Henüz yorum yapılmamış

AYLIK CİLT BAKIMI_Kendin Yap

Çok sevdiğim Müheyya İzer’in Doğal Güzellik Sırları kitabından yıllar öncesi annemin uyguladığı şimdilerde de benim uyguladığım bu keyifli cilt bakımını bir ritüele çevirebilirsin.
Ayda bir ya da iki kere yapılabilir. Kim hak etmez ki ayda en az bir kere böyle bir saati kendiyle.

4 aşamadan oluşuyor: Cildi temizlemek, cildi beslemek, maske ve en son losyon ile canlılık kazandırmak ek olarak bir de kısa bir masaj yapabilirsin. Ön hazırlık yapılırsa çok daha konforlu oluyor, zaman kazanılıyor.

HAZIRLIK VE GEREKLİ MALZEMELER

  • Büyük bir kasenin içine kullanılacak bitkiler konulur. Ben mayıs papatyası ve gül hatmi koyuyorum elimde bunlar var. Kendi cildine uygun bir bitki seçebilir ya da karışık çiçekler bitkiler kullanabilirsin. Bitkiler alerjen olabilir lütfen seçimi dikkatli yap. Yazının altında bir iki öneri var.
  • Üzerine dökülecek suyu kaynat.
  • Başı ve kaseyi örtecek kadar büyük bir havlu.
  • Bir portakaldan 3 dilim kabuk kes bir tabağa koy.
  • Çiğ süt üzerinden alınmış bir çorba kaşığı kaymak. Çiğ sütü kaynatmadan bekletince üzerinde oluşan ince tabakadan bir kaşık almak yeterli. Çiğ süt yoksa belki iyi bir kaymak da olur bir tatlı kaşığı yeterli.
  • İki ayrı tülbent ya da gazlı bez ya da pamuk
  • Bir patates ve bir havuç incecik rendelenip karıştırılır iki ayrı tülbente bölünerek konulur.
  • Hepsi bir tepsiye alınıp işlemi yapacağın yatağın ya da koltuğun yanına yerleştirilir.
  • Bütün bunları sessiz kendinle bkalabileceğin bölünmeyecek bir vakitte yapmanı öneririm. Bir degüzel müzik açarsan harika.!
  • saatini de kurarsan 45 dakikaya işleme hazırsın.

UYGULAMA

Kaynar suyu papatyalı karışımın üzerine dök ve bir masaya oturup baş ve kaseyi havlu ile kapat. Havlu kaseden çıkan buğunun dağılmasını önlemeli mutlaka. Sıcak buğuya sunduğun cildin gözenekleri açılır ve temizliği kolaylaşır. Yaklaşık 10 dk sonra buğu soğur. havluyu omuza indirip pamuk yada tülbent ile yüzü silip gözlerin altına kenarlarına ve boyuna çiğ kremayı sür. Papatyalı suya iki tülbent ya da pamuğu batırıp bunları gözüne yerleştir. Hazırladığın papates ve havuçlu tülbentleri yanaklara yerleştir. Portakal dilimlerini de çene, burun ve alnına koy. Şimdi sırt üstü uzan ve nefesini ,müziğini dinleyerek alarm çalana kadar uzan.

Bu süre sona erdiğinde malzemelerin çoğu kurumuş olabilir. Hepsini kenara koyduktan sonra kasedeki çiçeklerin suyu ile yüzü yıka. Sonra temiz havlu ile yüzünü kurula.

Eğer isteren bunun üzerine bir de Ballı Maske yapmak neden olmasın.

Bu temizliğe başlamadan önce cildi temizlemeyi unutma :=)

Yağlı bir cilt için papatya yerine biberiye veya kekik, portakal yerine greyfurt kullanılabilir.

Cilt çok kuru ise papatya yerine ıhlamur. Portakal yerine olgun armut, şeftali olabilir.

Göz altı ve kırışıklılara sürülen kçiğ krema miktarı arttırılabilir.

Bu uygulama biraz zaman alsa da harcanan zamana değiyor.

Şifa olsun

Paylaş :=)

Yorum bırak