Henüz yorum yapılmamış

Dondurma Tarifi

Dut reçeli 21 dakikada
100 gr dutum vardı bizim minnak ağaçtan topladım, kaşığın ucu ile tereyağ koyup 7 dk orta ateşte sonra 90 gr şeker koyup 13 dk karıştırarak son 1 dakikada yarim limon sıkarak yaptım. Bulduğum her meyveyi böyle yapıyorum çok acayip bir tarif 😉 kac gr meyveyse ondan biraz az seker oranı bu bende olanı ama @sagliklimutfak hesabindan orijinal tarifi bulursun.

Dondurma acayip basit ve yok ama böyle bir lezzet. Meral hanımın hesabında var tarif

İlk yapmanız gereken yoğunlaştırılmış süt hazırlamak. 
.
Yoğunlaştırılmış süt için 1 lt süte 150 gr şeker ekleyin ve ocağa koyun. Şeker eriyinceye kadar harlı ateşte sürekli karıştırın ve ocağı kısık ateşe alıp toplam miktarı 350-400 ml ye ininceye kadar ara ara karıştırarak kaynatın. Salep kıvamında bir sonuç elde edeceksiniz. Bir kaba alın, tam üzerine streç yerleştirin ki kabuk yapmasın. Sonra atın dolaba iyice soğusun.
.
Yoğunlaştırılmış sütünüz soğuduğunda dondurma yapmak çok kolay. 200 ml %35-38 yağ oranındaki süt kremasını dolaptan çıkarın. Kabı ters çevirdiğinizde dökülmeyecek kıvama gelinceye dek çırpın.
.
Tam 200 ml yoğunlaştırılmış sütü çırptığınız kremaya ekleyin ve katlayarak yani çırpmadan, yani kremayı söndürmeden ikisini birbirine yedirin.
.
Artık kapaklı bir saklama kabına koyup dondurucuya gönderip unutabilirsiniz. Çırpmak yok, hepsi bu kadar. 6-8 saat sonra hazır olacaktır.
Paylaş :=)

Yorum bırak