2

Anne bak! Lüfer çizdim! ve Kıyafet takası

8 Ekim Cumartesi günü Şişli Ekolojik Pazarda yapılacak olan  kıyafet takası. Toplanan gelir Buğday Derneği’ne aktarılacak. Detaylar şurada: 

Aktivite planımız şu şekilde;

Saat 09.00 – Elbiselerin getirilmesi ve fiyatlandırılması ( Sizden ricamız; çok az kullanılmış ama artık giymediğiniz ve bu aktivitede satılıp gelirinin Buğday’a kalmasını istediğiniz giysilerinizi getirmeniz. Ama unutmayın 09.00-10.00 arası kıyafetlerin gelmiş olması gerekiyor.)

Saat 10:00 – Takasın başlaması ( Getirdiğiniz kıyafetler; sizin ve bizim belirlediğimiz ortak bir etiketle fiyatlandırılacak ve satılacak)

******

İstanbul Lüfer’e Hasret Kalmasın diye harekete geçen  Lüfer Koruma Timi hareketi, geçtiğimiz ay Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın lüfer avlanma alt boylarında değişiklik yapmayı kabul etmesiyle önemli bir başarı yakaladı. Bildiğiniz üzere lüfer 24-25 cm aralığında yumurta bırakan bir balık ve biz sularımızdaki lüfer popülasyonunun yok olmasına sebep verecek muazzam yanlış, fevkalade sürdürülemez bir uygulama ile avlanma alt boyunu uzun yıllardır 14 cm’de tutuyorduk. Gerek Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar ve gerek Greenpeace Akdeniz’in beraber ve ayrı ayrı yürüttüğü kampanyalar aracılığı ile gündeme gelen konu, kamuoyunun ve İstanbullu kıyı balıkçısının da desteği ile önemli bir ivme yakaladı ve hepimizin yeniden sucul kaynaklara bakmasına, sucul kaynakların geleceğine ilişkin endişelerini dile getirmesine vesile oldu.

Bu bağlamda kampanyayı hem devam ettirmek, hem de bu kampanyayı katılıma daha açık bir hale dönüştürmek adına her yıl Ekim ayının üçüncü Cumartesi’si Lüfer Bayramı olarak kutlamalar yapılacak

Bu bayram, 7’den 70’e herkesin denizini, denizinin bereketini sahiplenmesi yolunda renkli, heyecan dolu, hatırlanası etkinlikler ile bu yıl ilk kez kutlanacak. Bu etkinlikler içerisinde;

Anne Bak Lüfer Çizdim etkinliği 5- 15 yaş çocuk ve gençleri kapsıyor.

Zaman 15 Ekim Cumartesi · 01:30 – 03:30

Yer Enstitü (Istanbul Culinary Institute)

Meşrutiyet Caddesi, No: 59

Tepebaşı, 34437, Istanbul

Detayları aşağıda bulabilirsiniz. Her türlü soru için :

Mehtap Mertdoğan:  mehtapmertdogan@superonline.com

 

https://www.facebook.com/event.php?eid=121403337964183

“Anne bak! Lüfer çizdim!” etkinliği:

Gerçekleştireceğimiz bu etkinlikte 5-15 yaş arası çocuk ve gençlere sunacağımız “sözlü lüfer tasfiri”nin görsel, renkle bezenmiş, her yaşın hayal gücü ile şekillenmiş karşılığını aramayı planlıyoruz. Öğlen saatlerinde başlayıp tiyatro ve sinema oyuncuları, gazeteciler ve blog yazarları tarafından da ziyaret edilecek etkinlik noktasında çocuklar, onlara sunulan tekdüze bir tarifi nasıl da hikayesi olan bir resme çevirecekler, hep birlikte tanık olmak arzusundayız. Tamamlanan her bir resim gün boyu bir cephe üzerinde yeni gelen resimlerle artan, çoğalan bir renklilikte sergilensinler diye düşünüyoruz.

Bu yıl Tepebaşı, Meşrutiyet caddesi üzerinde yer alan Enstitü, bu etkinliği üstlenmeye aday.

Paylaş :=)

Yorumlar (2)

 1. Yanıtla
  neriman :

  Kıyafet takasının aktivite planının tamamına ulaşamadım.Nasıl ulaşabilirim acaba? Teşekkürler şimdiden

 2. Yanıtla
  Ayça Oğuş :

  http://www.bugday.org/portal/haber_detay.php?hid=4783 burada detay var

  Buğday Derneği, 0212 252 52 55, Burak Günaydın, burak@bugday.org

Yorum bırak