11

Yuh!demek istiyorum

Şimdi ben biraz önce Damla Çeliktaban’ın nefesin suda doğumu yazısını okudum… sürekli doğumlara giren çıkan biri olarak benim “doğal doğuma” inancım falan yok bu memlekette. Normal doğuma var elbette! ama doğalına yok! devlet hastanesinde ya da evinde doğurmuyorsa kadın ya da parasını verip çok özel sadece doğal doğum yaptıran doktorlara gitmiyorsa!

Konu bu değil isteyen istediği gibi doğursun ama bu tip yazıların altına şu şekilde bence “cahilce” yorum yapmasın arkadaş!

normal doğumda kimse ölmez ama sezaryen de ölür..

açın bakın yazıyı altında böyle bir yorum var!

Neyi nasıl savunacağınızı şaşırdınız be arkadaş!

Tamam sezaryenle doğum yapan anneler tü kaka, iyi anne değiller, bebekleri doğuştan maaaaazallah hastalıklı, bakterilerle karşılaşmadılar doğarken, astımlı, alerjik, ciğerleri gelişmemiş hatta onlar doğarken ağlamıyor bile, annelerin sütü de gelmiyor!!

ama yanıldığınız bir şey var : sadece eceli gelen ölüyor sezaryen olan değil!

Haddinizi aşmışsınız sayın okur orada

Şimdi bu yoruma mı taktın kafayı diyeceksin, değer verdin yazdın diyeceksin.. ama yok! yok her yerde bu ve benzeri yorumları okumak insanın canını sıkıyor bir yerde!

Ayrıca: bu yazıya yorumlar onaya düşüyor anladığım kadarıyla. Bu yoruma onay verilmiş olmasını da eleştiriyorum. Doğmak ve ölmek kelimesinin yan yana kullanılması bu yazıyı okuyan bir anne adayı için son derece negatif bir etki!

 

 

 

Paylaş :=)

Yorumlar (11)

 1. Yanıtla
  berna&ceylin :

  ağzına sağlık diyorum Ayçacım. Bazen birçok konuda olduğu gibi son derece hakli olunan birk onuda bile savunma yaparken işin suyunu çıkarabilenler oluyor. Tabiki keşke herşeyin en doğali olabilse hayatımızda ama sezeryan gibi hayat kurtarabilen muhteşem bir operasyonu kotülemek için de boyle yorum yazılmaz ki.

 2. Yanıtla
  Nesteren :

  Normal doğumda kimse ölmez ne demek yahu.
  Kim veriyor bunun garantisini?
  Herşey risk.
  Bir de cidden bu ülkede kimse değil senin bahsettiğin doğal ilaçsız hastanesiz doğum, Normal doğumdan bile bahsetmesin.
  Yok böyle birşey. Lök lök konuşuyorlar.
  İnadına gidip sezaryenle doğurucam.

  • Yanıtla
   berrak :

   ya ama var ülkede işte müdahalesiz güzel doğumlar hem anne bilinçli olacak hem doktor şansı da varsa işte oluyor
   sebepsiz yere sezeryan çocuğa zarar verir orası da kesin

 3. Yanıtla
  yonca :

  bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş sanırım arkadaş 🙂

 4. Yanıtla
  Bahar ve kızısı Yağmur :

  diyeceğim şu ki; kızım başaşağı gelmediğinden çatım açılmadığından ölüm tehlikesi olduğundan aceleyle sezeryana alınıp hayatımız kurtulmuştu. Sezeryan öldürür diyen kimdi? biz yaşadık çokta mutluyuz ana-kız 😀

 5. Yanıtla
  Çiseren :

  Belli bir eğitimden geçmiş insanın bu tip yoruma vay anasını sez. kadınlar ölüyormuş diyeceğini sanmıyorum. istatistikler ortada, her iki doğumun riskleri, avantajları, dezavantajları vardır. her iki yöntemde komplikasyonlar olabilir, hepsinde de ufakta olsa ölüm riski olabilir. ancak bu risk ağıza alınmayacak kadar nadirdir. bunuda uzmanlar, doktorlar, öğretim üyeleri hastalarına gerekirse en güzel şekilde açıklar, cahil cühelanın lafına bakacakların bu yazıya ulaşacağını zaten sanmıyorum, o yorumu yazanında başka bir niyeti olduğuna inanıyorum. kulaktan dolma deli saçmaları, insanların bilgi sahibi olmadıkları konuda bilge kesilmesi bizim memlekette sık görülür. herkes avukat, herkes doktor, herkes bilirkişidir =)) işin özeti BOŞVEEERRRR =)))

 6. Yanıtla
  ozguranne :

  Daha neler göreceğiz… Bu haddini bilmezlik, empati yoksunluğu ve cehalet nereye kadar:(((

 7. Yanıtla
  Sena :

  Kendimizden olmayana, başka tercihlere, insanların hayata bakışına o kadar tahammülsüzüz ki artık, her yerde her şekilde cahil cühela yorum çıkabilir karşımıza…Bunu yazanların yorumlarını onaylarken bazı gerçekleri de boş boş sallamamak konusunda editör görevi uyarına da katılıyorum bu arada…

 8. Yanıtla
  Ozi :

  Dayanamadım bir kaç satırda ben yorum katmak istedim Ayça’cım…
  Normal doğumda kimse ölmez demek nasıl bir yorum…
  Aynı doktor tarafından normal doğum yaptırılan 2 kişi arasında bile komplikasyonlar ve doğum sonrası yaşananlar değişebiliyor..(yaşandı da konuşuyoruz)
  Evet normal doğum (adı üzerinde) doğal bir süreç ama normal doğum ile bebek sahibi olan bir anne olarak epidürel olmadan asla (benim için) ….
  Sezeryan da bir tercih, zaman zaman zorunluluk…
  İnsanların diğerinin tercihini sorgulamaları ne garip, üstelik te bu derece ağır olarak…
  Kim nasıl isterse doğursun…
  Ağzı olan konuşuyor bu memlekette…Biraz daha fazla düşünüp/okuyan /araştıran ve daha az saçmalayan bir toplum olsak keşke…
  🙁

 9. Yanıtla
  berrak chi :

  yazının hikayesinin baş kahramanı benim 🙂 kızımı doğurdum suda pek mesudum, hayalimdi…
  yorumlara güldüm tabiii, boşverin, herkes istediğini düşünsün, ben sanırım hayalindeki mükemmel doğumu yaşayabilen şanslılardanım…sezeryanfobiğim ama gerekse idi olacaktı en son çarede…

  ama buradan herkese diyorum ki suda doğum bir harika…normalini denemedim ama deneyimlediğim kadarı ile bambaşka bir boyuttu 🙂

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Sevgili Berrak .. senin adına çok sevindim 🙂 hayal ettiğin gibi olması ne harika.. yorum yapanlara sözüm yok ama o yorumların onaya düştükten sonra onaylanmasının bir sorumluluk olduğunu düşündüm .. yanlış mıyım ? 🙁

Yorum bırak