Henüz yorum yapılmamış

Dham’ada bostan 2023 bölüm 3.

Dham’ada bostan 2023 yazı hikâyesi bölüm 3. 🧿 alayım önce valla inanıyorum 🫶
İlk iki bölüm için hikaye koyup hepsini öne çıkanlara ekleyeceğim. Ellere kollara bacaklara giren kramplar ve ağrılarda kaldım sanırım.
Yazın ortasında dedim ki solucan gübresi atalım bir görelim ne olacak. Adaya öyle pat diye de gelmiyor sipariş. Bir kaç gün bekledim bu sürede yine eğil kalk ot yol dip toparla devam. Gübre geldi ve sürpriz: her kök açılıp bir avuç gübre bırakılıp tekrar kapanacak!!
30 metreden 30 sıra kaç kök bilmiyorum. Bu sırada sorun olan 2 sıra mısırı iptal ettik malum su sorunu yaşamak mümkün bu sene. Bamyalardan da bir kısım bu vakitte şaşırttık ya tutarsa diye. Üstünden geçen şu zamanda şaşkınım çünkü tuttular. Neyse gübre geldi. Bu sefer Alpay başka işleri olduğu için bütün bahçe bana kaldı. Çok yoruldum ancak gübreyi koyduğumun ertesi günü gördüğüm manzara beni aşırı motive etti. Sabah akşam sıra sıra doldurdum gübreyi diplerine.
18 temmuzda başlayan gübreli süreçte sonunda artık pazardan salatalık reyhan fesleğen biber acı biber patlıcan börülce hatta bamya almadığımız bir yere vardı. Kavunlar şaşırtıcı derecede çok. Domates bugün artık renk değişimine başladı. Kabaklar büyüyor. Ancak hangi sırada ne kabak var bilmiyorum çünkü tohumları Alpay attı ve karışık atmış . Seneye her bir karık önüne ne var yazacağım.
Şu seneye meselesine de değineceğim bir sonraki postta.


İlk fotoğrafta reyhanlar var. Sanırım bu sene bitki çaylarının içinde reyhan da olacak. Diğer bitki çaylarım lavanta biberiye zeytin yaprağı adaçayı 🌿
💜Reyhan peki neye mi iyi geliyor ?
Metabolizmayı güçlendirir.
Antibakteriyel özelliği bulunan mor reyhan çayı gribal enfeksiyonların bulaşmasını engeller.
Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin bırakma sürecine yardımcı olur.
Ağız kokusu sorunlarını ortadan kaldırır.
Mide asidini dengeler.
Emziren anneler için faydalıdır.
Soğuk şerbeti sıcak çayı yapılır. Salatalara tazesi tavuk yemeklerinde pizzada makarnada kuru ya da taze olarak kullanılır.

Paylaş :=)

Yorum bırak