1

Bozcaada’da ne yapılır?

Merhaba! Yaz sezonu ile birlikte sıkça sorulan soruların en başında yer alan en sevdiğim soru. Evet burada yaşayan biri olarak en doğru kişi olduğumu düşünüp soruyor olmak çok iyi niyet taşıyor bunu anlıyorum ancak ben her zaman yardımcı olamıyorum. O yüzden bu yazıyı yazıp soranlara link vermek işimi kolaylaştırır diye düşünüyorum.

Önce bu konuda mesai harcamış arkadaşlarımın web sayfalarını veriyorum. Ada ile ilgili her detay var

Bozcaada Rehberi

Bozcada Tatili

GO Bozcaada

Soru
Bozcaada’ya geliyorum nerede kalabilirim ?? Senin tanıdığın bildiğin bir yer var mı?

2001 mart ayıydı ilk adaya gelişim, son 2 senedir yaz kış olmak üzere burada yaşıyoruz. Daha önceleri otelde pansiyonda hiç kalmışlığım yok, son 2 senedir de evim var . Dolayısı ile memnun kaldığım bir otel / pansiyon bilemiyorum. Arkadaşlarım var evet ama birini yazsam diğerinin hatırı kalır. Anlayışınıza sığınarak bunu bana sormayın lütfen 🙂 Boş oda bulduğunuz bir yere bakın yazın iğneye bile yer bulunamıyor zaar.
Bu sorunu cevabı bir de çok göreceli. Merkezde mi olsun, biraz dışarıda bağ evi gibi mi olsun, bir ev mi olsun, bir evin odasını paylaşmak mı olsun, karavan mı olsun, çadır mı olsun?
Sahillerde çadır kurmak yasak ( sözüm ona) bir tek Ada Camping var. Bunun reklamını yapmıyorum tek kamp alanı burası olduğu için yazıyorum. Sahillerde kamp kurmak yasak bir daha yazayım! ama kuruyorlar. Çöplerini bırakıp gidiyorlar. Sonra yaz bitince belediye tüm yazlık yerlerde olduğu gibi “misafirlerimiz gitti haydi temizliğe” diye kampanya başlatıyor. Hatırlarsınız sosyal medyadan. Burada yaşayan halk kimsenin çerini çöpünü temizlemekle yükümlü değildir. Evinizi nasıl temiz bırakıp tatile çıkyorsanız lütfen bizim evimizi de temiz bırakarak evinize dönünüz.

Soru
Nerede yemek yiyelim?
Göreceli bir soru daha. Benim antin kuntin yeme alışkanlıklarımı adada karşılayabilen pek bir restorant yok dolayısı ile evimde yiyorum. Arkadaşlarım çok elbette yine birini yazsam diğerinin gönlü kalacak. O yüzden yukarıdaki rehberlerden bir yer seçin en iyisi mi?
İlla bir yerde yiyeceksem Pavli’de yedim geçen sene; soğan turşulu çilek sirkeli semizotu salatası başka bir yerde yok çünkü! Üstelik merkezden uzak kalabalıktan uzak orman içinde. Onun dışında ıvır zıvır birşey yiyeceksem limandaki Bizbize Cafe ‘de hamburger yemeyi seviyorum o da yazda bir kere olsa gerek. Bir de Vahit’in yeri herkesin bileceği üzere bir akşam üzeri birası için benim seçimim ama o da yazın değil. Ya kimsenin gönlü kalmasın istiyorum ama Ada’m Bozcaada’nın da mezeleri ve enginarlı ahtapotu maalesef çok şiir gibidir. Son olarak Maya var. Kendi şarapları ve en sevdiğim sarımsaklı keçi peynirleri çok kalp. Bunlar benim seçimlerim eğer dışarıda yemek yiyeceksem. Kahve için dondurma için çok seçenek var benim tercihim çoğunlukla Shelter oluyor ama diğer kahvecilere de gidiyorum çünkü arkadaşım çoğu. Bu sene adada çok kahveci dondurmacı açıldı o yüzden bir yer yine yazmayacağım. Önünden geçerken kalbinize hoş geleni tercih ediniz.

Soru
Bozcaada’da ne gibi etkinlikler var?
:=) Çok zor bir soru. Bir su sporları merkezi var diyesim çok ama maalesef yok. Dört tarafı sıularla çevrili kara parçasına ada denir ama bu sularda bir dalış merkezi olsun bir sörf v.b sporlar olsun yok. Genelde etkinlikler yeme içme gün batımı şeklinde oluyor. Gün batımı için de malum yer var : rüzgar gülleri. Ben pek gitmem çünkü kalabalıktan başka birşey göremez insan. Belki Sulubahçe’de kumsalın üzerinde şarap yudumlayıp biraz üzüm biraz peynir keyfi bana daha iyi geliyor. Bağbozumu için bir takım etkinlikler oluyor yukarıdaki linklerden takipte kalınız. Bizim kamplarımız var: www.kampagidelimmibaba.com adresinden bakılabilir. 2019 yazı için sadece 1-7 Eylül kampında yerimiz kaldı.
Ah bir de yoga yapmak isteyen için benim derslerim yazın devam ediyor orman içinde pavli’de saatleri güncellendiğinde sosyal medyadan paylaşacağım. @aycaogus77 instagram hesabım.
Bu sene ilk defa kadınca buluşmalar diye bir etkinlik yapmaya başladım. İlkbahar ve Sonbarda yapacağım bu etkinlik adayı biraz daha yavaş yaşamak isteyenler için uygun diyebilirim. Onun duyurularını da yine instagramdan takipte kalabilirsiniz.

Aklıma gelenler bunlar. Başka soru varsa yorumlara bırakın lütfen cevaplamaya çalışacağım. Soru ve cevaplar bu yazının altında birikirse okuyucu için güzel olur.

Teşekürler Bozcaada

Paylaş :=)

Comment(1)

  1. Yanıtla
    Ali Hıdır :

    Merhaba, Bozcaada’ya gitmemeye karar verdim sayenizde 🙂 Şaka bir yana uyarılarınızı dikkate alacağım. Yazılarınız enfes. Kolay gelsin. Lütfen devam edin…

Yorum bırak