Henüz yorum yapılmamış

Açma Tarifi

Ömrüm boyu hiç mayalı poğaça açma yapmadım,hem yapması hem de tarifini yazması karantinaya kısmetmiş.
Haftada 2 gün Erin sabah okula giderken poğaça açma alır başka da yenmez idi bu evde, şimdi durum farklı. Herkes değil belki çünkü bir paket makarnayı öğüne bölüp yiyenler var ama bir kesim de evinde ekmek yapanlar hamura el değdirenler örgüsünü örenler, yogaya başlayanlar, balkonuna saksıya tohum ekenlerden oluşuyor, fırsat bekliyormuş içimizdekiler. Bırakınız yapsınlar efendim,ne çok o işaret parmağımiz dışarı dönük.
Bana da garip gelen bir tarafı vardı bunların şimdi değişti fikrim. Bu zor süreci kim nasıl isterse öyle atlatabilir. Hiç normal bir süreçte değiliz. Kocaman bir belirsizlik içinde kimin sinir sistemine ne oluyor bilmiyoruz. Bakın, bilmiyoruz!
Kimsenin regülatörüne herkes karışamaz.
Örelim, dikelim, evin icinde 20.000 adım atalım, toplu olarak zoom üzerinde sohbet edelim, pişirelim ama biraz da olmayacak zamanları düşünerek belki, olmayana paylaşalım paylaşamıyorsak dua edelim. Şu günlerde elimizdeki tek güç dua zaar, biyolog virolog değilsek. Dua edene, meditasyona oturana elinden geleni yapmaya, inandığını sunmaya çalışanı ötekileştirmeyelim mi?
Konumuz poğaça tarifiydi geri geldim hemen
.
Malzemeler

1 su bardağı yoğurt (süt de olur ılık olsun)
1 su bardagi ılık su
2 yumurta (birinin sarısı konulmayacak )
3 yemek kaşığı şeker (azı fazlası size ait)
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı sıvı yağ
1 paket kuru maya (ben 7 gr koyuyorum)
6 su bardağı un
.
Un hariç hepsini karıştır 15 dk beklet,maya çözülsün. Sonra unu yavas yavaş ekleyip iyice yoğur. Mayalı hamur yoğurmalari severmiş. Sonra üzerine bir örtü kapatıp kabın iki kat kabarana kadar beklet. Eşit parcalara bölüp yuvarlak sekil verebilirsin ya da o yuvarlakları uzun uzun yılan gibi yapıp birbirine örebilirsin, şekli sana kalmış. İçine istediğin malzemeyi koyabilirsin. Sonra yine bekle, kabarsın.Söndürmeden dikkatlice üstüne yumurta sarısı sonra fırına afiyet olsun
.
Sağlıkla kalın
İyi olun 🙏
Güvende olun

Paylaş :=)

Yorum bırak