6

Deprem

Öylece oturmuş çalışırken sallanmaya başladık! Hiç beklemediğimiz, aklımızın köşesinde olmayan o dakikada..”Alpay” dedim..”deprem oluyor” masayı tuttum sanki bir işe yarayacakmış gibi. Alpay jeolog ya.. sakin! Ne alakası varsa!! “Yüzeysel kırık” falan diyor bana..”6 şiddetinde olmuştur!” Jeolog değil de sismograf mübarek!

Sallanma durdu mu durmadı mı anlamadım başım dönmeye devam etti çünkü.. soluğu Erin’in yanında aldım, uyuyor! Devam ederse yatağın kenarına alacağım onu, güvenli üçgen var aklımda sadece. Alpay su getirdi döndü televizyona bakmaya devam etti.. Geldim bilgisayarın başına baktım ki kandilli rasathanesinin web sayfası enkaz! Facebook ve Twitter da herkes deprem oldu diyor : İzmir, İstanbul, Bursa!! Nassı yani ! Tüm Türkiye’de aynı anda mı oldu bu deprem? ..

Korktum! Çok korktum. 17 ağustos depreminden yaklaşık 10 gün önce Kocaeli’nden İstanbul’a taşınmıştım! Deprem sırasında orada olduğumu hayal etmek bile kalbimi sıkıştırmaya yetiyor. O zaman bir başımaydım şimdi değilim! ve bu nalet olası şey ne zaman nerede olacak ? hiç birimiz bilmiyoruz! Ne yapacağız  ? bence onu da bilmiyoruz ? Bilmek de mümkün değil! Bir acil durum çantası listesi hazırlamıştım.

Liste halinde duruyor hala! O kadar hazırlıklıyım yani. Hadi diyelim hazırladım peki kaç tane ? Nerelere koyacağım ? Erin’in okuluna bir tane deprem çantası verdik. Hazırlarken ağlamıştım çünkü içine bir aile fotoğrafı, sevdiği bir oyuncak ve bizden bir iki satır içeren mektup da koymuştuk.

Şimdi düşünüyorum iki gündür! Çok çaresiz hissediyorum. Bunları düşünürken bugün karşıma  Güvenli Yaşam web sayfası çıktı.

Güvenli Yaşam Gönüllüleri Eğitim Programına kayıt oldum..belki bu çaresizliğimi biraz hafifletir. Siteye bakın inceleyin. Kitaplar var ücretsiz PDF olarak indirebiliyorsunuz.

Ayrıca bunu da indirebilirsiniz

Paylaş :=)

Yorumlar (6)

 1. Yanıtla
  öznur Sayı özcan :

  ayça, aklımıza getirdiğimiz ama dile getiremediğimiz çok önemli bir konuyu paylaştığın için öncelikle teşekkürler…hem yazıyı okudum hem bu eğitim olayından hiç haberim yoktu… hemen tarih belirlenip gidilecek… tekrar teşekkürler… yakın vakitte dağ olur , göl olur, orman olur görüşmek dileğiyle:) sevgiler…

 2. Yanıtla
  Ozgeee :

  Yaklaşık aynı reaksiyonları gösterdim o gece. Anaokulu çantanız ise beni dağıttı. “Bizsiz onlar” , puff, düşünmesi tuhaf:(
  Konuyu proaktif bir şekilde bağlaman ise süper, ben de bakacağım… Teşekkürler:)

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Bence tüm anneler buna bezer şeyler hissetti 🙁 o çantayı hazırlarken beni görecektin :))))

 3. Yanıtla
  ebru :

  😀 oyunlar oyunlar nerde

 4. Yanıtla
  Melis :

  Deprem sonrasında paniğe 😳 kapılmamalıyız.Depreme hazırlıkta deprem çantası hazırlamalıyız,sallanan eşyalarımızı sabitlemeliyiz.Bir deprem çantasında ilk yardım çantası,büsküvi,radyo ve piller,fener,su,konserve yiyeceği olmalıdır.Deprem sırasında sinirlenmemeliyiz :x.Deprem sonrası yıkık evler olmayan boş bir araziye gitmeliyiz.Örneğin bir futbol oynama yeri.Diğelim yatak odamızda yapacağımızdan biri camlara film taktırmak.Çünki yatarken camlar üstümüze düşe bilir.

 5. Yanıtla
  ılgın :

  bizim okulumuza geldiğiniz için teşekkürler çok önemli bilgiler verdiniz ben deprem sırasında öncesinde ve sonrasında ne yapacağımı biliyordum.Fakat bilmeyen arkadaşlarımız da öğrenmiş oldu.Hem gülmüş hem öğrenmiş olduk 🙂

Yorum bırak