No public Twitter messages.

Bu sabah gelen bir e-posta ” çocuğun olunca anlarsın” diye başlıyordu. Anne olmak çocuğun olunca değil çocuk sahibi olmaya karar verdiğin anda anlaşılıyormuş. Anne olmak doğum sırasında değil kalbine ilk düştüğü anda hissediliyormuş ben bunu anladım.
Okuduğum yazı üzerine yazacak tek kelime gelmedi aklıma öyle güzel anlatmış ki. Belki de anneliği anlatabilmek için biraz daha yaşamaya ihtiyacım var.
Bildiğim tek bir şey var : en yorgun olduğunu düşündüğün anda bile burnuna gelen o koku ve kulağına gelen o ” ben açım bana bak” ağlaması dünyada hiç bir duyguya değişilmez. Ben anne olmasaydım geceleri kesintisiz uyumaya devam edecek, canım istediğinde elimi kolumu sallayarak sokağa çıkacak, girdiğim mağazada ürün değişimi yaptığımda sadece kendime birşeyler almayı düşünecek, yediğim her lokmayı metabolizmamdan esirgeyecek, attığım hiç bir adıma dikkat etmemeye devam edecek, ev işlerinin bu kadar eziyet iş hayatının çocuk oyuncağı olduğunu anlamayacak, boynuma yapışan minicik ellerin kokusunu içime çeke çeke duyamayacak, annemi bu kadar anlamayacaktım.

Ben o yazıyı – izin alamadan – burada yayınlamak istiyorum.

Tüm
annelerin,
anne adaylarının,
yeni annelerin,
geleceğin annelerinin,

Anneler Günü Kutlu Olsun

Anne olmak, asla vazgeçmemek demektir…
Anne olmak, hesapsızca sevmek demektir…
Anne olmak, sorumluluk demektir…
Anne olmak, sadece kendini düşünmekten ömür boyu vazgeçmek demektir…
Anne olmak, her zaman yapacak işleri olmak demektir…
Anne olmak, dünyanın öbür ucunda da olsa çocuğunun sıkıntısını hissetmek demektir…
Anne olmak, kaç yaşına gelmiş olursa olsun çocuğunun aç olup olmadığından endişelenmek demektir…
Anne olmak, çocuğunu gördüğüne her defasında coşkuyla sevinmek demektir…
Anne olmak, uykusuz geceler demektir…
Anne olmak sınav kapılarında beklemek, yeniden öğrenci olmak hatta asker olmak demektir…
Anne olmak, hayatı çocuğuyla birlikte yeniden yaşamak ve öğrenmek demektir…
Anne olmak, güçlü ve cesur olmak demektir…
Anne olmak, mutluluk demektir…

You may also like

9 Yorum

 1. Minik Patikler dedi ki:

  Agladim goruntuleri seyredince, kendi yasadigin zaman elbette farkli ama disardan seyrettigin baskasinin mutlulugu yine cok farkli hissettiriyor insana. Herkesin yavrusu kendisine en kiymetli, herkesin dogumu kendine en ozel ama anlayana..

  . Anneler gunun kutlu olsun, mutlu olsun.

 2. Tayman Turşin dedi ki:

  Her anne yavrusuna büyürken serzenişte bulunur:evlat sahibi olduğunda beni anlayacaksın….ne kadar doğru söz değil mi?aynı bu yazıda olduğu gibidir annelik bir de üstüne eklendi mi anneannelik gelin görün o zaman siz her düşünceyi,her duyguyu,ikiye katlama sorumluluğu ne demektir ama ne keyif bir bilseniz……iyi ki doğdun Erin’im,iyi dünyaya getirdiniz Erin’imi,anneler günün kutlu olsun bebeğim,sen de hala benim bebeğimsin unutma.

 3. AyçA dedi ki:

  Çok teşekkürler Mİnik Patikler.. grçekten kendinin kibaşka ama yaşadığın zaman hepsinde kendi yaşadıklarnı tekrar hissediyorsun ..

  Anneciğim..anneanneciğim ben sana teşekkür ederim anne olmam için bana bu hayatta fırsat tanıdın ; beni doğurdun. Senin de anneler günün kutlu olsun X2

 4. meltem dedi ki:

  Hiç tahmin etmezdim..Anne olmadım ama bu görüntüler, sözler beni bile ağlattı hemde iş ortamında:) Canım arkadaşım anneler günün kutlu olsun. Böyle bir güne çok inanmıyorum gerçi çünkü sizlerin her günü anneler günü ve her günü çok özel…Birlikte çook uzun, sağlıklı, mutlu yıllar geçirmenizi dilerim.Sevgiler

 5. sabahnur dedi ki:

  cok duygulandım goruntuleri izlerken, genel anrestiziyle ameliyat olmustum.. demek boyleymiş… hofff..

  cok guzelmiş ilk karsılasmanız…
  sevgiler

 6. AyçA dedi ki:

  @ Meltem.. 🙂 teşekkür ederim darısı artık senin başına.- sevmem biliyorsun bunu demeyi ama napim cümle böyle geldi birden 😀 – . seyredince insan garip hissediyor yaşayınca aklına sürekli geliyor. 2 ay oldu hala her akşam saniye saniye aklıma geliyor 🙂

 7. Oyku dedi ki:

  Ya ben bu sabah bi Izmir`i seyrettim agladim, bi seni tekrar seyrettim tekrar agladim, hayir olsun, butun gunum aglayarak mi gececek nedir??:)
  Anneler gunun kutlu olsun canim benim..

 8. Meltem Sozer dedi ki:

  Anneler günün kutlu olsun.

 9. AyçA dedi ki:

  Sabahnur,Öykü, Meltem .. Teşekkür ederim ..
  Öykü’cüğüm belki uzaktasın diye olabilir mi 🙂 iyisindir şimdi umarım.. İzmir hakikaten ağlatacak renkteydi katılıyorum.Öpüyorum seni kocaman.


Önceki yazıyı okuyun:
Attilerdeyim yine

Bu hafta yine sokaklardayım.Anneannem geldi yine parka gittik hep beraber. Uzun uzun güneş banyosu yaptım. Annem doğduğumdan beri bana dil...

Kapat