14

Çocuklara öğretilebilecek güvenlik kuralları

Son günlerde çok çok üzücü olaylar yaşıyoruz esasen bunlar bence zaten hep yaşanıyordu ama şimdi bir şekilde hepimiz medyadan daha doğrusu öncelik sosyal medyadan daha çok haberdar olmaya başladık. Teker teker pırlantalarımızı kaybettik. Küçükken hatırlıyorum evimden çıkar Kalamış marinaya gider paten kayardım, eminim annem babam endişelenirdi ama paranoyak değillerdi! İki gün önce Erin “ekmek almaya ben kendim giderim” dediğinde ne cevap vereceğimi şaşırdım. Alt kapının kartı yok ben de seninle ineyim kapıyı açık tutarım dedim. Arkasından izledim bir ara iki arabanın arasında gözümden kayboldu, kalbim küt küt attı. tam da bir gün önce mahallenin camisinden “3 yaşında Mustafa adında bir çocuk kaybolmuştur” anonsu yapılmıştı. Camiye gidip fotoğrafı var mı sosyal medyada paylaşalım demek istedim ama kısa bir süre sonra bulunduğu anonsu da yapıldı. Hava kararmak üzereydi; ya bulunamasaydı ?? Çocuğumu 50 metre ilerideki bakkala gönderirken bu kadar delirmiş olmak korkutucu. Yarın bir gün okula kendi başına gitmek isteyecek ve devir eskisi gibi değil? Ne kadar işe yarayacak demeyelim alacağımız önlemler var ve evet paranoyak olmak zorundayız çünkü etraf manyak dolu! Cengiz Semercioğlunu’nun bu yazısını okuyun ben üşenmedim aşağıda yazdım çünkü kopyala yapıştır yapılamıyor siz aşağıdan kopyalayıp yapıştırın kaynak falan önemsiz bu konuda !

Bu kurallar yakında yayınlanmaya başlayacak Yavuz Bingöl ve Öykü Gürman’ın sosyal sorumluluk projesinden, ünlülerin seslendirdiği çocuklara yönelik 14 temel güvenlik kuralı. Bu kurallara ek olarak yine sosyal medyada gördüğüm bir öneriyi daha paylaşacağım. Çocuğunuzla aranızda özel ve sadece sizin bildiğiniz bir şifre oluşturun. Malum çocuğunuzun yanına gelip” beni annen gönderdi” cümlesini genişleterek saf kalplerini ikna edebilmek manyakların en kolay işi. Bu noktada çocuğunuz şifreyi sorabilir karşıdaki kişi bilmiyorsa caydırıcı olacaktır ve bilmiyorsa eğer çocuk yüksek sesle yardım isteyebilir. Eminim şifreyi de ağzından almak için yolları vardır, aman Allah korusun demeyelim bunun için de çocuklarımızı bilinçlendirelim.

Bir ek daha : tanımadığım / tanıdığım kişilerden ( annem babam ve diğer aile büyüklerim hariç ) yiyecek içecek almam.

Pratik anne’nin yazısına da göz atabilirsiniz.

Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği’nin sayfasına da göz atın.

Çocuk İstismarı ile ilgili detaylı bir proje de online.com ‘dan 5te1projesi

Bir de internet güvenliği konusu var elbette. Bu kitapçığı indirebilirsiniz.

Bu aktivite kitapçığında yer alan çocuklara güvenli internet konusunda verilmesi gereken mesajlar
şunlardır:
1. “İzin Al“: İnternete girmeden önce her zaman bir büyüğünden izin almalısın.
2. “Paylaşma”: İnternette isim, adres, şifre, okulunun ismi gibi kişisel bilgilerini paylaşmamalısın.
3. “Buluşma“: İnternette tanıştığın biriyle bir büyüğünden izin almadan asla buluşmamalısın.
4. “Açma“: Tanımadığın insanlardan gelen mailleri açmamalısın.
5. “Anlat“: İnternette hangi sitelerde dolaştığını, neler öğrendiğini, kimlerle konuştuğunu her zaman
anne/babana anlatmalısın.
Bu 5 maddeyi çocukların hatırında kalması için slogan biçiminde tekrarlamaları konuyu
anlamalarını kolaylaştırabilir. ( İzin al, Paylaşma, Buluşma, Açma, Anlat).
EBEVEYNE NOT:
Türkiye’de çocuklar için sakıncalı içerikteki web sitelerini www.ihbarweb.org.tr adresinden
bildirebilirsiniz. Ayrıca telefonla 166 veya 1199 a kısa mesaj atarak da zararlı içerikteki siteleri ihbar
etme ve bilgi alma imkanına sahipsiniz.

Son olarak da sokakta yürürken elinizi tutmayan çocuğunuzu lütfen önünüzde tutun. Geçenlerde arkasından yürüdüğü için bir anlık dalgınlıkla girdiği dükkanda yanında Erin’in olmadığını fark etmiş Alpay. Dükkandan fırlamış ve geriye doğru koşmuş oysa babasının dükkana girdiğini bir şekilde fark etmeyen Erin ileri doğru yürümeye devam etmiş sonra da babasının olmadığını fark ettiğinde durmuş olduğu yerde. Her şey bir anda oluyor, dalgınlık, basiret bağlanması her ne derseniz.

12 yaşlarında bahçede oynayan kardeşimi almaya inerken merdivenden inme süresinde kaybetmiştim. 2 saat süren aramalar sonucunda polis gelmek üzereyken elinde patenleriyle yolun başında görünmüştü 4-5 yaşlarındaydı. Annem babam evde değildi. Bir merdiven inme süresinde iki apartman ötedeki apartman görevlimizin evine çocuğuyla oynamaya gitmiş ve 2 saat boyunca ortalarda yoktu. O zaman Kalamış’ta büyük hendekler vardı, yol yapımı park yapımı v.s. Ömrümce böyle bir korku yaşadığımı hatırlamıyorum. Sadece 1 kat merdiven inme süresi!! Daha bile kısası mümkün.

Evlerden ırak! Gerek kalmasın ama önlemleri almak gerek. Aklınıza gelen öneriler varsa yorum olarak bırakın lütfen.

BEN AKILLIYIM: 

1- Yalnız yerler güvenli değil. Ben hep arkadaşlarımla oynarım!
2- Tanımadığım kişilerden şeker, hediye almam!
3- Ailemden izinsiz arabalara binmem!
4- Yardım istersem, üniformalı birinden isterim!
5- Kendi adımı, annemin, babamın adını bilirim. Telefon numaramızla adresimizi de bilirim!
6- Su birikintisine, kuyu nehir veya denize yanımda yetişkin olmadan yaklaşmam ve girmem!

BEN CESURUM
7- İstemediğim şeylere hemen hayır derim!
8- Tedirginsem, hemen oradan uzaklaşırım, kaçarım!
9- Biri bana dokunduğunda kötü hissedersem, “Hayır, bana dokunma” derim! Bu benim en doğal hakkım.
10- Sesim alarmımdır benim. Tedirginsem, korkarsam hemen bağırırım! Çekinmem.

BEN DÜRÜSTÜM
11- Başkalarıyla konuştuklarımı, aileme de söylerim!
12- Bir yere gitmeden önce, aileme sorarım!
13- Korkarsam, kendimi kötü hissedersem, hemen birine söylerim!
14- Büyük biri benden yardım isterse, yardım etmeden ailemden önce izin alırım!

Ayrıca yorumlara aşağıdaki bilgileri bırakan Ülkü’ye teşekkür ederim ben yazıya da ekliyorum yorumlarda gözden kaçması ihtimaline karşı:

Yıllardır öğrendiğimiz ve öğrettiğimiz “kaybolunca üniformalı polisten yardım iste, üniformalı kişiye güven” bilgisinin biraz riskli olduğunu duyduğumda çok şaşırmıştım. Rahatlıkla güvenlik üniforması temin edilebileceğini hiç aklıma getirmemiştim.:( Alışveriş merkezlerinde ya da çarşıda kaybolan çocuğa:

1. Evden dışarı çıkmadan çocuğunun boynuna bir düdük tak. Acil durumda bu düdüğü sürekli çal. ben seni bulurum.

2. Çocuğuna acil durum kimliği hazırla pvc let. Evden dışarı çıkmadan onu çocuğunun cebine koy ya da sevimli zincirle boynuna as. Kimlik çocuk adı soyadı. anne baba adı, acil durumda anne baba güvenilir iki büyük ebeveyninin tlf numaraları, varsa çocuğun özel hastalık vs durumu yazılı olan bir kimlik hazırla. Ben kızım Berrasu’ya bebekliğinde hazırlamıştım. Hep yanında olur.

3. Beni kaybedersen “yerinden hiç kıpırdama” ben seni bulurum bilgisi verilmeli.

4. (Üniformalı konusu tartışmalı bir konu olduğunu düşününce başka yöntem oluşturmaya çalışmıştım kendi kendime.)Kaybolunca sana yardıma gelenlerle bir yere ASLA gitme ama yanında çocuğu olan bir kadına kimliğini ver bizi telefonla aramasını söyle diye öğretmiştim. Ne kadar doğru bilmiyorum ama birine güvenmek zorundaysam yanında çocuğu olan bir anneye o bilinmez anımda güvenmek zorundayım mantığı ile bunu düşünmüştüm.

5. Her çocuk kendi ana dilinde yardım istemeli. Eğer yabancı bir ülkede yaşıyorsan “anne” diye seslenen çocuğunun sesini sen duyarsın.

Çocuğum Dışarıda Kaybolursa

Güvenlik Güçlerinden Çocuk Güvenliği Bilgileri 

Paylaş :=)

Yorumlar (14)

 1. Yanıtla
  @MalliPnar :

  RT @AycaOgus: Çocuklar İçin Çok Önemli Güvenlik Kuralları | Pi_NiK KuŞ http://t.co/iuq2RiZ1GB

 2. Yanıtla
  @bluebutterflyio :

  RT @AycaOgus: Çocuklar İçin Çok Önemli Güvenlik Kuralları | Pi_NiK KuŞ http://t.co/iuq2RiZ1GB

 3. Yanıtla
  Biranda :

  Defne Ongun’un “Burcu ve Berk” serisi “Yabancılar” kitabından bir ek öneri: kaybolursam ve etrafımda üniformalı biri yoksa, bulunduğum mekanın kasasına giderim.

 4. Yanıtla
  Begum :

  En korktugum seylerden biri. İstanbul hele oyle buyuk ki nerede nasil ararsin??
  Ve ben en cok zorla goturulmekten korkarim. Oyle durumda burada yazilanlarin hic biri yaramiyor işe. :(( evlerden irak olsun.

 5. Yanıtla
  Selin :

  Peki en yakinlarimizdan nasil koruyacagiz, her gun gorustugumuz, evimize giren kisilerden ya da okulundaki bir kisiden. Cok zor bir durum.Son haberlerde olan olaylar hep yakinlar, tanidiklar.Kitpacik icin cok tesekkurler.

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Evet Selin son olaylarda hep yakınlar söz konusu 🙁 çocuğu korkutmadan önlemleri almak yapabileceğimiz en iyisi galiba

 6. Yanıtla
  @UFNL79 :

  Cocuklarimizin guvenligi icin ogretelim: http://t.co/xlC08pTU0y

 7. Yanıtla
  @zeynepGO :

  ★★★onemli★★★
  Çocuklara öğretilebilecek güvenlik kuralları – http://t.co/yyBLiWGeME

 8. Yanıtla
  Ülkü :

  Ayçacım bilinç yaratacak bilgiler için çok teşekkür ederim. Yıllardır öğrendiğimiz ve öğrettiğimiz “kaybolunca üniformalı polisten yardım iste, üniformalı kişiye güven” bilgisinin biraz riskli olduğunu duyduğumda çok şaşırmıştım. Rahatlıkla güvenlik üniforması temin edilebileceğini hiç aklıma getirmemiştim.:( Alışveriş merkezlerinde ya da çarşıda kaybolan çocuğa:
  1. Evden dışarı çıkmadan çocuğunun boynuna bir düdük tak. Acil durumda bu düdüğü sürekli çal. ben seni bulurum.
  2. Çocuğuna acil durum kimliği hazırla pvc let. Evden dışarı çıkmadan onu çocuğunun cebine koy ya da sevimli zincirle boynuna as. Kimlik çocuk adı soyadı. anne baba adı, acil durumda anne baba güvenilir iki büyük ebeveyninin tlf numaraları, varsa çocuğun özel hastalık vs durumu yazılı olan bir kimlik hazırla. Ben kızım Berrasu’ya bebekliğinde hazırlamıştım. Hep yanında olur.
  3. Beni kaybedersen “yerinden hiç kıpırdama” ben seni bulurum bilgisi verilmeli.
  4. (Üniformalı konusu tartışmalı bir konu olduğunu düşününce başka yöntem oluşturmaya çalışmıştım kendi kendime.)Kaybolunca sana yardıma gelnelerle bir yere ASLA gitme. Ama yanında çocuğu olan bir kadına kimliğini ver bizi telefonla aramasını söyle diye öğretmiştim. Ne kadar doğru bilmiyorum. Ama birine güvenmek zorundaysam yanında çocuğu olan bir anneye o bilinmez anımda güvenmek zorundayım mantığı ile bunu düşünmüştüm.
  5. Her çocuk kendi ana dilinde yardım istemeli. Eğer yabancı bir ülkede yaşıyorsan “anne” diye seslenen çocuğunun sesini sen duyarsın.
  Bu konuda yıllar önce blogumda iki yazı paylaşmıştım.Fırsat bulduğunda bir bakarsan belki burada yazdıklarımdan biraz daha detaylı bilgilere ulaşabilirsin.
  Yavrularımız yaradana emanet olsun.
  http://berrasukuzusu.wordpress.com/2012/02/18/cocugum-disarda-kaybolursa/

  http://berrasukuzusu.wordpress.com/2012/02/19/guvenlik-guclerinden-cocuk-guvenligi-bilgileri/

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Ülkücüm tüm bu değerli bilgiler için çok teşekkürler bunları yorumlar haricinde yazıya da ekleyeceğim kaynağını göstererek .. gerçekten bir üniforma edinmek hiç zor değil organize işler söz konusu olduğunda üstelik çocuğun üniformalı birine yönlendirilmesi bile yanına gelen kişi tarafından mükün .. hay allahım korusun yaaa ..

 9. Yanıtla
  @berklee_23 :

  minik canlara kıyan caniler olduğu sürece bu kuralları kardeşimize, çocuğumuza, olabildiğince çok insana öğretmeliyiz http://t.co/P3IS0wFWO0

 10. Yanıtla
  @bernababaoglu :

  http://t.co/eHFaCqFv3o

Yorum bırak