4

Babamsın hala

 

Herkes gibi ben de küçüktüm ya bir zamanlar babam her kız çocuğunun olduğu gibi benim de kahramanımdı diye hayal ediyorum yoksa kim birinin ensesinde gezerken çişini yaptığında omuzlarından aka aka eve getirir ve ses çıkartmaz ki ? Mutlaka kahramanım olduğu bir zaman dilimi vardı. 

Dans ederdik, beni yüzmeye başlatmıştı 4 yaşındaydım , yıllar sonra küfür ederek anlattığım yıllarımdı şimdi neden yaptığını daha çok anlıyorum oysa. Kulüpte antrenmandan çıkınca bana şinitzel yedirirdin sonra bir gün “elinde gazoz şişesi ile yürüme” diye bin kere söylemiş olduğun halde düştüğüm yerden kaldırıp şişeyi alıp bana bağırdın ; çok kızmıştım bunu da şimdi anlıyorum, benim bir canım yandığında senin bin yanıyordu. Zihnimde belirli hatıralar bunlar var.

11 yaşına gelip de bir sabah elimde makasla karşısında ” ben artık yüzmeye falan gitmeyeceğim” diyerek mayolarımı kesmeden 5 dakika önce aynaya bakmıştım üzerimde biraz sonra kesilecek mayo ile, bugün gibi gözümde o görüntü, ne hissettin ki acaba senin hayal ettiğin şey olmayacağım ben dediğimde ?

Sinemaya giderdik ne çok, lunaparka sonra , Kalamış o zamanlar deniz kıyısı, lunapark denizin dibinde, sonra kerevit avlardık yoğurt kutularıyla, en çok yengeç, karides, balık, kızarmış patates ve kuru yemiş severdin belki ben şimdi o yüzden çok yiyemiyorum balık, belki yıllardır kursağımdan zorla geçen balıkta kokun takılı kalmıştır .. kalmış mıdır ?

Odama telefon hattı alıp da saatlerce konuştuğum için söktüğünü hatırlar mıydın acaba burada olsan ? Annemle gizlice işler çevirdiğimizi de biliyordun değil mi ben dışarı çıkıp eğleneyim ergen günlerimde diye.

Hep “kitap oku!” derdin, sinir olurdum. Elinde kitaplar ” gümüş patenler, denizler altında bilmem kaç bin fersah” gelirdin, okumazdım ama sen okurdun. Bir gece bana ” Garip” kitabını okuduğunu hatırlıyorum çok ağlamıştım sonunda. Sonraları okumaya başladım senin okuyuşlarını sevdiğim için ve oğluma oku diye kitap vermiyorum.

Ya ben sana ” bu erkek arkadaşım diye birini getirip tanıştırdığımda sen ne hissettin sahi ?? arkamı dönüp de seni orada bırakıp gittiğimde ?

Bir gün vapurda giderken lise arkadaşımı gördüm, kolundaki saati gösterip ” babam üniversiteyi kazandım diye almış bana” dedi. Ben de kazanmıştım üniversiteyi, canım acımıştı: sen yoktun, hediye yoktu çok kızmıştım ! Haklı mıydın acaba? Benim bir suçum yoktu oysa senin yaşadıkların içinde.

16 yaşımdan sonrasında zihnimdeki hatıraları temizlemek vakit aldı.

Sonra yollarımız ayrıldı, hiç istemediğimiz şeyler yaşadık, bugün zamanı geri döndürebilseydim ve herşeyi başka yapabilseydim, o yıllarda yaptıklarımı yapmazdım, hastaneden eve çıkmadan o son gün dizinin dibine oturup ellerini öpüp ” affet beni ” dediğimde bana mavi gözlerinle bakıp zayıf ellerinle saçımı okşadığında anladım bunu. Faturası bana kesilmiş olan herşey için ben neden af diledim acaba ?

Çünkü babamdın! Bana hayat verdin! 

Bugün babalar günü.. ben çok uzun yıllardır babalar günü kutlamıyorum, bir 23 nisan biliyorum sen gelmişsin yıl 1944 bir 28 şubat biliyorum sen gitmişsin yıl 2005.

Ben büyüyüp de anne olduğumda, bir çocuğum olduğunda, hayatın başka bir tarafıyla yaşamaya başladığımda , yıllar geçtiğinde sana bu mektubu yazmak istedim.

Okumayı sevdirdiğin gibi yazmayı da senden öğrendim. Şimdi de yazdım, olduğu gibi olduğum gibi; son bir kaç yıldır sırtımda elini ne kadar çok hissetmeye ihtiyacım olduğunu söylemek istedim, duyuyor musun ?

Babalar günün kutlu olsun Birol Öztürk .. senin yaşama gelişin oğlumun yaşama geliş sebebiydi, gözünün rengini, üst dudağının bombesini bir de saçının önündeki gülünü verdin oğluma.. huzur içinde yat, ışığın ışığım olsun .

Bazı geceler uyumadan önce sana seni özlediğimi fısıldadığım doğrudur.

babam

Paylaş :=)

Yorumlar (4)

 1. Yanıtla
  ruzgarligunlervegeceler :

  İçimden bir şeyler aktı gitti. Aklıma babamla birbirimizi yediğimiz, birbirimize sevgimizi anlatamadığımız için boşa geçirdiğimiz onca zaman geldi. Şimdi benim de gününü kutlayabileceğim bir babam yok. Keşke olsaydı…

 2. Yanıtla
  Cemil S. :

  Offffffffff 🙁

 3. Yanıtla
  Hopelovefun :

  Bu kadar yıldır takip ederim, hemen her yazınızı okudum.Bu kadar içten, bu kadar etkileyici olanını görmedim.

  Mekanı cennet olsun.Ne mutlu ki sizin gibi bir evladı var.{Duyarlı hem kendine hem etrafına.}

  Sevgiler.

Yorum bırak