6

Ekşi mayamızı kaptık!

Ben yoğunluğumdan bunu duyurmayı atladım tabii.. 10 günlük detoks maceramda biraz kendime dönmüş , kendimle kalmış biri olarak dünya ile çoğu bağlantımı koparttım. Şu detoks meselesini yazacağım hele bir tamamlansın, kendime geleyim bu arada daha önce yazdıklarıma bakabilirsin elbette sevgili okur:)

Fikir Sahibi Damaklar’ın organizasyonu ile  Ali K. Erol, Mehtap Mertdoğan, Şemsa Denizsel bir araya gelen bu harika isimler ekşi mayalarını misafirlerin ekşi mayaları ile takasa soktular! Harikaydı, herkes bildiği, denediği tarifleri, mayalarını getirdi ve takas yapıldı. Bir süredir ekmeklerini merak ettiğim Bozcaada’dan Ali’nin ekmeği ile tanıştım / henüz tadamadım haftaya tadacağım/

Gerçek ekmek! İçerisi yoğun bir şekilde maya kokan salon, dışarıdan merak edip girenler, konuya vakıf olanlar.. güzel bir pazar etkinliğiydi.. FSD’ye kocaman kocaman tebrik!

Devletşah’ın takasa getirdiği ekşi maya benim kısmetime düştü. Günlerdir hazırlanıyordu işte burada nasıl yaptığı.

FSD Eksi maya ekmek atolyesi | beyoglu

Şemsa’nın ekmeklerini Kantine gidenler bilir.. ben bir süredir ekmeğimi oradan alıyorum. Bugün de Arnavut böreği tarifi vererek ekmeğimizi hak ettik! :=) Onun mayası burada 

Ali’yi takip etmek isteyenleri Instagrama davet edeceğim zira başka bir iletişim yok gibi :=)

Daha da güzeli Devletşah’ın ekşi mayasını alırken İpek de oradaydı, beni aldı götürdü uzak bir tarihe bu iki isim. Daha o zaman Erin küçük, ben fotoğraf denemelerinde, Devletşah beni tanımıyor ama en sevdiğim dergi Yemekname’de fotoğraflarımı yayınlıyor, İpek de yazılarını yazıyor ve ben çok heyecanlanıyorum! Ve bugün üçümüz elimizde ekşi maya, Devletşah’ın bebeği ile poz veriyoruz.. yani vermeye çalışmışız diyelim :=) Sahi İpek’in kitabını biliyor musunuz ? Abur Cubura En Güzel Alternatifler!

FSD Eksi maya ekmek atolyesi | beyoglu

Aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz grissiniler ise küçük bir hanımın elinden çıkmışlar. Mehtap’ın kızı Zeynep ve yaptıklarını kendi blogunda paylaşıyor. Erin gitti geldi un+su+tuz yapımı kıtır grissinileri yedi; lezzetli olmalılar, minik ve sevgi dolu iki elden çıktığına göre başka tarifi olamaz..

Evet biz uzun süredir ekmeği zaten yapan var diye yapmıyorduk ama bugün içimdeki maya kabarmaya başladı.. bir süredir ev ekmek kokmuyordu.. ve bir süredir biz Beyoğlunu oğlumla ziyaret etmiyorduk.. SALT’ı gezdiniz mi hiç ? 4. katındaki bahçeye çıkıp bakın, biraz vakit geçirin orada .. minicik harika bir yer…Twitterdan da takip edebilirsiniz etkinlikleri ve Facebook sayfalarından da.

ve bir süredir ben buralarda da yokum değil mi ?

Neyse ki yine bahar geldi.. hem doğaya hem bana.. bundan sonra biraz daha dikkatli olmalı, atlamamalı bu değerli işleri.. Yine de etkinlik sayfasını yazıyorum belki paylaşımlar olur orada diye.

burnumda ekmek kokusu, aklımda tadı kalarak çıktım oradan..eve gidip yoğurt mayalamak lazım..

İyi pazarlar..

Paylaş :=)

Yorumlar (6)

 1. Yanıtla
  Devletşah :

  Harika bir gün oldu… Senden bana pozitif enerji zıpladı resmen… Ne güzel ayaküstü konuştuk konuştuk konuştuk… Etrafta misss gibi ekmek kokuları da cabası.

  Erin mayaya isim koysun. Okuduğum, seyrettiğim videolarda hep öyle diyordu. O da artık ailenin ferdi haftada bir de olsa besleniyor. Aileye bir boğaz daha katıldı. Eh bu durumda bir isme ihtiyacı var 🙂

  Sevgiler

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   Evet aynı enerji bana da senden zıpladı :=) harikaydı havada mis ekmekler de mis.. tamam söyliycem bir isim bulsun sonra paylaşırım seninle 🙂 ben ofise döndüm çalışmak için eve gidince koyarız tekrar teşekkürler harika bir hediye oldu :=) hiç beklenmedik bir anda birden bire 🙂

 2. Yanıtla
  Kevser Audoğdu :

  Fotoğraflar harika çok teşekkürler’ kendimin ki için tabii.Bende Devletşah’tan duymuştum mayama kabarcık ismini verdim hakikaten ismi ile müsemma oldu.Bu gün aldığım mayalarla yeni denemelere yelken açacağım. 😯

  • Yanıtla
   Ayça Oğuş :

   ah o senmiydinnn :=)) hemen mail atim sana fotoğrafını :))

 3. Yanıtla
  cilek :

  Ne güzel oldu.Erin kendi ekmeğini taa ufacıkken yapmıştı.Simdi cok daha güzel ekmekleri annesi ile pişirecek .Ben de mayam ile cok farklı denemeler yapcağım ve bu kez tembellik yapmayıp blogumda paylaşacagım.Yine goruselim.Hep goruselim.Tüm aileye cok sevgiler.

 4. Yanıtla
  bebek arabaları :

  Fotolar paylaşım için çok teşekkür ederiz.

Yorum bırak