16

Biz neyi tartışıyoruz burada ??!!!

Yorumlar (16)

 1. Yanıtla
  Archi*Sugar :

  Ufff… o elindekinin sigara olmadigina bahse girerim! Sigaradan cok daha zararli birsey olduguna eminim.
  🙁
  Bir gun Istanbul’da buna cok benzer bir tablo ile karsilastim. Bir cingene kizi, kolunda 1-2 aylik bebegi, emziriyor. Diger elinde de yanmayan bir sigara. Isiklarda durmus para dileniyordu. Icim el vermedi o minigin zehirlenmesine. Cami acip tatli tatli konustum kizla. “Bak ben de emziriyorum, sigara bebege cok zararli, yapma” dedim. Ama emzirirken icmiyorum ki, sonra iciyorum dedi bana. Ben yine konustum durdum. Tabi bir kulagindan girip digerinden cikti, eminim… :-(((

 2. Yanıtla
  pinarbk :

  bana fotomontaj gibi göründü.

 3. Yanıtla
  Elif TEPE :

  bence de sigara değil, daha çok ot gibi birşey o.. ayrıca sigara gibi işlenmiş bir sanayi ürününe çok kolay ulaşabilecek bir coğrafya değil gibi görünüyor..
  ayrıca şu, “emzirirken değil,emzirdikten sonra içiyorum” da çok ama çok trajikomik…:(
  bu arada ayça’cım, kendinle başbaşa kalma çabalarını da tebrik ederim.. üçünüze de iyi gelecek bir şey bu.. sana, Erincik’e ve eşine..
  sevgiler..

 4. Yanıtla
  derya :

  süper ve cok rahat oralaramı yerlessek ne 😀

 5. Yanıtla
  Didem :

  Ay inan sadece başını görsem , erkek derim. bu nasıl bir fotograf . Kadının memeleride nerdeyse kaşkol gibi bir o yana bir bu yana atılacak gibi.

  Bebiş ne kadarda becerikli bir şekilde emiyor annede bir o kadar rahat sigara benzeri şeyi içiyor. Sanki ikisi bir birlerini hiççç tanımıyor gibiler.

 6. Yanıtla
  Songül :

  ben bu resimde ufaklığın yaşama içgüdüsü ile malına nasıl sahip çıktığını görüyorum… gerisi bu ormanlarda gerçekten teferruat olmalı…

 7. Yanıtla
  Derya :

  Elindekini es geçersek, çok güzel bir fotoğraf. Hem anne hem bebek çok rahat görünüyor. Anne ne güzel süslenmiş değil mi? Göbeğim büyük, memem sarktı kasıntıları yok, ne güzel.Kızım da bazen dik pozisyona geçerek emmeye çalışıyor. Öyle de rahat emilebiliyormuş demek.

 8. Yanıtla
  Açalya :

  elindekinin ne oldugu konusundan cok bebegin emme pozisyonuna takildim. Aldigimiz kurslarda, okudugumuz kitaplarda bir emzirme pozisyonu manyakligi var ki amaniinnn…yok aha su kadar egimde olacak, bu kadar agzi acilacak, cene burun degecek memeye, yanakta gamze olusmayacak emerken…valla emzirme kursunda dedim ki “aha kizim acalya boku yedin, emzirmek bile bir dert “…neyse ki zamanla gorduk ki bunlar teoride pek guzel de, cogu pratikte bebegin dudugu otuyor, yani o nasil emmek istiyorsa oyle anacim. Bu bebek de beni benden aldi.

 9. Yanıtla
  AyçA :

  Herkese tek tek yazmak isterdim oy tombulum tombulum işten geldim yorgunum 😆
  elindekinin sigara olmadığı ortada.. afrika,yeni zellanda , güney amerika gibi yerlilerin yaşadığı bölgelerde her türlü doğal yolları içmek için kullanmaları ile ilgili belgeselleri çok seyrettim.. adamların yaşam stili,gelenekleri ve ya dini inanç + ayinlerinde var bu .. o bakımdan ben bu fotoğrafın fotomontaj olabileceğini düşünmüyorum..
  Emmek konusuna gelince.. bebek çok rahat.. ve Erin de büyüdükçe aynen böyle dik oturarak hatta ayakta çok rahat emiyor ve ben oyuna çevirmesin diye hep yatay pozisyona getiriyorum.. aslında ayakta da emebilirmiş.. 🙄 ama kucağımda ve bu pozisyonda emmesini maazallah istemem .. 😯 kadının memelere baksana yahuu anatomik olarak uygun değiliz biz böyle emmelerine..

  Aynı maymunlardaki gibi .. bizde aslında doğanın bir parçası olduğunu kabul etsek en doğalından gitsek bu kadar kolay olacak ama şehir insanları olarak hayatımızı zorlaştırmak için her türlü korkuyu beynimizde barındırdığımızı düşünüyorum ve bu korkular yüzünden doğal yaşamımızdan uzaklaşıp emzirmenin çok büyük bir iş olduğunu düşünüyor hatta “anaa sütüm bitiyor” korkularıyla her türlü besine saldırıp kiloları sağlıksızca alıyoruz: bakınız bu kadında emziriyor hemde dana kadar olmuş bebeğini!!!

  Elindekini es geçemiyorum.. lütfen emzirirken hamileyken sigara içmeyin… hatta hiç içmeyin bunu 15 yaşında sigaraya başlamış 28 yaşında bırakmış 3 senedir ağzına sürmeyen ve de sürmeyecek olan biri olarak söylüyorum..

 10. Yanıtla
  HÜLYARDA :

  YORUM YOK!
  ben bu resime yapacak yorum bulamıyorum sabahtan beri bakıyorum fakat üzerine konuşulacak bir şey yok bence pes diyorum ve başka da bişey demiyorum.

  BU ARADA SİGARA KONUSUNDA BEN DE AYNI ŞEYLERİ DÜŞÜNÜYORUM AYÇA, BEN DE 16 YAŞINDAN 21 YAŞINA KADAR ARA ARA BIRAKMALAR OLSA DA İÇTİM. ARDAYA HAMİLE KALDIKTAN SONRA TİKSİNDİM VE BIRAKTIM , O GÜN BU GÜNDÜR DE AĞZIMA SÜRMÜYORUM. ÇOK DA MUTLUYUM YANİ HİÇ EKSİKLİĞİNİ HİSSETMİYORUM. OĞLUMA SAĞLIĞIMI DA BORÇLUYUM BEN. İNANDIĞIM BİR ŞEY VAR Kİ İNSANIN BENCE HEP HAMİLEYMİŞ GİBİ YAŞAMASI GEREKLİ. ÇÜNKÜ VÜCUT HAMİLE İKEN OTOMATİK OLARAK ZARARLI MADDELERDEN TİKSİNİYOR. BEN BÖYLE DÜŞÜNÜYORUM….

 11. Yanıtla
  pıtırcık :

  Sokaklarda çiçek satan çingenelerin bebekleri olur yalınayak gezerler kaldırım taşlarına otururlar içim cız eder görünce,ama eminimki o çocuk düzenli okuduğum blogların annelerinin çocuklarından daha az hastalanır.veya doğuda üstlerinde başlarında giyecekleri olmayan cocuklar, karda kışta kilometrelerce yürüyerek okullarına giderler ve gayet sağlıklıdırlar.Biz televizyonda haberlerde izlerken üşürüz.

  Bu fotoğrafta onu hatırlattı bana,Ne yedireyim,ne içireyim,ne zaman ek gıdaya geçeyim.doktor kontrolü var ihmal etmeyeyim, uzar gider liste
  Mükemmel anne-bebek olmak için çok mu kasıyoruz acaba?

 12. Yanıtla
  Derya :

  Sigaranın zararlarını tartışmak gereksiz elbette; fakat şu fotoğrafta elindeki maddeyi tüttüren kadının çocuğu mu daha sağlıklı koşullarda büyüyecek, yoksa sigara içmeyen bizlerin çocukları mı? Biz kentliler, çocuklarımızı ne egzosdan, ne klimalı ortamlardan, ne puslu havadan, ne önümüzde yürüyen kişinin sigara dumanından… koruyabiliyoruz. Çocuklarımızın yararını gözeten kişisel tercihlerimiz, onları korumaya yetmiyor ne yazık ki! Bu kadını her şeye rağmen mazur görebilirim, sayması uzun sürecek bir sürü nedenle; ama parkta çocuğunu sallayan annenin, “zaten temiz hava solumuyorsun, üstüne ben de tüy dikeyim, hem de rol modeli olayım” dercesine, bir taraftan da sigara içmesinden nefret ediyorum.
  Not: “es” geçtiğimde, yani elindekini görmemeyi başardığımda, bu fotoğraftaki doğallığın, rahatlığın, güvenin çok hoşuma gittiğini tekrar belirtme ihtiyacı duydum nedense.
  Sevgilerimle…

 13. Yanıtla
  pastacirapunsel :

  Yaaa yazık ama:(( İçim gidiyor böylr görüntüler görünce, kıyamıyorum. Dediğin doğru biz neyi tartışıyoruz ki?
  Benim de bir tanıdığım hamileliği ve emzirme dönemi boyunca içti sigarayı. Sonuç, şu anda 3,5 yaşında ama 1,5 yaş gelişiminde bir çocuk:(
  Gerçekten de denecek çok şey yok.
  Sevgilerimle canımmm….

 14. Yanıtla
  annevebebisi :

  Çok otantik bir foto :))

 15. Yanıtla
  ebru :

  elindeki sigara değil,göğüsleri ve bebek vs vs herşey söylenmiş de tek merak eden ben miyim “acaba annesi böyleyse babası nasıldır?”

 16. Yanıtla
  Ceren Güler :

  Kadının sigara içişinden çok(sigara da değil gerçi sarma tütün müdür nedir artık) bebeğin emiş biçimi ve sanki sigaraya gözlerini dikip bakışı dikkat çekiyor. Bak kardeşim ben seni emiyorum tamam hoş da sen de şu elindeki illeti bıraksan, sinir oldum be öff dermişcesine.

  Bir de insan elinde olmadan karşılaştırmaya başlıyor, acaba o güzelim tertemiz ormanın içinde annesinin içtiği sigaranın nikotinini alan çocuk mu, yoksa bizim şehrin ortasında oksijenden uzak büyütebildiğimiz çocuklarımız mı daha çok zarar görüyor… Ne çok düşündürdü bu bir tek resim böyle:)

Yorum bırak