5

Söz veriyorum yazacağım

Konular birikti .. zaman yetiyor mu? hayır.. 🙂 Burayı ihmal ettim biliyorum ama en büyük sebep sitemdeki sorundu.. sonunda halledebildik! Önümüzdeki günlerde yazmayı istediğim konular var .. söz veriyorum yazacağım öncelikle kendime..

Proje Çocuk ve ağır ebeveynlik ( slow parenting diye bir şey varmış ! )

http://www.stargazete.com/pazar/evladim-agir-agir-cikacaksin-su-merdivenlerden-haber-386361.htm

Ve Homeopati.. geçtiğimiz günlerde homeopati eğitiminin ilk derslerine katıldım. Bir hafta sonu yoğun iki gün.. devam etmeyi çok isterdim ancak 2 sene süreceği ve ayda bir hafta sonunu homeopati ayda bir günü de tıp derslerine ayırma gerekliliğini öğrendiğimden bu işi için ayrı bir konsantrasyon gerektiğini fark ettim. Sonuç olarak ilk iki derste homeopati nedir Türkiyedeki ustasından detaylı bir şekilde öğrendim, çok etkilendim! İki hafta sonra kendim ve Erin için bir de randevu aldım kontrol amaçlı.

Bayramda Dr. Günnur Başar ile Çamtepe Kaz Dağları’ndaŞifa Çalışması etkinliğine katılmak isteyen olabilir diye bu vesile ile de duyurusunu yapayım 🙂

Ah bir de çılgın yağmur altında ormanda çocuklarla yürüyüş var 🙂

Buraya not edersem yazarım değil mi sevgili okur 🙂

 

 

Paylaş :=)

Yorumlar (5)

 1. Yanıtla
  Senem :

  Selam Ayca, bloguna hosgeldin !

  Slow-parenting in ozu guzel de cevirisi ( yavas ebeveynlik ) pek oturmuyor yerine sanki 🙂 faideli yazilarini bekliyoruz.

  Homeopati konusunu ben de cok merak ediyorum.. Biz yurt disinda yasiyoruz ve 2 hafta sonra 1 hafta kalmak uzere Istanbul a gelecegiz. Onumuz kis, malum cocuklar hastalaniyor. Ilac kullanmadan ne yapariz nasil yapariz biraz bilinclenmek istiyorum. ( ya da homeopatik ilac kullanarak ) Sence 1 seans in faydasi olur mu ?

  Sevgiler,

  Senem

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Evet yavaş ebeveynlik biraz değişik durmuş tam türkçe çevirisi gerçi ama.. yazıda da (gazetedeki) havada kalmış ama zaten nasıl anlatabilirdi daha fazla bilemiyorum .. yani doğaya git soğan doğra oyuncak alma oldu bitti sana slow parenting gibi duruyor bence.. altını açmak lazım o yüzdne yazacağım (inşallah )
   Homeopati de bitkisel tedavi ya da bitkisel ilaçlar demek değil(miş) eğitimde çok öğrendim nasıl yazacağım tüm öğrendiklerimi toparlayıp bilemiyorum ama ilk muayeneden sonra soruna cevap bulabilirim diye düşünüyorum o yüzden o güne kadar bekleyeceğim 🙂 sevgiler

 2. Yanıtla
  nilay :

  gunumuz sartlarina uyarlamak ne kadar da guc degil mi.gun icinde cocuga ayırabildigimiz zaman sadece 2 saat. onunda 1 saati yemekle ve 1 saati uyku oncesi kitap ve sohbetle geciyor. biz slow yasayamıyoruz ki.daracık zamana tonla sey sıgdırmaya calısıyoruz.
  Damla 5 yasında ve 5 yıldır usanmadan hergun benim calısmamam onunla evde daha cok oyun oynamam ıcın yalvarıyor.hergun hemde.
  ilac kullanmadan dogal tedaviye en guzel care ne biliyormusun…sevgi, ailedeki huzur, cocukla gecen kaliteli zaman..
  cok yakınımda gecen bir olay var. kuzenimin cocugu surekli hastalanırdı. doktor doktor gezdiler. ilaç kullanmadan gunu gecmiyordu neredeyse. anne baba calısıyordu uzun saatler boyunca. cocuk babanne ve dedeye emanetti kres dısı zamanlarda. baba is değişikliği sebebiyle baska ulkeye gitti. anne istifa edip cocugu da alıp yanına yerleştiler.
  cocuk 6 aydır hic hastalanmadı. buradayken alerji teshisi konulmus ve dısarı cıkıp oyun oynaması kısıtlanmıstı ustelık. ilginç değil mi…

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Nilay aynen öyle .. kendi kitap okumayan bir anne babanın çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışması, kendi otobüsü kullanmayan bir ailenin çocuğa otobüs kültürü aşılama çabası, kendi salata yemeyen bir ailenin çocuğu salata yesin istemesi …milyonlarca örnek olabilir.. sonuçta kendi “slow” yaşayamayan bir ailenin _ki şehir şartlarında nasıl bir slowluk !! _slow parent olması!! sonuçta biz neysek çocuğa da o şekilde davranmak gerekli, olmadığımız şeyi çocuk da olmayacaktır bu bu kadar basit bir denklem. Çocuklar “mış gibi” yapmayı anlıyorlar bizden daha net hemde.
   Ama belki yazılarla ailelerin bazı noktalarına dokunabiliriz ( değiştirebiliriz demiyorum ) ama bazen küçük dokunuşlar büyük farklar yaratabilir, başka bir bakış açısı yaratabilir.. bana da oluyor bu okuduğum küçücük bir şey beni sürükleyebiliyor 🙂 slowlaşmanın bazı bedelleri var ve ben oğlum ilk doğduğunda bu bedelleri bir kısım verdim yazımda ( inşallah yazabilirsem ) detaylandıracağım

   homeopati sağlıklı insanı şöyle tanımlar : bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal çevresinde sağlıklı insan !! bu yazdığın örneğin tamamlayıcısı gibi geldi bana 🙂

 3. Yanıtla
  MariaMoon :

  Yüz yılda bir kez olur bu nadir olay tüm Tebrikler!

Yorum bırak