7

Edison ve Montessori

Bir süredir bloglarımızda mail listelerimizde minik tatlı Edison’un videosunu yayınlıyoruz. Bir süredir aklımda olan bir projeyi hayata geçirmek için fırsat olarak bildim.

Ben Erin 10 aylık olduğunda bu sistemle karşılaştım ve bugüne kadar geldik. Aşağıda seyrettiğim bu video aslında bana çok da şaşırtıcı gelmemekle beraber bu yolda neler yapılabilir, yapılmalıdır ya da yapılmamalıdır diye gerek kendi bilgilerimden gerek okumalarımdan gerek paylaşımlardan dönem dönem yazılar yazmaya karar verdim. Bir de elimde olan Montessori aktiviteleri kitabından zaman zaman aktivite örneklerini çevirip siteye koymaya.

Buraya yazıyorum ki artık bu sorumluluğa gireyim :=) yoksa erteleyip duracağım.

Maria Montessori kimdir ? Montessori sistemi nedir ?

Aslında sistemle ilgili ilk temelleri duyduğumda ya da duyduğumuzda ilk tepki: ” anam babam usulu bilmeden biz de bunu uyguluyormuşuz” yönünde olsa bile aslında ben ilerledikçe “evet bilmeden uyguladığımız şeyler varmış ama bilmediklerim de varmış” diyerek şaşkınlık içerisinde uygulamaya ve sonuçlarını görmeye başladım.
Aslında durumum körü körüne bir sisteme bağlı kalıp devam etmek değil kaldı ki ülkemizde bu sistemi uyguladığını söyleyen kurumlar da bile uygulama şekli hakkında soru işaretlerim varken okul döneminde aynı şekilde gidemeyecek oğlumun kafasını karıştırmak gibi bir niyetim de yok. Ancak diğer alternatif eğitim sistemlerini de inceleyip bir şekilde “pratik hayat” bilgileri dahilinde sistemi hayatımıza sokmuş durumdayım.
Berna‘nın da deyimiyle  “parenting” açısından güzel bir rehber “Peacefull child” sloganı bile yeterli :=) ( Berna izninle )

Aşağıdaki videoda zaten ne demek istediğimi biraz daha anlatmış olacağımı düşünüyorum.
Bunları tekrar yazmama gerek yok sevgili Esra uzun uzun anlattı kendi bloglarında.

İşte adresleri :

Maria Montessori Kimdir ?

Montessori hakkında

Montessori sınıfında aranacaklar

Ve diğer bilgiler tümü

Montessori ile ilgilenen annelerin buluştuğu mail listemiz

Buyrun keyifle izleyin ..

Yorumlar (7)

 1. Cevapla
  Açalya :

  Montessori eğitimine hiç ilgi duymamış olmakla birlikte (Montessori okullarında gördüğüm, duyduğum, fazlaca bireyselliğe odaklı -oyun, çocuğun görevidir diye çocuklara aşılanmış, çocuklar bir oyun oynarken başka bir çocuk gelip de oyununa dahil olmak isterse, çocuk öğretmenine gidip şikayet ediyor, ben oyun oynuyorum, beni rahatsız ediyor diye, öğretmen de öbür çocuğu başka bireysel bir oyuna yönendiriyor…vb örnekler) Dante`yi Edison`dan çok da farklı yetiştirmediğimizi gördüm. Tek fark, henüz sırtına çanta asmayışımız diyebilirim. Hatta biran Dante`yi seyrediyormuşum gibi geldi 🙂
  Açalyassori

 2. Cevapla
  bernacan :

  🙂
  Ayçacım, ne yalan söyleyeyim, bu ilk adım beni çok sevindirdi. Devamını diliyorum, sevgiler..
  Dip Not: Yazılarında seninle tüm paylaşımlarımızı dilediğince kullanabilirsin. İzin almana bile gerek yok 🙂

 3. Cevapla
  songul :

  harika… teşekkürler ayça.

  montessori bence anne-babaların da eğitimidir.
  düşünce tarzımızı ve çevremizi nasıl ayarlamalıyız bunu gösteriyor. kolay değil bu toplumda.
  hepimiz bağımsız bireyleriz ama bunun oluşumuna ne kadar izin veriyoruz?

  çocuğun peşinden koşmamalı. gerek de yok.
  istediğinde yada gerekli gördüğünde kendisi de yapabilir.
  yeterki ona bu ortamı sağlayalım. nasılını yine montessori anlatıyor.

  bazen ipin ucu kaçıyor. bende bu su ile oyun zamanlarına kendimi kaptırıyorum sonra hasta falan oluyor. ne yapalım senin annende böyle biri işte diyorum 🙂

 4. Cevapla
  Güneş :

  Ayça bu paylaşımlar için sana çok teşekkürediyorum kendi adımıza çok faydalanıyor ve uygulamaya çalışıyoruz. Öğreneceğimiz çok şey var gerçekten de.. Pratik Hayat slogonı tam bize göre. 🙂
  Sevgiler.

 5. Cevapla
  AyçA :

  Belirttiğim gibi bu sisteme körü körüne bağlı kalmak değil amacım..ama cidden birçok şeye ışık tuttu hayatımızda ve Açalya bende Erin’in birçok davranışını gördüm..
  Ama sana katıldığım bir nokta var : bireysellik ve yaratıcılıktan noksanlık.. Zaten bunu da kadıncağız hayatının son dönemlerinde belirtmiş: engelli çocuklar ile çalıştığım için somuta ulaşmaktı amacım yaratıcılık hayal dunyası kısmı açık kaldı” diye tam kelimeler bu değil tabii aklımda kalan bu..
  güzel bir kılavuz ancak 1900lerde inşaa edildiği unutulmamalı 2010lara uyarlamalar kendi kuralların ve yaşam stilin ile yapılmalı tıpkı işte bu yorumlarda hepinizin yazdığı gibi..
  ara ara kitaplardan alıntılar ve ben ne yaptım ne sonuç aldım gibi şeyler yazmayı montessori aktivitelerini paylaşmayı hedefleyen bir yazı dizisi olacak umarım yaparım!!:=)

 6. Cevapla
  aslı budak :

  ya evet fırsat verilince çocuklar böyle işte anahtar kelime “fırsat”,ara sıra tut şu t-shirt’ün ucundan azıcık hanımmm dediğim de çok oldu ya.

 7. Cevapla
  fatma uyanık guler :

  okulunuz montessorı egıtımını uyguluyormu uyguluyorsa adresını ogrenmek ve okulunuzla gorusmek ısterım ben cocuk gelısımı ogrencısıyım

Yorum bırak