1

Evde Buzlu Çay Yapalım

Sıcak günlerde kutuların içine doldurulmuş kötü maddeleri bedenimize eklemeden serinleyelim mi ?

Ağustos kampımızın minik katılımcılarından Mustafa yürüyüş sırasında Erinle kutu buzlu çayların ne kadar güzel olduğunu tartışıyordu Erin de onu ikna etmeye çalışıyordu sonunda bir anlaşmaya vardık : biz birlikte bir buzlu çay yapalım sen karar ver hangisi daha güzel olacak dedik Mustafa’ya.

Önce limonu dilimledim üstüne pekmez ve su ekleyip karıştırdım. Sıcak çayın demini de ekleyip henüz sıcak olan üst katmana nane yapraklarını koyup demlenmesini bekledikten sonra hepsini bir güzel karıştırıp soğuması için nehirin soğuk suyuna bıraktım. Kampımızda buzdolabı olmadığı için çözüm buz gibi Mıhlı çayında biraz dinlendirmek ama evde içine bol buz ekleyerek buzdolabına koyabilirsiniz. Sonuç ne mi oldu ?

“Bunun tarifini anneme yazar mısın? bence daha güzel oldu” dedi Mustafa! Kutu içecekler 0 Ayça 1 !!!

sadece 10 dakika içerisinde hazırlanacak buzlu çay ile yazın sıcak günlerinde çocuklarımızı ve kendimizi serinletmenin sağlıklı yolunu sağlayabiliriz.

Buna bir alternatif de melisa çayı olabilir.

Önce melisa yapraklarını sıcak suda 5-8 dakika kadar demleyin. Daha fazlasına gerek yok yaprakları kaynatmıyoruz sıcak suda demliyoruz. Sonra içine limon dilimlerini naneleri ve pekmezi koyup bir de buzları ekleyip afiyetle içiniz..

Paylaş :=)

Comment(1)

  1. Yanıtla
    selcen :

    ben de denedim sanırım pekmezi biraz fazla kaçırdım ama yine de ailecek keyifle içtik 🙂 tarif için teşekkürler 🙂

Yorum bırak