AyçA :

  Nihal aslında ilk defa böyle kötü bitti normalde başarı ile sonuçlanıoyor :9 ama hem zordu hem eğlenceli 😛 sizin de 1.5 yaşınız kutlu olsun:)
  ve evet maalesef var galiba ve dolu hatta..

 9. Yanıtla
  aysun :

  Aaa Berk’i kiloda geçmiş Erin:) Aferin ona… Kek aktivitesi süper… Biz de geçen akşam kurabiye yaptık İbi’yle… Hala hamur diyor:)

  Zaman çabuk geçiyor Ayça… Kocaman olduklarını da göreceğiz inşallah…

  İkizlerini hastanede öğrenen ablaya YUHH diyorum sadece! Cahillik kötü bişi yaa… Yazık!

  1 Ekim milat olacak senin için demek:) Bazen Berk memme diye tutturuyor… Açıyoruz memmeyi biraz sarılıp yatıyor. Sonra anne kapat diyor ve oyununa devam ediyor:P

 10. Yanıtla
  songul :

  ayça bizde dün acildeki doktorun isteği üzerine burnu kırık mı değil mi plastik cerraha görünelim diye işe gitmeyince börek 🙂 aktivitesi yaptık… ama ben yere koca bir şile bezi serdim… Sonrasında ise börek pişerken de biz yerde piknik olayına girdik evin içinde 🙂 bunu acayip seviyor.
  burun kırıl(ma)ması ise şöyle oldu, size de anlatayım bari sizin bebişlerin başına gelmesin:
  bu gazoz kapağı toplama tıpkı araba teker gibi erkek bebeklerin genlerinde olmalı buna kesinlikle inanıyorum. yine her akşamki gibi marketin önündeki kapakları kuş misali toplarken bir elinde dolu kapak diğerinde dondurma kaldırım kenarinda… kaldırım bozuk… 1 metre önümde ayağı kayar… gayri ihtiyari iki eli dolu olan çocuk onlara bir şey olmasın diye elleri havaya kalkar ve yüzü üstü yer düşüp burnu yere çakılır… aşılarda bile çok azıcık ağlayan adam bir feryat bir figan… derhal yanda park eden arabaya binip acile koştum ama ne ağlamak ne ağlamak. yani bazen fazla özgürlük veriyorum daha o kadar yaşı yokki diyorum. pişman oluyorum ama biliyorum ben yine onun iyiliği için onu kısıtlayamayacağım.
  doktor ne oldu diye sorunca gelen cevap: dınnnn (burnu işaret ediyor) ve sonra parmak beni gösterip anne diyo 🙂
  bu arada burun kırıklarında birşey yapılamıyormuş. şişi inmeden film de çekilmiyor. biz filmi haftasonu çektireceğiz…

 11. Yanıtla
  AyçA :

  Aysun bu büyümelerini hep beraber görüyoruz bu daha da güzel.. 1 ekim milat olacak ama galiba hatta galiba değil birden kesmeyeceğiz.. bugün doktor görüşmemiz sonucunda bir yönteme karar verdik onu da yazacağım .. yine de Erinle kolay olmayacak bu konu .. düşünceliyim çok.
  Yahu Songül ulaşamıyorum ben sana.. meraktayım çok geçmiş olsun.. çok üzüldüm .. uamrım herşey yolundadır..

 12. Yanıtla
  Ayse Sule :

  Ayca’cim bu yazina ne zamandir yorum yazacaktim, bir turlu firsat olmadi. Bayramdaki 10 gunluk tatili degerlendirmek icin eminim yine cok guzel aktiviteler bulursun sen ve yakin arkadaslarin. Benim acizane tavsiyem, bu zaman diliminde, oyun grubunuzun mevcut uyeleriyle birlikte, ornegin huzur evi veya cocuk yetistirme yurdu gibi nispeten daha sanssiz ve yalniz insanlarin yasadigi mekanlari ziyaret etmeniz. Hem oralarda yasayan insanlari cok sevindirmis olursunuz hem de cocuklar icin cok farkli ve ilginc bir aktivite olur. Benim sahsi tecrubem, ozellikle yaslilar bebek /cocuk ziyaretciye hasret yasiyorlar. Ve inan minikler de o yaslilarla inanilmaz diyaloglar kurup bu tur ziyaretlerden cok mutlu oluyorlar.

  Umarim ayagin simdilerde daha iyicedir. Daha once gecmis olsun diyemedigim icin ayrica mahcubum:(

 13. Yanıtla
  AyçA :

  Ayşe Şule teşekkür ederim aslında ayağım iyi gibi görünsede pek değil ama ihmal etmekteyim 🙂 geçince birşeyi kalmaz,bana birşey olmaz, acı kırağıyı patlıcan çalmaz gibi türk tesellileri ile idare ediyorum 🙂
  Fikrin çok hoş neden olmasın.. değerlendirebiliriz.. bende aslında böyle bir aktivite kendi adıma hiç yapmamış olduğumdan hep isterim çocuklar vesile olur..
  grup üyelerimiz duydunuz zilin sesini 🙂
  Ve son olarak aşk olsun yahu ne mahcubiyeti 🙂 teşekkür ederim .. en yakınımda duran insanlar geçmiş olsun ne oldu demediler 🙂 aşk olsun.. düşünmen yazman yeterli böyle.. sen öyle yazınca ben mahcub oldum esas..
  sevgiler..

Yorum bırak